Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

Matt007

Tak tohle je parádní vizuální ,,úchylárna", skvělá kamera, hudební podkres a především Malcolm McDowell. Další z mála filmů kategorie nezapomenutelných. ()

007.

Už třetí film od tohoto režiséra a zase nezaživný film o klukovi, kterej se nudí, tak mlátí, loupí, znásilňuje a zabíjí. Po hodině jsem to musel už vypnout. Škoda dalšího času. 25% ()

vincchuppo

Epická rvačka gangů (Mléčný Gang vs. Jezdci Apokalypsy) na začátku filmu mě vždycky nakopne. Je to výborná pranice plná rozbíjejích se věcí a létajících mladíků. Hlavní postava je nezapomenutelná a její "PSY" výraz je absolutní špička! Celkově postava Alexe je dokonale elegantní a zároveň brutální! Soundtrack složil sám mistr van Beethoven. A kamera je v tomto snímku tak poutavá, že mě nikdy nenechá nesoustředěným. Scénář je výborný. Režije, no Kubricka zbožňuji. A celá tahle krásná a zrůdná flow je prostě skvost, který by si nikdo neměl nechat ujít. ()

Brinkley

Pro mě nepopsatelný zážitek. Z počátku jsem pociťovala jen odpor k samotnému ději (ve smyslu: to se mám celou dobu dívat jen na to, jak banda puberťáků terorizuje okolí?), avšak vizuální stránka filmu v kombinaci s hudebním podkladem mě přiváděla k permanentnímu vytržení... Beethoven i Singing in the rain už mi nikdy nebudou znít stejně. A nakonec to, co se odehrávalo při Alexově "odvykací kůře" a zejména po ní, to mi vyrazilo dech. Kubrick je vskutku mistr; Mechanický pomeranč se nedá přirovnat k žádnému jinému snímku, a proto si označení "klasika" určitě zaslouží. ()

Zikus

Hodně zajímavý film, a divim se že vůbec někdo, něco takového v tý době natočil. Hudba dělá snímek ještě zvláštňějším, a to je jedině dobře. Názorný příklad toho, že i z velkého šéfa se může stát troska. ()

Trauma

Dobrý film. Výborný příběh, který jsem znala z knihy mi skvěle obohatil o velmi zajímavou vizuální složku. Vždycky se mi špatně hodnotí film, který je ztvárněním nějaké knížky (kterou jsem četla), protože nevím co z dojmů je knihou a co filmem, ale myslím, že to, že tady dost uživatelů komentuje myšlenky knihy jako by to byly myšlenky a svět samotného Kubricka, je důkazem toho jak je ono filmové zpracování věrohodné a povedené. O tom, jak tento film Burgessovu knížku proslavil a kolik různých lidí inspiroval a stále inspiruje, se tady asi rozepisovat nemusim. ()

bono22vox

Kubrickova adaptace Burgessovy knihy nezůstala předloze nic dlužna a ústřední myšlenku, polemiku o relativitě dobra a zla, ukazuje v barvách náležitě temných. Cynický Alex (skvělý M. McDowell), jehož koníčky jsou násilí, sex a Beethoven, diváka vtáhne do bizarního světa blízké budoucnosti, kde se náprava zločince děje pomocí metod víc než diskutabilních. Řadu scén vizuálně, dějově i hudebně strhujícího filmu nevymaže z paměti ani důkladná lobotomie... ()

ppospisil

Kdybych měl někoho z filmovýho průmyslu označit jako génia, tak to bude právě Stanley Kubrick.Jak někdo dokáže natočit Spartaka,Shining,Odyseu i tohle a to z naprosto odlišných žánrů,to já prostě nikdy nepochopím.Smekám klobouk,ta kamera,ta hudba,ty kostýmy,ty NADpozemské herecké výkony.Myšlenka je sice z knihy,ale takhle ji ztvárnit je prostě úžasný.Je to samozřejmě hodně naturalistická,filozofická a psychologická záležitost,ale kdo má alespoň trošku chut',měl by snímek určitě shlédnout,je to totiž jeden z filmů který jak se říká "bych měl vidět než zemřu".Už teď' se těším, až si za pár roků film pustím znovu a budu se soustředit na věci a scény který mě nejvíc zajímají,jelikož už nebudu v takovym tom klasickym napětí 1.projekce,který bylo tentokrát hodně křečovitý.90% /// Zajímavé komentáře: Eodeon,HollyW,Lima,Mahalik,H34D,Subjektiv ()

gemi

Za střízliva tři hvězdy. Pro vyšší hodnocení jest nutno sáhnout po nějakém kvalitním matrošu. (A nemyslím tím alkohol.) ()

GTS_PUNK

Sex a násilie sú na filmovom plátne dve skvelé veci. Legendárny Stanley Kubrick k nim ešte pridal Beethovenove skladby a vytvoril tak (vraj) jeden z najlepších alebo snáď najobľúbenejších filmov histórie. Je však toto hodnotenie oprávnené? Ak sa širokej filmovej verejnosti tento film páči natoľko, aby ho vynášala do nebies, prosím pekne. Avšak dovoľte mi vyjadriť svoj subjektívny názor a povedať, že tento film mi nesadol tak ako žiaden film už dlhú dobu. Od samotného začiatku rozprávania Malcolma McDowella, čoby hlavnej postavy, som z jeho hlasového prejavu upadal do nezáujmu. Tento pocit sa ešte upevnilo vyobrazenie "budúcnosti" - jedna z vecí, ktorú na starých filmov naozaj nemám rád, a takisto veľká frekvencia používania rusky znejúcich slov. Tie popri angličtine pôsobili ako päsť na oko a kazili už tak veľmi nízky dojem z filmového zážitku. K dejovej línii poviem len toľko, že námet nebol vôbec zlý, ale spracovanie, akým bol podaný, sa mi nepáčil. Ktovie, keby bol film natočený dnes akoby vo svojej finálnej podobe vyzeral. V dnešnom (nielen) filmovom svete sme dva hlavné subjekty tohto filmu povýšili na náš každodenný chlieb a preto by nám nerobilo žiaden problém natočiť niečo kvalitné. Pohľad do mysle psychopata, ktorý si nechá dobrovoľne vymyť mozog, len aby sa dostal z väzenia, si však v tomto prípade neužívam plnohodnotne a po dokončení stopáže 137 minút, ostávam veľmi sklamaný. Sklamaný a prekvapený z vysokého hodnotenia filmu. Aby som však len nekritizoval, niekoľko svetlých stránok som predsa len a tak som filmu mohol udeliť aspoň symbolickú hviezdičku. Konkrétne by som rád vyzdvihol výkon Michaela Batesa v roli hlavného dozorcu, ktorý ma viackrát pobavil, ďalej obnažené naturálne okulahodiace slečny a v poslednom rade masku Malcolma McDowella, v ktorej spolu so svojimi droogs, prepadáva domy. A Clockwork Orange je pre mňa zatiaľ jedným z najväčších filmových sklamaní. Obsahovo a koniec koncov aj hodnotením sa zdá, že sa jedná o zaujímavý snímok, no podobne ako v mnohých ďalších prípadoch, aj tu zdanie klame. Ďalší ľuďmi vytvorený overrated kult. ()

fallanga

Zvrácený, nechutný, nesmyslný a hrozivý. To je Mechanický Pomeranč. Navíc je to dokonale zahrané, odvyprávěné, má to jedny z nejlépe napsaných textů vůbec a skvělou hudbu. Kubrick si nebere servítky, v pohodě zobrazuje nahotu a násilí, jako by se nic nedělo (ach, staré dobré časy). Místy to mírně ztrácí dech, ale místy je to naopak dokonalé. Co se týče kvality příběhu, tak je to jak na horské dráze. Začátek je skvělý, brutální, nechutný, potom to občas nudí, občas fascinuje a konec ten zase exceluje. ()

0L0V0

Film pojednáva o útokoch mládeže na staršiu generáciu. Cez hlavnú postavu Alexa sme v prvej tretine filmu priamo vnesený do vandalizmu. Jeho fetišistické sklony ubližovať bohatej vrstve sú vyrozprávané hneď v úvode. Výtržnosti ktoré napáchal na začiatku má vo svojom závere dopad na jeho premenu, ktorú absolvoval po následnom zatknutí. Takže v druhej tretine filmu vidíme Alexa vo vezení ako dobrovoľne podstúpi liečbu, ktorá má ho vyliečiť z násilia. Liečba je úspešná a v tretej tretine filmu vidíme ako sa strana obráti. Všetko zle čo urobil sa mu napokon vráti. Je to o štúdiu ľudského vnútra taktiež je to o násilí, sexu a aký sme zlý ľudia. Sú tam absurdne scény a nezmyselnosť ľudského jednania. Taktiež film naráža na akýsi politický kontext, ako mocný ľudia manipulujú s bežnou verejnosťou. Skorumpovanosť spoločnosti je taktiež citeľný hlavne v závere filmu. Hlavnou postavou Alex je rozprávačom príbehu. Cez jeho pohľad na svet zažívame jeho všednú rutinu, ubližovať ľudom, robiť zle okoliu. Je akým si úchylom ktorému zlo robí dobre, a nie len jemu, ale aj jeho partii kamarátov. Poukazuje sa tu na to, že nie je jediným človekom, ktorý chce vidieť mesto v plameňoch. V druhej tretine filmu som sa zamýšľal nad ľudskou podstatou. Je možné zmeniť naše sklony ktoré máme? Každý sme nejaký. Ľudia si určili pravidla čo je a čo nie je normálne. Pre niekoho však príde normálne čo pre iného je úplnou absurdnosťou. Aj to sú otázky, ktoré tu autor rieši. Po následnej premene vnútorných potrieb a preorientovania sa na dobrého človeka nachádzame v tretej tretine filmu otázku: Musí byť v človeku aspoň trocha zla, aby v tomto krutom svete prežil? Taktiež tu cítime akúsi karmu, čo si raz spravil vráti sa ti to. Odlišnosť dna a tmy je taktiež pozoruhodná. Čo cez deň ako by sa žil normálny život v tme sa tvorí násilie a teror. Celé sledovanie filmu som cítil hnev. Režisér ma donútil sa pri tomto filme cítiť zle. Ukazoval mi ako sa spoločnosť zmenila a že v každom človeku je kus zvrátenosti. Predstavuje to hlavne v priestoroch, kde sa nachádzajú postavy. Ich zvrátene predstavy zdobia interiér. Na prvý pohľad som tomu nerozumel, až keď som sa zamyslel nad celou podstatou Kubrikového zdelenia plánu som pochopil, že to čo sa im odohráva v hlavách je premietnuté v priestoroch, kde sa nachádzajú. Film sa stal nadčasovým a je poburujúci aj pre súčasného diváka. Démonizujúca hudba, ktorá od prvej chvíle je spolu s obrazom v súlade s tým čo sa tam deje. Násilie, strach, teror, ale taktiež aj manipulácia, nadradenosť, skorumpovanosť. 80% ()

boni

Nejlepší polemika o morálním kódu lidské rasy, jaká kdy spatřila světlo světa. __ Násilí nás provází od samého počátku, na násilí byla vybudována celá naše společnost a násilí je i prostředkem k tomu, aby se nerozpadla. Může nám ho někdo vzít, může někdo popřít podstatu sebe sama? Co je to vlastně morálka, jež se v průběhu dějin stále vyvíjí, mnohdy vrací a vlastně točí v kruhu, a může být jedinec nadřazen celku? __ Abstraktní výlet do filmového nebe a pořád se nemohu rozhodnout, zda-li je tohle v konkurenci Olověné vesty nejlepší Kubrick. Každopádně jistě můj nejoblíbenější. __ "I see what is right and approve, but I do what is wrong." ()

Klajondr

Bizárek všech bizárů. I když jsem tak trochu něco podobného očekával, výsledek mi vyrazil dech. Nevím co mám k tomu napsat, ještě stále nechápu, co jsem to vlastně viděl. Jediné co vím je, že Kubrick pro mne bude vždy ulítlej člověk. ()

Fediak22

Film ktorý pekne hovorí o tom čo sa stane keď organickú bytosť mechanicky preprogramujete na iné zmýšľanie. V mnohom sa tento film podobá na majstrovské dielo Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Kubrick avšak podstatu filmu zobrazil oveľa brutálnejšie ako Miloš a preto dúfam túto myšlienku pochopí viac ludí. Nerozumiem ako je možné že v spoločnosti kde existujú takéto filmy sa dejú veci aké sa dejú. Komu sa tento film nepáči je bud asociál, hlupák alebo odmieta pravú myšlienku týchto filmov, tak to proste je. ()

Axarus

Na základě feedbacku od kamaráda (díky A.) na můj komentář, jsem se rozhodl, že psaní komentů dám šanci. A teď už k pomeranči. Mechanický pomeranč je takový ten divný pes v útulku, kterého nikdo moc nechce, protože má tři oči a smrdí, ale stejně má něco do sebe. Clockwork orange jsem zkoukl na dvakrát. Poprvé jsem to vzdal asi po 20 minutách, protože to prostě nešlo. Divné dialogy, ješte podivnější scény, prostě celé to šlo úplně mimo mě. Tak to šlo do šuplíku jako v době svého vzniku na dobu neurčitou.O půl, možná 3/4 roku později jsem se rozhodl jít do toho znovu a oh boy, co se nestalo. Pomeranč je fakt divný kousek, po kterém jsem si na konci řekl: wtf jsem to právě viděl. Ultraviolence, in and out scény, Beethovenova devátá, celé je to schválně přetažené strašně přes hranu, takže to asi nemalé části lidí zakryje (jak to autor zamýšlel) to hlavní, co se pod tím vším skrývá. Chytrou politickou satiru, která je aktuální i dnes. Volba resp. absence volby být dobrý/zlý, kriminalitu, nastavení druhé tváře (appeasement), rozdíly mezi USA a SSSR za studené války (aka najdi 3 rozdíly). Prostě jednoznačné vítězství obsahu nad formou, když to člověk dokouká bude mít za odměnu pár myšlenek k přebrání a nebo promarněný večer. Zaleží, jak to sedne. ()

samkko

9/10 a tohle byla pořádně silná mechanicky psychologická dávka vpíchnutá rovnou mezi divákovy oči a postupně sílící až do jeho útrob v hlubinách duše. Film je to dost zvláštní a přináší nám hlubokou myšlenku (možná když budete dávat pozor, bude tam těch myšlenek hned víc). Každopádně to je trochu jiný snímek než drtivá většina filmů zařazených v podobných žánrech. Nevím jak vy, ale já z toho neuvěřitelně cítil tu režisérskou ruku pana Kubricka, opravdu ten styl vyprávění, hudba (všechny soundtracky a skladby byly fantastické a skvěle zde zapadající) a vizuální zpracování jsou nejenom úchvatné, ale právě ony ukazují ten osobitý režisérský styl. Herecky je to zahrané jedna báseň, s nikým jsem neměl větší problém a za to může i dobře propracovaný scénář. I když se mi ale Olověná vesta líbila kapku víc, tenhle film má rozhodně něco velkého do sebe (určitě víc než zmiňovaná Vesta) a svým způsobem se jedná o převratné dílo. ()

Lokran

tenhle film mě dostal. tolik absolutně absurdních situací a pohledů! a použít při rvačce hudbu Rossiniho, při zrychleném sexu "Lehkou kavalerii", to mě by opravdu nenapadlo... vrchol filmu je pro mě osobně vražda obřím penisem. vynikající kostýmy. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse