Mistr filmové parodie Jim Abrahams si vzal tentokrát na mušku slavné mafiánské filmy počínaje Coppolovým Kmotrem a konče Scorseseho Casinem. A tak můžeme znovu sledovat pohnuté osudy přední mafiánské rodiny, která se z chudých sicilských přistěhovalců vypracovala na nejvýkonnější zločineckou organizaci ve Spojených státech. Tentokrát se ale navíc pořádně zasmějeme, protože v mafiánských filmech je materiálu k parodování víc než dost. (oficiální text distributora)

JADIM

Niekedy sa až čudujem, nad akými hovadinami sa dokážem pobaviť. Niektoré situácie ma rozsekali fakt extrémne a to tam nemuselo ani ísť o prepracovaný vtip o tých drsných mafiánskych snímkoch, ktorým ja neholdujem. Keby som ich sledoval, tak sa bavím ešte viac. Výborná paródia. 8,5/10 ()

B!shop

I kdyz to nedosahuje kvalit jinejch komedii Jima Abrahamse, porad to je nadprumer a navic me nenapada jina parodie na mafianske filmy. Sice jsem se nijak zvlast nenasmal (i kdyz vtipu tu je dost a nekolik jich je fakt dobrejch), ale sledovat ty sceny a vybavovat si, jak vypadaj v originale, je parada. V podstate cim vic mate nakoukano mafianskejch filmu, tim vic se budete bavit. Taky by me zajimalo, jak by si poradil Lloyd Bridges s vaznou roli mafiana, protoze na nej docela vypadal. Nebral bych to jako cistou parodii, ale spis jako takovou poctu mafianskym filmum a pokud nebudete cekat, ze se budete od zacatku do konce popadat za bricho, budete se dobre bavit. ()

NightPorter

Pokud mě v parodii na mafiánky nejvíce rozesmějou vtipy na Forresta gumpa a Jurskej park, něco je špatně. A to mě nikdo nemůže podezírat z neznalosti, Kmotry, Casina, Mafiány a další věci mám nakoukaný jak nikdo, jen mi ty fekální fóry holt nepřídou vtipný. Ale z úcty k Lloydu Bridgesovi a z čisté lásky k Pamele Gidley dávám aspoň 1 hvězdu. Vtip filmu: "Byl na mě hodný, pomohl mi, když jsem musela kouřit Mailu." - "To je nějaký levný tabák?" - "Neee, Mai-Lo je čínský velvyslanec." :-D ()

Eddard

Parodii Maffiósso považuju za naprostou špičku žánru... Bohužel - jak podotkl Douglas - je pro ní dost potřebné mít nakoukaného minimálně většinu Scorseseho a Coppolova Kmotra... Bez téhle intertextuální znalosti (a nejedná se jen o repliky, postavy a jména. ale i o stylistiku: například slavná kamerová jízda, seznamující nás s mafiánskou společností, z Mafiánů) se vám bohužel většina vtipů bude zdát samoúčelná, hloupá a nelogická (a některé gagy, proč si to nepřiznat takové skutečně jsou, čemuž se už ale asi žádná parodie nevyhne). Kdyby nic jiného, několik scén je prostě úžasných - svatební tanec, pohřeb a la Anglický pacient či závěrečné kmotrovské vyřizování účtů... 80% ()

wosho

Pokud Maffiosso srovnáme se starší tvorbou Jima Abrahamse, tak se jedná o zcela průměrnou parodii s né moc dobrým obsazením hlavních rolí. Ale pokud Maffiosso budeme brát jako rozloučení starého matadora ze ZAZ s touto tvorbou, lze jej pak brát mnohem smýřlivěji. A jak podotkl Douglas, Maffiosso si divák vychutná, jen pokud bude znát všechy gangsterky, ze kterých si děla Abrahams laskavou srandu (což je asi největší rozdíl mezi partou ZAZ a dnešní tvorbou parodí od prasat a sviní). ()

• Během čtení titulků následuje ještě pár scén s osudy postav, dále „fun facts“, nebo co v krocích udělat po dokončení filmu. (griph)
  • Natáčení filmu probíhalo od 22. září do 10. prosince 1997. (GASTON73)