Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (210)

baribal 

všechny recenze uživatele

Když vidím vysoké hodnocení ostatních uživatelů, získávám dojem, že bych měl to své nějak vysvětlit. Název Pyramida hrůzy je dosti nepřesný, oficiální název Mladý Sherlock Holmes by mi toho sdělil mnohem víc, co hodlám sledovat. Předpokládal bych, že i když se nejedná film podle oficiálních příběhů od AC Doylea, tak budou zachovány jisté charakteristiky této postavy. Nastínit povahu tím, že Sherlock odhalí trofej a vyřeší pár triviálních záhad a otírá si podrážky o watsona.. to není Holmes. Na druhou stranu, se příběhové nejedná o špatný film, ale můj názor je, že pojmenovat postavy SH a JW je prostě špatně, vzhledem k jejich chování ve filmu.. ()

predators 

všechny recenze uživatele

UAAUU!!! Paráda! Tohle jsem fakt nečekal. Už jsem ani nedoufal, že se vrátím do doby, kdy jsem s nadšením sledoval putování Indiana Jonese a hle, narazil jsem na příběh, jenž se mu v mnoha aspektech nejen blíží. Mladý Sherlock Holmes se originální, důvtipný a plný překvapení v podobě hádanek a spousty dobrodružství. Poutavé kulisy, prostředí v němž se celý děj odehrává, špičkový hudební doprovod a líbivé triky jsou jen jedním z článků, jež dohromady tvoří nezkutečnou dobrodružnou podívanou. Já smekám, pane Holmesi, Sherlocku Holmesi! :-) Zajímavosti: Létající stroj ve zkutečnosti nelétal. Této "iluze" bylo dosaženo zavěšením stroje na tenká lana. / Herci, kteří byli píchnuti otrávenou jehlou, museli být pro svou bezpečnost svázáni ještě hodinu po skončení natáčení. / Už víte, kde se vzal Harry Potter? Právě po shlédnutí tohoto filmu napadlo J.K.Rowlingovou, napsat příběhy tohoto mladého kouzelníka:-) 90% ()

Reklama

Cervenak 

všechny recenze uživatele

Ako dieťa som to miloval. Bohužiaľ, poriadne to vypáchlo, dnes už je to veľmi ťažkopádne a zápletka (na konci dovysvetľovaná Watsonovým voice-overom) nie je ktovieako logická. Rozhodne ale body za počet mŕtvol a tragický záver - dnes by na niečo také žiadny "film pre mládež" nemal gule. Skvelá hudba! ()

honajz 

všechny recenze uživatele

Jsem moc rád, že ani po letech to neztratilo nic ze svého kouzla. A protože jsem mezitím přečetl všechny Doylovy příběhy se Sherlockem Holmesem, bavilo mě, jak tvůrci do filmu kladou jednotlivé odkazy na příští, dospělé atributy Sherlocka i Watsona, a mrzelo mě, že nejspíš, aby se dostálo tomu, proč Sherlock neměl rád ženy, dojde k tomu, k čemu nakonec došlo. Potěšil mne i dodatek po závěrečných titulcích, tomuhle říkám správná "konspirace", ne jako nedávno mnou viděný ten ubohý pokus o konspiraci se smrtí Pattona (Brass Target). Ty halucinační scény jsou stále dokonalé, ty jsem si pamatoval nejvíc, pyramida mne oproti vzpomínkám trošičku zklamala, ale nijak významně. Mimochodem, Anthony Higgins mi chvílemi připomínal Hugh Jackmana, ale ten měl v roce vzniku filmu nějakých 16-17 let. Trochu jsem se zpočátku ošíval u těch ateliérových ulic s umělým sněhem, ale příběh mne opět dokázal vtáhnout a napnout tak, že mi to přišlo jedno. Škoda, že podobných dobrodružných a podobně promakaných filmů moc není. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Nemůžu si pomoct, ale už celkový nápad se mi prostě nelíbí. Pokud bych přistoupil na hru, musel tam být John Watson? Nedává to z hlediska mytologie moc smysl. A celkově mi to prostě vadilo, brát tenhle příběh jako něco, z čeho následně vychází to, jak se Holmes chová. Musí se ale uznat, že třeba začátek je trikově úchvatný. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Na skleněném rytíři se pracovalo 4 měsíce. Byl první kompletně digitálně vytvořenou postavou ve filmu. Jeho stvořitelem byl John Lassester, pozdější zakladatel společnosti Pixar. (filip.novak)
  • Film byl údajně velkou inspirací J. K. Rowling při psaní knih o Harrym Potterovi (Tom_Lachtan)
  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama