Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Scytale

Skvělý Peter Sellers v ohromující trojroli a nezapomenutelný G.C. Scott v roli klasického "zeleného mozku". Úžasná komedie, která vlastně vůbec není komedií, jelikož je vše myšleno vážně nehraje se o nic menšího, než konec našeho světa. Armádní doktrína je opravdu zrůdně komicky paradoxní a na své si přijdou příznivci literární klasiky - Hlava XXII. ()

Scevola

Vyborna satira. Zaujal ma rozdielny pohlad ako riesit vzniknutu situaciu, civilisti (prezident) vs. armada (general). Verim tomu ze ked to niekto pozeral pocas studenej vojny tak to nebola az taka fun :) 8/10 ()

DocBrown

Film rozdělený na tři dějiště, letadlo a základna jsou průměrnější, ale válečný sál je skvost. Sellers jako prezident (telefonující do Kremlu) i Doktor je výborný, ale Scottův generál se mu minimálně vyrovná. Budu skoro osamocený, ale pro mě nejlepší Kubrick. ()

farfalla

Výborný černobílý film. Na začátku mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla na to vojenské opakování, ale pak se příběh rozjel. Všechno, co je ve filmu řečeno, je míněno vážně. Kluci si celá léta hráli na válku a najednou, to jednomu z nich přeskočilo v hlavě a začal opravdovou válku. Poslal americká letadla zaútočit na Sovětský svaz, schodit tam atomové bomby. V celém filmu jsem zaznamenala jedinou ženu, generálovu milenku. Peter Sellers hraje tři postavy - operačního kapitána na základně, prezidenta, americkýého (německého) vědeckého poradce prezidenta. Ruský velvyslanec mluví rusky s výrazným americkým přízvukem. V závěru zazní jedna z ikonických písní 2. světové války ´We´ll Meet Again´ v podání Very Lynn. V roce 1989 Kongresová knihovna vybrala tento film hned do první skupiny filmů, které mají být uchovány v Národním filmovém archivu. Je to smutná komedie. Když si člověk vzpomene na všechny ty kauzy v armádě a na ministerstvech libovolné krajiny, je děsivé, že takoví ´myslitelé´ mají v rukou neskutečnou zodpovědnost. ()

SpaceOdyseus

Nejmrazivejsi komedie, nebo nejsrandovnejsi drama? Proste genialni satira, kde kazda veta dialogu je perla, kazdy herec je skvely a z deni na platne trne i padesat let pote. ()

Miller

"Ale nezapomňte, pokud se s prezidentem nespojíte, budete se zodpovídat společnosti Coca-Cola!" Skvělý, úžasný a velevtipný počin Stanleyho Kubricka, Petera Sellerse, Petera Sellerse a Petera Sellerse! Krásný vizuál, skvělý, plynulý střih a nádherné hudební kompozice. Trojrole Petera Sellerse je na oscara (nebo snad oscary :o). Mohlo by se zdát, že je to film o studené válce, jenže on není, nebo, jen z poloviny, protože to poukazuj na hloupost jakékoliv války a na hloupost Komunistů a Američanů z padesátých let. 100% ()

Bouřňák

Přidávám se k těm, které tento film zklamal. Velmi nevyužitý potenciál, kromě pár světlých momentů je divák svědkem příliš jednoduchého (až chabého) humoru. ()

Bafo

Jo je to dobry... Sranda... Pekne natoceny a ma to dost vtipnejch momentu... Ale potom co sem videl Selhání vyloučeno coz je takovy mene znamy bratricek ktery to vidi cely trosku vaznejc tak musim dat jen ctyri hvezdy... Vazne... Podivejte se na Selhani vylouceno a pote hodnotte... U me dneska Kubrick bohuzel prohral ()

Ještěřák

Stalo se, co jeden můj kamarád předpověděl a podruhé se mi to líbilo podstatně více, hlavně kvůli těm drobným (satirickým, historickým, sexistickým) nuancím, ale přesto je FALLOUT (ten Black Islí) o celé dva chluby lepší vynález. :-)) Jinak řečeno, na některých partech jsem vyloženě ujížděl (Scottův proválečný plukovník, Sellersův von braunovský Hitlerovec; ostatní Sellersovy role mě až tak nebraly) a na scénách... na scénách vlastně taky: "I'm so sorry" telefonát Dimovi, Coca Cola automat, Mein führer! I can walk! ... Kurva, to je ťažká satira. :-)) A ne že bych se nějak vyžíval ve sledování citronových šklebů, ale opravdu moc rád bych viděl někde zaznamenanou tu dobovou kontroverzi. Není divu, že to za vlády JFK nepobralo sošky. :-)) ()

Lionheart

Na komedii to bylo příliš mrazivé... na drama příliš absurdní. Začátek pomalejší, ale konec naprosto "úchvatný". Samotný Dr Strangelove nemá chybu. ()

Itar

Zásah do černého... třikrát za sebou. Nekompromisní satira s výbornými hereckými výkony a jako vždy netradiční Kubrickovou režií. Nezapomenutelné scény, ať už jde o rozhovor se sovětským premiérem, Coca-colu, rodeo na bombě či závěrečnou řeč Dr. Strangelove. Jeden z těch filmů, které nestárnou. ()

Neotom

Válečná satira s několika úsměvnými momenty. Nic víc, nic míň. Ačkoliv si uvědomuji, že obsahuje závažné poselství z období studené války, nahlížím na snímek také jako na promarněnou komediální příležitost. Důvod? Pravděpodobně Kubrick, který tento žánr evidentně neovládal. Obrovská škoda. Scénář je totiž nápaditý, postavy charakteristické, jen toho humoru se mi nedostávalo v očekávaných dávkách. Co se hereckého obsazení týče, Sellers zaslouží velkou pochvalu, ale u mě na plné čáře vítězí George C. Scott. 60% ()

Schuldiner

Ten Kubrick.... Zajímavá a vtipná parodie na studenou válku. Sellers (dokonce) ve trojroli předvádí parádní výkon a George C.Scott jako klišovitý americký ´´zelený mozek´´ stejně tak. Zasmál jsem se dobře a ten konec, tedy úplný závěr, ten apokalyptický mix záběrů ´´světélkujících houbiček´´ byl i docela vážně mrazivý. Což tak hezky kontrastuje s předešlou komickou náplní tohoto snímku. ()

Milodar

Úmorné, nevtipné a skvělé. K dokonalosti něco chybí...ačkoliv...rodeo majora Konga na vodíkové bombě, kde jinde to uvidíte, než u Kubricka? ()

ClimbVibe

Celé je to šíleně legrační, ale nejvíc mě baví telefonický rozhovor prezidentů USA a Ruska. Kubrick v žádném žánru nešlápl vedle. ()

Paldiny

Kubrick a komédia? Prečo nie. Úvod ma ešte pristihol s pokrovou tvárou a chvíľu trvalo, než som sa zorientoval v deji a naladil na iný (čítaj intelektuálnejší) druh humoru. Neskôr to už šlo ako po masle. Rusko-americký konflikt je vykreslený veľmi vtipne, pri zdvorilom telefonáte oboch hlavúnov som sa chechtal ako nepríčetný, nehovoriac o vzorci rozdeľujúcom obyvateľstvo, podľa toho kto si zaslúži prežiť a kto nie. Najmocnejšou zbraňou sú teda dialógy, druhou je prekvapujúco technická úroveň. Lietadlá vo vzduchu nie sú na smiech ani dnes a scény z vojnového frontu patria dokonca k výborným. Minimálne ťah sledovať boj zo zeme ako keby pohľadom jedného z vojakov dodáva na reálnosti. Kubrick týmto satirickým počinom opäť potvrdzuje akým bol všestranným tvorcom a Dr. Divnoláska mohol byť kľudne súčasťou jeho kolekcie. ()