Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

ilemas 

všechny recenze uživatele

Pod tímhle je podepsán Steven Spielberg? Se asi zbláznil či co. Děsně naivní a amatérsky zpracovaný příběh, který by mě nebavil snad ani v dětsví. Tolik trapných scén a dialogů se jen tak nevidídí. Vždy mě zde na čsfd fascinuje čím větší hovadina tím větší hodnocení. Nebo jsem já někaký divný, fakt nevím. ()

pakobylka 

všechny recenze uživatele

Vyprávění je zasazené do ryze dobrodružné kompozice a zarámované poněkud tajnůstkářskou atmosférou, která se sic zvědavě, leč jen lehounce a nesměle dotýká hranice, za níž se nachází imaginární svět klamů a iluzí, přicházejících z přítmí dávných mýtů. Vzdáleně tak může připomínat odvážné výpravy nesmrtelného archeologa Indiana Jonese. Příběh mladého Sherlocka Holmese je o poznání naivnější, nicméně disponuje přímočarým a nezáludným tahem na branku, který je vlastní všem správným filmovým hrdinům - těm, kterým odedávna patří filmový svět ... kteří ctí tradici a kráčejí vstříc svému osudu s hlavou vysoko v oblacích, neboť jen tak mohou ucítit ve vlasech stříbrný vítr a popustit uzdu své - i vaší fantazii. P.S.: Tuhle svým způsobem roztomilou záležitost jsem kdysi dávno viděla v místním kině a tehdy na mě udělala velký dojem - tudíž jsem se trochu bála, že s léty (svými i mými) ztratila lesk a glanc. Jsem moc ráda, že jsem se strachovala zbytečně. ()

Reklama

Vitason 

všechny recenze uživatele

Sherlock Holmes na tisíc způsobů. Jednoho z nejznámějších detektivů (promiň Batmane) jsme mohli vidět již v různých variacích. Jednou jako geniálního detektiva tak, jak ho vylíčil ve svých knihách Sir Arthur Conan Doyle, dále jako akčního hrdinu s šarmem Roberta Downeyho Jr. a mimo to i jako ambiciózního mladíka, který se teprve hledá. Mladý Sherlock Holmes má velikou výhodu v podobě trojice kmotrů, kteří tomuto snímku pomohli na svět. Ať už se jedná o Spielberga na postu producenta, šikovného režiséra Barryho Levinsona nebo scénáristu Chrise Columbuse, který už nejednou ukázal, že mu scénáře k dětským filmům jdou (The Goonies). Tito tvůrci se hned na začátku distancovali od knih Sira Doyla, což je celkem logické, protože Pyramida hrůzy nemůže i vzhledem ke svému zaměření na dětského diváka nabídnout extra rafinované rozuzlení (vrah se dá lehce odhalit a to především díky tomu, že příběh stojí jen na pár postavách), ale přesto autoři filmu po celou dobu roztomile pomrkávají po Doylových čtenářích tím, jak se snaží ukázat Holmesovo etablování se do pozice geniální detektiva, při čemž mladý vyšetřovatel získává své typické propriety (čapka, dýmka, plášť). Ovšem to, co příběhu chybí v komplikovanosti, je vynahrazeno skvělými nápady a svižným tempem. Navíc má Pyramida hrůzy výbornou atmosféru, sněhem ozdobeného, viktoriánského Londýna. To vše je podpořeno krásnou výpravou, na svou dobu excelentními triky a líbivou hudbou. Celé to atmosférou připomíná první díly Harryho Pottera, které nesou právě Columbusův podpis. On samotný Watson vypadá jako obrýlený čaroděj. Opravdu silné 4* P.S. Možná přijde i Moriarty :-) ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Film to byl natočen jako pocta Siru Arthuru Conanu Doyleovi, autorovi známého detektiva Sherlocka Holmese. Tento příběh ale Doyle nenapsal, byl vymyšlen, protože nikdo samosebou neví jaké bylo Holmesovo a Watsonovo dětství, když byl jeho první příběh zasazen až do doby jeho dospělosti. K filmu ... no, tady vidíme, že Sherlock byl už za dob studií nadaný svou neuvěřitelnou všímavostí, logikou, důvtipem a taky sklonem k malérům. Bylo to vcelku úsměvné vyprávění, takové naivňoučké, místy fakt jako napínavé (hlavně v té pyramidě). Vzhledem ke stáří filmu, použitým efektům a když se na to dívám tak nějak celkově, tak tomu dávám slabé 4*. ()

Dexter1 

všechny recenze uživatele

Bál som sa, že pôjde o podobný kúsok ako bol veľmi nepodarený mladý Indiana Jones. Ale po prvej vražde a na tú dobu fakt namakané efekty som pomaly začal odhadzovať predsudky. Mladý Sherlock je zamýšľaný ako pocta tejto postave i samotnému autorovi jeho dobrodružstiev. Sherlockove deduktívne schopnosti šlapú na plné obrátky a s výbornou zápletkou a prímesou milých detských vtípkov ide o nadpriemerný zážitok. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)
  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)
  • Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno