Převýchova Cameron Postové

• USA The Miseducation of Cameron Post (více)

Snímek inspirovaný uznávaným románem Emily M. Danforthové, sleduje titulní postavu (Chloë Grace Moretz), která je během maturitního večírku přistižena s jinou dívkou na zadní sedačce auta a následně poslána do speciální instituce pro mladistvé, kde jsou teenageři pomocí křesťanské víry léčeni z homosexuality. V zařízení, vedeném přísnou a tvrdou dr. Lydií Marshovou a jejím bratrem reverendem Rickem – který je živoucím důkazem toho, jak mohou být účastníci programu “napraveni” – je sexuální náklonnost ke stejnému pohlaví léčena pomocí Boha a křesťanské víry. Tváří v tvář nesnášenlivosti a popření se Cameron seznámí se skupinkou “spoluhříšníků” včetně huličky Jane, která je po amputaci, a jejího kamaráda Adama, chlapce “dvojího ducha” z kmene Lakotů. Společně tvoří nesourodou rodinu, která bojuje o přežití. (Cinemax)

poz3n

Americký indie film klasického střihu, jehož název ve mně vyvolával trochu jiná dějová očekávání, než jak je pak samotný snímek naplňuje. Naštěstí jen v tom dobrém. Představoval jsem si ten ověřený mustr, ve kterém bude hlavní hrdinka trpět praktikami podivného sektářského systému, aby pak v samém závěru buďto odolala, anebo podlehla. A ačkoliv se tímhle směrem film vydává, v mnoha ohledech dokáže mile překvapit a alespoň částečně se odchyluje od mnohokrát viděných variací toho samého příběhu. Líbilo se mi prokleslení charakterů vedlejších hrdinů i jistá morální pochybnost v myslích postav "trýznitelů". Snímek je věrný svému indie postavení, jde si svou vlastní cestou a nehraje si na nic většího, než čím sám je. 7/10 ()

=woody=

Zdar devadesátkám! Vlny queer filmů už nejsou tak rozbouřené, jak tomu bylo před pár lety. Přesto jde stále o jedno z nejaktivnějších současných filmových témat. Proto je radost vidět jej na plátně uchopené originálním způsobem. Konfrontovat homosexualitu s církví právě v devadesátých letech byl vskutku tah na branku, který mladá režisérka proměnila, když vážné téma zpracovala s přehledem a nadhledem. Měla šťastnou ruku při výběru herců – a já zase při výběru filmu. Měl jsem se opravdu filmově. Woo. ()

Morholt

Čekal jsem něco trochu kontroverznějšího a vypjatějšího. Tady ta převýchova působila jako selanka. Nějaká indoktrinace ze strany personálu tu sice byla a přehlédnout se nedá ani puritánský pohled na homosexualitu, ale podle mě to realitě křesťanských táborů neodpovídá. Výhrady tak nemám jenom k herců. Chloë Grace Moretz a Sasha Lane byly výborné a o to je větší škoda, že občas neměly co hrát. 50% ()

Rohy212

90. léta, náboženská převýchovná škola pro lidi s NSP (náklonností pro stejné pohlaví). Dny tráví podnikáním "genderově nespecifických aktivit". Je jednoduché se těm situacím smát, ale film Převýchova Cameron Postové perfektně zvládá i tu naprosto děsivou stránku věci. (KVIFF 18) ()

Lacike

Ďalší film o tom ako kresťanský fanatici prevychovávájú gayov lesby atď, lebo sa s ich orientáciou nevedia vyrovnať ich rodičia. Tentokrát sa z nich toho gay diabla nesnažia fyzicky vymlátiť ako v nedávnom Boy Erased, ale na prvý pohľad tento ústav pôsobí ľudskejšie, keďže sa snažia gayov prevychovať pozitívnejším psychologickým prístupom, ktorý vo výsledku môže byť účinnejší. Ale nakoniec sa aj tak nejedná o nič iné ako vymývanie mozgov, ktoré sa príliš nelíši od náboru napríklad teroristov. Dôvod prečo niečo treba nenávidieť a zároveň si to ospravedlniť sa vždy nájde. Oproti Boy Erased ma film bavil viac, keďže dej nie je tak rozdrobený do ďalších línií, ale celý sa odohráva v tom ústave. Aj postavy mi pripadali zaujímavejšie, vrátane vraj prevychovaného na prvý pohľad totálneho gaya. Trochu ma mrzel až príliš otvorený koniec. Tentokrát som mal chuť s hlavnými postavami stráviť viac času a dozvedieť sa ako sa im darilo ďalej. Najviac ma zaujala mladá Sasha Lane. Hneď mám o dôvod viac tešiť sa na nového Hellboya. 7/10. ()

JohnCZ

Má to fajn indie look, skvělou Chloë Grace Moretz, cca dvě decentní žhavé scény, ale popravdě jsem od tématu homosexualita vs. náboženský fanatismus čekal přeci jen něco víc. To, že tyto formy náboženství zasahující do osobní svobody člověka představují zlo, dávno víme a film toho pak, až na převážně mlčky potlačované pocity, už o moc víc neřekne. Tématika nicméně potrhlá a rád bych si myslel, že ta nebohá děcka v podobných převýchovných táborech jsou spíše než z toho, co tvoří jejich vnitřní vrozenou podstatu, vyléčena z pánbíčkaření. ()

Hoyt

Chloë Grace Moretz společně s dalšími mladistvími trpí pod tlakem změnit svou sexuální orientaci. Film se snaží ukázat, že se jedná o emoční zneužití. Postavy jsou dobře napsané a scénář je jemně zábavný, jenže ve výsledku nic úplně nenadchne a nepřekvapí, chybí nějaký zajímavý moment. Silnější 3*. ()

Tryskomyš

Mě by tedy dost zajímalo, do jaké je to zasazené doby. V dnešní době snad ani nic takového možné není, ne? Přijde mi to trochu jako nějaká sekta, vymývání mozků. Toť k tématu. Jinak je to film velmi nezajímavý. Jediné dobré světlo je zde Chloë Grace Moretz. ()

hous.enka

Film, který se vrací do divokých amerických devadesátek, kdy bylo možné skončit v nápravném zařízení, pokud jste se na maturiťáku muchlovali se svojí nejkou. Film sází na Chloë Grace Moretz, která se neustále točí v záběrech, ale já jí vlastně pořád nerozumím. Jaká vlastně je? A jaké jsou ostatní postavy, krom toho, že jsou podezřelé z homosexuality? Převýchova Cameron Postové chvílemi připomíná seriál Cesta vzhůru, který jsem milovala. Jenže mu chybí ten prostor a nadhled. Tenhle film totiž nabízí jen kritiku jakési sekty, která se snaží vymýtit homosexualitu několika dětí. Ano, je to strašidelné, ale je to jako špatný horor: je to tak divně udělané, že se večer nebudete bát, že by se to takhle opravdu mohlo dít. Hvězda navíc pro Chloë, protože já tu holku mám fakt ráda. ()

Kaluž

Chloë Grace ve výstavní poloze s bezva čupřinou, ale co na tom, když je ten film plytkej jak talíř s omáčkou? Slabší průměr, ani o vlas víc. ()

kajas

Chloë se z Hit Girl vyloupla v opravdu velmi talentovanou herečku, na jejíž další projekty se budu moc těšit. V "Převýchově" ale nezaujme jenom její výkon, potěší i ostatní mladé tváře, zachycení devadesátkové atmosféry a samozřejmě i námět, protože já jsem třeba neměla tušení o existenci "rodinných" ústavů pro léčbu náklonnosti k opačnému pohlaví. Když terapeuti považují užívání přezdívky Cam (zkratka jména hlavní hrdinky) za "jitření genderové nejistoty", z plna hrdla se zasmějete, ale ve skutečnosti vám z takového uvažování je spíše do pláče. Sympatický snímek, který dokazuje, že festivalová sekce Horizonty opět patří k těm nejsilnějším. ()

hygienik

Vážení fanúšikovia TV Chloe Moretz, žiadne super scény s hviezdičkou tam nie sú. Zato 80 minút nudy, áno. Desiree Akhavan vo svojom debute jemne kritizovala islam, že je málo ústretový k LGBT. Dnes za to isté kritizuje kresťanstvo. Má skrátka pifku na náboženstvo. Film Cameron Post si je natoľko istý, že diváci budú zdieľať jeho postoje, že v podstate neodprezentuje argumenty kresťanov, ale paradoxne hlbšie ani pocity prevychovávanej Cameron. To všetko vidíme akoby z rýchlika. Miesto toho prežívame emócie, lenže až na 1 udalosť mdlé. Konanie všetkých postáv sa mi zdalo neautenticky doslovné až teatrálne. Akoby posolstvom filmu bolo, že oba tábory sú natoľko nezmieriteľné, že dialóg medzi nimi nemá zmysel. Nemyslím, že je to nutne tak. Boh nie je bigotný, ale chápavý. Len mi ľudia často nevieme pochopiť druhých. Festival inakosti 2018. ()

Aljak

Jednoznačne silný námet, ktorý mal vynikajúci základ a potenciál zabojovať o nadpriemerné dojmy. Bohužiaľ, po prvotnom zlome v úplnom úvode, ktorý to všetko naštartoval, prišla akási strnulá fáza tiahnúca sa celým filmom. Dej v špeciálnej "polepšovni" bol na moje prekvapenie dosť nezáživný, očakával som väčšiu rebéliu. Aj keď zopár náznakov na zmenu smerovania príbehu sa tu vyskytlo, ale napokon sa to všetko udržalo na uzde. Takže som čakal nejaké zásadné vyvrcholenie aspoň v závere, a hoci sa udiala jedna závažná udalosť, tak napokon to išlo aj tak celé do stratena. Škoda, veľká škoda. Každopádne, námetovo ma film bavil, akurát som čakal viac. ()

Abes

Filmy stavící drámo na scénách, kde se děje něco, co by se dít nemělo a já čekám kdy přijde autorita a dění zatrhne mě otravují. Většina díváků jistě uhádla kolem které události a anatomické anomálie jednoho z účastníků bude příběh nabírat obrátku. Škoda že byla jen jedna a přišla docela pozdě. Tradiční finále a pálení mostů nabízí fajn feeling, zbytek stojí za prd. ()

dubinak

Tohle bylo velké překvapení. Čekala jsem průměrnou LGBT struggled záležitost, ale dostala jsem nadprůměrně příjemné drama s komediálním nádechem se skvělou ženskou režií od Desiree Akhavan a skvělým hlavním hereckým výkonem Chloë Grace Moretz, kterou mám v poslední době ráda víc a víc. Stopáž byla perfektní, vedlejší postavy naplnily účel, exteriéry i interiéry byly příjemné na oko a celý tenhle kousek měl velice odlehčenou atmosféru, která vás ani minutu nestresovala. Záměrně nebrousím do detailů nápravné instituce a jak to v ní mohlo a nemuselo vypadat a když si budete chtít jen vychutnat tenhle film jako takový balzám na duši, udělejte to taky a nečtěte námětové nesrovnalosti, o kterých se zde zmiňuj někteří hodnotitelé. KVIFF 2018 ()

carly

Tento film bol v istych ohladoch strasidelnejsi, ako vsetky Paranormal Activities dokopy. Pacil sa mi vizual a aj herecke vykony. Hlavne mladsich akterov. Napriek tomu, ze Cameron bola hlavnou postavou, dozvedeli sme sa dost o vsetkych ucastnikoch tohto malo dobrovolneho zajazdu. A tiez je zaujimave - aj ked uplne pochopitelne, ze ustredne trio, ktore sa rozhodlo zobrat zivot do vlastnych ruk, vyrastalo v otvorenych spolocenstvach a s bigotnostou sa stretli az neskor. ()

Johnny.ARN odpad!

Toto je presne ten film, pri ktorom neviete, komu je určený, prečo vznikol, prečo to pozeráte a prečo Moretz bere také role, aj keď jej idú. ODPAD! ()

Avathar

Režisérke Desiree Akhavan sa podarilo neľahkú tému uchopiť veľmi citlivo a účinne. Je pravdou, že nám neposkytuje tak emocionálne vypätý pohľad, ako si možno námet pýtal (je isté, že pobyt v podobných táboroch musel byť omnoho väčší teror), ale napriek tomu je snímka funkčná a má sympatické postavy. Navyše Chloë Grace Moretz predvádza veľmi silný a uveriteľný výkon. Dokonca mám dojem, že ide o najlepší výkon v jej doterajšej kariére. A hlavne ma celý čas poriadne mrazilo už len z faktu, že podobné zariadenia skutočne existovali a niekde ešte stále existujú. ()

venison

Šikovná Chloë Grace Moretz v nešikovném filmu. Rozhodně se jedná zajímavý námět o převýchově a léčení homosexuality. Bohužel jsem se nedokázala na film absolutně naladit. Chybí tu hlubší scény a celkově je téma zpracováno velmi povrchově a z rychlíku. Bohužel slabší kousek s nevyužitým potenciálem.. ()

19. ročník Mezipater se blíží

19. ročník Mezipater se blíží

30.10.2018

19. ročník Mezipater přinese jako každý rok výběr těch nejlepších hraných filmů, dokumentů i kraťasů z queer kinematografie. Festival začíná v Praze od 8. do 15. listopadu. Po jeho skončení se… (více)