Špióni jako my

• Austrálie

• Kanada

Komedie

USA, 1985, 102 min

Od této komedie jsem očekávala podobný styl humoru i zpracování jako Žhavé výstřely a také jsem, zvláště z počátku, čekala, kdy tam naběhne Topper Harley:) I když se Špióni jako my ubírají poněkud jiným směrem, zábavných gagů a dialogů nabízí mnoho, vévodí zejména fenomenální "představovací" doktorská scéna ve stanu a "chirurgický zákrok." Potěšilo mě sekundové cameo Sama Raimiho. "Doktore?" - "Doktore." - "Doktore?" - "Doktore." :D(10.2.2012)

"Doktore.. doktore.. doktore.. doktore.. doktore.. doktore.. doktore.. .. a doktore.. doktore.. doktorko.." nenáročná parodie špionážních klišé, postavená sice na klasické zápletce outsiderů ocitajcích se v první linii, nicméně zábavná, pohodová, plná výtečných vtípků a hlášek. Není tu sice žádný agent se dvěma nulami, jen dvě nuly, které to ovšem roztočí tak, že si je člověk prostě musí oblíbit.(18.8.2011)

• Roman.Ticka

Tak tady mě dobře míněný humor minul jak dobře mířená raketa Spojené státy. Pousmála jsem se asi dvakrát a to ještě křivě, zřejmě nejsem vhodná cílová skupina. Nikdy bych to neřekla, ale je to výjimka filmu z 80.let, který z nich vůbec nevystoupil. Hvězdu dávám oběma komikům z nostalgie k jejich skvělým rolím Chevymu za Griswolda a Danovi za film Záměna. Tam Landisovi režie šlapala jak ruské hodinky, holt nikdo nejsme dokonalí. Ale jeho vizionářské invence o problematice studené války si zaslouží pochvalu. Pánové režiséři Coen, Raimi i Brest se nejen pobavili, ale i poučili, jak se (ne)má točit film a budoucnost je toho důkazem. Ale kdybych měla očekávat konec světa jako špióni, využila bych poslední minuty úplně stejně relaxačně.☺(9.2.2012)

Dobrá komedie, parodující špiónské filmy z dob Studené války. Scénář i většina vtipů se drží zaběhnutého konceptu doby, ve které byli Špioni natočeni. Dva trotlíci zachrání čirou náhodou svět, to ale neubírá nic na skvělém humoru, ba naopak, i moderní komedie by se mohli inspirovat, osvědčenými schématy, místo hromady nesmyslů, které obsahují. 70%(25.2.2012)

John Landis dokázal krásně zlehčit a zparodovat situaci mezi USA a SSSR na konci studené války. Tato komedie si dělá legraci opravdu ze všeho, co bylo v této době tak vážné, z armád obou bloků, z hrozeb jaderné války i z technických vymožeností té doby. Krásné bakelitové modely všelijakých zbraní a satelitů se nám pohupují před kamerou a zahrnují nás svým neopakovatelným kouzlem z dob, kdy filmové digitální efekty byly ještě v plenách. Hlavní dvojice amerických špionů - tupců je poměrně zdařile ztvárněna a krom několika trapných gagů se s nimi můžete celý film příjemně bavit. Na rozdíl od většiny podobných filmů jsou hlavními záporáky američtí důstojníci, což naznačuje, že tento snímek není rozhodně nijak propagandistický, ba naopak, spíše kritický a parodující tehdejší americkou politiku. U srdce (a nejen tam) nás zahřejí krásné tajné agentky a pobaví nás stylizace policejní volhy, která jako by z oka vypadla vozu americké policie. A "člověče nezlob se" s atomovkami na závěr, to mě opravdu rozesmálo :-)(25.11.2007)

• - Chevy Chase vzal roli ve filmu, která byla původně určena pro Joe Piscopa.

• - Dan Aykroyd řekně ruskému agentovi: "Chem men'she znaesh', tem lushche." Význam věty v překladu je: „Čím méně víš, tím lépe“. (HellFire)

• - Vanessa Angel a její filmový debut.