Berlínsky policajný inšpektor Lohmann (Otto Wernicke) vyšetruje prípad, v ktorom všetky stopy vedú k mužovi, ktorý je už mnoho rokov hospitalizovaný pre duševnú chorobu - Dr. Mabusemu (Rudolf Klein-Rogge)... (matriosa)

junxi91

Přišel jsem, viděl jsem, nepochopil jsem, ale neodcházím. Takový mám dojem z tohoto filmu, který patří mezi ty divácky a umělecky náročnější. V hlučné tiskárně utíká zhrzený policejní detektiv Hofmeister před zločinci, místo, aby je zadržel. Pak drze telefonuje svému bývalému nadřízenému inspektorovi Karlu Lohmannovi a snaží se mu zběsile a zmatečně vysvětlit, že objevil obrovské zločinecké spiknutí. Než stihne sdělit identitu zločince, tak zhasnou světla, zazní výstřely a Hofmeister zešílí. Následně zmizí a je nalezen v ústavu pro duševně choré, který vede profesor Baum. Hofmeister začne zpívat pokaždé, když se cítí sledován. Profesor Baum představí případ doktora Mabuse, hlavního zločince a hypnotizéra, který se před deseti lety zbláznil. Mabuse tráví celé dny sepisováním podrobných plánů zločinů, zatímco je zločinecký gang páchá podle doktorových plánů, a radí se s ním pouze zpoza opony. Gangsteři stojí poslušně před oponou a poslouchají rozkazy černé siluety za oponou. Baumův kolega doktor Kramm zjistí, že nedávné zločiny jsou stejné, jako zločiny popsané v Mabuseových spisech. Je za to zastřelen popravčí četou gangu Hardy a Bredow. Lohmann se vydává hledat stopy do Hofmeisterova bytu a na okně najde vyškrábané jméno „Mabuse“. Lohmann se vydává do blázince a zde se od Bauma dozvídá, že Mabuse zemřel. Lohmann mluví o Mabusovi jako o „zločinci“, zatímco Baum o něm mluví jako o „geniovi Mabusovi“, který by svým géniem zničil celý zkorumpovaný svět. Baum studuje Mabusovy spisy a komunikuje s duchem Dr. Mabuse. Duch mluví o „neomezené vládě zločinu nad celým světem“ a chvílemi splývá s profesorovou siluetou. Během této noci postava za oponou nařizuje svým věrným gangsterům provedení různých zločinů, jako jsou útok na chemickou továrnu, vyloupení banky, padělání bankovek, otrava vody a ničení úrody. Jeden z gangsterů, jistý Thomas Kent, má vnitřní konflikt se svou zločineckou kariérou, které se věnuje kvůli penězům. Je tomu tak proto, že se zamiluje do mladé ženy jménem Lilli, která je mu plně oddaná a prosí jej, aby se jí se vším svěřil. Kent se jí po nějaké době přizná a oba se rozhodnou o všem informovat policii. Jsou však uneseni a zavřeni do místnosti se závěsem. Skrytá postava jim oznámí, že za tři hodiny zemřou, a Tom zvedne oponu a za ní najde pouze maketu postavy, reproduktor a časovanou bombu. Oba se snaží utéct, ale jejich pokusy nevycházejí – ani skrze zazděné okno nelze uniknout. A tak se rozhodnou místo zaplavit, aby zmírnili účinky exploze a utekli přes strop. Mezitím policie obkličuje byt, ve kterém pobývá pět gangsterů, včetně Hardyho a Bredowa. Dojde k přestřelce, po které Hardy spáchá sebevraždu, zatímco ostatní gangsteři se vzdají. Bredow dosvědčí, že zavraždili doktora Kramma v blízkosti ústavu a Lohmann uspořádá konfrontaci mezi gangstery a profesorem, která je však k ničemu. Bredow na policii dosvědčí, že zavraždil doktora Kramma a Lohmann svolá dohromady gangstery a profesora Bauma ke konfrontaci, ale to nikam nevede. Na policii dorazí Kent a Lilli a Baum je ve dveřích pozná, což je pro Lohmanna podezřelé. Lohmann s Kentem navštíví naposledy blázinec a kde zjistí, že Baum je strůjcem, který plánoval útok na chemickou továrnu. Prostě svůj hlas nahrál na gramofonovou desku a ta se pomocí důmyslného mechanismu přehrávala. No a tak továrna vybuchuje, a Baum uniká Lohmannovi a Kentovi do blázince, kde vyděsí pološíleného Hofmeistera tím, že se mu představí jako Dr. Mabuse. Konec tedy vše vysvětlil a já pochopil poselství tohoto filmu a také důvod, proč se to nacistům a jejich propagandistovi Goebbelsovi nelíbilo - Mabuse byl obrazem Hitlera a jeho snahy pomoci zločinu ovládnout svět! () (méně) (více)

Mr.Keli

Ze začátku mě příběh neoslovil. Zmatený a hlavně pomalý rozjezd by odradil v dnešní době kde koho. Po rozjezdu, následovala skvělá práce statické kamery. Film působí jako divadlo v různých kulisách. Ale pouze z dnešního pohledu. Atmosféra postupem vyprávění houstne a nutí přemýšlet. Ona jediná výtka směřuje na délku vyprávění, které je až moc rozvleklé. Skvělá hudba i dialogy ukazují německou hororovou filmovou školu v celé své kráse. Viděno 2D, 80% ()

pollstro

Na svoji dobu vzniku mimořádně vzrušující kriminální film s působivou představou na téma šílenství s vysoce silnou a děsivou mocí, která evokuje teror z naprosto jednoduchých a elementárních věcí s částečnou lehkostí. Lang vytvořil zcela unikátní směsici několika žánrů, počínaje kriminálním dramatem a mysteriózním příběhem s netradičními náznaky hororu, vytvářející hybridní obrazové seskupení. Velká roztříštěnost vývoje příběhu, občasná monotónnost vyprávění a absence silné klíčové postavy dělá z tohoto meziválečného kriminálního dramatu v jistých místech lehce pomalu plynoucí film. Nicméně závěrečná destrukce chemických závodů a následné automobilové pronásledování patří mezi největší úspěchy rané filmové tvorby. ()

axcris

Silne mysteriózny, hodne zapamätateľný. Film vyzeral, že to nebola ľahká alebo lacná záležitosť. Nepatrí ku kategóriám ľahko zmýšľajúcich žánrov, tu si Váš mozog neodpočinie. A to sa mi páči. Šialený psychoš Dr. Ambuse má toho určite ešte veľa povedať aj po jeho... Šikovne vyprodukované krimi so všetkým všade. Aj po 83 rokoch má Das Testament des Dr. Ambuse stále čo ponúknuť. K tomu Hofmeisterové šialené spievanie bude naháňať zimomriavky v každom budúcom roku. ()

Skunkiee

Výborný film, který ke kladům němého filmu přidal na svou dobu perfektní práci se zvukem. Nechybí humorné momenty, a tak i když je člověk podstatnou část filmu v napětí, několikrát se od srdce zasměje. Představitel dr.Mabuse je úchvatný, uhrančivý. Tyhle poctivě natočené staré filmy se správnou dávkou tajemna prostě miluju. Škoda že to dnes takhle už nikdo neumí.90% ()

CheeseFigure

Na rozdiel od väčšiny ľudí zastávam názor, že dvojka často-krát prekonáva jednotku. A ako vidím, tak film z roku 1933 moje tvrdenie potvrdzuje. I keď ťažko sa porovnáva trojhodinový nemý film s dvojhodinovým zvukovým filmom. Čo sa mi na dvojke páčilo? Komisár má nejaký charakter a nie je tu len preto, aby chytil Mabuseho. A je celkom vtipný. Zase sa dočkáme jednej komplexnej postavy, v tomto prípade gangstera Thomasa, ktorý sa zmieta medzi prácou pre vraždiaceho génia zločinu a láskou k mladej dievčine. Čo sa týka Mabuseho, na jednej strane škoda, že ho poňali, ako ho poňali, pretože Rudolf Klein-Rogge bol skvelý. Na druhej strane sa mi ale páči, že Mabuse tu predstavuje ideológiu a prostredníctvom toho nám Lang ukazuje, že ideológie zla nejdú zničiť. A efekty ma na dobu vzniku milo prekvapili. Celkovo je Testament Dr. Mabuseho kvalitným filmom. Nedajte sa odradiť rokom vzniku filmu, nie nadarmo ho má v obľúbených aj Chirstopher Nolan. ()