Burákový sokol

• USA The Peanut Butter Falcon (více)

Burákový sokol, moderní dobrodružný příběh ve stylu Marka Twaina, sleduje Zacka (Zack Gottsagen), citlivého mladíka s Downovým syndromem, který uteče z domova s pečovatelskou službou, aby si splnil svůj sen a stal se profesionálním zápasníkem. Touží trénovat na zápasnické škole, kterou vede jeho idol The Salt Water Redneck (Thomas Haden Church). Zvláštní souhrou okolností se jeho cesty zkříží s Tylerem (Shia LaBeouf), místním výtržníkem a vyhnancem na útěku, který se stane Zakovým trenérem a spojencem. Společně cestují přes deltu řeky, vyhýbají se autoritám, pijí whisky, hledají Boha a loví ryby. Nakonec přesvědčí Eleanor (Dakota Johnsonová), přátelskou pečovatelku, která má přivést Zaka zpět, aby se k nim na jejich cestě připojila. (Cinemax)

UhLee

(7,5/10). Malý nezávislý film s velkým srdcem. Příběh dvou rozdílných lidí, které svede osud a vydávají se na cestu plnou dobrodružství a burákového másla. Shia tady opět ukazuje, že na tom s alkoholem není až tak špatně a dokáže zahrát přesně takovou postavu, která mu sedne podle gusta. Otrhaného vandráka s dobrým srdcem. Sekunduje mu velké překvapení Zachary Dawes, který si splnil svůj velký sen a zahrál si ve filmu. Dakota je tady jako vždycky naprosto okouzlující a odzbrojí vás v prvních vteřinách na scéně. Pro mě osobně byly však nejsilnější momenty s Jonem. Beze slov, ale s obrovskou silou a bolestí. ()

BROKEN_

Vtipný, smutný, dojemný a k tomu hrozně moc fajn film, při kterém jsem měl úsměv na tváři. Shia LaBeouf mi udělal po dlouhé době radost, vidět ho byl dobrý pocit, jelikož jsem tohohle herce měl vždycky rád. Hlavně proto, že hrál v Transformers, což je série, která je se mnou od dětství a mám ji v srdci. Shia měl ve svém osobním životě problémy, ale vypadá to, že už je na tom dobře. Ano vím, že pořád natáčel filmy, ale za tu dobu co s ním něco bylo, jsem nic neviděl, a proto jsem byl rád, že ho tady vidím. Ale teď zpátky k filmu. Příběh filmu pojednává o Zakovi, který má Downův syndrom. Ten se chce setkat se svým hrdinou Salt Water Redneckem. Což je profesionální wrestlingový zápasník. Zak se chce stát profesionálním zásníkem, a tak uteče z ústavu, kde do té doby žil. Při cestě potká Zak Tylera, jehož život je jedno velké dobrodružství, drobný krimálník, který je právě na útěku. Od té doby začíná zábavná a dojemná buddy movie, která je ve všech směrech hrozně fajn. Je to pěkně natočený film, který ani na chvíli nenudí. Já tyhle filmy můžu a tenhle mě opravdu bavil. Ano má to směšné momenty, ale vůbec to nevadí, hlavní je, že je to zábavný a nenudí to. Rozhodně doporučuji všem ke shlédnutí. Určitě nebudete litovat. :) ()

Johnny.ARN odpad!

Tačdavnista jeho splnený sen. S fľandrou a badmanom holivúdu. O najprimitívnejšej televíznej show pre americké tupelá. Fakt, film ktorý má zmysel vidieť. ODPAD! ()

Mrkvič

Po dlouhé době fajnová roadmovie. Pár úsměvných příhod. Zajímavý cíl cesty. Příjemné postavy. Dakotě to zde moc sluší a Shia je správňácky spustlý. No a i postižený (nebo nemocný, co já vím, jak se "má" down označovat) Zack si brzy získá divákovy sympatie, když se nestydí vystavovat na odiv své pupkaté tělo jen v mokrých slipech. ()

JimmyII

Hořkosladká feel good buddy road movie o dvou nepravděpodobných kumpánech - mlčenlivém LaBeoufovi a wrestlingem posedlým klukem s downovým syndromem na útěku z pečovatelského domu. Jak LaBeouf, tak Gottsagen jsou ve svých rolích skvělí a chemie mezi nimi funguje, stejně jako později s Dakotou Johson. Burákový sokol je krásný, milý, čistý film plný spousty vtipných a skvělých momentů. Až skončí, bude vám hezky. A to mi na pět hvězd stačí. ()

Tosi

Pokud člověk není studenej jak kámen, musí mu tenhle film přinýst potěšení. Shia v posledních filmech dokazuje, že je sakra dobrej herec. ()

hroubek

Hodně povedený feel good film, kterému nechybí srdce. Režisérská dvojice Tyler Nilson a Mike Schwartz odvedli moc dobrou práci. Jejich režie je sympatická, zbytečně se nehraje na city a je to ve výsledku hodně osvěžující podívaná. Velmi tomu pomáhají herecké výkony herců, kteří jedou na maximum. Shia LaBeouf hraje skvěle a naprosto s přehledem dokazuje proč je jedním z nejtalentovanějších herců současnosti. Dakota Johnson je super a není zde jen hezkou tvářičkou. A Zack Gottsagen předvádí hodně silný výkon a krade si spoustu scén pro sebe. Film má parádní atmosféru, zajímavé a neokoukané prostředí (něco jako film Mud) a dobrý neurážející příběh. Je to trochu předvídatelné, ale to ničemu vůbec nevadí. Pokud to neznáte, tak tomu dejte šanci. ()

Tft

Na to jakých témat se The Peanut Butter Falcon dotýká, je to nakonec vcelku bezzubá buddy komedie. Ideální film na odreagování při nedělním odpoledni, Shia LaBeouf a Zack Gottsagen jsou taková dvojice ve stylu blbý a blbější, vydávající se na absurdní výpravu za absurdním cílem. Trochu navíc tady působí dějová linka s dvojicí drsňáků, kteří nahání Tylera. Věřím tomu, že by se film v klidu obešel bez strašáka v zádech, který je tu stejně jen kvůli tomu, aby divákovi připomínal, že má cítit napětí. Film nejlíp funguje, když Shia LaBeouf a Zack Gottsagen křižují jih Ameriky při cestě do wrestlingové školy a užívají si nově nabyté svobody, což je naštěstí většina stopáže filmu. Dobrým okořeněním je i Eleanor v podání Dakoty Johnson, která film zachraňuje když začíná sklouzávat do stereotypu (ačkoliv vývoj jejího romantického vztahu s Tylerem je dost uspěchaný a tím pádem těžko uvěřitelný). Zack Gottsagen svým herectvím-neherectvím dodává filmu reálnost i přes to, že se jedná o naprosto bláznivý příběh. Shia LaBeouf s ním dokázal navázat vztah, z kterého tvůrci čerpají po celý film a fungující chemie mezi touhle dvojicí je to, co z The Peanut Butter Falcon dělá povedenou buddy komedii. Jasně že by film mohl trochu hlouběji rýpnout do některých témat okolo Downova syndromu, ale respektuji rozhodnutí tvůrců natočit odlehčenou komedii, která si nedává za úkol tyhle problémy řešit, ale prostě pobavit diváka a dát prostor Zacku Gottsagenovi, aby dokázal, že i lidé s Downovým syndromem můžou být herci. Jediná škoda je, že tvůrci nevěřily ústřední dvojici na 100%, že utáhne celý film. ()

Soweek

Nebylo to špatné, ale nemohu se zbavit dojmu, že celý film byl tak nějak zbytečný. Nechci aby to vyznělo ošklivě, ale v rámci indie žánru je to naprosto největší klišé, které snad už každý viděl nejméně desetkrát. Stačí se podívat na trailer a přesně víte, o čem celý film bude a jak skončí. ()

Firebug

Hodně příjemná road movie, která mi připomněla jak moc mám tenhle žánr rád a jak moc mi tu něco takového chybělo. Není to úplně komedie (i když jsem se párkrát ze srdce zasmál), ale proste pěkně "hřejivé" a celkem i optimistické. Herecké výkony jsou jednoduše bezvadné a Zack to potom pochopitelně válcuje. ()

sedm.1

Co si budeme namlouvat, ale upřímně jsem měl z tohoto filmu velké obavy, neboť pokud jsem věděl, že zde má ztvárnit hlavní roli herec s Downovým syndromem, nechci být za nějakého idiota s předsudky, ale prostě jsem tomu snímku nevěřil. O to víc jsem z výsledku ovšem nakonec překvapen a potěšen, jelikož ten kluk si s onou hereckou výzvou poradil kurevsky na výbornou a je tu prostě skvělý. To se dá ale konstatovat i o všech ostatních hercích, kteří svými civilními výkony jen přispěli k celkovému velice příjemnému dojmu z této originální a milé podívané, jenž právě především trefně a efektně nakopává zadky všeobecným předsudkům, kterými jsem vůči tomuto filmu z počátku oplýval i já, což se studem nyní i přiznávám. Každopádně, Burákový sokol je určitě jiný film, který jistě neuspokojí popcornožrouty, které nemá v podstatě čím zaujmout, zato vnímavější divák se širším obzorem bude jistě spokojen, jelikož se jedná o takový mini road trip, žánrově spadající zhruba někam mezi odlehčená dramata, podstatné nicméně je zmínit, že krom skvělého castingu tu dominují ještě parádní atmosféra amerického jihu a působivé emoce, ztvárněné v podobě upřímné lidskosti a tolerantnosti. Samotná zápletka pak přináší sice na první pohled jednoduchý příběh, ovšem vnímavější divák si v něm najde mnoho hlubokých a pravdivých vjemů, čímž pak nabírá na poctivé síle a odkazu. Burákový sokol je zkrátka milá, příjemná, nesobecká podívaná, u které věřím, že si jí spousta diváku opravdu upřímně oblíbí. ()

666Carnage

Příjemná jednohubka ve stylu roadmovie o klukovi co má downův syndrom a chce se stát wrestlerem. Potká Shia LaBeoufa ztroskotance co utíká před svými činy ale zažijí spolu super dobrodružství. Film je občas vtipný, občas poučný ale hlavně je o tom, že lidi jako je Zack jsou dost silný. A hlavně v něčem rozhodně lepší než obyčejní lidé. 75% ()

Oralfabet

Tato noc se zapíše do historie (aspoň teda do mé osobní historie) jako Peanut Butter Double Feature - Noc, kdy jsem shlédnul dva filmy, co mají slova Peanut Butter v názvu a 74% zde na CSFD. První z nich, The Peanut Butter Falcon byl prostě takovou relativně příjemnou indie záležitostí s příběhem, který (snad až na wrestlingový závěr) není zrovna extra originální, ale prostě... příjemný. Jo a má to slušné herecké obsazení, obzvlášť Shia mě tady fakt bavil. Každopádně tím zajímavějším z obou filmů, byl rozhodně ten druhý. Rozhodně. 6/10 ()

husokachna

Ztracený Tyler je nalezen opravdovským mongolákem (big up Ali G) Zackem a nastává jejich cesta americkým jihem za znovunalezením smyslu života. Nic víc nic míň. Průměrná "road movie" s velkou přidanou hodnotou v podání super přirozeného a sympatického hrdiny s Downem, standardně bezchybného Shiy a neskutečně fotogenického vidláckého jihu USA. Začínám mít podezření, že jestli se někde na světě ještě skrývá divočina a dobrodružství, je to právě na jihovýchodě USA. Tři a půl sympatického feelgood atomového hodu. ()