Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (225)

Javert 

všechny recenze uživatele

Pohled na to, co se stane, když jdete na banální operaci a probudíte se až za 200 let jako nejhledanější osoba v totalitním policejním státě. Námět jak dělaný pro nějaký sci-fi thriller ovšem Woody dokázal otočit o 180 stupňů a vznikla z toho nadmíru zábavná komedie v hlavní roli s kým jiným, než naším starým známým (a lehce perverzním) smolařem. ()

Jirka_Šč 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelně uletěné, originální a je pouze na divákovi, jestli dojde k názoru, že geniální. Sci-fi příběh chlapíka, omylem hybernovaného na 200 let, aby se probudil v despotickém světě vymytých mozků a myslel si, že je Miss Montana, to celé točené ve stylu grotesek Charlie Chaplina - to se hned tak nevidí. Dlouho jsem byl přesvědčen, že dám 4*, na konci jsem měl ale z Woodyho a Diane pocit maximální. ■ Noviny z roku 1990: "Papežova žena porodila dvojčata!" ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

(1001) -"Musíte pochopit, že všichni, které jste kdy znal, jsou dvě stovky let mrtví." -"Ale vždyť všichni jedli organickou rýži!" Je to zběsilá smršť nekoordinovaných nápadů, nebo to tak aspoň působí. Aluze na němou grotesku (a zvlášť asi Chaplina v Moderní době) je také silná a všudypřítomná. Vždycky jsem toužila použít slovo aluze ve větě, tak doufám, že jsem to udělala správně. Asi je to tím, že Woody sekal filmy jako Baťa cvičky a tak celý film i jeho fikční svět působí "jenom jako", jenom herci pobíhající v kulisách. Jistý nápad a úvaha jde na pozadí vycítit, ale je opracovaný a provedený jen s minimální dávkou pečlivosti. Nevypadá to zkrátka jako dílo tryskající ze srdce, což je mnou preferovaný druh filmů, zvlášť když pojednává o boji za svobodu. Možná to je ta pointa a Woody nevěří na boj a na svobody, ale v tom případě by za mě pořád dostal ne. A ještě jsem zapomněla dodat, že minimálně polovinu něžných citů, které ve mně Spáč vzbudil, si zasloužil scénou hry na Branda a Vivien Leigh. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Protože jde možná o jediný film, kde vědci v budoucnosti zjistí, že kouření prospívá zdraví, má u mě Spáč mezi všemi SF snímky automaticky zajištěno určité výsadní postavení. Za zmínku stojí také přístroj zvaný Orgasmatron, který ovšem nevynalezl Woody (ba dokonce ani Lemmy, pějící s Motorovou hlavou song s tímto názvem), ale údajně už někdy v 60. letech zlý doktor Duran Duran z comicsové Barbarelly. ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

"New York Times z roku 1990: Papežova manželka porodila dvojčata" aneb Allenova satirická sci-fi parodie kdečeho. Okouzlily mě hlavně akční scény natočené ve stylu klasických grotesek, které se povedly vážně na výbornou, moc se mi líbila i Allenova němá komika v části, kdy se vydával za robotického sluhu. Vyloženě nudných míst bylo sice poskrovnu, ale co naplat, byla tam. I tak to jsou čtyři čisté hvězdy. ()

Galerie (57)

Zajímavosti (23)

  • V jednom americkém státě byl film přejmenován na "Woody a roboti", což Allena poté vedlo k tomu, že si vymohl, aby název žádného jeho dalšího filmu nemohl být volně měněn. (Kulmon)
  • Film je volně založený na klasickém sci-fi románu "When The Sleeper Wakes" (Až spáč procitne) od H. G. Wellse. (formelin)
  • Woody Allen původně zamýšlel, že bude film tříhodinový a ve dvou částech. První část se měla zaměřovat na život hlavního hrdiny před operací a druhá část měla být již jen futuristická. Studio United Artists však tento koncept zamítlo. (jezurka42)

Související novinky

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

21.01.2011

Čtyřicet celovečerních autorských filmů, jeden televizní a jedna spolupráce na povídkovém díle – a to všechno během jednačtyřiceti let! Americký filmař Woody Allen se za svou pracovní morálku určitě… (více)

Reklama

Reklama