Devadesátky

• Česko Mid90s (festivalový název) (více)

Kalifornské slunce, holky, mejdany, skejt a parta starších kluků, do které by hrozně rád zapadl. Tohle je prostě léto všech velkých poprvé, na které Stevie nikdy nezapomene. Tím spíš, že ho prožívá v polovině devadesátek – neopakovatelné době, jejíž atmosféru Jonah Hill (Vlk z Wall Street, Superbad) ve svém režijním debutu dokonale vystihl, hudbou počínaje a módou konče. (Aerofilms)

squawk

Artovka snažící se o nostalgii. Ta se sice nedaří na jedničku, ale jako zromantizovaný pohled na konkrétní časový úsek jednoho místa a motiv "dospívání" to celkem funguje. Navíc se povedl střih a film tak plyne jak voda a nikde se příliš nezdržuje. ()

Fifer

Ano, nic nového to není. Jenom jeden malej kluk přičuchne ke skejtu a k partičce, ale tuhle downhill jízdu se spoustou triků jsem si užil, přestože sám jsem nikdy nezvládl ani ollie. Soundtrack klasika: Cypress Hill, Cobain, Trent Reznor, Pixies, dost teda překvapí Brit jak poleno Morrissey. Nic proti němu, ale určitě by se našel i nějakej americkej melancholickej básník, ale vlastně proč ne? ()

Tet.Ew

Jonahu děkuju. Z tohodle snímku devadesátky prosakujou skrz na skrz. Ačkoli jsem vyrůstal v čechách a ne v Kalifornii tak sem se v mnohém viděl. I v hlavní postavě sem se občas našel, jak obdivuji starší kluky na skejtu jejich zvláštní oblečení a začínám poslouchat stejnou hudbu jako oni. Bouřliví devadesátky jsou tu vyobrazeny velmi přesvědčivě a realisticky. Herecký výkon Steva (Sunny Suljic) top …Jonah Hill a jeho režíjní debut u mě za plný počet bez pochyb. Skvělí film ()

barteca

Sociodrama low cost, komedie ani zdaleka. Špatný koukání, dítě bez ochrany. Název trochu zavádějící, známe i jiné devadesátky. My Mid90s by bylo lepší. ()

BOURQUE

Prvý vlastný film predovšetkým na komédiou orientovaného herca J. Hilla sa dotýka viac filmových žánrov, ale komédiu najmenej. J. Hill vo svojom (prvom) filme sa zameral na mladého človeka (v podstate malého chlapa), ktorý doma má neľahký život (problémy v rodine) a ešte k tomu si nevie nájsť priateľov, prípadne skupinu ľudí, kde by si mohol nájsť svoje miesto. Nejako sa však dostane do malej „bandy“ mladých chalanov, pre ktorých skateboard nie je len symbolom slobody, ale aj životným štýlom. V tejto spoločnosti náš hlavný hrdina Stevie sa začína cítiť dobre (prvé sexuálne skúsenosti s mladou slečnou), ale celkom rýchlo prídu aj problémy (alkoholy, cigareta/tráva, atď.) a stáva sa z neho malý človek, ktorý si neváži to najcennejšie, čo ešte má (napr. matku – mám na mysli hádku s matkou v aute). J. Hill celkom dobre zachytáva to, ako sa mení malá duša človeka na niečo, čo by si neprial ani jeden rodič. Druhú stranu filmu tvorí svet skateboardistov – tu však mám pocit, že väčšinou vidíme spíš len povrch. V dialógoch, aspoň v niektorých prípadoch (napr. konverzácie v skateboard obchode), je jasne vidieť, že vznikli v duchu „vtipného“ J. Hill. Najdojímavejšou scénou je rozhovor malého Stevieho s Na-kel Smithom o „živote a plánoch do budúcna“. V roli Stevie podáva dobrý výkon len štrnásťročný S. Sulijic (myslím si, že o ňom ešte budeme počuť). Hudba dobrá a celkom potešila pesnička od maďarskej skupiny Omega (Gyöngyhajú lány). Záver je určitým spôsobom pôsobiví, ale bez väčšieho ponaučenia a bez „poriadneho“ ukončenia. V mojich očiach režisérsky debut J. Hill nedopadol zle, avšak má to svoje rezervy. Každopádne som zvedavý, že s čím príde na budúce. Osobné hodnotenie: 73% (***) ()

animario

Americký nezávislý léto,skejtování,parta,kecy o ničem,fuckování,dospívání a hlavně pocity(a skejtovaní).Hillovi se povedlo vystihnout nostalgickou atmosféru devadesátek jak málokomu(ani se nechce věřit,že rok vzniku filmu je 2018 a ne 98). Od hadrů,hudby,týpků neherců(který jakoby přenesl časem)až po vizuál,barvy a materiál,na kterej točil.V necelý hodině a půl nechá diváka proplout mid90's a prožít je se všema radostma,starostma a frustracema.Všechno přirozeně,syrově a nenuceně.Newbie Sunny Suljič je malej talent nezávislýho filmu.Oldschool žije tady. #fuckshit 🤟 ()

agassi68

Vydarený pohľad do rokov pred internetom a mobilmi, keď sa ešte teenageri hýbali a bavili medzi sebou naživo. Samozrejme na americký spôsob. My sme hrali futbal, šúľali cigy z orechových listov, hádzali minuté spreje do ohňa a počúvali jediný magnetofón na ulici. Ach... ()

sadlokan

Výborné pro veterány,aby nezapomněli na komanče,debily.Jasně že už bylo after,ale skate byl v plenách.Support your local SK8. ()

tomik99

Hodně dobově točený film, který krásně ukazuje nefungující a rozvrácenou rodinu, kdy prakticky nevinné dítě neví co s životem a začne zabíjet svůj volný čas s největšími povaleči ve městě. Začne vzhlížet k tragédům, kdy ani jeden nic nedokázal a neznamená pro společnost vůbec nic, ale dohromady všichni budou dělat přede všemi frajery. I když se tento příběh odehrává v USA, v každé Zemi najdeme určitou skupinku těchto naprostých vypatlanců. Krásně jsem si vzpomněl na svou základní školu, kdy těchto individuálů jsem potkával denně na chodbě hned několik. A všichni měli stejné kecy a manýry jako tato skupina! Chlapec, kterého zklamala matka a šikanuje ho vlastní s životem nespokojený bratr, začne hledat místo v partě, na které lze hledat pramálo dobrého. Snad vzájemná (ne)loajalita všech členů je to jediné na skupince dobré, spolu alespoň „něco“ znamenají. Bylo jasné, že film nemůže skončit dobře, představoval jsem si hned několik scénářů, kdy hlavní postava zemře či zapříčiní smrt bratra, ale ve finále to skončilo možná až moc dobře. ()

dlouha_potvora

Příjemná nostalgie bez přehnanýho sentimentu. Vzpomínka na doby, kdy dětství bylo analogovější, než dnes. Oceňuju, že i když je to film o klučičím kolektivu, nebylo to až tak macho, jak jsem čekala (skupinka grázlů alá "silnější pes mrdá"), ale byly tam i pozitivní mužský vzory. Kostýmy, výprava, muzika i reálie a atmoška vystižený fajnově. A btw, dlouho jsem neviděla film pod hodinu a půl a bylo to dost osvěžující, doporučila bych tento postup vícero současným filmařům! :-) ()

Vabr

A24 horory jsou jednoduše sračka, ale napadlo mě Co když A24 má jen na hovno horory, ale má možná dobrá dramata, Lady Bird se mi líbilo. Tak jsem zkusil toto. Trailer lákal na devadesátky a já tedy samozřejmě očekával plno devadesátkových odkazů a celkově život hlavního představitele v nich. Místo toho dostaneme tuctové drama o tom, jak se normální  děcko bez kámošů zaplete s partičkou problémových děcek a začne být také problémové, ale hlavně že je teď oblíbené a má přátele, konec. Vážně to je jen o tomto až na to, že je to v devadesátkovém obalu. Neočekávejte žádný, aspoň trochu originální děj, žádné sympatické postavy, protože z partičky smažek se opravdu sympaťáci stát nemohou a hlavní postava se chová doslova jak kre*én, takže té úplně také nelze fandit, možná jediná trošku sympatičtější a normálnější postava byla máma. Nedočkáte se ani žádných zvratů, smysluplných dialogů, protože se zde buď celou stopáž drží huba (asi si A24 myslí, že držení huby je vélmi dramatické), anebo smažky melou kokotiny jako No kurva!Ty vole!Negře! atd. Upřímně nejsem žádný BLM podporovatel, ale podle mě tu bylo slovo negr až nadměrně užitý a bylo opravdu velmi vycpávkové, nevhodné a otravné. Rozhodně jako nejhorší scénu filmu vnímám Drž hubu scénu, kdy bych už tomu malýmu demen*nímu ko*otovi rozmlátil držku a palubovku. Tu 1* dávám proto, že to bylo překvapivě nějak možné smysluplně dokoukat bez pauz, protože jsem zprvu očekával, že u toho upřímně usnu. Ale je to opravdu zbytečný film a dopručuju vám se neřídit procenty a předem se mu vyhnout. Vyhodnocení: Škoda, že hlavním bodem zájmu tohoto dramatu nebyla máma nebo brácha, bylo by to o dost zajímavější a lepší, protože dramat o problémových dětech je už hafo ()

LordMysti

Hezká sonda do dob mého mládí. Vlastní příběh nebyl také špatný, ale zásadním způsobem mě neoslovil. I tak zajímavý film kterých zase tolik v dnešní době není... ()

Shaddy1

Po technické stránce výborný film. 90. Léta v něm jsou cítit na každém rohu, horší už to je bohužel s příběhem, který mě neoslovil. Od skateboardového filmu z 90.let bych také čekal větší porci rapu a punk-rocku. ()

Maximilianus

Chillin pohodička, vďaka ktorej som si pospomínal na svoj prvý skateboard - "rybyčku", presne ten tip, aký mal Sunny Suljic na začiatku filmu. Ja som tam mal síce namiesto draka cool kocúra, ale inak tiež hýril farbami. Film ma prekvapil svojou atmosférou, ktorá skutočne zodpovedá tým rokom deväťdesiatym. Film, ktorý nie je iba o skate ale o hľadaní si priateľov iba tak na ulici, o živote bez mobilov a všetkých technologických vychytáviek dnešnej doby. Jednoducho o živote mladých chlapcov na konci minulého tisícročia. 7,5/10. ()

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla

Keanu Reeves si zahraje v komedii od Jonaha Hilla

08.03.2024

Tuhle kombinaci by nejspíš čekal málokdo. Keanu Reeves (The Matrix Resurrections), herec téměř univerzálně milovaný napříč všemi cílovými skupinami, však už loni přislíbil svou účast na nadcházejícím… (více)