Deštivý den v New Yorku

• USA A Rainy Day in New York (více)

Komedie Woodyho Allena vypráví příběh vysokoškoláků Gatsbyho (Timothée Chalamet) a Ashleigh (Elle Fanning), jejichž společný prosluněný víkend v New Yorku rozhodně nepůjde podle plánu. Dešťové kapky jim připraví nečekaná setkání a komická dobrodružství... Ashleigh dostane za úkol udělat na Manhattanu pro školní noviny rozhovor se slavným filmovým režisérem Rolandem Pollardem (Liev Schreiber). Její přítel a spolužák Gatsby, který miluje stará zákoutí New Yorku, by rád Ashleigh vzal na oblíbená místa svého rodného města. Gatsbyho plány se bortí, když Pollard jeho dívku pozve podívat se na natáčení filmu. Ashleigh se setkává se scenáristou Tedem Davidoffem (Jude Law) i filmovou hvězdou Fraciscem Vegou (Diego Luna). Je velkým světem naprosto okouzlená. Gatsby tedy neplánovaně tráví den s Chan (Selena Gomez), vtipnou a uštěpačnou sestrou své bývalé přítelkyně. Oba zjišťují, že možná nejdůležitější je najít v životě tu správnou osobu... (Bioscop)

M.i.k.e

tisící variace na to samé,která je ale natolik zábavná a okouzlující,že ta hodinka a půl uteče jako nic a klidně bych si to dal znova.Chalamet je tu okouzlující a bylo fajn ho vidět v nenáročné roli,ve které není rozervaným mladým mužem.To samé platí i o Elle Fanning,kterou jsem po druhé Zlobě podezíral,že není moc dobrá herečka,ale tady je stejně jako Chalamet okouzlující a její roztomilou a ambiciozní na oko blbku by si člověk klidně pozval domů...70% ()

Aljak

Woodey dokáže vždy prekvapiť - niekedy tým pozitívnym spôsobom, ale občas je to taká melancholická márnotratnosť. A Rainy Day in New York bol bohužiaľ ten druhý prípad. Postavy nevýrazné, dejovo mdlé, dialógovo slabučké, takže za mňa žiadna sláva. Akurát tá upršaná newyorkská atmosféra bola celkom príjemná. Ale to je skutočne málo na to, aby ma nejaký film nejako obzvlášť oslovil. Celý čas som akosi dúfal, že sa scenár kdesi zlomí a celé to nadobudne nejaké inšie smerovanie a zásadný obrat zápletky, ale nič... ()

Lischai

Z úcty ke starému mistrovi se leccos odpustí, já vím, ale tady mi připadne, že nedělní inscenace na ČT1 mají promyšlenější dramaturgii než toto. Postavy jsou stereotypy odtržené od reality, situace postrádají nějakou základní vnitřní logiku, tématicky je to zmatené, a jen čas od času někdo řekne, že prší. Já se omlouvám, ale přijde mi, že to Woody nabouchal za měsíc a nikdo neměl odvahu se ho ptát, proč tahle postava jedna tak jak jedná, proč je tam tenhle monolog, nebo proč se tam objevuje takhle postava, když nic neudělá a ve zbytku filmu ji už nevidíme. ()

vydumnica

A Rainy Day in New York (len tak mimochodom, ten názov sa mi páči) by som ohodnotila na 3,5*. Od samého začiatku ma vtiahol do deja a vlastne celý čas ma to zaujímalo, bolo to také dynamické, nenudila som sa. Veľkým plusom je samotné obsadenie, mladučkí a momentálne veľmi obľúbení Timothée Chalamet a Elle Fanning predovšetkým. Myslím si, že práve vybraní herci mali zaručiť filmu úspech a sledovanosť. Na druhom mieste je atmosféra, New York ako ho nepoznáme. Očarujúce mesto, aj keď práve prší. Romantický New York. Okuzľujúci New York. Luxusný život v New Yorku. Žiaden ruch, náhliace sa yellow cabs, žiadni turisti len Big Apple bez toho "big". New York, aký bol kedysi, možno keď bol Woody Allen mladý, aspoň tak mi to pripadalo. Mala som problém zaradiť dej a atmosféru doby do správneho času. Na základe mini sukničky Elle Fanning som si vytvorila názor, že sa jedná o nejaké roky 60-te a zrazu mobilný telefón (!!!), takže dej sa odohráva akože v súčastnosti, kým všetko a celá atmosféra je ako z minulosti!!! Práve toto mi na filme najviac vadilo. Pôsobilo to nereálne. Naopak chválim (opäť) herecké obsadenie (najviac ma bavila naivná Ashleigh), hudbu (zaujala ma už v úvodných titulkoch) a vlastne aj výpravu (bez tých moderných prvkov). Samotný dej je už slabší, scénar je dosť nepravdepodobný, je tam veľa "náhod". Snažím sa byť čo najobjektívnejšia, ale aj počas sledovania filmu mi žiaľ súkromie režiséra tak trošku kazilo dojem filmu, možno niekedy je lepšie nevedieť niektoré veci o slávnych osobnostiach. Ale áno, Daždivý deň v New Yorku by som odporúčila, hlavne ak si máte chuť pozrieť nejakú oddychovku, máte radi New York alebo sa chcete pokochať pohľadmi na tie krásne interiéry a prepychový život. Ten film je aj dosť o umení. Avšak nejakú hlbokú myšlienku som v tom nenašla. Aj tak taký lepší priemer. Už vlastne dlhšie som sa chystala si ho pozrieť, ale stále som uprednostnila nejaký iný film či seriál a až dnes som si ním celkom spríjemnila deň. Síce tu neprší, ale som marod. ()

tomtomtoma

Deštivý den v New Yorku je klaunovou romantickou šarádou na jeho domácím manhattanském jevišti. Starý a intelektuální klaun kolem sebe postavil hradbu, již skrápí barevný déšť nostalgie a klaunových slz intimních vzpomínek. Klaun se upíná k lásce jako jediné ochraně před ztracením se v osamělosti. Klaun šibalsky mrká na arizonskou dívenku, klaunovo město cizinku semele a v nestoudnosti i vyplivne. Klaun sarkasticky jiskří mezi bohatou elitou, ostří jízlivosti věk neztupil, mlaská nad absurditou i nehodami mezilidských vztahů, laškuje a pro stáří na konci rozmáchle cukruje. Klaun se ve svém městě nezbedně baví, notuje pro lásku, opakuje se a slaví. Klaunovým impulsem k šarádě je Gatsby Welles (příjemný Timothée Chalamet), mladík s velmi dobrým stavovským původem, proti kterému protestuje a zároveň ho využívá. Klaun si pohrává s romantickým idealismem i naivitou mládí. Klaunovou obětí zaběhnutému a svébytnému koloběhu New Yorku je Ashleigh Enright (Elle Fanning), naivně bezelstné děvčátko z prominentních arizonských kruhů. Sexualita města klame, svádí, prosí a vycucne svou tvárnou kořist. Klaun se směje. Důležitou postavou klaunových hrátek je též Chan Tyrell (zajímavá Selena Gomez), již fyzicky dospělá sestra Gatsbyho školní lásky. Žádostivost, přitažlivost, sexualita, romantika, touha, chtíč, klaun provokuje a za rohem se pochechtává. Výraznou postavou je Francisco Vega (zajímavý Diego Luna), slavný filmový herec s toužebnou chvilkou nenadálého vzrušení. Bezelstnost se dobrovolně pokládá na lopatky, ale je zde klaun. K výraznějším postavám patří také Ted Davidoff (zajímavý Jude Law), filmový scénárista ve výrobním nátlaku, manželské krizi a náhlém milostném opojení. Výraznější postavičkou je Terry (příjemná Kelly Rohrbach), luxusní manhattanská animírka i Gatsbyho nouzový plán. Z dalších rolí: slavný nezávislý filmový režisér v tvůrčí a životní melancholii Roland Pollard (Liev Schreiber), Gatsbyho starší bratr v nesnesitelném předsvatebním stavu Hunter Welles (Will Rogers), Gatsbyho bývalý spolužák a lítý posměváček Alvin Troller (Ben Warheit), filmující Gatsbyho bývalý spolužák Josh Loomis (Griffin Newman), Gatsbyho dost náročná matka (Cherry Jones), Hunterova snoubenka Lily (Annaleigh Ashford), Tedova nevěrná ženuška Connie Davidoff (Rebecca Hall), či Franciscova nečekaně přijíždějící milenka Tiffany (Suki Waterhouse). Film Deštivý den v New Yorku je standardním klaunovým produktem. Dokáže být stále zábavný a nezbedně skotačící, přesto spíše sám sebe jen variuje a opakuje. Příjemná, ale nepodstatná klaunova neposedná hříčka. ()

Topco

Typický, „súčasný“ romanticko-konverzačný Woody. Je evidentné, že v hl. postave vidí seba. A nezaprel v sebe filmového intelektuála. Potešili (síce strohé) dialógové odkazy na filmy noir (Sunset Blvd., White Heat, Out of the Past). Ako jeho poctu noiru však odporúčam Manhattan Murder Mystery  (1993). ()

Wladi.mir

Takový klasický Woody Allen, film je naprosto podle jeho šablony. V podstatě jsem prožil dejavú, protože už jsem to někde viděl. Nicméně je to stále vtipné a milé. ()

campix

Rukopis Woodyho Allena je stále velice lehce rozpoznatelný, ale bohužel jeho generické romantické komedie už nějaký ten pátek nepřinášejí nic výrazně zajímavějšího. Deštivý den v New Yorku je konverzační komedie plná absurdních situací, do kterých Allen své hrdiny tlačí a přes poměrně krátkou stopáž to není tak svižné, jak by asi mohlo být. Allen nikdy neměl problém přilákat zajímavé herce tento film nevyjímaje. Ústřední dvojici Chalamet - Fanning (kde Elle Fanning je hodně ale hodně otravná) doplňují menší role, které jsou také hvězdně obsazené (Jude Law nebo Rebecca Hall). Hodně lehce zaměnitelná záležitost a průměrný film. ()

Juto

Románová a svieža romantická komédia v New Yorku. Keď prší. Je to krásny prieskum zmyslu života. Film má výborné výkony a férovú atmosféru. Gatsby Wells ako alter ego Woodyho Allena a láska ako objavovanie. 7,5/10 ()

angel74

Neúnavný filmový vypravěč Woody Allen s úžasným smyslem pro poetiku, umírněnost a komický detail se nám snaží představit New York v celé jeho kráse, přitažlivosti, nahotě i zkaženosti skrze čerstvě zaláskovanou dvojici plnou ideálů. Mladý pár však doplácí na svou citovou nezralost. Woody Allen tímto snímkem opět dokazuje, že patří k mistrům dialogu a mnohovrstevných příběhů. (75%) ()

Šimpy

Woody Allen ztratil hodně ze své břitkosti, přesto se i tady nějaká ta slovní přestřelka dá najít (mezi hlavním hrdinou a Selenou Gomez). Jinak samozřejmě film plně respektuje Allenovu lásku k New Yorku a jeho poetiku vyjádřenou deštivým dnem. ()

FrankSusta

Kdybych měl hodnotit pouze pocitem či spíše pocity, které jsem u filmu zažíval, tak kvůli ne úplně dobré náladě - protože venku je léto a mě donutěj čumět na nějakej deštivej podzimní film nazvatelnou též romantická komedie - bych šel níže. To by ale nebylo vůči filmu fér, protože i přes to, že mě to nechytlo, stále se jedná o velice kvalitní kousek v kinematografii (myslím, že takto by se měli hodnotit filmy!). Jenom se bohužel nejedná o nic, co by jste si jakkoliv dlouze zapamatovali ať už kvůli tématu - který je ale na stranu druhou originálně došperkován - nebo kvůli tomu že... no prostě jak jsem řekl, takových filmů je hromady, u tohohle je jenom rozdíl, že je to taková menší dekonstrukce žánru s pár originálními příběhovými oblouky, ale jinak se stále jedná o jednoduchou romanťárnu mladých dospělých intelektuálů, která prostě pakliže nejste - nevím jak je jinak originálněji a výstižněji nazvat, abych někoho nediskriminoval - cílová skupina tak Vám úplně nepadne do vkusu. Jinak je to moc zájimavě natočená taškařice se zajímavými intelektuálními a uměleckými sklony, která naštěstí nezapomíná občas se trošku utrhnout od všé té geniality a jen tak se pobavit. Ale co se mého názoru týká, nedělat to Woody Allen a neobsadit to tak jak to obsazený je (herci bomba!), zapadlo by to mezi hromadou dalších takových filmů. P.S. taky máte pocit, že film natočil Woody Allen z trucu na New York (nevím, asi se tam jednou vydal) a zbohatlíky? Ale aby jednu z těchto položek neurazil, tak tam dal těch posledních pět minut? ()

LeoH

Šli jsme na to s mým nejstarším (27) a bylo mi úplně líto, že se nemůžu aspoň chvíli koukat jeho očima, nezatíženýma vzpomínáním na Manhattan a vůbec na doby, kdy ještě Woody svoje repliky chrlil sám a nemuseli s nimi zápasit (jakkoli se ctí) o dvě generace mladší herci s už docela jiným herectvím; očima, které se právě pro tyto obrázky New Yorku – pro mě prostě jen hezké, snad až příliš pastelové, neobjevné – dokázaly nadchnout až k „poprvé v životě jsem si říkal, že by tam stálo za to zajet“. Dokázat tak nemyslet na to, kolikátou variaci na Bílého šejka prožívá Ashleigh, umět si nevšímat rutinně, skoro by se chtělo říct odfláknutě rozzáběrovaných dialogových pasáží, neskouzávat v myšlenkách k ročnímu odkladu premiéry a honorářům darovaným na charitu a k tomu, jak je to děsivé, když se takhle najednou udělá tolika lidem davově jasno, bez soudu a bez důkazů, v něčem, co se mohlo a nemuselo stát před čtvrt stoletím. — Ale přes všechny tyhle rozptylující elementy se mi ke konci srdéčko po allenovsku romanticky roztetelilo – a mnohem víc mému mladšímu společníkovi, kterému zatím žádný Woody takhle nesedl – čili jestli on to nakonec potvora nenatočil líp, než mi připadá, jenom už víc pro tyhle děcka než pro nás ufrfňané staříky. ***1/2 a nevylučuju, že časem ta půlhvězdička přibude. ()

chelseaman22

Příjemná oddechovka, která po značné době ukazuje již téměř ztracený um barda Woodyho Allena. Celý film stojí a padá na milenecké dvojici Chalamet/Fanning, přičemž Ellie je ve své prostotě rajcovní jako Ginny Weasley v kouzelnickém hábitu od Madame Malkinové. Po celou dobu metráže jsem se nepřestal bavit nekonvenčním filosofováním obou hlavních aktérů zakončené Ellie v prádle spodním. Následné au revoir bylo jen malinou na hoře slazené šlehačky. 80 % Celosvětový příjem ke 2. 3. 2020: $20,810,600, což je 0,83 násobek rozpočtu ()

octopuska

Krásně zasněný, náladový film, se skvělou Allenovskou atmosférou, který mě zahřál na duši. A důvodem je samozřejmě Timothée, který je naprosto okouzlující a nejen tady. Mám s ním nakoukáno a pro mě je nejtalentovanějším hercem nastupující generace. Nemám co vytknout, jako romantická komedie na hezký večer nemá chybu. Woody je pro mě skvělý režisér, ať se děje co se děje. ()

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

Padesát a dost: Woody Allen plánuje konec kariéry

18.09.2022

Pro fanoušky legendárního herce, scenáristy a režiséra Woodyho Allena přichází smutná zpráva, oblíbený a oceňovaný filmař se totiž po více než sedmdesáti letech u filmu rozhodl pro odchod do důchodu,… (více)

Woody Allen přestává točit

Woody Allen přestává točit

29.08.2018

Legendární režisér Woody Allen (Půlnoc v Paříži, Annie Hallová) si poprvé za desítky let bere pauzu od natáčení. Doteď se režisérovi dařilo přicházet s novým filmem každý rok, to se teď ale zřejmě… (více)