Dospělý Štěpán Šafránek už ztratil mnohé ze svého mladistvého elánu. Už nerecituje dívkám básničky a jeho vzdor vůči nejrůznějším nepořádkům má příchuť hořké ironie. Když Kendy natáčí v nemocnici reportáž, sestříhá Štěpánovy odpovědi tak, že vyzní jako výsměch velmi ctižádostivému řediteli nemocnice. Samozřejmě se to neobejde bez následků. Štěpán je vyhozen z práce a vrací se do rodného Hradiště. Zatímco jeho přátelé, známí a bývalí spolužáci se úspěšně zabydlují ve světě podnikatelských aktivit, on jen s obtížemi hledá vhodné zaměstnání. Setkání s jeho bývalými láskami mu přináší řadu zklamání, jeho jedinou útěchou je sympatická lékárnice Ute. Poprvé ji potkal na slavnosti místního Sokola, kde asistoval jako lékař, podruhé v lékárně, kam přišel pro léky mamince. Odměřená žena si ho však nepouští příliš k tělu. Jeden z bývalých spolužáků mu sice dohodí skvěle placené místo na soukromé klinice, kde se léčí bohatí pacienti se sexuálními poruchami, Štěpánovi se však taková práce nelíbí a brzy odejde. Jediné peníze, které vydělá, jsou za nápady, kterými zásobuje reklamní agenturu svého bývalého soka v lásce, Emila Nádeníčka. Nakonec se zdá, že i on konečně najde, co hledá. (TV Nova)

Psycho.R

Řekl bych, že zde chybí ta nadlehčenost prvních tří dílů. Takže ty dvě hvězdy především za Kříže a Matáska. ()

Inozuka

Asi největší shit z celé série. Po létech mě u filmů té doby dost štve takové to malé a čecháčkovské utahování si z přechodu z reálného socialismu na kapitalismus. Většinou je to laciné a ne moc směšné. A právě to se zdá být nosným tématem filmu, takže výsledek je rovněž laciný a trapný. Děj trochu klopýtá a ani ta Brodská není žádná šťabajzna (to už spíš Markéta Hrubešová). ()

Tiiso

Slabší díl, který se snaží poukázat na běžné problémy rodící se demokracie. Příběh postrádá atmosféru předchozích epizod. Svým způsobem mě připadá, že z tvůrců neměl nikdo zájem o navázání předchozí atmosféry. A přitom atmosféra, je ten největší pilíř, který tento film na pokračování měl. Už od počátku celé básníky držela pohromadě vytvořená nálada a zmíněná atmosféra, kterou dokázal tvořit zejména výborný humor a náboj příběhu. Jak humor tak náboj se někam s devadesátými léty vytrácí, a přede mnouz zůstává slabý scénář, ne vždy úsměvné scény a podpůměrný příběh. Který je sice stále vyprávěn s určitou nonšalantností, ale ve všech směrech ztrácí na gradaci a přirozené kráse. ()

Rodin

Tedy pane Kleine, tohle už byl bohapustý konjunkturalismus. Komunální, prvoplánové, laciné, až téměř Troškovské. Zkrátka blbé a hlavně zcela zbytečné. ()

Indyi

Za původní trilogií zaostává, ale zas takový průser, jak to vyznívá z hodnocení většiny uživatelů mi to nepřijde. Kvalitativně sešup, ale přesto stále ještě koukatelný film. ()

topi80

Dušan Klein dobře rozpoznal, že Štěpánův idealismus bude skvěle kontrastovat s dravým prostředím raných 90. let. Bylo by chybou vidět tento film jako další pokus o restituční komedii, svým způsobem tyto filmy paroduje už jenom tím, jak si bere stejné rekvizity (bordel, fialová saka, reklamy, po hlavě skákání do kšeftaření). Ne všichni diváci si všimli, že vše jede v linii předchozích dílů, především toho třetího, neboť už tam se dospělý Šafránek nestačí divit dění kolem sebe. Zde je rozdíl v tom, že okolí je ještě bláznivější. Doba je jinde než v předchozích dílech a všechno je tak, jak má být, má-li se zachovat poselství předchozích dílů. ()

Stanix

Raně porevoluční doba má dnes již s poměrně velkým odstupem času svůj punc jisté kouzelnosti. Bohužel dosazení Brodské na post básníkovy lásky bylo tak trochu nešťastné. ()

donkocicak

Už to není ono, ale pořád je to příjemné... Zaujme bezpochyby i Šafránkovo setkání s Jeskyňkou... vůbec je to takové vzpomínkové... Film o tom, co bylo tenkrát, jaké to bylo a co se změnilo... Pro toho, kdo viděl i předchozí díly, to bude milé podívání... ()

Knor

S tímhle dílem to šlo hodně dolů, ne že by šlo o nekoukatelnej film, ale už to prostě není ono. ()

vox_populi

do roku 1989 bola Básnická trilógia diváckym pôžitkom, po roku 1989 upadla do podpriemeru. Zaujímavý fenomén a zďaleka sa netýka len tejto filmovej série, týka sa celej českej i slovenskej filmovej tvorby. Je to silené, kŕčovité a aj herecké výkony sú pod psa - Kříža tu vôbec nespoznávam, hrá akoby z donútenia...zachraňuje to len pár vtipných replík... ()

Arccos

Kdepak, na basnickou radu je to slabe. Prvoplanove porevolucni narazky, priblble vtipky ("Na moravskem pohrbu")... A presto to neni zas tak spatne. Spis 3.5 hvezdicky. ()

Lumpus

Zábava se tu nekoná noc je jak černá maddona půlnoc je dávno za horama a popelka je pořád sama Třeba má princ nahnáno že skončí jako Ciráno Tvůj nos by obstál při měření to po čem toužím vidět není ()