Stezky slávy

• slovenský

Cesty slávy

Drama / Válečný

USA, 1957, 88 min

Lidský život ve válce nemá žádnou cenu. Je to jen číslo. Statistika, kterou je třeba udržovat v přijatelných mezích, aby bylo možno dosáhnout celkového vítězství. Koncepce jednotlivých armádních složek a přístup velení se řídí touto filosofií. Trefovat se do absurdnosti tohoto přístupu, jeho nehumánnosti a právní bezohlednosti, je tak trapně jednoduché. Ale vybrat exemplární případ a problematiku na něm demonstrovat způsobem, který diváka zaujme, jednoduché není. Kubrick to dokázal, a dokázal to hlavně díky svému cílevědomému puntičkářství. Děj jednoduchý, dějové zvraty žádné. Vše je očekávatelné. Z malého filmu udělal velký. Jestli Kubrick něčemu rozuměl vždy velmi dobře, byla to práce s kamerou. Proplouvání kamery zákopy, jeden dlouhý záběr při natáčení útoku. Záběry ze soudní síně skrze židle v popředí. Průhled skrze liniově vyskládaný nábytek, jež kamera obchází, jakoby naznačoval mříž, za kterou se soudní drama odehrává. Symbolická bezvýznamnost soudního procesu jako strojené frašky, která nezná pojem presumpce neviny. Pro mě nejlepší scéna je závěrečné pěvecké vystoupení. Nesmělost a čirá bezradnost ubohé dívky před publikem vojáků se namísto výsměchu setká se soucitným dojetím a upřímnou podporou. Vypovídá to mnohé o tom, jak neutěšená a teskně prázdná je duše vojáka. 78%(13.10.2011)

Tenhle netypický válečný film, který Kubrick vystavěl na silných hereckých osobnostech, si určitě hodně dobře zapamatujete, protože takhle silný emoce (hlavně vztek a pocit nespravedlnosti a křivdy) nejsou k mání každý den. Přitom z války jsou tu vidět častěji zákopy a zákulisí než bitevní vřava. To, co se ve filmu odehrává, je hlavně psychologická válka, a to hned na několika frontách. A vlastně ze všech scén dokáže Stanley Kubrick se svým ansámblem dostat maximum, aby nakonec udělal nečekaný krok stranou a dodal filmu vyznění archetypálního příběhu o lidské povaze, vyznění úplně jiné, než byste po dlouhých minutách filmu čekali. Silné, šokující, zpochybňující. Kubrick.(28.11.2006)

Je skoro až neuvěřitelné, jak z poměrně obyčejného námětu dokázal Kubrick vytvořit po téměř všech stránkách geniální dílo s jasným, realistickým a bojím se to říct, pravděpodobným rozřešením a přesně takovým, v jaký jsem celou dobu doufal. Ale zatímco v The Killing byly poslední vteřiny napěchovány nepopsatelným pocitem beznaděje (či pro někoho radostí) v opojném nápisu "The End". Poslední minuty ve Stezkách slávy jsou poznamenány spíše uvolňováním atmosféry, což se sice dá brát jak negativně, tak i positivně, z mého úhlu pohledu jde však o politování hodnou ztrátu napětí a výborného dojmu z celého díla.(26.3.2006)

Stanley Kubrick, režisér, který natočil celou řadu skvělých a kultovních snímků, ale téměř každým se mu podařilo škovat celou společnost. Stezky slávy nejsou vyjímkou, kdy se mu podařilo velmi nevybíravým a drsným způsobem vylíčit naprostou zbytečnost a nespravedlnost války. Ačkoliv snímek neobsahuje téměř žádnou velkolepou válečnou scénu, tak se jedná o jeden z nejlepších antimilitaristických snímků jaký kdy spatřil světlo světa. Kirk Douglas nezklamal a role "klaďase" se zhostil s naprostým přehledem. Už jen samotný fakt, že se snímek nesměl ve Francie reprodukovat až do roku 1975, naznačuje, že je to neobyčejný snímek a svým způsobem i ojedinělý. Povinnost pro každého kdo se o filmy alespoň trochu zajímá......(30.4.2008)

Člověk neví, jestli mu má být víc špatně z nesmyslných rozkazů a následných jatek, nebo směšného vojenského soudu. Jasná obžaloba, divákova lítost a hněv zároveň. Herecky silné, nejcharismatičtější byl samozřejmě přesný Douglas (film bych uvítal jednoznačně ve francouzském znění, ale to by se zase nedalo dohromady takové obsazení). Nespravedlnost, pak trocha trapného sentimentu s německou dívkou (značně křečovitý pokus o falešný humanismus) a zase zpátky do mlýnku na živé maso (i když, opravdu znovu s „naším“ plukovníkem? To asi ne…). Stezky slávy nejsou dokonalé, nicméně silné 4* si bezpochyby zaslouží.(12.7.2014)

• - Rozpočet filmu byl cca 1 milion amerických dolarů, přičemž 300 000 dolarů padlo na odměnu pro hlavního hrdinu v podání Kirka Douglase. (gogos)

• - Bitva byla filmována na pastvině o rozloze 5000 čtverečních jardů, kterou měli pronajatu od německého rolníka. Po zaplacení za plodiny, se na pole přestěhoval 60členný tým s osmi jeřáby, který tři týdny tvořil příkopy, díry a blátivý terén bojiště první světové války. (Kulmon)

• - Kubrick na filmové zpracování románu Humphreyho Cobba dlouho marně sháněl finance. Nakonec potkal Kirka Douglase, kterého projekt zaujal, pročež jej prosadil u United Artists a sám se podílel na produkci. (Matty)