Výpravný film podle nesmrtelné hororové novely Gastona Lerouxe ozdobil svým hereckým mistrovstvím Claude Rains, který ztělesnil maskovaného fantoma pařížské opery. Šílený skladatel touží udělat hvězdu opery z krásné sopranistky (Sussana Fosterová) a pomstít se těm, kteří si přivlastnili jeho skladbu. Odvážný barytonista (Nelson Eddy) se snaží získat si přízeň sopranistky a vypátrat znetvořené monstrum. Fantom nemilosrdně likviduje všechny, co se staví proti jeho požadavkům. Velkorysá produkce a výborné herecké výkony učinily z tohoto filmu mistrovské umělecké dílo, kterému zub času nijak neubral na působivosti. (oficiální text distributora)

hans500

Výborná adaptace, která se sice dost odlišuje od knižní předlohy, o to více se ovšem musí ocenit originalita. Perfektní Rains, u kterého je ze všech "fantomů" nejuvěřitelnější proměna v šíleného zabijáka. Ohromná výprava po právu odměněná Oscarem, vynikající atmosféra, úžasné kulisy (byly využity ty z původní verze z roku 1925). Místy dobrý humor, výborná barevná kamera. Zajímavé je také to, že ve filmu jsou všechna jména změněna do francoužštiny (Erique Claudin, Raoul D'Aubert, Christine Dubois) a také nová postava Anatoleho Garrona, který se nevyskytuje ani v románu, ani v jiných filmových verzích. Operní scény filmu neškodí, ale naopak ještě více pomáhají atmosféře. Rains sice mohl mít více prostoru, především v polovině filmu se vyskytuje moc málo, ale to vynahrazuje skvělá závěrečná dvacetiminutovka, která patří k tomu nejlepšímu, co bylo v žánru horroru ve 40. letech natočeno. ()

Skuby47

Filmy natočené podle předlohy Gastona Lerouxe bývají zařazovány žánrově mezi horory, thrillery, romance či muzikály. V tomto případě se jedná spíše o drama nešťastně zamilovaného znetvořeného hudebního skladatele a nevzbuzuje hrůzu, spíše soucit. Velkolepá výprava, skvělá hudba, k tomu dobré herecké výkony fantoma i dvojice jeho konkurentů a ctitelů krásné sopranistky, jejichž komické spory působí odlehčení dramatu, to vše má svoje dobové kouzlo. Jedná se už o barevný snímek, což v tomto případě není předností, protože to ubírá příběhu na působivosti a na tajemné atmosféře. Líbilo se mi to, ale ještě se pro porovnání podívám na černobílou verzi z roku 1925. ()

Han22

Klasický Hollywood v plné parádě. Na rozdíl od většiny hororových filmů z té doby je Fantom natočen v barvě s opravdu velkolepou kamerou a výpravou. Opulentní kulisy opery, provaziště i kobky v závěru jsou opravdu působivé a neméně působivě natočeny a Oscary za kameru a výpravu šly filmu zcela právem. K tomu přijdeme sympatické herecké výkony, komediální odlehčení v podobě dvojice haštěřících se nápadníků (s výbornou pointou ve finále) a světe div se, operní hudbou, která mě odpůrci opery nevadila, ba dokonce se mi líbila. Samotný příběh jsem tolik překvapivý není, jelikož je v mnoha podobách citovaný v mnoha dílech, nicméně se mi docela líbil a měl i jednu brutální scénu (lustr). A tak zbývá jen maličká výtka - film v podstatě není horor, spíše drama nešťastného člověka, Fantom nevzbuzuje hrůzu, ale spíš lítost a celkově to není moc strašidelné. Přesto zasloužených pět hvězdiček. Horor roku 1943. ()

Asmodin

Jedná se o první film, kde fantom i přes své zohavení vypadá velmi, velmi přitažlivě. Knižní předlohou je inspirován hodně volně. S knihou nemá skoro nic společného. Právě zde je vidět, proč mnoho lidí nevyhledává operu: ukřičený, nudný, nic neříkající árie. Nechápu, proč do filmu nevložily třeba líbivé a známé skladby. ()

petrik11

Drama, triler, horor možno v rokoch vzniku, no i tak sa mi film páčil. Operné kulisy, úryvky opier na jednotku. Ani samotný dej nebolo niečo na čo sa nedalo pozerať. ()

Pokryvac

Výborné prostredie a krásna farebná kamera nezachráni film od balastu, ktorým je obalený. Scény s fantómom sú pôsobivé, problém je však ten, že tvoria sotva štvrtinu filmu. Do tajomných chodieb sa teda vyberieme až v poslednej desaťminútovke a dovtedy film pôsobí dosť suchopárne. Navyše postava fantóma nepôsobí nijak tajomne, keďže sa s jeho civilnou podobou stretávame už v prológu filmu. Technika ani rozpočet teda v žiadnom prípade neprekonali starú, nemú verziu tejto sfilmovanej klasiky. ()