Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

charles3

U mě nejslabší díl série s podivným koncem (50 %), ale po letech a po řadě o dost horších českých komedií jednu hvězdičku přidávám za vytrvalost tandemu Pecháček-Klein a za jejich stále dobré nápady. ()

zeromen

Hnusná a nechutná porevoluční doba 90. let. Nádherná ukázka, jak Češi lezou Američanům do zadnice. Jinak film docela, docela ujde. ()

datel13

Mnohymi kritizovany preděl v serii, kdy poetika puvodni trilogie místy zustava (linie s Popelkou) a jindy se uplne ztraci – je zadupana vulgarnosti a ne-vtipem. Musim rict, ze jako dite jsem tento dil mel nejradsi, protože jsem narozdil od tech predchozich chapal vtipy. Jenze to bylo zjevne tim, za jsou tak easy, ze ohromne pobavi osmilety dite… Tento „novodobej dil“ (divoky devadesatky v plnym proudu) je samy holy prso, sproste vtipy („Ztratil jsi péro, Sokole.“- nasleduje pohled puvodne citliveho basnika smerem k rozkroku).. kdo by to byl řekl. Reziser i tema zustalo, solidni zaklad se ale nacpal vatou z vulgarit.. I tak je to za me ale asi tak na 70 %, Stepan Safranek a jeho baby.. to je proste legenda. Kendy, Pisarik, ti tu zase koncertuji, k tomu navic třeba i roztomila T. Brodska, lehce emancipovanejsi a sympatictejsi nez vsechny predchozi Stepanovy zradne Pistalky. ()

kodwin

Jedná se určitě o slabší kousek než klasická trilogie před tím, ale zase se mi líbí, že je to otisk hektické porevoluční doby. Na rozdíl od dalších dvou dílů to aspoň v tomhle dává smysl ... Za to hvězdu navrch. ()

mol1111

Já mám ten film rád. Sice karikovaně, ale přesto až překvapivě věrně zachycuje atmosféru devadesátých let. Hodně lidí chtělo, ale málokdo uměl. ()

Ondrish

Tak toto veľmi nachápem - 52% je skutočne málo. Samozrejme tento diel básnikov je o triedu slabší ako jeho socialistickí predchodcovia, ale zachováva si svoju originálnu poetiku, ktorá tak okúzluje v prvých troch dieloch. Pripúšťam tiež, že Tereza Brodská je po Boruvke, Jeskyňke a Píštalke najslabšia "básnik-girl", ale to stále nie je dôvod, aby sa takto hlboko prepadol rating. Oproti katastrofe, ktorá nasledovala o 10 rokov neskôr je tento diel klenot. ()

vlkcz

Nejslabší díl ze všech, ale pořád slušné. Jen z toho na můj vkus moc čouhá komunální satira na raný český kapitalismus. Škoda, že si autoři nepočkali ještě 4, 5 let už by ten film vypadal určitě jinak. ()

IvoP

No asi je to nejen v porevolučním čase, ale možná i bezprostředně po rozpadu federace. Hlášky: Myslela jsem si, že se dožiju vnoučat, že na ně budu šít, chodily by jak z cukru / třeba by byly věčně upatlaný / stejně se jich nedožiju, všude samá antikoncepce ... A vůbec nechápu, proč jste se rozešli, snad jsi ji nebil?! Chtěli mě odvézt na odchytku / mělo to udělat, aspoň by sis to pamatoval / Když jsem jim řekl, že jsem nezaměstnanej, tak se jim mě zželelo / to by tak scházelo ... cože, ty nechodíš do práce? Mně jsi řekl, že máš dovolenou Jsem tady populární / zvlášť po dnešku ()

baby1978

Tento díl se mi líbil ze všeho nejméně. Bohužel ten porevoluční novokapitalismus se tam naroubovat musel v tom problém nevidím. Chybí mi tam zapamatovatelné hlášky a za druhé herci v českých porevolučních filmech prostě odříkají, co je ve scénáři, režisér natočí a basta. ()

nihiliste

Nebylo to tak dobré, jako předchozí tři díly, ale to bývá ve většině sérií. Musím použít trochu jiná měřítka a zas takový propadák to zase nebyl. Bavil jsem se, jen ne tolik jako u předešlých dílů. ()

CyWilly odpad!

Fujtajxl...takhle znehodnotit tak kvalitní značku, jako byly Básníci. Klein točí po revoluci jenom totální sračky a tímhle to všechno začalo. Dvouhodinová, špatně natočená reklama na několik různých výrobků...jdu blejt... ()

Paradax

Pěkné zobrazení porevolučního nadšení a celkově dobové atmosféry, které ocení až historie. "Tady pán by chtěl něco typicky českého." "Máme tady výborný vestfálský řízeček." ()

hofiktom

Tak tento počin se nepovedl.. první porevoluční film o básnících je podle mě moc ovlivněný právě politickou situací a zdánlivě nemá žádný smysl jako ty předchozí. 30% ()