Fantom opery

Phantom of the Opera

Drama / Thriller / Horor

USA, 1943, 92 min

Horrorová romance, kterou mám velmi rád. Pravda, na vzbuzování strachu tenhle film dobrý není, ale přesto má příběh zohaveného fantoma Pařížské opery svoje stálé kouzlo, v tomto snímku navíc podpořené jak vynikající stylizací prostředí i hereckých výkonů. Je to takový roztomile naivní hollywoodský synek, který svou naivitou nepopuzuje.(29.1.2004)

Je trochu netradiční vidět film z té doby, ještě navíc horor, barevný. Trochu to ubírá na té atmosféře. Na druhou stranu barva v tomto snímku přidává tomu světu opery na maximální působivosti, takže teď si černobílýho Fantoma neumím ani představit. Oproti Fantomovi opery z roku 1925, kde se v kanále odehrávala velká část filmu, se tady děj přesouvá z kanálu na povrch a do Fantomova doupěte v kanále se podíváme asi na posledních deset minut, což je trochu škoda, protože kanál měl svou atmosférou velký potenciál. Co mě taky trochu mrzelo byl příliš rychlý a jednoduchý závěr (v porovnání s honičkou napříč Paříží v původním Fantomovi) a také to, že postava Fantoma jako taková měla celkem málo prostoru. Sice jsme si dosytosti užili background story o jeho původu, ale ze samotného Fantoma byl vidět většinou jen stín (pravda, působivý stín). O komediální stránku filmu se nám starala dvojka kladných hrdinů - Baryton a Policajt .(24.9.2009)

(3x) Kralevic mezi monstr filmy Universalu 40. let. Překrásný Technicolor, skvělá hudba a ještě lepší výprava, dokonalá tvářička Susanny Foster, komické interakce mezi dvěma nápadníky... více netřeba. A ono to má ještě výborného Claude Rainse. Musím se už také konečně pokochat téměř identickým Climaxem (1944), ve kterém oslintává Susannu Boris Karloff. #LFŠ(28.7.2015)

Hollywoodske 40. roky chrumkám ako králik. Chutia mi. Film noir s Veronicou Lake, melodrámu s Ritou Hayworth, muzikál s Fredom Astairom. I hororovú romancu s Claude Rainsom. Ak Dario Argento vo svojej verzii príbehu prináša groteskný horor a podivné monštrum s peknou tvárou, Lubin stavia na dojímavú drámu so znetvoreným hrdinom. A príliš spolieha na dlhé operné pasáže, ktoré dielu naozaj dodávajú zdanie veľkofilmu - ja osobne by som radšej uprednostnil menej hudby a spevu (napriek alebo práve kvôli tomu, že dej sa odohráva v opere) v prospech strašidelného aspektu príbehu. Pri scéne, v ktorej Fantóm píli reťaz lustra si divák uvedomí, že predovšetkým Rains je prototypom neskorších maskovaných maniakov. Byť fanatickým milovníkom opery, dávam plný počet.(14.3.2005)

Fantom opery je v tomto podání barvotisková hloupůstka, ovšem hollywoodsky vycizelovaná do nejmenších detailů. Opulentní výprava, nákladné kostýmy a poměrně nápaditá kamera dělají z filmu povinnost pro toho, kdo chce vidět zlatou éru kalifornských studií v nejryzejší podobě. Vůbec nemluvím o skvěle si nahrávající komediální dvojici nápadníků v podání Nelsona Eddieho a Edgara Barriera. Jejich smíření na konci filmu už chyběla jen věta "Myslím, že je tohle začátek skvělého přátelství." Což je pozoruhodné, protože Claude Rains aka Fantóm byl právě tím, ke komu byla v Casablance pronesena.(1.8.2015)

• - V původním scénáři byla Christine Dubois dcrerou fantoma Eriquea Claudina. (hans500)