Bozvav

Co na to říci? Taková dosti překombinovaná a komplikovaná Brutální Nikita. Začátek vypadal slibně a svižně, ovšem scéna z restaurace, kde čtyřicetikilová polární blondýna v kožichu kosí nabušené zabijáky jak domino a ani se u toho výrazně nazapotí, to vše spolehlivě poslala do kopru. To nebyl akční film, ale sci-fi. Hlavní bukanýři byli patřičně typičtí, rusák očekávatelně drsně vypadající tupan a amík slizoidní hezounek. Snad jedině Helen v roli KGB mamá zaválela. Jen jedna otázka mne trápí, kde proboha vyhrabali tu anorektickou, plochou (byť v obličeji velmi krásnou) koženou neherečku? To už vážně nic lepšího nebylo k mání? Navzdory všem negativům a přemrštěné stopáži se dal snímek shlédnout bez závažnější újmy na zdraví. Za to dávém dvě a půl hvězdy. ()

barteca

Pokoukání na další blonďatý stroj na zabíjení mě bavilo asi jako koukat se na sestavu na kladině, gymnasticky, technicky, esteticky ok. Chybělo mi napětí, překvapení, přebývala spousta klišé a umělých konstruktů. A to jsem se na další dílo L. Bessona těšila, ale přišlo jen dílko. ()

TheSpearCZ

Po Atomic Blonde a Red Sparrow jsem se konečně dočkal parádního špionážního thrilleru s ženskou hlavní postavou. Nutno pochválit samotný styl vypravování příběhu, osobně se mi ve filmech většinou nelíbí přeskakování v čase, jenže tady se na tom naopak staví a úplně v klidu se v tom dá vyznat. Nezklamala sexy Sasha Luss, ale ani ostřílené stálice jako Cilian Murphy nebo Helen Mirren. Překvapily mě hlavně akční scény (restaurace top) a našla se i spousta nečekaných zvratů. Lepší 4* ()

Saur.us

I když se to L. Besson snaží zachránit hromadou plot twistů, pořád je to blbý jak dvoukilová fleška. Gumová nehrající modelína snažící se o novou Nikitu nemá absolutní šanci. A že si ani nedali práci s dobovými rekvizitami a prostředím, to jim taky moc nepřidá. Když budu chtít osmdesátkovou špionážní stylovku, pustím si grandiózní Atomic Blonde. ()

sirien

Ve skutečnosti to mělo velmi dobře nakročeno k pilotu "ženského Jamese Bonda". Má to sympatické postavy, hlavní hrdinka je vhodně promiskuitní, aniž by působila "lacině" (málo alkoholička, ale to by šlo snadno dohnat), je to tak akorát žánrově správně překombené, drží to tempo, příjemně rychle to skáče v ději jen po zajímavých částech, moderně to vyvažuje rusy s amíkama... a něco tomu hrozně chybí. Ty skoky ukazují vztahy, ale film se nikde nezastaví natolik, aby je divák mohl "nasát" a vcítit se do nich - jen je tak nějak vezme na vědomí. Tím pak samozřejmě trpí i vztah diváka k postavám. Nebere se to realisticky vážně, ale chybí tomu trocha humoru nebo nadsázky navíc (na Bonda - popř. realistické drsnosti pro Bourna). Vyprávění skáče retrospektivně v čase, ale vlastně nedává náznaky aby se divák mohl namáhat hádat, v čem aktuální zvrat spočívá - musí počkat až ho dostane (nebo ho odhadnout ze šablony děje, protože ty zvraty začnou být po chvíli dost předvídatelné). Podobně jako u Valeriana a města tisíce planet, po dokoukání člověk neoceňuje ani tak film který zkouknul, jako spíš představu filmu, který mohl vzniknout, kdyby se Besson víc snažil. (A mimochodem, co do ukázky základní procedury špionáže film zoufale selhává - že Anna nechápe koncept čisté práce a nechává za sebou hromady mrtvol, budiž, KGB, žánr etc., ale že nechává otisky prstů kudy projde a vyšetřovatelům ochotně nabízí DNA, zatímco postavy řeší detaily typu "stierlitzi vím, že jste ruský agent - když pijete kávu tak přivíráte oko jakobyste v ní měl lžičku"... je trochu úsměvná část filmu) ()

Lucretius

Kde začít. Hlavním problémem je asi ostrý kontrast stupidnosti scénáře s tím, jak vážný film chce být a jak silné prostředky používá (permanentní vydírání, týrání, znásilnění...). Scénář selhává v jednotlivostech (šéf KGB hrdinku nechce příjmout, aby nezběhla, ta mu vzápětí řekne, že chce odejít, on jí to zakáže a příjme ji, hehe; pokud by agenti měli iniciační úkoly jako hlavní postava, tak by jich v KGB asi moc nebylo, úplně v té restauraci vidím Čepigu a Miškina, a zbytek by stejně zběhnul) i strukturálně jako celek. Schválně, co je potřeba, pokud narace využívá zpětnou reinterpretaci událostí? Vzadu, Plha, ano, divák musí věřit původní verzi příběhu. Zde je v půlce filmu jasné, že prezentace událostí je nevěrohodná (včetně míst, kam se příběh vrátí) a tak je vlastně jedno, co se tam děje. Naprostý nezájem o vývoj událostí podtrhuje bezkrevná, neprokreslená a charakteristiky absentující hlavní hrdinka. Překvapily mě komentáře některých uživatelů, za mě ji ta neživost činí naprosto asexuální a nepřitažlivou. Jestli je za tím, že se film postulovaně odehrává v 1990, ale v ukotvování skáče mezi zmíněným rokem a 2000, nějaká idea nevím (Rusko se nezměnilo?), ale půosobí to jen jako očekávání tvůrců, že divák je stejně teenager a ví kulové, jestli ve Svazu byly notebooky s netem na wifi, či existovala Česká republika. V takto vážně se beroucím filmu jde o rušivý element, který nejde akceptovat podobně jako porušování fyzikálních zákonů v blockbusterech. Nabízející se využití špionážních schopností se nekoná, agenti v podstatě jen dokáží rozpoznat lhaní plus Mirren vše sleduje z úkrytu (nelze nevzpomenout na "Michal to sleduje z úkrytu"). Subjektivně, estetizovat dekadenci modelingového světa a umocňovat tím "drsný a neemocionální" svět postav je mi nějak nesympatické, stylizovanost tohoto prostředí je tak daleko ode mě, jak jen může být. Vzhledem ke problémům filmu se nabízí, jestli nemá jít jen o halucinaci zneužité modelky. Pro to ovšem chybí opora v ději, navíc zvyšování pozornosti komplikovaným vyprávěním vyvolává přesně opačný dojem než snovost. Hřebík do rakve je pak technický stav, film vypadá, jako by byl točen na poloprofi kameru. Co jinde funguje jako umocnění realismu se sem nehodí a opravdu působí jen jako amatérismus rozbíjející dynamiku scén i akci (kdyby někomu náhodou nebylo jedno po kom se střílí). Lucu Bessonovi se napříště vyhnu obloukem, odpad za to, že jsem si vzpomněl na Českou sodu nedám, ale pocitově tam je. ()

ještěžiju

Tak dalo se na to jednou podívat a kupodivu to snad žádnou újmu nezpůsobilo. Nicméně by mě zajímalo, jestli to někdo sponzoroval ... Brutální Nikita 3.0? Jen to zabalit do novějšího kabátku, sehnat pár zvučných jmen a hrdinku postavit do SPOILER role dvojitého agenta. Akci udělat svižnou, aby si člověk nestihnul uvědomit, že holka, co má 50 kilo aj s botama, hází stokilovejma chlapama jak papírem a je to. Snad Besson nechá na pokoji svoje ostatní kultovní filmy, protože Nikitu už "znásilnil" dost. :-( ()

Hapretor

Vlastně okopírovaná Nikita, jen s lepšími bitkami a hezčí herečkou ... jinak nuda až to bolelo ... proč zase ? ... proč ne něco "nového"... škoda ()

agassi68

Síce okopírovaná Nikita no stále lepšie ako nekoneční avendžeri. Na Sašu sa dobre pozerá, akcia slušná, podporená klasickými hitmi, žiadna roztrasená kamera. Navyše Cyllian, ktorý s Hellen film potiahol aj herecky. Slušných 75%.. ()

sadlokan

Byla závislá na marihuaně.Málem vykrvácela z čtyřcentimetrové rány na zápěstí.Přesto se naučila bojovat.Rozbitým talířem a vidličkou dokázala zabít člověky.Byla zlatíčko.I když šukala přes kalhotky.Největší retro jsou H.Mirren a Ivan Franěk,za toho přidávám hvězdu! ()

Rockerman

Přeplácané, přehnané a nevěrohodné, ale také velmi zábavné. Není to poprvé, kdy holčičky s "pastelkovýma" rukama zametají s metrákovými chlapy, ale tady to už fakt hraničilo s parodií. Ale nevadí Anička je opravdu krásná a to, jak vydrbala s oběma nepřátelskými stranami bylo vtipné. ()

BOURQUE

Priemerný (dvoj)agentský akčný film od L. Bessona. Jeho najväčšou nevýhodou je obrovská predvídateľnosť – odpovede na otázky „kto?“, „kedy?“ a „prečo?“ nájdete s parádnou rýchlosťou. Z toho pohľadu, jednotlivé (do)vysvetľujúce scény tvoria len nutný doplnok, ale príbeh v podstate nerozšíria. Z hereckej stránky prekvapivo slušný výkon od S. Luss, ktorá tu dostala prvú veľkú príležitosť zahrať si hlavnú postavu. Jej výkon nie je zlý, radšej by som povedal, že sa jedná o solídny priemer. L. Evans a C. Murphy asistujú dobre, ale druhou kľúčovou postavou je tu H. Mirren, ktorej rola Oľgy sedí parádne. Výnimkou scény v reštaurácii sa jedná o priemernú akčnú choreografiu. Novú Bessonovku odporúčam hlavne tým, ktorý chcú vidieť nekomplikovaný „agent-based“ akčný film s menším počtom vedľajších častí, ako to bolo v prípade Atomic Blonde alebo Červená volavka. Osobné hodnotenie: 75% (***) ()

strikeman

Po nějaké době zase koukatelný akčňák "made by Beson". Kdybych měl 18 let a byl nepolíben perlami typu Brutální Nikita či Leon, dal bych asi 4 hvězdy. Ve srovnání s nimi je ale toto besonovské retro objektivně za 3, přesněji za 70% ()

Heavyman

Besson vykradl sám sobě Nikitu a narval ji do špionského kabátu s větším zaměřením na akční scény, kterých není moc, ale zase jsou opravdu s velikou razancí a přehnané v dobrém slova smyslu. O hlavní hrdince sice moc nevíte co si myslet, vlastně o tom celém, trochu ty časové kličky mohli někoho mást, ale co, jde o špiónskou jízdu se vším co k ní patří. ()

baiskon108

Akční špionská podívaná, která je opravdu velmi promyšlená, což cením, ale možná i proto působí tak neuvěřitelně :). ()

Kulda24

Jediný světlý moment filmu byla akční scéna, zbytek už tak za moc nestojí. Dějové zvraty mi přišly obyčejné. Postavy průměrné a celých těch 118 minut mi přišlo nekonečných. Atomic Blonde si ode mně zasloužil 3 hvězdy a tohle mi přišlo ještě o stupeň horší a nudnější. 50% ()

pilarius

Film mě bavil celou dobu, děj má propracovaný, ale ne přeplácaný, dějové zvraty byly dobře provedené - předvídatelné, ale ne nutně předvídané. No a když se toho třeba chvilku dělo méně, vždy se dalo buď vynadívat na hlavní hrdinku, na které by ledaskdo nechal obě bulvy, nebo se od srdce zasmát kterémukoliv ze stovky brutálních anachronismů, které se ve filmu objevily. Kdyby tam ty časové červí díry nebyly, bylo by to na čistých pět hvězd, ale holt jsem se na to nešel dívat jako na komedii. ()