První očista

• USA The First Purge (více)

Přežít dvanáct hodin, během nichž pro vás nehnou prstem ani policajti ani záchranáři. To je cíl potenciálních obětí Očisty. Ti ostatní tuhle noc chtějí využít k beztrestnému vybití agrese a vyřízení účtů. Dnes večer to bude poprvé. Co se stane, nikdo neví, ale hezký pohled to asi nebude. Úspěšná hororová série od mistrů hrůzy ze studia Blumhouse přichází po třech dílech se svou první kapitolou. Vláda původně naplánovala Očistu jako svérázný sociologický experiment. Aby na zbytek roku snížila úroveň kriminality pod jedno procento, vytipovala si jednu velkou městskou čtvrť, která by se kvůli míře zločinnosti mohla s klidem přejmenovat na „Peklo“, a v ní povolila zločin. Celá oblast je samozřejmě prošpikována kamerami a národ dostává zdarma zvrácenou reality show, která však diváky příliš nebaví, aspoň zpočátku. Byť je oblast plná nebezpečných gangsterů a zvrácených úchylů, nic moc se neděje, potenciální vrazi jsou moc ostýchaví. Organizátoři projektu „naštěstí“ počítali i s tím a mají metody, jak vlnu násilí zvednout do pořádné výšky. Stačí sem zvenčí poslat pár vyzbrojených propagátorů Očisty. Je jasné, že kdo tuhle noc přežije, bude jiný, než byl před pouhými dvanácti hodinami. Jako třeba bezohledný vůdce gangu, který dá před ochranou svého byznysu přednost svým sousedům, nebo dívka, zoufale v nočních ulicích hledající bratra, který se chtěl také „zapojit“. (CinemArt)

dubinak

The First Purge je strašnej průser už jen z toho důvodu, že se přesně předpokládalo, že zrození téhle idey má v sobě sakra hodně logických mezer, který prostě nejdou v dnešním světě odpustit. Jasně, jeví se to jako blízká budoucnost, ale je to strašný sci-fi a je to přitažený za vlasy. Celý je to pro mě stupidní, nesympatický, nedomyšlený a moc nigga. Jednu hvězdičku dávám za super bojovou scénu na schodech. Přípomínala mi totiž Atomic Blonde. Snad už je ale tahle "očistná" série u konce. ()

NiWi

První očista je jednoznačně nejslabší díl série, který většinu stopáže nedokáže vymyslet žádný zapamatovatelný moment. Veškerá rozmanitost vražd a násilných výjevů naprosto absentuje, o hororu se nedá vůbec mluvit. Vybočuje pouze akční finále, které však není náplastí za více jak hodinu nezáživného děje. Řemeslně je vše na obstojné úrovni, stejně jako předchozí díly. Film sám o sobě určitě není žádnou zkázou, je pouze hodně průměrný, ničím originální, a v rámci série jednoznačným posunem dolů. Kam série může pokračovat, si vůbec netroufám odhadnout, nicméně můj osobní názor je, že premisa očistné noci již vyplýtvala svůj potenciál, a právě čtvrtý díl série toho je jasným důkazem. ()

Deyw

totalni sracka..hlavne ve filmu je samej negr a jeste se to odehrava v naprosty tme takze je uplny hovno videt, ale uplny - jelikoz postavy jsou cerny takze nejsou vubec v ty tme videt! na tohle jit do kina tak se zabiju! dam jednu hvezdu za toho crazy negrose ()

StanislachKo

Trademark PURGE mám veľmi rád a to aj popri faktu, že to ide s každým novým dielom kvalitatívne o pár poschodí dole. Origins celému tomu nápadu som nemohol odignorovať. Fajn námet, obstojné CGI, akcia a kupodivu to príbehovo dáva celkom zmysel. Plesknúť do toho viac lõve, toto by malo HITový potenciál. ()

chelseaman22

Těch Purge už bylo tolik, že The First Purge musela přidat takovou přidanou hodnotu, aby se divák vůbec obtěžoval si film pustit. Bohužel se však jedná o zaručeně nejslabší díl z celé série, který vsází na opakování již viděného, což diváka potěší asi jako podávání kontrolního hlášení u kvartálního plátce DPH. 40% Celosvětový příjem k 1. 1. 2019: $136,250,610, což je 10,48 násobek rozpočtu ()

Ryuuhei

Moje vůbec První očista a vysloveně zklamán nejsem. Atmosféra je budovaná skvěle - ta hrůza a děs z nadcházející absurdní možnosti být terčem kohokoliv bez postihu působí naprosto příkladně. Lekačky jsou generické, ale funknční - sám jsem sebou cukl nejméně dvakrát za celý film, což beru za úspěch u něčeho, co samo sebe označuje jako „horor“. Přehršel násilí a krve je kapitolou sám o sobě a nemohu soudit, zda v případě série ujel, nebo naopak nepřinesl nic nového. Hlavní postavy představeny dobře - bylo možné si k nim udělat i sebemenší vztah a bát se o jejich osudy. Jeden z nejnebezpečnějších záporáků - Skeletor - ale vybudovanou osobnost neměl, byl zkrátka vyšinutý magor, co si z očisty udělal soukromá a neselektivní jatka. A to, že v celém dění měla prsty i vláda, nebylo ve výsledku zase tak překvapivé. Tedy, film velmi dobře koukatelný, od čtvrtiny pěkně odsýpal, ale ve výsledku kromě celkového (již počtvrté užitého) nápadu nepřinesl nic příliš hlubokého. 70% ()

Lachtaan

Jeden týden a hned dva filmy o rasismu. Mezitím co ten první z nich předchází fakt, že se tomuto tématu převážně věnuje, z toho druhého to je třeba vyčíst - ta primární řežba, kterou Očista povoluje je přeci vedena mezi bílými odpůrci černých a černými odpůrci bílých. V téhle rasové nesnášenlivosti tkví celý problém společnosti, na kterém staví tenhle průměrný thriller. S trilogií, jíž to má předcházet, to má společné jen jméno, přesto mi verze ryze pro afroameričany nijak nevadila. Hlavní hrdina je sympaťák a jeho bejvalka je kost. Akce je typicky americká a stopáž zcela vyhovující. ()

BROKEN_

První půlka filmu je hodně slabá, nudná, a moc natahovaná, aspoň mě to tak přišlo. Ale ta druhá to zachránila. Akce střídá akci, která je přehledná a atmosférická. Hlavně posledních 10-15 minut je super. Y'lan Noel se mi líbil z obsazení nejvíce. Klidně bych ho rád viděl v nějakým akčním filmu, kde by měl hlavní roli. Hudba dobrá. Vlastně, když nad tím tak přemýšlím, pokračování by mi nevadilo, ale měly to ukončit třetím dílem. Trilogie od DeMonaca je za mě povedená. :) ()

Johnny.ARN

Jop, trochu som aj čakal, že to začalo ako pokus, ale ukázali to fajn. Bieleho aby človek pohľadal, avšak na kom inom by sme to mali skúšať, že? Ako origin to za mna fungovalo. 3 z 5 ()

oveckaoa

Letošní rok je zvláštní rozdávám jaksi moc 3 hvězdičkových hodnocení skoro každému hororu co jde do kin. Ani tenhle dík nebude výjimka tahle série nemá už co nabídnout jelikož se vyšťavila prvním dílem zde to navíc kazí nesmrtelný Dimitry a drsná černá babička s kvérem, která je neskutečně vtipná (já myslel, že jsem šel na horor ne na komedii) . Jo a jinak většina těch fotek z plakátů tam ani není (ten maník v černém s biblí nebo co to má) nebo se tam mihne pouze na té party a to je vše. Další díl bych bral v přístupnosti R (což nikdy bohužel nebude jelikož by na to do kin nikdo nešel) a pořádný masakr (čemuž taky nevěřím bohužel) jinak už tam potencionál nevidím. ()

TKKMR

Bolo len otázkou času, kedy sa negri, pardón afroameričania dočkajú svojej vlastnej Očisty a to nie hocijakej. Do ich ghetta sa im ako pridaná hodnota totiž nahrnú po zuby ozbrojení medzinárodní žoldnieri, náckovia či klansmani a všetci si túžia zapoľovať. Po počiatočných bezbohých masakroch však plavovlasí zlosynovia zistia, že podcenili silu a odolnosť moderného afroameričana a rozprávka o prerode rádového černošského gangstra v neohrozeného superhrdinu tak môže začať... ()

Yoshimitsu

Očista jako samotná už ztratila svoje kouzlo s předchozímy díly. Tady se jen ukazuje, že už neví po čem šáhnout, ak tam cpou černošská gheeta, která proti sobě jdou. Kde jsou pořádné nahánečky, brutalita, temná atmosféra, masky? Stala se z toho uspávačka, dávám 40% ()

Phietros

Prolog tehle brutalni serie, ktery poodkryva zamery vlady s jejim experimentem ocista. Serie by se uprimne uplne bez tohoto dilu obesla, nebo pri nejmensim by se dal zvladnout lip. Tvurci se opet zamerili na brutalitu a vsadili na cernou kartu doslova a do pismene. O to je to horsi, kdyz veskera kriminalita a nasili poukazuje na cernochy v Americe. Co se musi nechat, to je atmosfera a zabery na vrazdy. Ve zbytku se jedna o takove nadprumerne becko, co nesaha predchozim dilum ani po kolena. Proste prumer ktery nenadchne, ale za shlednuti stoji. Ocista se spousti kazdou chvili, davy lidi oslavuji na ulicich kam se vydavaji psychopati, ale i lide s chuti se pomstit a vrazdit. Vlada na vse prihlizi kamery po cele ctvrti. Vse ale nenabyra tempo a proto je vyslan maskovany team, aby se o vse postaral. Nicmene si vybrali spatnou ctvrt, kterou si brani mocny boss. Jatka muzou zacit! 55% ()

Brain-D

Chaos, jednoduchost a zabíjení. Přesně, co od očisty očekáváte to dostanete. Palec hore i za rapový soundtrack. ()

fefee

Pozrieť sa to dalo no zatiaľ najslabšia očista zo série. Scénar slabý, umelé násilie, málo napätia a krve. Nič čo by extra zaujalo. ()

VasaX

Duch "The Purge" je ten tam. McMurray nám servíruje prostoduchý akční thriller, o kterém jsem si chvíli mohl i myslet, že je to parodie. Protože nasekat tolik stereotypů, klišé a otřepaností do jednoho filmu musí být nějaký záměr, ne? Bohužel ale opak je pravdou a McMurray se jen snaží vyždímat z Purge poslední kapičky diváckého zájmu. Celý to působí jako hromada dalších "straight-to-DVD" věcí s neznámými či druhořadými herci, nad kterou se zase tak moc nepřemýšlelo. Tady je bod A, kde začínáme, sem chceme dojít a tohle a tohle tam musíme po cestě v pasírovat protože prostě proto. A ono se to nějak slepí. Upřímně ale nejsem nějak rozhořčen, protože přesně to jsem čekal. Škoda. ()

lykan9

Začátek je velká nuda, ale postupem se První očista začne rozjíždět až do akčního nářezu. Bohužel jsem však nezaznamenal ducha předchozí filmů a tento film spíš připomínal novodobou verzi Rambo filmu. Přes tyto nedostatky však té dobré akce bylo tolik, že tenhle thriller dobře ubíhá a když divák přetrpí ten začátek, tak se i baví. Uvidíme s čím tvůrci přijdou dál. ()

Jaro.Krafcik

Prvé pocity filmu boli dosť zmiešané , aj vďaka tomu že sa na film meškalo. A taktiež mi to prišlo ako najslabšia očista. Chvalabohu potom sa to dostalo do parádneho starého tempa všetkých očistiev. Ale rasistom film neodporúčam, z dôvodu že sa tu nachádza asi 90% negerského obsadenia aj hip hopovej hudby. Masky musím ale pochváliť zase sa predviedli a boli o tretinu pestrejšie ako malo volebný rok. Nuž na "prvú" domácu očistu to však nemalo. Posledných 20 minút v bytovke bolo ale uchvatných. Videl v kine. 4* ()

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na… (více)