Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

vesper001

Knihy Jane Austen i jejich filmové adaptace mám ráda, a ani příběh o dilematu mezi mamonem (rozum) a milováním (cit) v této kategorii nezklame. Snímek je sice trochu zdlouhavý a občasný prostřih a zkrácení některých dialogů by mu jen prospělo, tyto nedostatky ale hravě vyváží obsazení. Ráda pominu fakt, že Hugh Grant je sice podle titulků a plakátů hlavní mužskou hvězdou filmu, ale na plátně stráví ze 130 minut asi 15, protože jeho výraz "škrtí mě límeček" bych déle nevydýchala. Alan Rickman jako ušlechtilý plukovník Brandon je naštěstí ušlechtilý tak akorát, uměřený výkon Emmy Thompson zajímavě kontrastuje s živelnou Kate Winslet a Hugh Laurie v roli sarkastického pana Palmera mě upřímně rozesmál. ()

andrii

Až se přecedí přes s(m)ítka, všechna ta natržená, roztržená srdce se spojí s tím, kdo o ně stál, pro ně vstal. V dobrém i zlém. Přes kličky, /do/padnou svatební mašličky. Emoční rolničky. Mandlové koláčky k medovému čaji. Ruměnky pod slaměnkovými kloboučky gentlemanům s empatií. Spolu nasytí ten lidsky nezastupitelný třpyt rajské mety. Páj manželství. ()

Susinnon

Nádherná adaptácia mojej obľúbenej knihy. Krásne výkony hercov, emotívna hudba, nádherné scenérie a celková atmosféra, ktorá ma úplne vytiahla do tohto príbehu a obdobia. ()

Skuby47

Mám ráda romány Jane Austenové a viděla jsem snad všechny dostupné filmy natočené podle nich. Tato adaptace patří k těm nejzdařilejším a určitě ji natočil Ang Lee i pro mne. Je v ní dokonale vystižena atmosféra staré Anglie, tehdejší životní styl a způsob vyjadřování. Je to výpravná podívaná s dobovými kostýmy, příjemnou hudbou, laskavým humorem, krásnými interiéry i panoramatickými přírodními krásami. Také herecká stránka nebyla nijak ošizena. Spolu s početným komparsem byli do filmu obsazeni špičkoví herci. Kromě skvělých ženských představitelek Emmy Thompson a Kate Winslet musím zmínit okouzlujícího plukovníka Alana Rickmana, sarkastického Hugha Laurie a Hugha Granta v nezvyklé roli nesmělého a ušlápnutého Edwarda Ferrase. Musím přiznat, že mne pozvolna plynoucí příběh této vcelku prosté austenovské romance na dvě hodiny zcela vtáhl do děje, že jsem zapomněla na čas. ()

Estrellita

Úžasní herci - je super vidět Snapea a Rose pohromadě :) - dobře vygradovaný příběh a nenásilný happyend... Hudba je nádherná, scenérie anglického venkova úchvatné, ale co je hlavní - film drží a nepustí! 90% ()

filmmovier

Anglické kostýmní drama z 19.století s plejádou prvotřídních britských herců (což jsou v Anglii všichni). Tak přesně to mě nalákalo k celému shlédnutí tohoto klasického romantického příběhu, ze kterého jsem kdysi už kus viděl. Rozum a cit mě sice po stránce dějové příliš neohromil (což se dalo čekat a je to jen a pouze problém můj, nikoliv filmu), ovšem i absolutní nevzdělanec musí ocenit fantastickou výpravu, skvělou hudbu, výborný scénář a herecký koncert té nejvyšší kvality - kdybych měl vyzdvihnout jen několik jmen, tak by to zcela jistě byli Emma Thompson (strašně sympatická a pěkná ženská), Kate Winslet a pánové Grant, Laurie a samozřejmě Rickman. Alan Rickman. Stopáž by se sice mohla zdát docela dlouhá, ale vlastně to strašně rychle uteklo, páč se tam pořád něco děje, aby se to nakonec vše velice úspěšně dodělo. Třeba se na to za pár let podívám, a budu na to nahlížet trochu jinak, Rozum a cit je ale skvělý film, který neurazí a nezklame. Pokud ale jde o romantické filmy, budu i nadále sledovat POUZE Lásku nebeskou. 80%. ()

senor

Vynikající adaptace skvělého románu. Knihu jsem nedávno četl a velmi jsem ocenil jak Ang Lee některé pasáže románu umně vyškrtl nebo zkrátil, aby tak mohl vypíchnout obzvláště dramatické momenty a film tak nepůsobí i přes slušnou stopáž ani na chvíli nudně (jako se to stává třeba Ivorymu). Výborní herci, zvláště plukovníku Brandonovi nemůžete nefandit. ()

Charlizee

Všichni tady pějí chválu na skvělé herecké obsazení a právě to jsem já nějak postrádala. Ne že by herci hráli špatně, to rozhodně nemám na mysli, ale knihu jsem v těchto dnech dočetla a charaktery vylíčené Jane Austen jsem ve filmu jaksi nenacházela. Samozřejmě se to netýká všech. Kdo mi obsazením neseděl jsou především Emma Thompson a Hugh Grant. Jak už jsem zmínila, není to kvůli tomu, že by nehráli výborně. Emma byla opravdu skvostná, ale v roli Elinor na mě působila...staře... Podle knihy jí má být do 25 let, což Emma v té době přetáhla o desetiletí... Na výběru Hugh Granta pro ztvárnění Edwarda mě zarazilo to, že v knize je vykreslen jako nepohledný muž - což musíte všichni uznat - Grant není... Když o tom teď přemýšlím, s výběrem ostatních herců problém nemám, zarazila mě jen tato "ústřední" dvojice. Zbytek je opravdu vybrán, dá se říci, ideálně, i když ty charaktery byly mnohokrát zbaveny právě té "austenovské" charakternosti - plukovník Brandon byl od začátku příjemný a vstřícný, čímž se od literární postavy, která byla upjatá a uzavřená, zcela lišil. Ale co mě mrzí asi nejvíc je to, že spousta myšlenek z předlohy, se na plátně nějak vytratila. Ve filmu mi určité dechberoucí pasáže připadaly směšné... Celkově mě tento snímek ani z poloviny nepohladil na duši tak jako jeho literární předloha a v porovnání se včera zhlédnutou Pýchou a předsudkem na mě působí jako Jane-Austen-odvar... ()

haushinkaa

Krásný film s výborným příběhem (samozřejmě) a úžasnými hereckými výkony... Emma Thompson mě naprosto okouzlila a konec ve mně vyvolal snad stejný záchvat pláče jako u ní. Bylo to krásné, citlivé, věrné... Každý ví, jak se má chovat, co si může dovolit a co se od něj očekává. Mrzelo mě ale, že v obou případech (Edward i Willoughby) převládl rozum nad citem, naštěstí to neskončilo tak hrozně, jak jsem myslela, že to skončí. I když povahou i prožíváním jsem víc podobná romantické Marianne, tady jsem zcela propadla Elinor. Emma Thompson, Kate Winslet, Alan Rickman, Hugh Grant, v malé, ale potěšující a kousavé roličce Hugh Laurie - takové obsazení snad nemůže zklamat. Krásný zážitek. ()

Honzíno

Tohle je fakt hrozná nuda. Nuda, nuda, šeď, šeď, si dovolím napsat. Nevím, ale nedalo se to vydržet skoro, moc nechápu zdejší chlapské hodnocení. Ang Lee je pan R, ale tohle mě totálně minulo. Navíc s českým dabingem se tam akorát směšně vzdychá, chichotá a ty repliky... omlouvám se všem, ale nemohu jinak. ()

Sfinkter

Rozum a cit patří k těm povedeným historickým adaptacím. Všechny role jsou bezchybně obsazeny a bezchybně zahrány. K tomu kouzelná výprava, skvělé dialogy a máte kvalitní dílo před sebou. Kdo by řekl, že vyprávění Jane Austenové zvládne na plátno přenést tehdy čtyřicetiletý týpek z Taiwanu. ()

Samuel7

Tento film jsem chtěl zhlédnout až po přečtení knižní předlohy, která je mimochodem výborná, a udělal jsem dobře. Myslím, že tak jsem si celý snímek daleko více užil. Emma Thompson je totiž skvělá, jak v roli Elinor, tak jako scénáristka. Díky znalosti děje jsem si mohl vychutnat její nejrůznější vychytávky např. sledování Elinor a Edwarda oknem. A i přesto, že vypustila několik velmi výrazných pasáží, vše stále dávalo smysl a nevzbuzovalo žádné otázky. Herecky film také září, u paní Jenningsové bylo úžasné pozorovat jak znechuceně se tváří Marianna (Kate Winslet), a naopak tvář Elinor, která se snažila jako obvykle skrývat své pravé emoce. Nezahálí ale ani Hugh Grant (Edward), Greg Wise (Willougby) nebo třeba Emilie Francois (Margaret). Skvělá adaptace, která z kouzla knihy ztratila jen velmi málo a místo toho dílo Jane Austenové ještě obohatila. ()

Goldenhair

Pro Jane Austen mám slabost. Všechny její knihy jsou skvělé a i když Rozum a Cit není tak čtivý a masově líbivý jako její nejznámější dílo Pýcha a Předsudek, možná právě proto se mi líbí. Příběh je navíc mnohem komplexnější a středem není jen jedna postava, takže “nacpat“ všechno tohle do filmu byla určitě výzva. Emma Thompson ale bravurně zvládla scénář a Angu Lee se podařilo natočit pozoruhodnou adaptaci, která vás nenechá chladnými, pyšní se prvotřídním hereckým obsazením a nejednou intenzivní scénou. ()

hallelluja

Naozajstná pocta Jane Austinovej - atmosféra starého Anglicka, ctihodné čestné panny, mužskí hrdinovia bez bázne a hany, či jeden podliak. No a to je hlavný problém, ktorý s týmto - inak brilantným filmom - mám: tie rýdze čierno-biele charaktery a tie upäté reakcie, názory, blueeee... To je však výtka viac na Austinovú, ktorá reflektovala svoju dobu, všakže. Zhrnutie - to, čo ma iritovalo v knižnej predlohe ma irituje aj vo filme, ktorý je jeho dokonalou adaptáciou. Inak - herci skvostní. ()

Mirokukii

Anglie 19. století se všemi jejími neduhy, vztahovými nástrahy, krásami a společenskými předpisy. Skvěle obsazená britská herecká elita ztvárňující sympatické postavy, které hledají lásku a rodinné štěstí na poklidném venkově. Až s podivem jak dokonale je onen s pletenec vztahů napsán, v němž krásně vynikne každý charakter. Krásné kostýmy, hudba, atmosféra. Jako pohlazení. ()

Zdeňka

Příjemné zpracování tak výborné knihy, jakou Rozum a cit je. Napětí, emoce, očekávání a víra, vše prožívám vždy tak, jako by to bylo první shlédnutí a ten příběh vlastně ani vůbec neznám. ()

LadyDevil

Hehe, nedávno jsem tu Rozum a cit krásně rozebrala s tím, že je to pár let, co jsem film neviděla..ale i tak ze zvědavosti, že se třeba na to budu dívat postupem času jinak, jsem se znovu podívala, když ho dávali v televizi..a málem jsem nevydržela do konce:-D Příšerná upjatost, nastavenost a konzervativnost mě úplně dusila, napůl jsem z ní šílela a napůl nemohla udržet smích...ty tři hvězdičky jsou za pěkný příběh, ale to je asi tak všechno, co by se na tom dalo vidět..řada scén je z mého pohledu od grotesky po kýč, a tak už Rozum a cit příště neeeee:-) ()

Muse

Ach, Alan Rickman je zde naprosto dokonalý... Kdo má rád Jane Austenovou, neměl by být zpracováním jejího díla zklamán. ()

uhlajz

Film především o lásce, nicméně nejvíce asi budu vzpomínat na miniroli Hugha Laurieho. Už tehdy mu napsali roli s takovými hláškami, za které by se nestyděl ani budoucí House:-) ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson