Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (225)

Kulmon 

všechny recenze uživatele

Pro Woodyho Allena není scifi zrovna typický žánr. Na první pohled. Na ten druhý ovšem zjistíme, že je film zcela allenovský ve smyslu jeho narážek na sex a mentality jeho snímků. Jak hezky zní z úst Diane Keaton: "Mám doktorát z orálního sexu." Pokud zde Woody přinesl nějakou inovaci, tak to byla jeho futuristická stylizace do dob němého filmu. Jeho robotí pohyby alá Chaplin či Keaton jsou nezapomenutelné. Stejně tak hudba némě éry. ________ Všimněme si klonování, které ve filmu hraje roli. V roce 1973 to bylo skutečné scifi, které Woody umístil do roku 2173, dnes je film z tohoto hlediska vlastně překonán. Věda jde kupředu mnohem rychleji. ()

lamps 

všechny recenze uživatele

V první řadě výborná a neutuchající zábava. Allen řádí jako pominutý, se svým vyjukaným výrazem kraluje každé scéně a nenechává diváka ani na chvíli vydechnout. Když už se nesmějeme jeho netradiční vizi budoucnosti, která doslova srší originální nápady a pohrává si s celou řadou tehdejších společenských zvyků, zaručeně nás dostane některá z nezapomenutelných hlášek, jež se na nás v průběhu filmu chrlí ze všech stran. Navíc úžasný sci-fi nádech dodává snímku úplně jiný rozměr, s bláznivým Allenovým pojetím si skvěle rozumí a některé scény jsou tak geniálně promyšlené a hlavně zahrané, že bych snad i předl blahem, kdybych se zároveň hlasitě nesmál. Co sejde na tom, že příběh není zase tak špičkový, když u kormidla sedí někdo s takovou fantazií? ()

Reklama

Vančura 

všechny recenze uživatele

Správná šílenost, která je místy skutečně hodně vtipná (Allen létající v nafukovacím kostýmu, robotický pes, výměna hlavy...). Bohužel je to ale vyváženo momenty, které mě strašně nebavily a přišly mi zoufale nevtipné, takže ve výsledku z toho byl nakonec spíš jen průměrný dojem. Má to ale každopádně super soundtrack a Diane Keaton je zde skvělá jako vždy, takže za vidění to určitě i po těch letech stojí, jen mi to prostě nepřišlo jako zas až taková sranda, jak by si člověk mohl myslet z těch nadšených komentářů zde. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Woody Allen a sci-fi? Absurdní, že? Přesto se mu podařilo do své parodie zařadit všechna základní témata: cestování v čase, klonování, roboty, orwellovský totalitní systém... A konečně taky našel dosud nepřekonanou partnerku a vlastní odraz v zrcadle: Diane Keatonovou. Poctivou komičku, které se dá svěřit hezká role a ne jen nahrávací part ozdobné krásky, jako to bylo dosud. Všimněte si, že třeba sekvence, v níž se neohrabaně pokoušejí realizovat plán na svržení diktátora, má svou jasnou variaci i v dalších společných komediích (od atentátu na Napoleona v Lásce a smrti po magnetofonovou léčku v Tajemné vraždě na Manhattanu). je mi moc líto, že toho nenatočili víc, protože roztomilejší komediální pár se na plátně neobjevil od dob Oldřicha Nového a Nataši Gollové. 80% ()

kobejn 

všechny recenze uživatele

Sem zvědavej co na tudle grotesku budou říkat v roce 2173, jestli jim to ještě taky příde vtipný, zatím v roce 2011 to pořád vtipný je. Vtipná je právě scéna, kdy rozmrazený Miles komentuje artefakty ze své doby. Je dost možné, že Spáč dopadne za sto let podobně a budou o něm říkat třeba toto: "A to byl ten chlapík, co točil takový ty pitomý filmy, tenkrát se tomu ale lidi smáli, dnes už není jasné, čemu se na tom smáli. My už se to každopádně nedozvíme, pokud teda někoho z nás nezmrazí. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • Spáč je jedním z mála Allenových pokusů na poli sci-fi. Své nápady týkající se filmu údajně konzultoval s renomovaným mistrem žánru Isaakem Asimovem. (ClintEastwood)
  • Poté, co film vyšel pod názvem Woody and the Robots (Woody a roboti) ve francouzsky mluvících regionech Kanady, vložil Woody Allen do všech svých budoucích smluvních klauzulí, že tituly jeho filmů se nesmí měnit bez jeho svolení. (jezurka42)
  • O fotografii Richarda Nixona prohlásí jeden z vědců, že si myslí, že šlo o prezidenta USA, ale že provedl něco hrozného, a tak byly všechny záznamy o něm vymazány. Několik měsíců po vzniku filmu pak došlo k aféře Watergate, která se od zmíněného příběhu příliš neliší. (Oktavianus)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama