Dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a kuchař Servác jsou váleční vysloužilci, kteří dostanou od skřítků tři kouzelné dary: klobouk, schopný vyčarovat jakýkoliv předmět, bezedný váček se zlaťáky a harfičku, přivolávající libovolný počet sloužících. Zatímco Pankrác by chtěl jít na ryby a Servác odpočívat, Bimbác si přeje navštívit všechna místa, kde bojovali. Když hodlá na poli, kde už oráč obdělává půdu, zopakovat bitvu, rozhodnou se kamarádi, že ho ožení, aby přišel na jiné myšlenky. Nápad by to byl dobrý, jen kdyby se Bimbác nezamiloval do zlé princezny Bosany z království Monte Albo, která se svým otcem veterány o jejich kouzelné předměty okrade. A tak zase nemají nic a musí spoléhat jen na sebe. Jsou sice tak mazaní, aby kouzelné předměty získali zpátky, a ještě nenechavou princeznu i jejího otce vytrestali, co je ale důležitější, poznají, co je v životě důležité a co naopak vůbec ne, co vadí a co nevadí. (TV Nova)

Jara.Cimrman.jr

"Volá Německo. Jestli prý k nim nepřestaneme strkat rypák, vyhlásí nám válku." Takže Německo, abys tomu rozumělo, tak není nutno, aby bylo přímo veselo, ale s třemi veterány veselo je. A abys to lépe pochopilo, tak nemít prachy - nevadí ... tedy když máš nemovitosti, nadupaný vozový park, letadlo, akcie Googlu, Bundeswehr, alej frňákovníků a továrnu na cigarety s velbloudem. Chápeš? Nechápeš, ale to je tím, že ty jsi, milé Německo, nikdy nemělo smysl pro humor. A proto ti budeme každé vánoce strkat ctěný nos do tvých záležitostí. Jawohl? Já taky. ()

Pethushka

Tahle pohádka pro mě znamená už od raného dětství mnoho. Po zahradách jsem hledala frňákovník a zpívala si "Není nutno, není nutno". Fantastické hlášky a skvělí herci. Věřím, že mi bude připomínat krásné chvíle ještě hodně, hodně dlouho. ()

BadoXXII

Musíte Edu omluvit. Je to prostý pobíješ much. Flájbój, jak říkají Angličani. Flájbój Eda...... Veľmi dobrá rozprávková komédia pre dospelých (pochopia toho rozhodne viac ako deti). ()

flanker.27

Skvělý Werichův základ se snad ani nedá pokazit, ale dostalo se mu důstojného zpracování v režii Oldřicha Lipského s famózním obsazením. "Volá Německo, jestli k nim nepřestaneme strkat rypák, vyhlásí nám válku." "Já sleduji mezinárodní situaci a podle ní buď lijeme z kulí písmena nebo z písmen kule." "Čekají tě napínavé zážitky." "Trojka štěnice, dvojka bez štěnic, jednička bez štěnic a s ramínkama." ()

Morien

-"Všechno pomine. Mládí pomine. Sláva pomine. Peníze pominou. (...) Já si koupím jenom kliku, ale vy si šetřte na celej flašinet." ()

Sarkastic

Krásná, vtipná a navíc i poučná pohádka (chcete-li, pohádková komedie). Výtečné herecké výkony, hudba pana Uhlíře a navíc režie pana Lipského. Jasných 5*. Zajímavé komentáře: flanker.27, Ajax. ()

Segrestor

Vemkoncem nejlepší česká filmová pohádka. Celé to stojí na scénáři, kde se podepsal humor jak páně Wericha, tak i Svěráka. Na hercích a v neposlední řadě i jakési exotické výpravě. Velkým plusem této netradiční pohádky je, že zde nečpí politický podtext, který by dětem do hlavy vštípil něco o havířské morálce. ()

sportovec

Klasická česká pohádka podrobená trojímu převyprávění ve svém filmovém tvaru dospívá k vrcholu, který si podržel celou řadu významných rysů cimrmanovské poetiky. Skvělé gagy doprovázejí i nečekané zvraty a vítězství dobra nad zlem je právě tak nesporné jako autorský vlídný úšklebek, jímž je provázeno. Výstižné charakteristiky - byť nepřímé (mávátková scéna, postmoderní líčení dotčeného království) -jen dále prohlubují jeho nespornou lidovost (všeobecnou diváckou přístupnost). Prolíná se tu kvalita námětová, scénáristická, režijní i herecká. Výsledkem je zážitek, na který se nezapomíná ani po letech a je většinou diváků opakovaně vyhledáván. ()

mysicka

Z toho si musi neco odnest snad uplne kazdy z nas. Jedna z mych oblibenych pohadek, kterou muzu videt znovu a znovu... ()

sud

Původní pohádka Jana Wericha pro film zpracovaná Zdeňkem Svěrákem ve skvělé režii Oldřicha Lipského s výborným Rudolfem Hrušínským, Petrem Čepkem a Josefem Somrem. Pohádka je velice vtipná, hluboká a zaměřuje se hlavně na kritiku lidské hlouposti, na lidské hodnoty a chování k druhým lidem (ostatně jako všechny Werichovy pohádky). A prvně se tu objevila snad nejznámější písnička dvojice Jaroslav Uhlíř a Zdeněk Svěrák Vadí nevadí. ()

Jezinka.Jezinka

Poprvé jsem to viděla hodně malá, takže mi připadalo matoucí, že ti skřítci mají tváře, které už jsem někde viděla (ano, a budou jí mít i po milion pátý, dokonce i po milion šestý), taky jsem nechápala, jak v pohádce můžou být velbloudí cigarety, které doopravdy existují. Vítejte, naši cizinci versus cizinec není našinec dítě školku navštěvující plně nedocení, pěsti hrozící z kadibudek ano. Otázku, zda matka obluda je jen figurína, nebo nějaká herečka, jsem si nezodpověděla dodnes. ()

MM_Ramone

Delostrelec Pankrác, príslušník jazdectva Bimbác a vojenský kuchár Servác. "Traja veteráni", vyslúžilý vojaci, čo ukončili svoju kariéru v rakúsko-uhorskej armáde. Títo starí kamaráti sú jednej letnej noci obdarovaní cennými, zázračnými darmi. Pankrác dostane čarovný cilinder pod ktorým sa zjaví každá vec, čo si bude priať. Bimbácovi sa ujde malá harfička pomocou ktorej si može nabrnknúť hoci jaké služobníctvo. Servácovi je pridelený bezodný mešec z ktorého sa sipú zlaté dukáty. Ako naložia s týmito zvláštnymi, mocnými darmi? Pomôžu im nájsť šťatie alebo sa stanú skazou ich chrakterov a priateľstva? V hlavných úlohách excelujú Rudolf Hrušinský, Pert Čepek a Josef Somr. *** ()

kulyk

My, lidé, jsme prostě mr.ky. Nechť se slunko usmívá, ať si bouře zuří, vždy se najde důvod, proč ze.ereme každičkou dobrou myšlenku, se kterou kdy kdo přišel. Vím to. Po léta. Kok.t si kvůli tomu již nervu, okorávám. Přesto nemiluji tak mravně naučnou pohádku, jako jsou Veteráni. Protože na daný fakt upozorňuje trefně a s až nečekanou razancí. Mám k ní stejný poměr, jako ku Hoří, má panenko. Vynikající film, vtipu až po p.del, ale ta hořkost ve mně přetrvá déle, než jakýkoliv povznášející pocit, z humorných eskapád hrdinů vzešlý. Jsem prostě cíťa, do p.če. Mou dnešní autocenzuru račte omluvit, jsou svátky míru a pokoje a jen sám pánBú ví, kolik mých dětí by to zde mohlo čísti... ()

Xmilden

Lipský natočil werichovu pohádku podle svěrákova scénáře. První hodina je výborná záležitost, bohužel ten nos byl příliš dlouhý a dlé mého to chtělo mírně prostříhat. Každopádně jedna z absolutně top pohádek na československém vánočním nebi. 85% ()

Phobia

Tématicky werichovský maglajz, který ovšem nepostrádá moudré poselství a hlavně nádherný humor takřka v každé větě, navíc v podání skvělých českých i slovenských herců. Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek. 95% ()

Hrabka

Mít tak ty tři udělátka to by bylo něco... Tak tahle myšlenka mě hlodala hodně dlouho. Velmi zábavná komediální pohádka se špičkou českých herců. 90% ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr