„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternativní 91 min)

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (více)

Jiří Kroupa, mistr v továrně na zemědělské stroje, je závodní radou donucen zasednout do lavice večerní průmyslovky. Potřebuje si totiž zvýšit kvalifikaci, aby mohl zůstat ve funkci i po chystané modernizaci podniku. S ním do lavic usedá pestrá směsice studentů - šplhoun Hujer, koketní paní Týfová, třídní rošťáci Tuček a Šlajs, zmatkář Plha nebo věčný ospalec Dudek. Zkrátka chybí jen Hliník, který se odstěhoval do Humpolce. Přestože jsou to vesměs lidé středního věku, znovu se mění ve školáky. Opisují, žalují, zdržují vyučování a na zvonění čekají jako na vysvobození. Lžou, že nedostali domácí úkol, tropí si žerty ze sebe i z učitelů. Stejně osobitými postavičkami jako žáci jsou i jejich učitelé, mezi nimiž vyniká svérázný chemikář, češtinář Hrbolek nebo třídní Janda, který si musí během školního roku se svými odrostlými žáky vytrpět řadu obtíží, jako třeba nečekané třídní schůzky s hojnou účastí, zejména rodiny Hujerovy. (TV Nova)

Rozjimatel

"Podívejte se. I kdybyste mě rozkrájeli na takovýhle nudličky, tak mě do žádný školy nedostanete!"     Ak nie najlepšia československá komédia (zahŕňam v tom vo všeobecnosti všetky komédie, ktoré kedy vznikli v Česku, či na Slovensku), tak určite jedna z tých úplne top (jej veľmi silnou konkurentkou je napríklad Vesničko má středisková (1985)). Jej absolútnym základom je samozrejme skvelý, zo života vychádzajúci scenár geniálnej dvojice Smoljak - Svěrák, priam neskutočne nabitý stále funkčným humorom, situačným i slovným ("Máte úhel beta..." "No to nemám."). Na ich jedinečnom, inteligentnom štýle oceňujem hlavne to, že z tých ich rôznorodých, veľmi farbistých postavičiek nerobia totálnych debilkov. ako to majú vo zvyku iní tvorcovia, ale si takým ich typicky láskavým spôsobom uťahujú z ich ľudských slabostí. Výbornou vecou bolo i to, že sa ich scenár dostal do rúk Oldřichovi Lipskému, a to dokonca v jeho vrcholnom období (70. roky). V neposlednom rade sa na špičkovej úrovni tohto diela podpísalo množstvo vynikajúcich hercov, osobitne vyzdvihnem Jiřího Sováka (Jiří Kroupa) vo veľmi presvedčivom stvárnení svojej postavy "na mieru", rovnako perfektného Václava "Metelesku Blesku" Lohniského v jeho priam legendárnej postave Hujera, ďalej výborného Josefa "Mlhu" Kemra (Plha), výbornú Ivu Janžurovú (Eva Týfová), alebo trebárs aj malého Tomáška Holého (Matula) s hašlerkou, ktorý aj na tom malom priestore dokázal predviesť svoj mimoriadny talent (vskutku parádny objav). Pri všetkých týchto superlatívoch rád privriem oči (lebo inak by mi ich to vyklalo) nad tým, že 27-ročný Jiří Schmitzer tu hraje násťročného stredoškoláka, čo bolo pomerne častým neduhom filmárov, a to nielen v našich končinách.          "Co ti je?" "Mně? Mně je všechno! Celý noce nespím." "Seš ňákej zelenej." ()

Skalda

Některé filmy změnily naše pohledy na svět - některé naše slovníky - a tohle je jeden z nich. Svižná komedie v zásadě "o ničem" ale tek krásná. ()

Yardie

Výborná česká komedie plná jemného a inteligentního humoru. Každá postavička má svou úlohu a vše do sebe krásně zapadá a vytváří úžasný obraz a příběh. Je zde i spousta vtipných hlášek, které jsou již kultovní. Škoda, že už se takové komedie dneska netočí, velká škoda. Jedna taková je za 10 českých nesmyslů z poslendí doby a to kdo ví jestli vůbec... Vynikající! Dá se na to koukat pořád. Jediné, co mi trošku narušilo atmosféru filmu byly poslední záběry na tu extra moderní továrnu a tu hudbu, to tam opravdu nezapadlo. Ale jinak - skvost! Howgh! ()

spiritus

Miluji tuhle komedii, plnou kvalitního a inteligentního humoru, plnou skvělých a mnou oblíbených herců, plnou krásné filmařiny, která snad nikdy nemůže omrzet. ()

gumolit

Asi jeden z prvých filmov čo som videl od Lipského a aj moj nejoblubenejši videl som veľa krat a pozriem si ho stále rád.Nezabudnuteľné hlašky,skvelí herci proste film na ktorý sa nezabuda a nezostarol! ()

Zombi

Jeden z důkazů, že komedie češi uměli prvotřídní, bohužel tam je ten minulej čas, takovýhle pecky už se totiž netočí. ()

Granade

Pravá česká srdcovka! Nic nemám proti filmu "S tebou mě baví svět", který je taky bez pochyby dost kvalitní a mám ho rád, ale českou komedií století se měla stát právě tato záležitost. Jsou zde obsazeny snad největší české hvězdy a když se k tomu přidá skvělí režisér Oldřich Lipský sednou všichni údivem na zadek. Patří mezi několik málo filmů, které bych mohl vidět každý měsíc znova. Na milion skvělých hlášek, který zná snad každý Čech už není třeba dále upozorňovat, ale stejně bych si na závěr dovolil nabídnout pár švestiček ze své zahrádky.. :D ()

dezert odpad!

Mega srán, komunistická vyřídilka, špatný obraz, špatný zvuk, primitivní repliky, průjem film. Průser. Je to prostě celý rusácký. Gagy na úrovni hoven, úplně depresivní lokace. Depresivní herecký výkoný. Průjem. Když si uvědomím, že se v té době v Americe natočily filmy jako Taxikář, Rocky, Všichni prezidentovi prezidentovi muži, tak to nedávám. Total fekál nasvícení. Úhly záběrů jsou velmi k hovnu. Nadměrné využití transfokátoru z nedostatku imaginace.Janžurová a její ochotnický SSSR fellas podávají CCCP výkony. Abrchál nedává, Vrchní, prcni na vrcholu. Lampión své doby. ()

Angie91

Přesně vystihuje povahu a náturu českého národa... jedni jsou jako Kroupa- nenápadní, tiší, kteří moc dobře vědí co chtějí a druzí jsou jako Hujer- už neví, komu by si vlezli do zadku... proto je tento film tak milovaný národem... každý se totiž kouká do vlastního zrcadla! ()

Me6i

super komedie, hlášky které nestárnou ani v mladších generacích, takové klasiky už se dnes natočit neumí ()

Charon11

Další osvědčený recept dáš scenář Svěrák a Smoljak, přidáš herecké hvězdy českého filmu a osvědčeného režiséra a vznikne nezapomenutelná klasická komedie. Pánové Svěrák a Smolják mají dar napěchovat své komedie hláškami, které okamžitě zlidoví. Zábava jde napříč generacemi, film se líbí i dněšní mladé generaci = jde prostě a klasiku a kvalitu. Marečka mohu vidět kdykoliv a vždy se bavím. Musím napsat hlášku, která některým lidem tak neutkvěla, ale já ji miluju a používám dost často: "Tak co jak to jde? Jde to dobře, jen to neseje. No to je u secího stroje dost podstatná závada....." ()

Ollie235

Legendární film nabitý zlidovělými hláškami, který přesto nepatří k mým nejoblíbenějším československým komediím. ()

jasse

Vynikající komedie, naprosto ze života, večerní studium jsem také absolvovala a zažívala jsem naprosto identické situace. Pánové Smoljak - Svěrák snad museli pár týdnů do takové instituce chodit.. ()

Movie Gourmet

Vtipná komedie, s kvalitním obsazením kterou znají všichni. Cože je to ten Hrdobec? a "Jak lvové bijem o mříže, jak lvové v kleci jatí..." Znáte? :-) Verdikt: 4* a 85 %. ()

Prehry

Miluju!! Tenhle film můžu vidět 3x denně a ani po roce mě nepřestane bavit! Zbožňuju herce Divadla Járy Cimrmana a když se k tomu přidají ostatní velcí čeští herci, vznikne z toho přesně tohle!!! Jeden z nejlepších českých filmů! :) ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám