Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

Buxholka

Lidem tenkrát vadilo, že film nemá nastavenou poetiku předchozích tří filmů a postavy z předchozích filmů hodně karikoval. Film je lepší ale než dvojka básníků, přináší dobrý scénář. ()

Kontryhelka odpad!

Nic moc a vaření z vody. První tři díly byly super, ale tohle je fakt ptákovina přizpůsobená dnešní době a v tom je ta ztráta kouzla. ()

Canniosh

I když se jedná o dosti slabší díl, než první tři filmy o básnících, není dobré tento film jednoznačně zatracovat. Protagonisté ve filmu vyspěli, začátek 90. let byl hektický, takže se není čemu divit, že film se line v tomto směru. Je fakt, že asi dalším generacím toho moc neřekne, protože nebudou mít možnost porovnávat se svými zkušenostmi z té doby. Tento díl jsem viděl několikrát a vždy mě překvapí, čeho jsem si nevšiml. Problém je v tom, že moc diváků nebude ochotno se na něj několikrát podívat, aby našli humorné hlášky, situace a narážky. Nejlepší charakteristikou žánru tohoto dílu asi je "smutná komedie". Podle mě se i tento díl povedl a oduševnělý závěr mě docela dostal, takže hodnocení 70% si jistě zaslouží. ()

saaaky

Tak tento film opravdu patří k těm rozporuplnějším. Na jednu stranu vtipné scény a opět hezké přiblížení romance této doby a navíc - jsou to prostě básníci. Na druhou stranu jedna z nejméně vydařených částí této dá " ságy " a svým způsobem začátek jejího konce. ()

blackperseus

Pár nesúvislých poznámok k filmu: 1) Takže tentoraz nadupaný adidaskový kapitalizmus. Netrúfam si súdiť, či to básnikom pomohlo, alebo nie. 2) Stará známa pravda, v kapitalizme človek básničkami živý nebude, ale koniec-koncov, kedy bol? 3) Buď mi trošku uteká pointa filmu, alebo to naozaj zo strany tvorcov bol len malý, nesúvislý šplech do súčasnosti niekdajších básnikov... 4) Doteraz mali básnici stúpavú tendenciu, čo sa týka krásy a príťažlivosti femme fatales. Ale toto bol naozaj krok vedľa (tvorcovia asi nenosili topánky od Aligátora)...5) Nekompromisný sklz do šedej zásuvky s nápisom "Priemer", takže 6) tri hviezdy. ()

CountMike

hmm atmosfera se pomalu vytraci...vrchol to dosahne v dalsim dile.... proc se vatratila ta poetika predchozich dilu?? mozno prave ta doba tu zobrazena nedopreje basnikum.... ()

ta*jemna*

...ach jo...ta Brodská! Tak to vypadá, když je dobré jméno povýšeno nad umění...Neviděla jsem snad jediný film, kde by "hrála" /nebo spíš se prezentovala jinak/ ...nudná, unylá, nepříjemně posazený hlas, hysterie čouhá snad i z uší...No ale jinak dávám dvě až tři hvězdy...Budu hodná - snad z nostalgie dávám za tři...PS - jinak teda mám pocit, že z některých filmů či seriálů se tvoří tzv. kult tím věčným opakováním...sice je fakt, že 100X opakovanej vtip už není vtipnej, ale často se 100X opakovaná lež stává pravdou... ()

Andy.222

Jak se mi Brodská jako ženská nikdy nelíbila, tady se jí daří být místy i roztomilá. Opravdu s chutí jsem se zasmál u Písaříka ("Paní Šafránková, už na vás čekáme!"). Zbytek filmu na mě víc než cokoliv jiného působil depresivně. Laciné reklamy z dob mého dětství, hledání práce, všude samá amerika... U předchozích dílů (dojič socialismu, vyhodit tě nemůže, ale může tě doporučit jako nejlepšího, kupování auta) se sice taky poukazovalo na to jak to funguje ve společnosti, ale nebylo to až tak důležité a navíc místo depresivně to na mě působilo dojmem: "Trampot jednoho mladíka" kterým se člověk usmíval i v neveselých scénách. Tady moc důvodů k usmívání nebylo po celý film. ()

Prometheus

Dle převažujících zdejších komentářů se pan Klein evidentně trefil do černého. Ukázal tehdejší dobu jaká skutečně byla a tím šlápl na mnohé kuří oka pokrytců. Film ukazuje v podstatě stále dobou nezměněného hodného člověka snílka, který se nesnaží začlenit do kapitalistické společnosti, jen přežít a zůstat věrný svým zásadám. Takže pro mě tu komických situaci je dostatek, jen nejsou k smíchu protože se jedná o smutnou realitu. Jediné co mi na tomto snímku vadí je přílišná dávka ukazující komerce a chovaní. I výkony herců mi díky tomu přijdou slabší či nucené nebo lépe nesympatické. A Pavel Kříž je takový sysifovský tahoun na kterého je toho příliš moc že pod tíhou tak trochu zaniká. Ale stále mi připomíná pár vzácných lidí, které jsem měl tu čest poznat, a kteří též čelili dosti podobným problémům biť v jiných oborech. Ale rozhodně se jedná o lehce nadprůměrný snímek který si 3 hvězdičky určitě zaslouží. ()

giacobbe

radikální změna - dřívější díly vypráví o určitých životních obdobích hlavních hrdinů, tento film zobrazuje dění okolo-konkrétně porevoluční bordel počátku 90.let. Takže narozdíl od předchozích aktuálnost ztratil velmi brzy. ... Sakra, Marek Vašut si opět zahrál někoho kdo v předchozích dílech nebyl a teď si sním všichni tykáme nebo měl představovat Honzu z Kolína představovaného dříve Karlem Rodenem? ()

Baroque

vôbec si nemyslím, že by tento film bol, ako sa tu niektorí "fajnšmekri" vyjadrujú, výrazne slabší, ako diely predchádzajúce. problém je skôr v tom, že mu chýba poetika, ktorú v prvej, základnej trilógii posilňovala aj jednoduchosť a samozrejmosť minulého systému, nezakladajúceho si na materiálne. to všetko v tomto filme vplýva na diváka a má práve ten ochudobňujúci pocit. ako hovoria meteorológovia, teplota pocitová, ktorú však privanul chladný vietor mamonu. nedajte sa však oklamať. raz jemnej, raz ubolenej, raz kritickej satiry je v tomto diele rovnako dosť, ako i vo filmoch predošlých a úsmev, tak ako smútok vám v tvári snáď vyčarí. možno pochopíte, že to, čo sme si nakúpili, nás skôr zožralo, čoho pointu vskutku pochopia skôr básnici. doba obracania kabátov, náhleho náboženského osvietenia, falošnej prvorepublikovej nostalgie je tiež to, čo môže latentne znechutiť. ale označovať tento film za odpad je samotným odpadom. je v podstate len porovnateľný, ale kvalitatívne oproti mnohému čo bolo a čo je výrazne neupadá. realita môže oklamať a spomenutí "znalci a kritici, všadeboli, všetkovideli", no nikdy nič nevytvorili, sú mi na smiech. čsfd je síce fajn, ale skôr by sa niektorí mohli krotiť, pretože tu sa neodohráva seriózna filmová kritika. tak sa na renomovaných kritikov nehrajte, tí plávu v iných vodách. ()