Yojimbo

• Česko Ochránce (více)

Bezmenný ronin, samuraj bez pána, sa v roku 1860, na konci éry dynastie Tokugawa, túla krajinou, až dorazí do mesta, ktoré je rozdelené medzi dva zločinecké gangy. Keď predvedie svoju šikovnosť s mečom, vodcovia oboch znepriatelených skupín si ho chcú najať za yojimba - osobného strážcu. On sa však rozhodne poštvať ich proti sebe a oslobodiť tak mestečko spod ich nadvlády. V roku 1964 nakrútil Sergio Leone remake s názvom Pre hrsť dolárov s Clintom Eastwoodom v úlohe bezmenného pištoľníka. (STV)

Radiq

Byly věci naprosto bez chyby, ale taky ty druhé věci. Ty bez chyby například byla hudba, procházející pes s useknutou rukou, některé záběry, děj a reálie starého Japonska. Horší je to vždy s výběrem představitelů. Toshiro Mifune byl teda skvělý, ale ti ostatní tam byli spíš pro srandu. Nejen, že vychytali úplně ty největší ksichty (namátkou vyberu třeba takovýho toho tlouštíka se spojeným obočím a lezoucíma zubama), ale navíc ty jejich pohyby a gesta (typicky Kurosawovské), byly už trochu moc. Prostě když jsem viděl padoucha, tak jsem se smál. Každopádně je to mnohem, MNOHEM lepší než 7 samurajů (už jen svou délkou) a stojí za to se na to kouknout. Možná taky někdy ještě jednou. Jo a bubeníkovo zažrání a nadšení úplně na konci, to už jsem fakt málem chrstal smíchy. ()

sator

No podle mě je to parodie, ne li přímo komedie,ani nevím jestli je to dobře... Takže místo samurajského kodexu výsměch a intriky... ()

hans500

Výtečný samurajský film od klasika Akiry Kurosawy. Pomalým tempem pečlivě budovaná atmosféra Japonska 19. století je grandiózní, samotná režie perfektní (mnoho skvělých scén), výborně natočené akční scény. Scénář je famózní a herecké výkony velice dobré, Mifune jako tradičně fantastický a charismatický. A k tomu všemu vynikající hudba. Jedno z Kurosawových mistrovských děl. Film byl dvakrát zremakeován, Leoneho "Pro hrst dolarů" za Kurosawovým snímkem nijak nezaostává a "Poslední zůstává" je rovněž kvalitní film. ()

LeoH

Opět se potvrdilo, že Kurosawovy filmy jsou pro mě tím zajímavější, čím jsou starší, japonštější, méně oplodněné/kontaminované euroamerickou kinematografií – Jodžimbo už je v tom procesu příliš daleko. Nijak zvlášť nezaujala ani výtvarná stránka, ani atmosféra; jde sice o originál později opakovaně napodobovaného, protože dobře vymyšleného příběhu, dalšími devizami jsou sympatické herectví (bodejž by Mifune nebo Nakadai hráli nesympaticky) a tu a tam muzika (slyším tam (kontra)bassaxofon, nebo ne?), jenže to mi furt jaksi nestačí k tomu, abych se u toho nevrtěl. Uvažoval jsem o hvězdičce navíc za zásluhy o špageťácký western, ale byla by to tentokrát neupřímnost. ()

Cedr

Možná víc než ukázkou režisérské úrovně Kurosawy je Yojimbo dalším z důkazů nekonečného Mifuneho charismatu. Podobně ale v kontrastu s ním září i skvěle obsazený Nakadai. Úvodní vysvětlení situace hostinským Gonji, které diváky zahltí relativní lavinou informací nemá chybu a dokonale navnadí na nevyhnutelné mocenské pletichy. Výborná atmosféra docílená zejména dokonalou režií uchopí a nepustí. Méně velkolepé než Seven Samurai, pro světovou filmografii ale neméně zásadní. ()

black.mao

Inspirován zejména americkými westerny Johna Forda a filmy-noir (konkrétně pak snímkem The Glass Key z r. 1942), natočil " tenno - císař" japonské kinematografie Akira Kurosawa ryze japonský film film o potulném roninovi (výborný Toshiro Mifune), který chrání slabé vesničany před válčícími klany jakuzy (mafie). Přestože ronin dosáhne svých cílů vypočítavým vydíráním a obratnou manipulací, stala se postava takto morálně pochybného "kladného" hrdiny nezbytným prvkem mnoha dalších filmů světové kinematografie, zejména tzv. spaghetti westernů. ()

Ceres

I když od Kurosawy opisoval Leone a Hill ve svých filmech, které nebyly vůbec zlé, právě naopak, tak originál je stejně nejlepší a vidět Mifuneho v hlavní roli je zase ten nejlepší zážitek ze všech. Nemůžu dát míň jak za plný počet, tohle byla zase filmová lahůdka od největšího mistra v oboru. ()

Brain-D

Rozhodně né tak velkolepé a dobré jako sedm samurajů, ale své kvality to má. Jeden samuraj příjede do vesnice, kde je válka mezi dvouma gangy. On je svými intrikami a svým mečem urovná... ()

VanTom

Dnes již klasická zápletka nepokrytě kormidluje v žánrově "béčkových" vodách, kdy jeden kolemjdoucí samuraj zesměšňuje a proti sobě štve dvě bandy jakuzáků terorizujících malé městečko. Mistrovo režisérské oko se samozřejmě nezapře, ale scénáři by neuškodilo více podložit motivace i neporazitelnou auru hrdiny, plus o něco semknout a popohnat. Takhle zůstane v paměti především ikonický Toširó. ()

VasaX

Legendární samurajský film z rukou Kurosawy, který je inspirací pro mnohá další díla je ve výsledku velmi komorní, poklidný a jasně směřující kousek s několika zvraty na cestě od začátku k jasnému cíli. Není divu, že Mifune je tváří těchto filmů, na něm to velkou měrou stojí. Vizuálně je to povedené, působivé, i když souboje působí z dnešního pohledu lehce komicky (samotná choreografie je dobrá, to spíš reakce protivníků jsou místy spíše teatrální). Tak či onak, je to povedený kousek který právem patří do zlatého fondu blyštících se mečů a usrkávání saké. ()

horacko

Mna velmi bavilo aj Posledny ostava, ale tento predchodza toho filmu ma ocaril o mnoho viac. Velmi vydarena Kurosawova snimka. Bola to radost sa pozerat, velmi ma to bavilo po cely cas. Zasluzenych plnych 5*. ()

Autogram

História násilia a vojny staršej japonskej kultúry má veľa spoločného aj so súčasnosťou. Na jednej bezvýznamnej dedine sú podané intrigy, zákernosti, surovosti akoby celého Japonska a celého sveta, ktoré Kurosawovi v tom čase vŕtali v hlave. Najskôr príbeh svižne plynie, potom sa spomalí a nakoniec stratí prehľadnosť natoľko, že sa v tom takmer nedá vyznať. Byť viacnásobným agentom ako bezmenný ronin nie je ľahké, a pre diváka tiež nie. Za tú neprehľadnosť to nemôže byť plný počet, ale takmer sa podarilo. –––– Už mám toho dosť! Deň čo deň iba kaša. Chcem dobré jedlo a pekné šaty. Nech to stojí, čo to stojí! –––– Platia ma za zabíjanie. A toto mesto je plné mužov, ktorí si zaslúžia smrť. –––– Tvoja matka má pravdu. Nezbohatneš, kým sa nenaučíš zabíjať a klamať. ()

zigíš

Western & gangsta propriety s příchutí pár lahvinek saké. Moc se mi líbí, jak si to Kurosawa -sám záměrně- ztěžuje, točit tak přehledně v takovém větru, klobouk dolů ! A není to jen -naprosto přesný- Mifune i ta rozmanitá galerie záporáků, dotvořila snímek, kterého jediná chyba je pouze v tom, kolik svých oblíbených filmů v něm vidím :) ()

Molir

Vynikajici film, syrovejsi nez Pro hrst dolaru, ale na pusty ostrov bych si vzal Leoneho verzi - kvuli Morriconemu :-) ()

Almásy

je to oddychovka na nedelu poobedie a vzhladom na to ze to tocil kurosawa som cakal OVELA viacej. toshiro mifune je ale ako vzdy skvely. ()

Pecival

Další Kurosawův snímek, jehož námět bude člověk spíše znát ze západní předělávky (Leone,Hill), případně knižní předlohy. Jedná se o kvalitní snímek, který rychle odsýpá hned od začátku, za doprovodu dobrého soundtracku. Jedinou výtku bych měl k soubojům, které byly opravdu příšerné (po Rašomonovi směle konstatuji, že toto Kurosawova parketa opravdu nebyla), ale je to vcelku bezvýznamné. ()

standsiller

Ronin na cestách. Jeho vlastný osud ho zavedie medzi znepriatelené tábory, ktoré medzi sebou vedú urputný boj. Je ťažké vybrať si medzi nimi dobro, pretože aj samotný trest pre zlo, je len ďalším zlom. Yojinbo bojuje za česť seba, za svoje niekdajšie postavenie a snaží sa nájsť pokoj. Ten mu vie zaručiť len vedomie, že všade vládne poriadok. Žena v tomto filme zohráva štartér pre uvedomenie si, kto je v skutočnosti cisárom. Ten, ktorý sa nedokáže brániť sám. ()

ethos

Postupne preluskavam kurosawu a toto je taka prva vec odneho co nebola v prvej 200 a nie je az tak znama, ale aj tak sa mi to velmi pacilo. Nebolo to take dobre ako 7 samurajov alebo rudovousa, ale malo to vela svetlych stranok. Napriklad skvele akcne sceny az som niekedy zacal mysliet ze to ani nemoze byt tak stare a co ma najviac prekvapilo skvela hudba v pozadi naozaj vyborna. Celkovo to stalo za pozretie. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze