Reklama

Reklama

Mladý Sherlock Holmes

  • Československo Pyramida hrůzy (více)

Obsahy(1)

„I když Sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto láskyplné úvahy o tom, co se mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme.“ Tato slova zazní v závěru filmu Pyramida hrůzy (1985), který nám představuje slavné Doyleovy literární postavy trochu neobvyklým způsobem. Zavádí nás do Londýna roku 1870, do doby, kdy slavný detektiv ještě navštěvoval kolej, kde se seznámil se svým spolužákem Watsonem, který byl ochoten obdivovat jeho mimořádné dedukční schopnosti. Oba mladíci se brzy ocitnou uprostřed záhadného případu, v jehož pozadí je fanatická sekta stoupenců egyptského boha Osirise, která své nepřátele odstraňuje zvláštním roztokem, vyvolávajícím děsivé halucinace... Snímek Pyramida hrůzy vznikl v produkci Amblin Entertainment, společnosti známého režiséra Stevena Spielberga, a patřil k velkým diváckým hitům 80. let. Jeho přímočarý příběh je prošpikován zvláštními efekty, jež vznikly v Lucasově trikové továrně Industrial Light & Magic. Najdeme mezi nimi i jeden z historicky prvních pokusů o počítačovou animaci v celovečerním filmu, a sice animovaného skleněného rytíře z kostelního okna, jehož autorem byl tehdy neznámý John Lasseter (pozdější zakladatel úspěchu studia animovaných filmů Pixar). Oba hlavní představitelé Nicholas Rowe a Alan Cox (syn známého herce Briana Coxe) se sice herectví věnují dodnes, ale podobného úspěchu už se nikdy nedočkali. Režisérem byl Barry Levinson (nar. 1942), který svého vrcholu dosáhl oscarovým titulem Rain Man (1988). (Česká televize)

(více)

Recenze (211)

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Když vidím ročník vzniku v hlubokých osmdesátkách a na postu tvůrců jména jako Barry Levinson, Chris Columbus nebo Steven Spielberg, tak prostě chtě nechtě musím být v pozoru. To snad ani jinak nejde. Škoda ale, že mladej Sherlock a budoucí dr. Watson byly tak strašný ucha, že bylo místy opravdu dost náročný se přes ten osmdesátkovej feeling prokousat. A to i přesto, že za jiných okolností ho ve filmech mám moc rád. Problém ale vidím asi v tom, že jsem tento film v dětství neviděl a koukal na něj poprvé až v dospělosti. V tu ránu má celý ten námět daleko jinou váhu a i když jsou pod ním podepsaní takoví tvůrci, je těžké si zvyknout na místy dost viditelnou naivitu, která radost během sledování opravdu neudělá. Natočeno je ale bezesporu kvalitně. Kdyby byl lepší a napínavější příběh, tak bych se nebál říct, že Chris Columbus už v osmdesátých letech věděl, jak natočit Harryho Pottera, o kterém tenkrát svět ještě ani neviděl. Ta podobnost atmosférou a prostředím je tady fakt neuvěřitelná. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

S úctou a respektem k postavám A.C.Doylea, s hmatatelnou produkční přítomností S.Spielberga a jedním pro CGI efekty přelomovým trikem s rytířem vystupujícím z kostelní vitráže. Nejen dětem určené dobrodružství, kde londýnský spolek dobrovolných balzamovačů dává vzpomenout na Mola Ramovy srdeční záležitosti a představení: „Holmes. Sherlock Holmes.“ či potlačení emocí způsobené ztrátou milované osoby zase na počátek služby jistého agenta u Jejího Veličenstva. Levinsonův film s odstupem času docela vyčpěl a trochu jej sráží i doslovnost a nevýživné herecké výkony (od decentně vykrmeného Johna „Pottera“ Watsona až po Rowea, který spíše připomíná mladého Reinharda Heydricha). P.S. s nádechem spoileru: Když Mr.Holmes odhalí Watsonovu žravou krémových košíčků či najde schovanou trofej z turnaje v šermu, holedbá se svou vytříbenou dedukcí. Jenže když už se ví o vrahově egyptském původu, netrkne ho, že zasněžený Londýn neprospívá bronzovému opálení (či v tomto případě aplikaci levného samoopalovacího krému). Já vím, měl to ve scénáři.. ()

Reklama

predators 

všechny recenze uživatele

UAAUU!!! Paráda! Tohle jsem fakt nečekal. Už jsem ani nedoufal, že se vrátím do doby, kdy jsem s nadšením sledoval putování Indiana Jonese a hle, narazil jsem na příběh, jenž se mu v mnoha aspektech nejen blíží. Mladý Sherlock Holmes se originální, důvtipný a plný překvapení v podobě hádanek a spousty dobrodružství. Poutavé kulisy, prostředí v němž se celý děj odehrává, špičkový hudební doprovod a líbivé triky jsou jen jedním z článků, jež dohromady tvoří nezkutečnou dobrodružnou podívanou. Já smekám, pane Holmesi, Sherlocku Holmesi! :-) Zajímavosti: Létající stroj ve zkutečnosti nelétal. Této "iluze" bylo dosaženo zavěšením stroje na tenká lana. / Herci, kteří byli píchnuti otrávenou jehlou, museli být pro svou bezpečnost svázáni ještě hodinu po skončení natáčení. / Už víte, kde se vzal Harry Potter? Právě po shlédnutí tohoto filmu napadlo J.K.Rowlingovou, napsat příběhy tohoto mladého kouzelníka:-) 90% ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Všetko je presne na svojom mieste a práve nejaký moment prekvapenia v tomto rodinnom filme mi chýbal k vyššej spokojnosti. Tvorcovia ale odviedli profesionálnu až pedantnú prácu s látkou a namixovali ju....s Chrámom skazy. Navyše nie som úplne stotožnený s castingom, ale ani nie vyložene nespokojný. Večná škoda, že som film nevidel pred 20 rokmi, bola by to dnes pekná nostalgická záležitosť ku ktorej by som sa raz za čas vracal. Pozerať takýto film z akéhosi nadhľadu, keď vás už nemôže v staršom veku emocionálne skutočne zasiahnuť, nie je ono. ()

Desperado 

všechny recenze uživatele

Vo svojej dobe prevratné dielo v komunistických kinách, dnes televízne pôsobiaca báchorka priživujúca sa na rok starom a úspešnom pokračovaní Indiana Jonesa. Triky sú na svoju dobu slušné, herecké výkony sympatické a atmosféra akurát starolondýnska. Rušivo na mňa pôsobili len niektoré odfláknuté a v konečnom dôsledku trápne dialógy v kľúčových pasážach filmu. ()

Galerie (45)

Zajímavosti (9)

  • Když se při prvním setkání Watsona a Holmese ve škole Sherlock trápí hrou na housle, má před sebou na hudebním stojanu partituru od Antonína Dvořáka. (Robbi)
  • Na konci závěrečných titulků je scéna, kde se profesor Rathe podepisuje novým jménem Moriarty, což je úhlavní Holmesův nepřítel. (StevenW.)
  • Ve scéně, kdy Rupert T. Waxflatter (Nigel Stock) padá se svým létajícím strojem do koruny stromu, jsou zřetelně vidět lanka, která tuto konstrukci nesou. (Chegi)

Související novinky

Vzniknou Rošťáci 2?

Vzniknou Rošťáci 2?

07.04.2014

Pokud vám film z titulku nic neříká, není to zas tak velké překvapení. Rošťáci Richarda Donnera (Superman, Smrtonosná zbraň) jsou obří klasikou spíš v zámoří, kde v osmdesátých letech nabrali podobný… (více)

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

Mladý Sherlock a návrat do pyramidy hrůzy

26.11.2012

Ještě těch moderních variací na klasickou detektivku z pera Arthura Conana Doylea nemáte dost? Pak vězte, že po Sherlocku Holmesovi s Robertem Downeyem Jr., televizním Sherlockovi s Benedictem… (více)

Reklama

Reklama