Film Arizona Dream z roku 1993 nás přivádí do prostředí New Yorku, kde žije Axel (Johnny Depp), který se živí jako strážce ryb v zátoce. Jednoho dne ho navštíví bratranec Paul, který Axela požádá, aby se zúčastnil strýcovy svatby pořádané v rodné Arizoně. Jelikož Axel nabídku odmítá, bratranec ho spícího unáší a Axel se ráno probouzí v těžké kocovině v Arizoně, kde se začnou dít neuvěřitelné věci... A především, kde se začínají plnit sny. Axel sní o životě na Aljašce mezi Eskymáky, v absolutním tichu. Elaine (Faye Dunawayová) se chce naučit létat. Grace by zase chtěla zemřít. Sny docházejí ke svému naplnění v momentu, kdy Axel podlehne touze postavit letadlo pro Grace, jelikož se do ní bezhlavě zamiloval... Magický realismus, jak bývá nazýván Kusturicův způsob filmového vyprávění, přenáší režisér z Balkánu do Arizony, i zde létají ryby, sanitky, touhy a sny se zhmotňují. Vedle slavných hollywoodských star jakými jsou Johnny Depp či Faye Dunawayová se ve filmu objevují i kultovní herci jako Vincent Gallo či Lili Taylorová. Nezaměnitelnou hudbu k filmu složil slavný Goran Bregovič, který s Kusturicou již dlouho spolupracuje. (Česká televize)

Rosaviva

Oh my god, what was it?! :D Já..slovama to neumím popsat, můžu jen říct, že jsem na to zírala asi od poloviny s otevřenou pusou a říkala jsem si "jasně, aby Johnny Depp taky nemohl hrát někdy v něčem normálním." Víte co na filmech úplně nesnáším? Když je nepochopím a tohle byl ukázkový příklad filmu, který jsem už od půlky nezvládala a nejsem si jistá jestli jsem ho vůbec zvládat chtěla. No, rozhodně velice zajímavý zážitek, kterému dám 3* ale jsem si jistá, že si ho nepustím znova. ()

HAL

Mladý Johnny Depp se nemůže rozhodnout jestli bude víc šukat s matkou a nebo s dcerou, přičemž matka chce z odpadu stavět kouzelná letadla, a dcera k tomu hraje na tahací harmoniku. A kolem létají ryby. Takže, i když tam hraje Johnny Depp, pořád je to Kusturicův magický film o cikánech. Jen místo živelné zábavy tentokrát drnká spíš na strunu melancholie, až je to v tomhle podání, a s takovou délkou, spíš ubíjející než jímavé. ()

Adam Bernau

"Dreamer" totiž přísně vzato není "snílek", nýbrž "sníč". A sen, snění není nějaké touženíčko, nýbrž to, co se odehrává tam, kam se vracíme z bdění. Ale také stojí psáno "bdělost, toť vše!". Je tedy třeba objít kruh? ()

Snorlax

Létat jako ryba s očima na jedné straně sice neumím, ale Bregovićovu hudbu si užívám víc, než Kusturicovy postavy své šílenství. ()

Legas

Filmy jako Černá kočka, bílý koucour a Život je zázrak si mě pan Kusturica získal. Tak jsem si okamžitě sehnal Arizonu Dream, což byl pro mě docela šok. Režisérův rukopis je znát, ale film je tentokrát až moc šílený. Vlastně jsem ho příliš nepochopil. Vůbec jsem netušil, proč se děje to či ono. Nedávalo mi to smysl. Vtip se téměř také někam vytratil a nakonec jsem to ani nedokoukal, protože mě to zoufale nebavilo. Bohužel. ()

Jordan

keď to porovnávame v rámci kusturicových filmov - asi najslabší, ale keď odhliadneme od jeho tvorby a tento "sen" porovnávame s ostatnou americkou produkciou - veľký nadpriemer. predsa len, stále je to kusturica . . . ()

dzej dzej

Příběh o létajících rybách, prodávání Cadillaců, sebevraždách a Eskymácích. Pohádka pro dospělé, kteří kdesi uvnitř nepřestali být dětmi. ()

Anderton

Arizona dream bolo kedysi dávno moje prvé stretnutie s tvorbou šialeného srba, ale to som vtedy vôbec netušil. Jeho réžia bola natoľko nápaditá, že som hneď zpozornel a začal sa zaujímať o to, kto to natočil a čo ďalšieho má vo svojej filmografii. Netreba vypisovať, prečo som urobil dobre. Už by to chcelo nutne zopakovať. Pri príležitosti dvadsiateho výročia vzniku filmu je k tomu tá správna chvíľa. VIDENÉ ZNOVA: Ak by padla otázka, či tu Kusturica prispôsobuje Ameriku obrazu svojmu alebo prispôsobuje svoju náturu Amerike, tak skôr odpoveď číslo 1 bude správna. ()

francis

Film plnej fantazie a nápadů, kterej má vtip i hloubku, navíc se silným příběhem, kterej toho hodně říká o lidským životě - přemejšlet o něm je drásavý, ale současně úžasně osvobozující. Film s neuvěřitelně skvělou hudbou, plnej nezapomenutelných postav (miluju Paula Legera v podání Vincenta Galla. Všechny ty jeho zábavný stylový pózy, citování filmových scén z Raging Bull nebo Godfather, geniální sehrání scény North by Northwest...) a stejně nezapomenutelných scén. ()

arie

Krásna ukážka toho, čo vznikne, keď dostane talentovaný balkánsky rodák príležitosť zrealizovať svoj príbeh v amerických reáliách. Magický, snový a hravý počin oslavujúci slasti i strasti života pretkaný snovou mystikou a južanským entuziazmom so skvelým soundtrackom od dvorného Gorana Bregoviča (konečne viem, že skladba In The Death Car s nenapodobiteľným hlasovým prejavom Iggyho Popa je práve z tohto filmu). Arizona Dream je nádherný film, ktorý ma rozosmial i dojal zároveň, úžasných 140 minút strávených v poetickom snení a v dokonalej spoločnosti, obsadenie je kapitola sama o sebe a každý zo zúčastnených herecky exceluje, vždy vynikajúci Depp, krásna Lili, úžasne pôsobivý Gallo či legendárna Faye a jej oslavované nohy. :) Snímka pre tých, ktorí si vedia vychutnať krásu života i filmového umenia. ()

swamp

Emir Kusturica a jeho filmy - naprosto chápu, že někomu nemusí sedět - jsou přeci jen dosti jiné.. já se však řadím ke skupince, kterou jeho snímky zkrátka baví a Arizona dream není žádnou výjimkou. "'Come here, close to me. Feel better now? You feel better now? You like that? No, don't touch my face, okay?' 'Oh, c'mon!' 'No, no. No, I'm not kidding! We can make love but do not touch my face or my hair.' 'Oh, are all actors like that?' 'All the great actors are like that. Do you think anybody touches Brando's face?' 'No.' 'Do you think they touch Pacino's face?' 'No.' 'Do you think they touch De Niro's face?' 'No.' 'Do you think anybody fucking touches Johnny Depp's face?' 'No!' 'No one's gonna touch Paul Leger's face, okay?'" ()

nascendi

Arizonský sen definitívne zaradil Kusturicu medzi režisérov nakrúcajúcich filmy pre iných divákov, ako som ja. Väčšinu zo 141 minút som pociťoval iba nudu a znechutenie, pretože dvaja slávni herci, osudy vyšinutých ľudí a tzv. balkánska poetika ma neoslovili. Vo všeobecnosti nemám rád filmy, ktoré režisér upláca z absurdných situácií, snových pasáží a psychike čudných postáv a od diváka chce, aby sa s tým stotožnil alebo tomu aspoň porozumel. Dokonca nemám ani chuť vyjadrovať sa k obdivným komentárom divákov, ktorí to dokázali. Mne k spokojnosti stačí, keď sa ďalším Kusturicovým filmom vyhnem širokým oblúkom. ()

Slarque

Když točíte film o snech a snílcích, mohou vám v něm klidně létat ryby... Kusturica ještě v plné formě, Johnny Depp jako nastupující hvězda nezávislého filmu (na což je ve filmu také dobře umístěný vtípek), Lili Taylor žhavá, že by mohla způsobovat požáry, pocta velkým americkým filmům, Bregovićova hudba, bez které jsou poslední Kusturicovy filmy poloviční. Parádní film. ()

Bachy

Jdu na Kusturicu pomalu. Od nejslavnějšího. Uvidíme, kam až se dohrabeme. Ale rovnou mohu říct, že to zatím vypadá velmi nadějně, jelikož Arizona Dream má úžasné vnitřní kouzlo a přitažlivost. Houpá a přitom je jiný než ostatní. Má svou rybu, své citace Hitchcocka a létání. Tam jsem se chytal a tam jsem byl nadšen, a proto mi malinko mrzí, že druhá půle už tak "kouzelná" nebyla, ale je holt potřeba dospět. Velmi silné 4 hvězdy za velmi silný zážitek. ()

eLeR

Rusi tvrdia, že ak v prvej polovici nejakého filmu skúša herec scénu z filmu Na sever severozápadnou linkou na nečisto, tak v druhej polovici ju akiste zažije na vlastnej koži. Ja a Emir si asi nikdy nebudeme rozumieť. Osobne mi magický realizmus a kadejaké snové pasáže vo filmoch (a ani v knihách) nevadia, lenže musí byť za nimi kvalitný príbeh. Johnny tu bol ale hodný zaľúbenia. 2,5* ()

Marze

Depp s unikátní schopností zahrát vášnivého idealistu. K tomu nikdo z diváků netuší co se stane v příštím okamžiku. ()

classic

„Arizonský sen” je v prvom rade - surrealistická a nezávislá dramédia od sarajevského režiséra Emira Kusturicu, s účasťou balkánskeho štábu, súčasne s anglicky hovoriacimi hercami, ale našťastie sa odohrávajúca výhradne iba za oceánom na Aljaške, v New Yorku, no najmä v Arizone, citujúca najväčšie klasiky strieborného plátna, trebárs chronologicky podľa rokov, od North by Northwest, cez Godfathera II, až po Raging Bulla, s častým výskytom snových sekvencií s Eskimákmi a s lietajúcimi rybami, či tiež s naprosto čudným obsahom, a to ani nehovoriac o mimoriadne bizarných postavách, ktorým som sa jednak snažil plne (po)rozumieť, ale bohužiaľ, býval som z nich neustále zmätený ! Nielenže som absolútne nerozumel jednotlivým charakterom, ale taktiež mi neprestajne unikal i scenár spojený s chaotickou réžiou, z čoho sa nakoniec vykryštalizovali neuveriteľne dlhé dve hodiny a ešte čosi extra, čo bolo na jednej strane hrozne úmorné, až pomaly snáď vyčerpávajúce, no na strane druhej, sa to snažil všelijakými (ne)dostupnými prostriedkami vykompenzovať herecký ansámbel, medzi ktorými dominoval ešte ani nie 30-ročný Johnny Depp, ktorý sa mohol oprieť o skúsené Faye Dunaway a Lily Taylor. Zo všetkých zrejme najviac vyčnieval práve Vincent Gallo, ktorého citované imitácie filmov som si maximálne vychutnával ! Čo povedať na samý záver ? Vidieť znovu by som to už síce vôbec nechcel, ale svojich divných fanúšikov si film asi neskôr nájde, no ja k nim patriť nebudem, keď zároveň ku Kusturicovi sa tak rýchlo nevrátim... ()

Arsenal83

Pre mňa osobne radšej kukurica než Kusturica a môže byť aj okúsaná. Uznávam. že Faye to pristalo aj po päťdesiatke, ale inak pointa filmu má byť čo? Je o všetkom a o ničom. O korytnačkách i sexe. O plápolajúcom ohníku a nekonečnom spievaní Bésame Mucho, tentokrát našťastie nie v podaní Táslera. Film o hranici medzi dospelosťou a detstvom, ktorý miestami chutí ako sardinky s džemom. Umelecký film s nie celkom jasným posolstvom. Veľmi precenený. ()

CANAL+ nově v sekci VOD

CANAL+ nově v sekci VOD

14.08.2023

Letošní rok je na nové streamovací služby bohatý. Jedním z nových hráčů je mezinárodně působící společnost CANAL+, která svou platformu uvedla letos v dubnu na český trh.   VOD knihovna CANAL+ nabízí… (více)

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

Kusturica a Depp rozpoutají revoluci

07.12.2009

Asi ne filmovou (i když, kdo ví?), pouze mexickou. Tu z počátku 20. století. O tom, že Emir Kusturica připravuje film o legendárním banditovi, revolucionáři a lidovém hrdinovi Pancho Villovi, jsme už… (více)