Hádej, kdo přijde na večeři

• USA Guess Who's Coming to Dinner (více)

Spencer Tracy a Katharine Hepburnová se nemohou smířit s nečekaným partnerem své dcery. Přitažlivá, sympatická intelektuálka Joey Draytonová jednoho dne oznámí svým liberálně uvažujícím rodičům, že má poměr s lékařem Johnem Prenticem, černochem, za něhož se také hodlá provdat. Je to pro ně pořádný šok, který ustupuje pouze velmi pomalu, i když charakter a vědecká erudice nápadníka jim imponují... (oficiální text distributora)

MarekT

Kvalitní konverzačka, na které mě ale znervózňovalo to zobrazení většiny postav, které nemohu vnímat jednoznačně - nejvíce to bylo vidět u jinak výborného Spencera Tracyho, který přebíhal jakoby z jedné poloviny hřiště na druhou, to samé platí i pro většinu postav (výjimkou byl snad jen John v kvalitním podání Sidneyho Poitiera). Je sice možné, že tak chtěl Kramer říct - "podívejte se, jací jsou ti Američané pokrytečtí", ale na to se dá poukázat i jinými prostředky, viz třeba Pan Smith v podání Franka Capry. Herecké výkony jsou, jak jsem již říkal, skvělé, navíc si myslím, že si pár Tracy - Hepburn mohl i doplňovat dialogy. I když si myslím, že rasová problematika byla aktuálnější v době natočení (dnes se ty smíšené páry daleko více tolerují), je užitečné se na tento film podívat, přece jen, v přeneseném významu film může fungovat i dnes a americká povaha se navíc za těch čtyřicet let ani moc nezměnila. P.S. Klidně se podívejte i na dabovanou verzi, Cupákův hlas k Sidneymu Poiteriovi celkem sedne a Katharine Hepburn je namluvena tak dobře, že mám při srovnání s původním zněním dojem, že se Kate snad naučila česky. ()

Martrix

Herecký a režijní koncert, který nemohlo pokazit ani občasné moralizování. To, co nejprve zavánělo jako pouhá antirasistická agitka, dostalo nakonec mnohem širší rozměr, který se dotýká, nebo bude dotýkat všech. Pokud máte děti, zamyslíte se nad tím, jak by jste reagovali na to, kdyby se chtěly oženit/vdát, za někoho podle vás nesprávného. A pokud je vám třeba 20 let, možná pochopíte jaké to asi bude pro vaše rodiče, když jim představíte nějakého Peruánce/ku, Eskymáka/čku, nebo Uganďana/nku, nebo také umyvače/ku nádobí, pornoherce/čku, jako svého nastávajícího/cí. ()

pakobylka

Převelice noblesní a kultivovaná záležitost. Jak by také ne, když se odehrává ve vyšších společenských sférách. Navzdory tomu má neobyčejně vyvinutý smysl pro rovnoprávnost, pro spravedlnost ... pro LIDSKOST. Má vizi, které se nehodlá za žádnou cenu vzdát - vizi, která jí dává víru stejně silnou a neochvějnou jako kterékoli náboženství. Přesto mou mysl nahlodává maličko pochybovačná a znevažující - vpravdě kacířská myšlenka: Co kdyby nebyl mezinárodně uznávaným lékařem ? Co kdyby VŮBEC nebyl lékařem ? Co kdyby se nepotkali na universitě ? Co kdyby jí kupříkladu doručil balíček ... ve stejné pošťácké uniformě, jakou nosíval jeho otec ? Buď jak buď - i TOHLE byla šedesátá léta dvacátého století ve Spojených státech. Neboť rok 1967 je významný nikoli díky okouzlující romanci s hádankou ohledně nastávající večeře, ale především kvůli pádu posledního zákonného pozůstatku tzv. "segregace" - právě tehdy Nejvyšší soud USA prohlásil zákaz mezirasových sňatků za protiústavní. Řekla bych, že moje rodná země byla v těch dávno ztracených časech nadějných vyhlídek DALEKO osvícenější ... v tomhle směru. Nedovedu si představit, že by kdekoli na jejím území existoval jakýkoli zákon, který by měl rasový podtext. Pravda ... i ona měla - a MÁ svou problémovou komunitu. Jenomže v tomhle případě nejde - a troufám si tvrdit, že ani tenkrát nešlo PRIMÁRNĚ o rasu či barvu pleti, ale o neschopnost a neochotu většiny z oné menšiny respektovat pravidla společnosti, v níž žili ... v níž žijí. A jen tak na okraj: My jsme ji k nám kdysi nezavlekli násilím z její domoviny ... a neuvrhli ji do otroctví, abychom nad ní posléze - i po zavedení nových pořádků ohrnovali nos a podivovali se, jaká že je nevzdělaná a nepřizpůsobivá. Víte ... vždycky jde ve větší či menší míře i o střet rozdílných kultur (mnohdy na různých stupních vývoje) - což může být samo o sobě nebezpečné ... a pokud se k tomu někdy - někde připočítá i odlišné náboženství, může jít o vysoce třaskavou směs, která je schopná rozkládat státy zevnitř ... o čemž se stará dobrá Evropa právě může přesvědčovat - denně ... na vlastní kůži. Bohužel musím dodat, že sklízí jen to, co sama přičinlivě pomáhala rozsévat. P.S.: Myslím, že byla svým způsobem poctivější ... svobodomyslná šedesátá léta. Nevidím nic závadného na slovu "černoch" - na rozdíl od hanlivého výrazu "negr". Podstatu problému neodstraníme tím, že vymyslíme libozvučnější a politicky "korektnější" označení "afroameričan". ()

Šimpy

Všude jsem četl, že se jedná o drama, já jsem však film vnímal jako velmi zdařilou komedii až satiru a nebýt posledních dvaceti minut a toho, že se Sidney v závěru pokouší o herectví, hodnotil bych ještě výše. ()

Los

Skvělý film, akorát mi přišel trošku vtipný konec. Film se v podstatě snaží o ukázání nějaké rovnoprávnosti černých a bílých, ovšem před koncem zde máme dva nahněvané otce, černého a bílého, přičemž závěrečný proslov bílého se bere jako poslední slovo a co si myslí černoch nikoho nezajímá a my se to nedozvíme :) Ale jinak moc pěkný film, vyprávějící o lidech, kteří mají plnou hubu ideálů a krásných myšlenek o rovnosti, ale jakmile jejich dcerka tyto pěkné ideály přenese to reálu, už tak nadšení nejsou. 9/10 ()

Mylouch

"Každý kněz má znát řádku zbožných útěch pro podobné situace, ale já nevím, co říct." Jen víc takhle poučných dní. Krásná Spencerova (dědek jeden sentimentální) konečná v divotvorném scénáři pro konverzační ateliérovku na žhavé téma. I s odstupem let nejspíš 4* ("Myslí si, že jeden z našich synů bude prezidentem Spojených států" :D ) ()

Radiq

Jaj a do prdele. Tak koukám na docela vážnej film a najednou se tam objeví rozvážeč masa a jeho taneční kreace! Chch, no málem jsem se posral smíchy... Jinak moc rasisticky mi to nepřijde, na to tam bylo málo mrtvejch, heh. Spíš mi to přišlo hrozně ukecany, jak kdyby to byla divadelní hra předělaná na film. A že se to natočilo v době rasovejch nepokojů v USA a těsně před smrtí Martina Luthera Kinga, to na mě nemá vliv - já to hodnotím jako film a ten mi toho zase až tak moc neřekl. ()

Mol

YOU COULD FEEL SORRY FOR THEM AND FOR THEIR PREJUDICE AND THEIR BIGOTRY AND THEIR BLIND HATRED AND STUPID FEARS, BUT WHERE NECESSARY YOU'LL JUST HAVE TO CLING TIGHT TO EACH OTHER AND SAY SCREW ALL THOSE PEOPLE! Teda slzičky byly. Specer na to pořád měl. Pan herec s velkým H. Samo sebou i zbytek posádky byl skvělí, jak jinak, když tu září pan Poitier a paní Kate. Myslím, že Muhammad Ali z toho filmu nebyl nadšený a je to opravu kontroverzní snímek pro Ameriku té doby a pro Česko ještě i dnes. Já se na to asi raději dívám bez názoru, protože co já vím. Třeba jednou potkám dívku s jinou barvou pleti a budu fall in love, takže to neodsuzuji, protože pak by se ze mě mohl stát pokrytec a tím už jsem ve svém životě byl. Jo a Matte, nezapomeň, že si nemáš dávat ostružinovou zmrzlinu, protože pak po ní děckám ve městě ničíš hot-rody. ()

eJacques

...Okouzlující Prentice v podání Sidneyho Poitiera, nemám sice slabost pro černochy, ale tehle zahrál really well... Lepší je jen ve filmu Panu učiteli s láskou, což považuji za jeho životní roli (kde se hrabe Whopi Goldberg v Sestře v akci)... Zde ho ovšem mírně překonávají Spencer Tracy a Katharine Hepburn (klasici...bez komentáře)... Perfektní námět o styku předsudků a vlivu společnosti na obecné mínění aneb černí a bílí ještě separé... Krasné, doporučuji... ()

Skuby47

Asi nejznámější film zabývající se otázkou rasově smíšeného manželství. Zpracování připomíná spíše divadelní hru. Většinou se odehrává v interiéru a hlavní náplní příběhu jsou vzájemné dialogy na toto i dneska citlivé téma. V současnosti už je sice tento problém částečně překonaný, ale i tak jsme všichni tolerantní a bez předsudků, ale jen pokud se to nedotýká nás osobně nebo našich blízkých. I když musím přiznat, že Sidney Poitiera bych do rodiny brala. Herecké obsazení je špičkové, ale výkony mi připadaly trošku vlažné, bez emocí. Obzvláště nesourodý milenecký pár nepůsobil příliš zamilovaně, možná proto, že Poitierovi bylo v době natáčení už 40 let. Ale i tak ještě dneska po těch pětačtyřiceti letech docela aktuální a příjemná podívaná. ()

andrii

Promluvme si. Ještě dnes, před večeří, musí být učiněno rozhodnutí. Hluboký úklon otcovskému monologu, gestu, kterým bylo povoleno jejich štěstí. Chvála chvíli nezpochybnitelného moudrosloví. ()

farmnf

Film jsem viděl již asi 4x. Je to angažovaná konverzačka výborně zahraná a výborně česky dabovaná. Je to však reálné? Nevím to přesně ale film byl natočen jako zbožné přání před aférou M.L.Kinga. Vydavatel populárních novin, že by dal dceru negrovi, byť doktorovi? O tom USA není.Těm dvěma starým krůtám to věřím, že nakonec měli i mírnou radost, panu vydavateli to nevěřím. Když dnes hovořím se známými ze severu USA, všichni se shodnou: "Víš Pete, u nás negři naštěstí nežijou". Něčím to bude. ()

YumiOkami

❝𝐘𝐨𝐮 𝐭𝐡𝐢𝐧𝐤 𝐨𝐟 𝐲𝐨𝐮𝐫𝐬𝐞𝐥𝐟 𝐚𝐬 𝐚 𝐜𝐨𝐥𝐨𝐫𝐞𝐝 𝐦𝐚𝐧. 𝐈 𝐭𝐡𝐢𝐧𝐤 𝐨𝐟 𝐦𝐲𝐬𝐞𝐥𝐟 𝐚𝐬 𝐚 𝐦𝐚𝐧.❞ ()

uhlajz

Velice povedená první půle, to jsem se fakt bavil a těšil se, jak to vše dopadne. Druhá půle už však byla dost utahaná a konec mi připadal hrozně vyumělkovanej... ()

progression

Legendární konverzační drama s hereckými legendami od legendárního režiséra. O vztahu rodiče a děti, toleranci i rasových předsudcích. V době vzniku snímku byla otázka rasových předsudků ještě stále dost horké téma, obecně se sice mluvilo o tom, jak jsme my amíci tolerantní a demokratičtí, skřípat to začne až v okamžiku, kdy se hra přenese na naše hřiště (a neplatí to zdaleka jen pro amíky ...). Zpočátku ději kraloval Sydney Poitier v roli dceřina nového nápadníka, postupně se ale těžiště vzájemných dialogů překlápělo na stranu dceřiných rodičů (vynikající Spencer Tracy s Katharine Hepburn), později přibyli i rodiče budoucího ženicha. Kromě výborných dialogů bylo zážitkem sledovat, jak skvěle tyto herecké legendy dokáží hrát i beze slov. Napadlo mne, že veškeré dílčí dialogy (obhajoby, že pravda je či není na mé straně) připomínaly tak trošku dění (a různé zvraty) u soudu (nakonec Stanley Kramer byl na soudní dramata naprostý mistr), a že vyvrcholením bude konečný rozsudek. Připadlo mi, že Spencer Tracy byl neustále spíše proti vztahu své dcery a držel se (na jeho poměry) spíše trošku v pozadí sporu. A i když atmosféra vzájemných dialogů neustále houstla, nakonec předvedl po zvážení všech pro a proti tak úžasný závěrečný monolog (včetně analýzy příčin i obhájení rozhodnutí/rozsudku), že na něj fanoušek může jen těžko zapomenout. Jenom je hrozná škoda, že to byl bohužel jeho filmový dialog poslední ... ()

Pavlínka9

Sympatizuji s komentářem Djkoma a doplňuji, že se nejedná o komedii, jak si plno lidí, kteří film neviděli, myslí. Naopak - tento film je tak silný a zároveň lehce natočen, jelikož se zabývá i v té době současným tématem, které prožíval celý svět. A závěr, kdy Spencer Tracy přednáší svoje rozhodnutí je podle mého názoru ten nejlepší odchod ze světa filmu, který mohl učnit. Ano - je tam určitá naivita, je tam láska a hlavně uspěchanost s odůvodněním, že vědí, že se chtějí vzít, tak proč by měli čekat. Ten film si mě získal nejen hereckým obsazením, tématem, ale i tím jak skvěle je to natočeno a dostane se vám během chvilky skvělého zážitku, v mnoha směrech. ()

OHI

Tohle malé-velké drama stojí hlavně na hereckých výkonech. které jsou od všech představitelů naprosto dokonalé. ()

Zemřel herec Sidney Poitier

Zemřel herec Sidney Poitier