Nebezpečnejšia než fronta Druhej svetovej vojny bola cesta naň. Riziko si uvedomuje aj kapitán amerického konvoja (Tom Hanks), ktorý má dopraviť nové posily a zásoby spojencom do Európy. Počas piatich dní plavby cez rozbúrený Atlantik bez vzdušnej podpory je však konvoj napadnutý nemeckými ponorkami. Kapitán a jeho flotila vedia, že jedinou šancou na dopravenie tisícok vojakov na front je vyhrať nepredvídateľný boj s nepriateľom. (Itafilm)

campix

Vedlejší produkt coronavirové doby. Bude se nám stále časteji stávat, že na streamovacích platformách budou uváděny filmy, které by za normálních okolností putovaly do kin. Tohle je přesně případ Greyhound s Tomem Hanksem v hlavní roli. A škoda to rozhodně není, protože vizuálně to není úplně dotažené na to, aby film oslnil na velkém plátně. Digitální triky nejsou úplně té nejvyšší úrovně, ale i tak mi to nebrání v tom, abych byl velmi spokojen, protože Greyhound to je hlavně akce a prakticky hodinu a půl dlouhé nahánění amerických lodí bránících konvoj s německými ponorkami. Zábava je to veliká a pro mě v dannou chvíli naprosto dostačující. Tom Hanks v hlavní roli charizmatický a tempo akce veliké. Nemuseli by tam rvát náboženskou linku, ale přese vše u mě panuje velká spokojenost. ()

PROCESOR

Napínavý-napínavý-napínavý ani na chvilku Vás to nenechá vydechnout. Už si myslíte, že jste dostali nějakou ponorku a že bude klídek, ale to je jenom začátek nervy drásajícího souboje. Snímek mě bavil a já byl spokojený. ()

laik_60

Ach jo, starnúci Tom, čoby scenarista hlavna postava "modliaceho sa kapitána", je to mierne patetické, mierne bojové, vojenske akcie boli menej záživne, strelba na dialku, do toho pokazeny rada, alebo zamrznuté okná ... no skrátka film o jednej namornej bitke s Hanksom v hlavnej roli, nic viqac nic menej, Hanks býva aj lepší. ()

mortak

Kapitán velící prvnímu konvoji si získává posádku. Problém je, že mimo Hankse jako kapitána je je celá posádka anonymní. Takže zbývá jen pár naháněček, které jsou sice občas efektní (torpéda), ale jinak jde přesně o ten typ filmu, který si pustíte v autobuse nebo letadle na ukrácení jízdy, a ihned na něj zapomenete. ()

alchac

Druhá světová v Atlantiku bývala mé velké hobby, takže jsem se na toto filmové setkání vlčí smečky se spojeneckým konvojem dílem těšil, dílem se jej obával. O něco více byly nakonec naplněny obavy, neb o podobných rimmerovsky sebevražedných (= pod rouškou denního světla) hladinových útocích německých ponorek na doprovod konvoje jsem v literatuře nic nečetl. Asi měli klucí německý nastavenou nízkou obtížnost, takže jejich ponorky měly hodně HP, nekonečnou zásobu torpéd a mohli vesele porušovat rádiový klid dokonce čistě za účelem nadávání z bezpečného úkrytu, zatímco spojenci měli málo hlubinných pum a v hladinové přestřelce (ehm…) netrefovali ani na padesát metrů, leda sebe navzájem. A přitom začátek, ve kterém byla stíhána jediná nespatřená ponorka, byl daleko napínavější a atmosferičtější, než ty závěrečné sci-fi orgie námořních pervitinových smažek. S hodně kyselým xichtem a silným sebezapřením za tři a už nikdy více. ()

okkac

Chvíli jsem přemýšlel dát plný počet. Délka 90 minut mínus titulky, mínus pár zbytečných minut na úvod s předáváním dárků, mínus pár závěrečných minut a máme přes hodinu napínavou naháněčku konvoje a destroyerů s U-Boaty, kde není čas vydechnou, stejně jako Tom Hanks, který musí řešit jedno hlášení za druhým. Prostě žádný čas na vývoj postav, kromě úvodu, který je zbytečný, jen poctivé řemeslo s trochou digitální vody, která v 4K HDR prostě vynikne. ()

sir-dave

Vizuální paráda. Bez velkého děje, hon ponorek na zásobovací lodě. Trochu mi to připomínalo Železná srdce, kde namísto tankových projektilů, lítaly torpéda. Zajímavá je i absence záporáka, kterého jde slyšet pouze z lodního ampliónu. Náhaněčka to je více než slušná, zároveň taková jednohubka, která rychle uteče a zanechá za sebou jen pár potopených lodí a ponorek. ()

Remivsremi

Příběh je velmi přímočarý. Máte skupinu lodí přeplouvající přes Atlantik do Spojeného království a po cestě je napadne smečka německých ponorek. Stejně jako tomu bylo u Sullyho, tak nějak víte, co můžete ke konci očekávat. Co však snímek povyšuje nad průměr je dobře zvládnutá atmosféra neustálého napětí a boje o život. Každé vypuštěné torpédo představuje okamžité nebezpečí a nikdo si není ničím jistý. Každá explodující loď dokáže přivodit nepříjemné mrazení v zádech, kdy víte, že se zrovna v ohnivém pekle na hladině oceánu snaží desítky námořníků bojovat o přežití. Je to nonstop akce, neustále se něco děje a naštěstí se jednotlivá střetnutí dokážou od sebe dostatečně odlišit. Střízlivý rozpočet je využit na maximum, i když je pár momentů záměrně skryto pod rouškou tmy, aby budget nenabobtnal. Jsem rád za každý poctivý válečňák, který se neutopí v přemíře patriotismu a zbytečného oslavování bezchybným gerojů. ()

Lamprea

Skvělá filmařina, leč chápu, že ten kdo očekával další velkolepý dílo z 2. světový musí být asi zklamanej. Já o tom předem nevěděl zhola nic, takže u mě převládá spokojenost. Je totiž evidentní, že tvůrci věděli co chtějí natočit, to taky natočili a natočili to velmi dobře. ()

vnimatkrasu

Nefilmově vystavěná povídka o jednom konvoji, ze který si víc než akční scény pamatuju studenej hemenex a Hanksovo krvavý papuče. Závěrečný patetický tleskání je srandovní. Německý drsňácký rádio dokonce hodně. ()

UhLee

(8.5/10). Mám rád válečné filmy, které mají spád.. Udržují ve vás neustálý pocit nejistoty a napětí.. Tady je ten dějový spád ale enormní a hodina a půl uteče jako voda.. Hudební podkres kdykoliv, kdy se vynoří ponorka byl taky pěkné psycho a ještě to přidávalo na intenzivitě. Já jsem nad míru spokojen jako když jsem viděl Sullyho.. To byla podobná záležitost. ()

Tosi

Film má sice dobrý mediální PR, ale je tak přímočarej a stručnej, že se zapomnělo na nějakou hloubku postav. Přes tu hloubku tam zůstaly akorát tak ponorky. Čistej průměr pro Hankse. ()

Helmutek

Za mě strhující a do nejvyšší míry uvěřitelnej válečnej film, u kterýho ani "nedostatečná" (= neefektní) zápletka, ani vysoká stopáž vůbec nejsou problémem - naopak na tuhle frustrující honičku kočky s myší bych se nadšeně dokázal dívat ještě jednou takovou dobu bez pocitu, že by mě byť jediná minuta nudila. Na vizuální kontakt vlastně skoro ani nedojde a děsivě dvoupólovej výsledek, černobílá realita bez možnosti variant (naprostej úspěch = přežití, naprostej neúspěch =smrt) záleží jen na výpočtech, předpokladech, náhodě a psychice - resp. na tom, kdo první z toho zešílí nebo se zhroutí. Pár filmů z pohledu ponorek existuje (z nichž nejlepší a podobně fenomenální je Das Boot), ta nelidská realita námořního boje z perspektivy eskortní lodě je pro mě ale mimořádně vzácná - kromě The Cruel Sea jsem žádnej jinej takovejhle film neviděl. I za snahu zfilmovat takhle nefotogenický téma, jako je ochrana konvoje posádkou bojující s neviditelnou ponorkou, tak podle mě filmařům patří velkej respekt - kromě toho ale z mýho pohledu žádný rezervy film nemá a rozhodně se na něj podívám znovu. Taková představa půldenního maratonu Greyhoundu a pak prodloužený (tzn. nezkrácený) verze Das Boot je fantazie... // Ta voda je mrcha a počítačově ji nasimulovat je pořád obrovskej problém, u Greyhoundu jsem ale měl skutečnej a autentickej pocit, že jsem na tý palubě skoro s nima. Za mě by bez tohodle (bez uvěřitelný technický/trikový roviny) film rozhodně fungovat nemohl. ()

Lachtaan

Jsem rád, že u filmů s mírnými vyhlídkami na nějaký větší kinoúspěch se neřešily žádné odklady na neurčito a využilo se expanze streamovacích služeb. Greyhound je totiž ze všech válečných filmů, které jsem kdy zhlédl, tím vůbec nejminimalističtějším (hrůza to české skloňování) a na velkém plátně by mi upřímně ani moc neseděl. Považuju jej za takový experiment, zda se dá válečný žánr napcat do tak kratičké stopáže, když jsme na něj 3/4 století zvyklí spíše v té přepálené délce. A té já upřímně budu fandit i nadále. [viděno na Apple TV+ 17.11.2020] ()

Johnny.ARN

Keď to začalo a počul som tie kresťanské drísty, pomyslel som si, bohaaaaaa. Na konci som bol ale veľmi príjemne prekvapený. Drísty tam síce boli, ale v minimálnom množstve, on nikoho neprejebával na svoju vieru, nikomu nedával rozumy ani nič podobné. Takže z takéhoto rozpačitého úvodu sa ale vykľula svižná bojovka, kde akcia nikdy neutíchne. Pokiaľ nie ste veľmi na tieto veci, nepozerajte to. Je to stále o zadávaní príkazov, ktoré niekto zopakuje, o manévrovaní, taktike a skratkách. Úplne si viem predstaviť znudené frajerky v kinách sediace pri nabudených chalanoch. Čo sa deju týka, mal by som tam výhrady, ale keďže sa to nezakladá na skutočnosti, opomeniem ich. Niektoré bojové postupy a manévre boli vyslovene len pre divákov. Dokonca ku koncu mu aj súhlasne prikývnete na tú dávku šťastie, ktorú pri nich mal. Natočené veľmi fajn, efekty fajn, neskĺzlo to do dvojhodinovej rozťahanej píčoviny, kde by akciu striedali dialógy v kajutách a ťažkých životných príbehoch napr. Škoda, že to vyšlo v dobe covidí, co jse jen tak nevidí a nemohli sme si ten zvuk užiť naplno v kine. Pretože práve zvuk má nominačku. Trochu ľutujem, že práve tento rok sa zlúčila kategória mix a strih zvuku do jednej. Toto by bol horúci adept na mix a Sound of metal strih. Takto ale neviem. Bude to medzi nimi ťažký súboj. Tak ako vo filme s wolfpackom, pričom Nemec sa na plátne ani nemihol. Príjemné prekvapenie. 4 z 5 ()

Zek

Přesně takhle má vypadat válečný film, akce od začátku do konce, bez zbytečného natahování. Hlavně efekty a napětí + ta strašidelná hudba u těch ponorek to bylo prostě parádní. Určitě je film o dost lepší než Midway u kterého jsem se dost nudil a to se mi tu nestalo. Těch 90 minut mi uteklo, že jsem to ani nepostřehl. ()

MikyAff

Greyhound má nečekaně skvělou atmosféru. Hudba skvěle vytváří napětí, které eskaluje do chvíle, kdy uslyšíte nepřátelský německý hlas. Měla jsem husinu a držela jsem Tomovi Hanksů celou dobu palce. Aneb jak stačí mít jednu hvězdu a i tak zdánlivě malý film dokáže zanechat velké dojmy. ()

noriaki

Bitva o Atlantik, únor 1942. Němci tomuto období říkali "sezóna střílení Američanů". Přejezd Atlantiku je vysoce riskantním podnikem. Německé ponorky útočí téměř beztrestně a Spojenci jen stěží obnovují lodě. Do služby jsou povoláni i nezkušení záložní kapitáni. Jedním z nich je Ernest Krause. Greyhound je poctivý druhoválečný film. Nezdržuje se s žádným dlouhým úvodem. O hlavním a také jediném hrdinovi se dozvíme jen málo a nevadí to snad jen proto, že se Tom Hanks v roli pohybuje naprosto suverénně. Zbytek stopáže zabírá téměř konstantní akce. Skvěle nasnímaná, přehledná, proklatě napínavá a famózně ozvučená. Greyhound nenabízí žádnou hlubší myšlenku, což je záplavě dnešních přehnaně ambiciózních filmů příjemně osvěžující. Top 10 za rok 2020. ()

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

Tom Hanks plánuje pokračování Greyhound

13.04.2022

Herec Tom Hanks (Most špiónů, Sully: Zázrak na řece Hudson) a jeho produkční partner Gary Goetzman (Zprávy ze světa, Soukromá válka pana Wilsona) si zřejmě našli nový domov na streamovací službě od… (více)

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

Greyhound nejúspěšnějším filmem na Apple TV+

16.07.2020

Válečný snímek Greyhound s Tomem Hanksem se stal nejúspěšnějším titulem na streamovací službě Apple TV+. Film režiséra Aarona Schneidera, k němuž Hanks napsal i scénář, zaznamenal rekordní čísla… (více)

Sony vše odsouvá na rok 2021

Sony vše odsouvá na rok 2021

31.03.2020

Ačkoliv se americký prezident nechal slyšet, že by rád měl koronavirus za sebou už do Velikonoc, realita se zatím zdá být poněkud jiná, a ve studiu Sony si to uvědomili v podstatě jako první. Místo… (více)