Ostrým nožom

(festivalový název)

Ostrým nožom

By a Sharp Knife

Slovensko, 2019, 89 min

O Únose som sa vyjadril ako o spoločensky najdôležitejšom porevolučnom slovenskom filme. Ostrým nožom je minimálne tak dôležitý. Filmársky je kvalitnejší a funguje na viacerých úrovniach- ako rodinná dráma, krimi o vyšetrovaní, autentická interpretácia Tupého prípadu i kritika spoločnosti. Kritike sa venuje len v náznakoch, no silno zarezonujú. Scenár je výborne vystavaný, neplytvá časom na zbytočnosti a hercom vkladá do úst uveriteľné repliky. Casting odviedol skvelú prácu, herci i neherci presne sedia do svojich rolí a dominuje im vynikajúci Roman Luknár.(27.2.2019)

Osobne nemám rada slovné spojenie "na pomery súčasného slovenského filmu", ale niekedy sa tomu jednoducho nedá vyhniť. Takže na pomery súčasného slovenského filmu je Ostrým nožom dosť solídny kúsok, ktorého najväčšou devízou je osviežujúca absencia dialógov, ktoré neznesiteľne šuštia papiermi. Celé to pôsobí celkom prirodzene, herci hrajú čo im sily stačia, a robia to dobre. Čo tomu však chýbalo, bola väčšia príbehová konzistentnosť a učesanejšia dramaturgia. U mňa silné 3*.(23.2.2019)

..a slzy tečou, jako voda v Dunaji... Krásný film, pokud lze tento výraz, v kontextu s takto závažným, veskrze odporným tématem, vůbec použít. Těší mě, že jsem ho měla možnost vidět na SVK mezi prvními diváky. Vynikající herecké výkony všech, zejména představitelů maminky a tatínka zavražděného chlapce... Jana Oľhová je v roli prokurátorky úžasná, Roman Luknár je výborný vždy, tady ale překročil vše, co dosud natočil. Toto byl jeho velký herecký koncert. Nádherná kamera, hudba i vkusně citlivý scénář, přičemž tak naléhavý... Ta bezmoc je prostě příšerná! Člověk odchází z kina jako spráskaný pes a stydí se. Za jiné, kteří jsou nevydrhnutelnou skvrnou společnosti. Slovenské dramaticlé počiny posledních let mě příliš neoslovují. Ostrým nožom však pokládám za vyzrálý film vysoké kvality a tvůrcům obdivně tleskám. Široké publikum bych upozornila na to, že řádné vykreslení linie psychického stavu nešťastných rodičů činí ze snímku komorní psychologické drama, které vyžadovalo větší prostor. Proto film plyne v pomalejším tempu. Nečekejte videoklipové zběsilé drama, abyste nebyli zklamáni. Dá se přežít i špatná slovenčina pana Krobota. :) Netopýří ucho se vytrápí, ale to je malicherná prkotina. Filmu přeji vysokou návštěvnost a doufám, že bude mít úspěch i v ČR.(21.2.2019)

Slovensko sa stalo krajinou politických a sociálnych trilerov čo na jednej strane pozdvihlo úroveň našej kinematografie aj v súvislosti nájdením si svojho diváka, na druhej strane tak ale vytvorilo šablónu vychádzajúcu z premisy európskych filmov. Na začiatok treba povedať, že film je celovečerným debutom režiséra Teodora Kuhna a v tomto kontexte je to zatracene silný debut. Réžia presne pozná svoj cieľ a silne spolupracuje so scenárom v niekoľkých rovinách. Tá najdôležitejšia je pravdepodobne sledovanie dvoch príbehových vrstiev, ktoré sa navzájom ovplyvňujú - situácia v domácnosti a rodine otca a otcovo hľadanie spravodlivosti. Film je pomalý a častokrát sa in medias res ocitneme v dialógu, v ktorom sa máme zorientovať. Prišlo mi však, že napriek tomu, že je všetko jasné a čitateľné, predstavoval by som si väčší ponor do otcovho zvažovania "čo ďalej". Jednoducho viac pochopiť prečo a kde narazí na problém, čím sú podporené zákony, kto riadi aký orgán, prečo koná ako koná. S otázkou prečo je určite spojená snaha tvorcov aby sa divák cítil rovnako zaseknutý a odbitý, film by si tak ale vytvoril oveľa väčší odkaz aj v súvislosti s dianím v súčasnom Slovensku. Snímka speje do súdneho finále, ktoré malo byť vrcholom filmu a myslím, že sa z pojednávania dalo vyťažiť viac emócii aj situácii. Asi najväčším ťahúňom filmu je Roman Luknár. Veľmi presná práca a uchopenie postavy, naozaj veľmi dobrý výkon. Kamera je vo filme ozaj príkladná a myslím, že Denisa Buranová si zaslúži podobne "veľké" projekty, lebo ich zvláda - s výnimkou úplne poslednej scény, ktorá mi, žiaľ, pokazila bodku za filmom veľmi zlým technickým spracovaním. Ostrým nožom je atmosférická snímka plná veľmi dobrých hereckých výkonov a odkazu, ktorému miestami chýbal akcent. No a k téme už len dodať: Vitajte na Slovensku. Cíťte sa tu ako doma.(9.3.2019)

Po filme som mala pocit, akoby som sledovala študentský film s veľmi nízkym rozpočtom. Pár hercov v slabom svetle na zašlých kobercoch v RTVSke a opakujúce sa zábery Dunaja. Neviem čím vlastne tento film chcel byť. Kriminálkou zo súdneho prostredia? To moc nevyšlo. Sondou do ťaživej rodinnej atmosféry po tragickej udalosti? To tvorcovia nedotiahli dokonca. Polovičatým chabým zlatokopom ťažiacim predovšetkým z dojemnej témy? Tak to vyšlo dokonale. Tri hviezdičky dávam len zo súcitu nad slovenskou kinematografiou.(24.3.2019)

• - Na špeciálnej predpremiére filmu sa objavil aj slovenský prezident Andrej Kiska a rodina zavraždeného Daniela Tupého. (Maarty von B)

• - Dva dni pred uvedením do kín sa konala exkluzívna predpremiéra na pôde Univerzity Komenského v Bratislave, kde Daniel Tupý študoval. Pri tejto príležitosti sa naplnila aula univerzity natoľko, že študenti sa do nej nezmestili. Stáli, sedeli na zemi, zaplnili každé miesto, z ktorého bolo vidieť na plátno. Aula nebýva tak plná ani pri zahájení akademického roku. Po premietaní sa konala diskusia, ktorej sa zúčastnili tvorcovia filmu aj otec Daniela Tupého. (skrecok1581)

• - Tvorcovia pracovali s rozpočtom 500 000 €. (kacer4)