Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu

black.mao

Dr. Strangelove aneb Josef Švejk za studené války. Zelené mozky vypatlané nad hranici bežné vypatlatelnosti, opilý gosudar predsedatěl Dimitrij (nikým neslyšen neviděn - výsledek hereckého genia Petera Sellerse), dr. Divnoláska nacistický vizionář pracující pro americkou vládu a optimistická budoucnost postapokalyptické společnosti s optimálním poměrem mezi pohlavími. A abych nezapoměl, automat firmy Coca Cola, v nemž nastřádané drobné mince pomohou záchránit svět před katastrofou III. světové války, teda skoro... ()

Mrkvič

Pro mě přeceňovaný Kubrick tu rozjíždí kritiku armády a politiky. Je to něco mezi válečným dramatem a komedií. Těch komediálních prvků je hodně poskrovnu a většinou spíš jen vykouzlí lehký úsměv než nějakou salvů smíchu. V tomhle směru bych si dovedl představit více střeštěného prostoru pro Petera Sellerse. Scéna doktora je už trochu moc. Naopak George C. Scott je neskutečný, těkavý, zažraný antikomunista a skvělá ukázka zfanatizovaného velícího důstojníka, kterému hrabe v kouli (ostatně tu snad ani žádný normální generál/plukovník není). ()

LadyPupu

Kubrick původně neplánoval absurdní komedii, ale regulerní seriózní drama o studené válce a jejím konci. I přes satirický ráz se mu podařilo (více než dobře) upozornit na velmi reálnou možnost jaderné zkázy. Sellers v trojroli je geniální. "Prosím, pánové, tady se nemůžete prát, tady je Válečná síň." ()

BROKEN_

Perfektní satira od Stanleyho Kurbricka, který natočil vskutku geniální dílo. Má to úžasný scénář - ty dialogové scény jsem baštil neskutečně - perfektní herce, kteří jsou ve svých rolí opravdu obdivuhodní. Především Peter Sellers tady hraje trojroli, a proto se může předvést nejlépe ze všech účastněných. Ale i ostatní jsou skvělý. Humorná stránka je dokonalá, ale není to ten typ humoru u kterého se budete popadat smíchy, to zrovna ne. V čem je film unikátní? Kubrick tady bortí největší a zároveň nevhodné možnosti nejhrozivějšího konfliktu historie lidstva, který mohl zničit celou naši civilizaci mrknutím oka. V tomto filmu z toho všeho dělá směšnou frašku. Provokuje takovým stylem, že ho mohl kdokoliv napadnout, a nedej bože, poranit.... ale to zabíhám jinam než bych chtěl, takže zpátky k tématu. Svým způsobem nejodvážnější režisérův kousek, který plno diváků vyděsilo a slušnou řádku jich pobavilo. A to nejlepší na tom vším je, že tohle dílo i po těch letech nezestárnulo, a pořád i v dnešní době funguje dokonale. " Víš Sergeji stala se taková chyba, jeden náš generál se zbláznil a vystřelil na Vás bombu." ()

kurcatovium

Na tomhle filmu je cosi, co vám nedá spát... Není to tak jeho zpracování, které dnes budí úsměv na rtech, ale spíš to, že když se zamyslíte, ... Nemohlo to opravdu být takhle? Kolik chybělo, aby si dnes nikdo nečetl tento komentář??? Přemýšlejte... ()

Jazzzz

Některé scény jsou každopádně nezapomenutelné. Telefonaty prezidentů to samé. Jediné co mi trochu vadilo byl útok cílený na rudou stranu, ale to u filmu podstatné nebylo. Všichni tady píšou, že film lze zcela absorbovat jen tehdy, když máte znalosti o studené válce, já se moc v blízké historii nevyznám, a proto možná dávám filmu jen čtyři hvězdy, ale určitě nijak nezchazuji jeho kvality. Přemýšlel jsem kdo se může honosit takovým zvláštním jménem jako je doktor Divnoláska, nakonec vypadal jinak než jsem si ho představoval, ale určitě mě mile překvapil. A ještě si neodpustím vytáhnout herecký výkon Georga C. Scotta, ten je v tomto filmu naprosto perfektní!!! ()

wer4

Smiala som sa počas celého filmu, súčasne som však cítila hrču v hrdle, ktorá nie a nie zmiznúť. A nezmizla ani po záverečných titulkoch a ani dlho potom. Jediný výraz, ktorý ma napadá: trefné. ()

rudeboy

Satira na atmosféru studenej vojny, ktorá začína vo vlažnom tempe, ale koniec je šialene vtipný. To je jednoducho pecka! ()

Javad

KUBRICK, vojna a satira (humor) idú asi fakt dobre dokopy. Po OLOVENEJ VESTE ma znova výborne pobavil film plný „crazy military“ postáv a super hlášok. Moja obľúbená: „Džentlmeni, tu sa nemôžte biť! Toto je miestnosť vojny.“ ()

tnp101

I v dnešní době docela znepokojivá satira na jadernou válku. Podání snímku formou výborně fungující komedie bylo na svou dobu vzhledem k citlivosti materiálu odvážné, ale to by samozřejmě nebyl Kubrick. Peter Sellers tu opravdu exceluje, ale neméně mě zaujal i George C. Scott. Naprostým vrcholem pak v mých očích byly telefonní rozhovory s přiopilým Dimitrim, šílené vyjadřovací prostředky Dr. Divnolásky a pochopitelně i osedlaná bomba. Ohromně potěšující je i skutečnost, že film neztrácí dech ani po několikáté projekci a nejen proto uděluji lepší čtyři hvězdy. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: „Sony“ u nás na Blu-ray vydává téměř vše, co mají k dispozici a „Dr. Divnoláska“ je zrovna jedním z mnoha disků, kterého bychom se u nás z rukou jiného studia nejspíš nedočkali. Tento konkrétní BD titul si k nám našel cestu již před delší dobou, ale určitě neude na škodu, když o něm poreferuji. Poměr stran obrazu činí 1,66:1 („celo-obrazový“ 16:9 s nepatrnými černými proužky na bocích) a dle možností zdrojového filmového materiálu disponuje slušnou ostrostí i detaily za doprovodu nemalého množství méně drastického zrna. Film je černobílý, o barvách jako takovým se tudíž nedá moc dobře hovořit. Černá víceméně postrádá naprosto temný odstín a ani kontrast nepatří mezi nejvyšší. Nebylo nejspíš v lidských silách dosáhnout lepšího výsledku a kupříkladu ke kvalitám přepisu Hitchcockovo „Psycha“ se neblíží ani omylem, ale ani tato podoba přepisu určitě nikoho neurazí. Je zkrátka věrný tvůrčímu záměru a to je pro fanoušky filmu a HD formátu asi tím nejdůležitějším. Zvuková Dolby TrueHD 5.1 stopa vychází z původního mono mixu, který je na disku také přítomen. Až na chvilkové výjimky je namixována do předních reproduktorů, přičemž levý a pravý kanál docela efektivně obohacuje takřka výhradně dialogový centrál. Nějaké agresivní zásahy subwooferu nejsou na místě, ale i tak se jeho přítomnost čas od času slyšitelně projeví. Největší důraz je tu logicky kladen na mluvené slovo a s tím tu není sebemenší problém. Přítomna je i česká stopa v DD 5.1 se slabým dabingem od „ABZ - divize Bontonfilms“ z roku 2009 s D. Gondíkem, M. Pavlatou, J. Plachým a dalšími. Tento film zkrátka nelze uspokojivě nadabovat. Teď již můžeme přejít k bonusům a začneme PiP stopou sdružující občasnou přítomnost videa s rozhovorem, ale především tuny textu o produkci i světové situaci v té době. Následuje 30 minutový filmeček na totožné téma s částečným odkloněním k reakcím na film i nepoužitou scénu v závěru. Produkci filmu se pak dopodrobna věnuje 46 minutový dokument disponující především rozhovory a fotografiemi ze zákulisí. Další filmeček se v 18 minutách věnuje P. Sellerovi, resp. jde o takový krátký životopis, což částečně platí i o následující 13 minutovém filmečku o umění S. Kubricka, který nahlíží na jeho filmovou tvorbu do „Dr. Divnolásky“. Pokračujeme nezkráceným rozhovorem s ministrem obrany USA té doby, který ve 24 minutách přinese hromadu velmi zajímavých postřehů o tom, jak blízko ke katastrofě to tenkrát bylo. Posledním bonus je spíše symbolický. Jde totiž o interview s G.C.Scottem a P. Sellersem používaných jako propagační materiál do různých TV pořadů, kde bohužel neslyšíme tázající osobu, odpovědi tudíž občas nedávají velký smysl. Disk je kromě toho vybaven i základní „BD-Live“ funkcí. Všechny bonusy jsou prezentovány v SD a disponují pouze anglickými titulky, na ty české si bohužel již tradičně musíme u „Sony“ disků nechat zajít chuť. Bonusová nabídka je přesto hodně zajímavá a tvorbu filmu pokrývá takřka dokonale. Technická stránka není oslnivá, ale fanouška zcela jistě potěší a ode mě to tedy bude slabších 70%. () (méně) (více)

danoo

Nesmierna satira na atómovú vojnu. No nie je to len o tom. Kubrick ukazuje, že sebadeštrukčné sklony ľudstva majú pôvod v degenerovanom libide alfa samcov. Napr. generál Jack D. Ripper posiela svoju letku do ZSSR, pretože cíti „stratu podstaty“ počas „fyzického aktu lásky“, čo muselo byť isto spôsobené sovietskou fluoridáciou vody, atď. Film je neuveriteľne nadčasový – i keď sa viaže na obdobie studenej vojny – svojim nesmiernym cynizmom pripomína skôr 21. storočie. ()

hanagi

Asi se nikdy nenaučím mít ráda Petera Sellerse. Téma 100x prodiskutované ( osmdesátá léta jsme skutečně prožili ve strachu, který odlehčoval jen černý humor). Možná jsem tenhle film měla vidět mnohem dřív, dnes už to se mnou ani nehne! ()

Kmotr76

Upřímně jsem vůbec nevěděl, co od filmu očekávat a jsem spokojen. Skloubení kritiky války s černým humorem mi přijde takřka dokonalé. Herecké výkony je snad zbytečné zmiňovat, Sellersova trojrole i Scottův generál je bezchybný. A přes námět filmu je i zde je patrná Kubrickova precizní, puntičkářská režie, která nabude na dokonalosti o čtyři roky později ve Vesmírné odysee. Snad jediné, co mě trochu zklamalo, byl příliš unáhlený konec, který je ale na druhou stranu o to intenzívnější, silnější a víc k zamyšlení. 4,5* ()

elanius

(73/2015) / "Bodily fluids" theory :) Po prečítaní niektorých komentárov sa mi zdá, že treba urýchlene odstrániť "komédia" zo žánrov. ()

VanTom

Nevím, dle mého dnes už notně zastaralý film, který prostě už není vtipný. Ani jedna ze tří improvizovaných kreací Petera Sellerse mě prostě nebaví, nehledě o v současnosti velmi zprofanovaném protiválečném poselství. ()

Madadajo

Tak jak mi byl Kubrick znám do shlédnutí tohoto filmu, netušil jsem, že může mít smysl pro humor. Naopka zde si zcela vytříbeným stylem pohrává s podvědomým strachem tehdejší společnosti, s pravomocemi těch, kteří společnosti vládnou. Satira se místy mění v parodii a opravdu se nasmějete, zvláště Dr.Strangelove je vynikající karikaturou. A nemohl jsem se zbavit dojmu, že knírem a celým Peterem Sellersem Kubrick odkazuje k samotnému Chapinovi ()

anusha

uplne najviac sa mi na tomto filme pacilo ze som do konca nevedela ako sa skonci a tiez si myslim ze cim viac krat si ho pozrite tym vtipnejsi sa vam bude zdat, teda aspon u mna to je tak ()

swe

Původně jsem čekal něco úplně jiného, přesto ale působivý filmový zážitek. Humor v tomto filmu možná ve své době způsoboval záchvaty bránice, nicméně já se pouze potutelně usmíval (i když výjimky by tu byly v podobě postav Dr. Divnolásky či podezíravého generála, mimochodem, výborně zahraných), avšak, co mě na snímku bavilo nejvíce byla jeho vážnější, politicko - vojenská, část, aneb praktická ukázka, jak se rozjíždí válečná mašinérie. NADČASOVÉ DÍLO, Kubrick válí! PEACE IS OUR JOB. ()