Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

Pawlisman

Velice slušně provedený námět, ale že by to nějak výrazně oslnilo a předčilo např. Čapkovy díla. To se mi tedy nezdá a myslím, že je snímek lehce přeceňován. 8/10 ()

Emzet

Zrovna černou komedii bych od Kubricka nečekal, ale co... Dr. Strangelove je opravdu unikátní, tématem i stylem a krásně zařídí, že se budete usmívat a zároveň vás bude mrazit. A Peter Sellers je ve své trojroli jedinečný. Na druhou stranu tento snímek už pro svůj námět zkrátka nemusí být pro každého. Pokud vám ale padne, zbývá už jen spousta nezapomenutelných scén, mezi nimiž rozhodně vyčnívají prezidentovy rozhovory s Dmitrijem a samozřejmě kterákoliv scéna s titulní postavou (jsou jenom dvě, ale obě jsou perfektní). ()

Inferno

na tenhle film se dá nazírat ze dvou hledisek... buď jako současnej divák, který se musí zákonitě místy nudit... nebo jako někdo kdo něco málo vo historii ví a s přihlídnutim k roku natočení dovede ocenit skvělou satiru... já se troufám si tvrdit můžu počítat mezi druhou skupinu a film mě zaujal... hlavně Sellers mě fakt dostal... trojrole a s takovym přehledem... klobouk dolů...::A 85 % ()

Salmayo

"Vyvedl hroznou klukovinu. Povím ti, co provedl. Nařídil svým letounům ... aby zaútočili na tvoji zemi." .-)) Výtečný generál "Buck". ()

El Loco

Kultová čiernobiela "čierna komédia", ktorá je osobnou Kubrickovou výčitkou k svetovým superveľmociam tej doby – USA a ZSSR, týkajúca sa ich vzájomných pretekov v zbrojení, kozmických letov, vedeckých výskumov atď., stojaca na úžasnom multi-performance Petera Sellersa, ktorý sa geniálne zhostil 3 (a to pôvodne mali byť 4) úplne rozdielnych postáv (Eddie Murphy sa s jeho Zamilovanými profesormi môže strčiť, no viete kam...). Dr. Divnoláska ostrou politickou satirou zobrazuje absurdnosť a nestabilnosť tých časov, ovplyvnených honbou po moci, ktorou boli posadnutí hlavní predstavitelia oboch súperov v tejto Studenej vojne, pričom len málo chýbalo, aby chlapci na opačných barikádach, ktorých svrbeli prsty položené na tlačítkach odpaľujúcich atómové bomby, zahájili nukleárnu vojnu, majúcu nedozierne následky na osud celého ľudstva. V tomto prípade je tým „málom“ erektilná dysfunkcia (je inak pozoruhodné zistenie o tom, ako sa rôzne nepriame sexuálne narážky objavujú v priebehu filmu) generála Rippera, ktorou sa odštartuje jeho túžba vyhladiť z povrchu zemského tie „komunistické svine“...Každého, keď napadne Dr.Divnoláska spomenie si hlavne na Sellersa, no netreba opomenúť ani brilantného Georga C. Scotta, ktorý sa rovnako úžasne pohral s postavou generála Turgidsona, či Sterlinga Haydena v úlohe „krvežíznivého“ generála Rippera... Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb je však predovšetkým ukážkou Kubrickovho neskutočného nadania, ktorá presne zapadá do mozaiky jeho komplexnej tvorby...P.S.: Bolo by zaujímavé pozrieť si alternatívny koniec tohto snímku, ktorý bol pôvodne uvažovaný (koláčová bitka)... ()

Furmi

Ako ináč geniálna záležitosť od génia. Stanley bol skutočne všestranným režisérom a popasoval sa i s neskutočne satirickou a hlavne múdrou komédiou. Začiatok je veľmi vlažný ale vysporiadanie sa zo vzniklou situáciou je vtipné a hlavne pekne ukázané. 89% ()

Brejlil

Problém tohoto filmu je jediný. Jeho zastarávání, protože co dneska někomu studená válka říká. Film byl natočen dva roky po kubánské krizi, kdy byl svět na hraně jaderné války asi nejvíce. O to víc z něj muselo tehdy mrazit v zádech. Jak jednoduché je začít uvažovat jako naprostý idiot. Názory, které předvádí generál "Buck" Turgidson byly v americkém i sovětském štábu dosti rozšířeny. Vrcholem všeho je pro mě scéna telefonického hovoru amerického prezidenta se sovětským protějškem. Ovšem dr. Divnoláska má také své klady. ()

Greg25

Výborná satira, je sice pravdou, že by se stejně tak dobře mohla vysílat jako rozhlasová hra a kvalita by zůstala stejná, protože ruku na srdce, pohyblivé obrázky tady skoro ani nejsou třeba – snad až na výkon George C. Scotta a na automat s Coca-Colou. Každopádně Dr. Divnoláska je především film s vybroušeným scénářem, který se vidí málokdy. 80% „ Za druhé – střílejte na vše, co se přiblíží na 200 metrů od základny a za třetí – každopádně nejdřív střílejte, pak klaďte otázky.“ ()

DuanBerry

Docela zajímavý snímek, který na studenou válku vrhá trochu jiné světlo. Ukazuje, že zapřísáhlí pravověrní fanatici mohou existovat na obou stranách barikády, tedy i té americké (Ripper, Turgidson) a dosažení vzájemného míru je pouhou zástěrkou jejich skutečných ambicí. Nechci, aby to vyznělo, že se zastávám komunistů, i po zhlédnutí filmu si o nich myslím jen špatné, zajímavé je však zamyslet se, jaké byly pocity a smýšlení prostých civilistů i vojáků na sovětské a americké straně, za něž rozhodovala generalita. Samotné vyvrcholení filmu mě omráčilo, opravdu jsem se domníval, že svržení bomby bude v poslední chvíli odvráceno. Nejen, že nebylo, ale navíc se ukázalo, že ani likvidace veškerého života na zemi není záminkou ke konečnému uzavření míru, nýbrž je jen součástí nekonečného koloběhu vzájemné nevraživosti. Ostatně studená válka nikdy nepřestala existovat, byť probíhá nyní v poněkud přijatelnější formě. ()

PhillM.

Hodnocení filmů a snaha ty nejlepší vměstnat do jakéhokoli žebříčku je vždy činnost ošemetná. Nicméně až doposud se mi nepodařilo shlédnout tak neuvěřitelně komplexní Film, jako je dr. Divnoláska. Šaman Stanley Kubrick, který celý život točil jeden pangalaktický megacloumák za druhým, zde dokázal spojit tolik žánrů takovým způsobem, že z toho (doslova) zůstane rozum stát. Divnoláska je komedie. Telefonický rozhovor mezi americkým a sovětským presidentem patří mezi nejvtipnější filmové sekvence všech dob. Divnoláska je válečný film. Naštěstí jen hypoteticky-válečný, ale je. Divnoláska je i historický film. Třeba v detailech, kdy major “King” Kong v letadle předčítá složení US „kápézetky“. Divnoláska je drama. Záverečný rozhovor ve war room na téma „co teď?“ nebo když se kapitán Mandrake snaží generálu Ripperovi odebrat kulomet – to jsou sice vtipné, ale také neobyčejně mrazivé scény... Divnoláska je Peter Sellers. A i kvůli tomu pro mě zůstává v mém žebříčku filmů na prvním místě. ()

bolan

Po přečtení pár zdejších komentářů zjišťuji, že spousta uživatelů ČSFD nepovažuje za vtipný sarkazmus ze studené války, ani dokonalou satiru, výsměch, ironii ani komičnost tzv. záporných jevů, ale obyčejný hloupý vtípek s osedlaným tancem na bombě, který by se hodil spíš do naivních komedií s Leslie Nielsenem. To je docela smutný, protože něco tak geniálního, napínavého, mrazivého a zároveň neuvěřitelně vtipného se jen tak nevidí. Pro mě jedna z nejlepších komedií vůbec. ()

Carodej_pes

Miniaturní vydání Bible vždy s sebou, vojáku! Sloužíš vlasti, sloužíš dobru, sloužíš Bohu. Nezklam nás; zklameš pak jen sám sebe. Domov ti je vším a nepřátele je třeba znásilnit, zabít, roztavit. Je to tvoje práce. A naše práce je dělat ti práci. Nikdo není zodpovědný za nic a přece jsou všichni zodpovědní za vše, tak to nepokaz. Mít názor, to nás šlechtí. Bez názoru bychom byli slabí. Udělej si názor, vojáku! Ten náš je nejlepší. ()

Murphy722

Divnoláska prostě roste s každým shlédnutím! Geniální Sellers a ještě geniálnější George S. Scott jako totální vojenská guma a typický člověk, který hledá ruského špiona i v americké žvýkačce! Už jen zahrát Divnolásku jako starého skopčáka v Americké společnosti je pecka jak blázen! "Já chodím, můj vůdče!!!" ()

hemul

Pri pozeraní tohto filmu som si niekoľkokrát s úľavou uvedomil, ako je to dobré, že mám modrú knižku. ()

Muel

| Columbia Pictures | Konečne som si to pozrel, jeden z highlightov Kubrickovej filmografie sa mi páčil, ale má to pár háčikov. V prvom rade ale politický postoj celého filmu je čisto satirický, čiže každý racionálne zmýšľajúci človek by mal odísť z filmu neurazený. Film obsahuje nespočet kubrickovsky typických zoomov, ktoré zbožňujem, ale film sa miestami zbytočne brzdil, len aby potom prišla síce super scéna, ale tempo filmu mi neprišlo najlepšie. Aj cez tento malý nedostatok som si to nadmieru užil. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

Cartman

Neuvěřitelný Peter Selers v trojroli a naprosto dokonalý scénář toho co se mohlo a klidně ještě i může stát... PS: akorát to rodeo by si s mezikontinentálníma střelama tolik neužil:o) ()

Carbo

100%. Tento film doporucuju nebrat jen jako film ale taky jako varovaní nad zbrojením a válkou. Děsivá atmosféra, vojenská snaha být vždy o krok před nepřitelem jako hnací prvek filmu. ()