Reklama

Reklama

Miloval násilí, sex a Beethovena. Malcolm McDowell v britském kultovním filmu. Žije jen pro tři věci: násilí, sex a Beethovena. Alex deLarge, vůdce čtyřčlenné party výtržníků, před níž si není nikdo jistý. Chodí v buřinkách a bílých kostýmech s velkými suspenzory, navštěvují mléčný bar „Korova" a pijí tamní specialitu – drogami obohacené „moloko", které je pokaždé vybudí k pořádné dávce ultranásilí. Tu brutálně zmlátí opilého tuláka kdesi v podchodu, tu se servou s konkurenčním gangem, tu přepadnou poklidný dům spořádaných občanů... Pak se však jednoho dne ono pověstné ucho utrhne a Alex skončí ve vězení. Ve vězení, z něhož je jediná cesta: stát se pokusným králíkem, nechat si v nejnovějším experimentu „vymýt mozek" tak, aby vše, pro co dosud žil, začal nejen nenávidět, ale přímo fyzicky nesnášet...
Kriminální satira s prvky sci-fi je jedním z nejprovokativnějších filmů režiséra Kubricka. V příběhu, natočeném podle románu Anthonyho Burgesse a odehrávajícím se „v Londýně nedaleké budoucnosti", se – zejména v poruštěné angličtině – projevují vlivy dnes již odeznělé studené války a překračují mnohá tabu, která do té doby v kinematografii byla. Film vzbudil samozřejmě rozporuplné ohlasy, bylo mu dokonce vytýkáno, že díky němu vzrostla kriminalita městské mládeže. O dva roky později, kdy již Kubrick pracoval na Barrym Lyndonovi, bylo násilím vyhrožováno jemu i jeho rodině. Ze všech těchto důvodů byl film – na režisérovu vlastní žádost – v tichosti stažen z kin a až do Kubrickovy smrti nebylo ve Velké Británii povoleno jeho promítání.
Rozporuplný postoj k filmu se projevil i při mezinárodních hodnoceních. Kromě Ceny Kruhu newyorských kritiků za nejlepší film a režii nezískal totiž Mechanický pomeranč nic z řady cen, na něž byl nominován. (Konkrétně na 4 Oscary, 7 cen BAFTA, 3 Zlaté glóby...). Při udílení Oscarů v r. 1972 Kubricka „porazil" William Friedkin se svou Francouzskou spojkou, nicméně při slavnostním ceremoniálu on sám vyslovil to, co si zřejmě myslelo i mnoho dalších: že nejlepším filmovým tvůrcem roku je právě Stanley Kubrick...
Film stojí a padá s výkonem Malcolma McDowella, bez něhož – jak se režisér vyjádřil – by nemohl vzniknout. V hercově filmografii je to nepochybně nejvýraznější a nejlepší role, jakou kdy odvedl, nicméně ani on se žádného oficiálního ohodnocení nedočkal. (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (171)

  • Autor knižní předlohy Anthony Burgess a jeho žena navštívili v roce 1961 tehdejší Sovětský svaz. I tento výlet byl pro Burgesse jako autora významný, protože jej inspiroval k napsání několika románů, ale zejména mu poskytl látku pro „Mechanický pomeranč“. (melipa)
  • Film byl úplně zakázán v Malajsii, Singapuru, Íránu, Jihoafrické republice, Španělsku a Jižní Koreji. (melipa)
  • Mechanický pomeranč zaznamenal druhý největší výdělek v historii studia Warner Bros., hned po My Fair Lady. (Witta)
  • Stanley Kubrick a Malcolm McDowell (Alex) v přestávkách mezi natáčením hráli ping pong a šachy. V ping pongu vyhrával McDowell, v šachách jednoznačně Kubrick. (Witta)
  • Malcolm McDowell (Alex) si při natáčení poranil rohovku a dočasně oslepl na jedno oko. Dále utrpěl zlomeniny žeber a selhání plic. (Divočák)
  • Jedné noci roku 1944 během výpadku proudu v době války přepadli v Londýně čtyři dezertéři z americké armády těhotnou manželku Anthonyho Burgesse. Žena následkem utrpěných zranění potratila a z hrůzného zážitku se už nikdy úplně nevzpamatovala. Tragický zážitek byl jednou z Burgessových inspirací k napsání předlohy. (Divočák)
  • Časopisem Entertainment Weekly byl film ohodnocen jako druhý z 25 nejkontroverznějších snímků všech dob. (don corleone)
  • Film byl v kinech po roce, co se natočil první záběr. Jde o nejrychleji natočený, sestříhaný a publikovaný snímek Stanleyho Kubricka. Osobně dohlížel i na všechny materiály okolo filmu (plakáty, soundtrack atd.). (don corleone)
  • Ve scéně, kdy napraveného Alexe (Malcolm McDowell) zatáhnou jeho droogové do lesa a mlátí ho, vidíme na jejich uniformách čísla 665 a 667, což značí, že Alex je číslo 666 – ďábel. (don corleone)
  • Natáčení scény znásilnění bylo pro původně obsazenou herečku tak psychicky náročné, že od filmu odstoupila a musela být nahrazena jinou. Roli nakonec ztvárnila Adrienne Corri. (don corleone)
  • Film byl v roce 1973 na pokyn Stanleyho Kubricka stažen z kin ve Velké Británii, kde byl kritizován jako příliš násilný – on a jeho rodina dostali kvůli filmu údajně i několik výhrůžek smrtí. Kubrick prohlásil, že se v Británii bude film promítat až po jeho smrti. A tak se stalo. (don corleone)
  • V knižní předloze není nikdy řečeno příjmení Alexe. DeLarge bylo vytvořeno podle scény, kde má Alex (Malcolm McDowell) pohlavní styk se dvěma dívkami a nazve se "Alexander the Large". (don corleone)
  • Známá scéna, ve které Alex (Malcolm McDowell) tancuje, zpívá píseň "Singin' in the Rain" a zároveň bije tyčkou spisovatele a jeho ženu, vznikala 4 dny. Přesně tak dlouho strávil Stanley Kubrick experimentováním, a pořád se mu něco nelíbilo. Pak požádal, jestli by McDowell mohl kolem postav poletovat nebo tancovat a něco si prozpěvovat. Scéna se Kubrickovi tak líbila, že ihned z natáčení jeli s McDowellem domů a koupili práva k písničce za 10 tisíc amerických dolarů. Danou píseň si prý McDowell pro svou improvizaci vybral proto, že k ní jako jedné z mála znal slova. (don corleone)
  • V obchodě s deskami můžeme dost výrazně vidět i soundtrack z filmu 2001: Vesmírná odysea od Stanleyho Kubricka. Hned za ním je deska skupiny Pink Floyd "Atom Heart Mother Suite". Skupina nechtěla dát Kubrickovi souhlas s uvedením jejich hudby, tak je zařadil do filmu alespoň takto. Album vyšlo během dokončování filmu. (don corleone)

Související novinky

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (více)

Reklama

Reklama