Dvanáct rozhněvaných mužů

• USA 12 Angry Men (více)

Eres

Víte,jsou filmy,kde je člověku předváděno tisíce speciálních efektů,obří kulisy a nespočet rekvizit.Zde je důkaz že i z mála se dá udělat hodně.Dost často je vidět,že se kamera v malém prostoru neorientuje,je zbrklá a nebo naopak statická.Tady si brouzdá s takovou ladností a přesně zabírá to,co by mělo být zabráno.Dialogy na vysoké úrovni jenom vyzdvihují geniální scénář.Nemám co dodat,bezpochyby jeden z nejlepších filmu,už jen díky tomu kde se odehrává.Kdo by si pomyslel, že i v malometrážních interiérech se dá natočit takové drama.Klobouk dolů! ()

schebman.m

Dokonalá úkázka, že k natočení výjimečného filmu stačí opravdu jen umění herců a není potřeba dělat vysokonákladové "trháky". Ale zas je pravda, že tady těch herců, kteří uměli hrát byla plná místnost... ()

enterama

zaujímavý príbeh muža /porotcu/, ktorý svojím myslením ovplyvní úvahy jedennástich kolegov porotcov a spolu očistia obvineného nevinného mladíka. Precízny výber pri charaktere postáv , neodolatelné úvahy, spochybnenia roznych detailov vo svedeckých výpovediach a hlavne poskromná výprava a interiéry, radí tento snímok medzi najlepšie nielen tu na csfd /pri svojich 5173 hodnoteniach , pri dvojnásobku zhliadnutí by bol určite v prvej trojke/ ale aj vo svetovej kinematografii. ()

Xiras

Brutálny film, so silnými dialógmi, výkonmi a dejom. Dôkaz môjho tvrdenia, že vynikajúci scenár robí polovicu filmu. Metafora horúceho dňa a ešte ťaživejšieho rozhodnutia o ľudskom osude, v ktorom sa nedá Fonda obalamutiť väčšinou z počiatku nezodpovedných a neempatických porotcov, ktorí to len chcú mať rýchlo za sebou. ()

sanjozko

zaujimavy napad, ktory ma drzal neustale pred obrazovkou i napriek tej jednej miestnosti kde sa to odohravalo ci tomu jednemu hajzlu co tam mali a sem tam si tam niekto odskocil ()

Nepl

Jeden z mála filmů od kterých jsem si hodně sliboval a nezklamaly mě. Skvělí herci, scénář, dialogy.... Názorná ukázka toho, že stačí jen 12 herců, jedna místnost a skvělý film je na světě. Z poslední doby něco podobného dokázal film Telefonní budka, i když jde o úplně jiný žánr. ()

Fujin

Předsudky, naivita, zaslepenost, hloupost, ignorace, ukvapené rozhodování... Tyto věci budou bohužel aktuální pořád. A tento film na ně podává krátké avšak velmi poutavé upozornění v podobě kriminálního dramatu. Musím podotknout, že po uplynutí 4 dnů od prvního shlédnutí jsem si jej musel pustit znovu. ()

INsert

90min v jednej miestnosti, dialogy tak zaujimave a tak vyspickovane, ze mi to nedovoli pozriet sa inam. dazd v druhej polovici filmu bola posledna skrutka na dokonalom stroji, ktory sa razi cestu na prvom mieste od zaciatku az do ciela. vsetko to do seba zapadlo ako ma - tak to ma byt. 5*+ ()

rado3105

Nezaujalo ma to tak ako ostatnych. Minimalistika bola zaujimava, vyvoj, ale nic extra co by vo mne zachovalo spomienky na dlho. Akurat si clovek uvedomi, kto definuje pravdu a potvrdi si ze povedat dnes o niecom ze to plati na 100% je debilita daneho cloveka, alebo zaujatost. Nic neni 100% a v tomto svete a ani nebude. Clovek je pochybny tvor a staci malo a jeho myslenie sa radikalne zmeni. ()

purey

Prestoze se film odehrava cely v jedne mistnosti a Lumet ma jen minimalni prostor k tomu se ukazat tak 12ka je film u ktereho vazne lituju ze jsem ho nevidel v kine ()

botswana

Dle mého názoru jeden z nejzásadnějších a nejlepších filmů světové kinematografie, který si přední příčky mnoha filmových žebříčků plně zaslouží. Příběh je v podstatě velmi prostý, 12 porotců se odebírá do uzavřené místnosti, kde mají rozhodnout o vině či nevině tmavého mladíka obžalovaného z vraždy vlastního otce. Dle poznámek některých porotců o jeho vině není pochyb, navíc hodiny utíkají a tento den má být nejteplejší za celý rok. Nejvýraznější osobnosti celé 12-tky se nechtějí zdržovat zbytečným rozebíráním celého případu a jsou pro okamžité hlasování. Některé ruce se zvedají energicky nahoru pro verdikt VINEN a ostatní se pod tlakem většiny nerozhodně přidávají. V tomto momentě by film mohl skončit, jenže je tu naštěstí porotce č. 8 (v podání doslova o život hrajícího Henryho Fondy), který má odvahu zvednout ruku pro verdikt NEVINEN, protože má jak se během celého snímku ukáže spoustu důvodných pochybností. V této chvíli se divák v podstatě stává „13-tým porotcem“, přestože o průběhu přelíčení neví zhola nic a debata, která se po prvním hlasování rozpoutá ho teprve zasvěcuje do dění. Jak se začne ukazovat, u soudu nebylo řečeno zdaleka vše, což si dokážeme představit při zjištění, že obhajobu vedl přidělený obhájce, který se pro kluka, jež má již v 18 letech „kriminální minulost“ a s násilnickým otce ne zrovna láskyplný vztah, určitě nepřetrhnul. A právě toto se stává impulsem pro porotce č. 8, který si plně uvědomuje, že pokud selže soudní řízení, tak je na porotě, aby vše dotáhla do konce a jednomyslně rozhodla. A jde o hodně, protože verdikt vinen znamená jízdenku do elektrického křesla. Porota je pestrá směsice charakterů, které se postupně projevují a z některých nám dobře nebude (obzvláště když si člověk představí sebe na místě obžalovaného). V momentě, kdy 11 porotců přesvědčených o chlapcově vině začne své rozhodnutí obhajovat, odkrývají se jejich povahové rysy, porotce č. 1 – svědomitě plní svou roli organizátora a případ je pro něj od začátku jasný, porotce č. 2 – evidentně zvyklý nevyčnívat z davu, takže při rozhodování se přidává k většině, ale své rozhodnutí nedokáže sám za sebe obhájit, porotce č. 3 – samozvaný inkvizitor, porotce č. 4 – pragmatický burzovní makléř, který své rozhodnutí vždy zakládá pouze na předložených faktech, odproštěn od jakýchkoliv osobních pocitů, porotce č. 5 – s obžalovaným ho pojí stejné prostředí, ve kterém vyrůstali, ale v rámci začlenění se do „lepší společnosti“ rozhoduje dle ostatních, porotce č. 6 – slušný člověk, kterému ale k rozhodnutí stačily pouze fakta předložená soudem a neodvážil by se je vyvracet, porotce č. 7 – typický americký redneck, kterého účast v porotě spíše otravuje a hlavně musí stihnout zápas (co na tom, že se rozhoduje o mladém životě), porotce č. 8 – strůjce celého dění a jeden z největších hrdinů filmového plátna, porotce č. 9 – sympatický stařík s překvapivě bystrým postřehem, který několikrát zásadně zasáhne do děje, porotce č. 10 – nevychovaný hulvát, kterému by slušela bílá kápě, porotce č. 11 – evropský přistěhovalec s dobráckou povahou, který ale v rámci své integrace nemá nejdříve odvahu hlasovat proti většině (účast Jiřího Voskovce zahřeje u srdce), porotce č. 12 – většinou duchem nepřítomen, rozhoduje pouze dle ostatních a jeho občasné probuzení je přínosem spíše v závěru filmu. Právě tato pestrá směsice činí následnou zuřivou přestřelku argumentů zajímavou a napínavou až do konce. Všechny dialogy jsou vybroušené do dokonalosti, každý z porotců si užije „svých 15 minut slávy“ a v ději není nouze o zásadní zvraty. Pro mě bylo nejnapínavější přesvědčení porotce č. 4, hlavně ve chvíli, kdy si nedokáže vzpomenout na filmové představení, které před několika dny viděl (přestože se dle svých slov nikdy nepotí, tak jakmile poprvé selže jeho logika, steče mu po hlavě pramínek potu) nebo když se ukáže, že svědectví jediné „očité“ svědkyně jako naprosto nevěrohodné (prozření dokáže vyjádřit pouhým pohledem). Během celého improvizovaného přelíčení se nám povaha všech ještě víc přiblíží a někteří z nich si budou muset sáhnout hluboko do svědomí nebo se vypořádat s vlastními kostlivci ve skříni. I po tolika letech má tento snímek co říct a je důkazem toho, herecký koncert v malém prostoru utáhne celý film. () (méně) (více)

Firefly88

Zpočátku mě odradilo, že se jedná o starý černobílý snímek, navíc cca 95 % filmu je natočeného v jedné místnosti (zbytek je soudní síň a krátký venkovní záběr). Předsudky jsem odhodila už po několika minutách a na konci jsem musela připustit, že tenhle film musí poznamenat naprosto každého, kdo jej viděl (zvláště jeho náhled na justiční pravdu/omyl, pravdivost očního svědectví, atd.) Kdo neviděl, okamžitě napravit :). ()

SensationW

Film začíná v soudní síni, kde má 12 porotců rozhodnout jednomyslně o vině či nevině mladíka obžalovaného z vraždy svého otce. Shledají-li ho vinným, dostane nejvýšší možný trest - trest smrti. 12 porotců mající různou vzdělanostní úroven a pocházející z různých sociálních vrstev se tedy musí k danemu pripadu shodne vyjádřit. Probíhá předběžné hlasování, kdy se bez sebemenšího zájmu o hlubší analýzu celého případu jedenáct porotců výjádří vinen, stanovisko dvanáctého resp osmého porotce je však nevinen. Rozbíhá se diskuze, při níž rozhodnutí porotci přesvědčují toho váhavého.Jak se zdá, pro někoho není vůbec jednoduché výsvětlit důvod svého rozhodnutí, proto také asi stačilo opravdu málo a během krátké doby pár již rozhodnutých porotců začlo najednou pochybovat..Proběhlo další hlasování, tentokráte tajné a bez váhavého dvanáctého - deset vinen, jeden nevinen. Celá debata tedy pokračuje, následuje další hlasování: 8 vinen, 4 nevinen..další rozprava, další hlasování: 6 vinen, 6 nevinen. Pak už opravdu nechybelo moc, aby závěrečné hlasování skončilo jednomyslným - nevinen. Film se mi líbil, spíš než samotný závěr mě fascinoval průběh a vůbec celkový názorový vývoj..pro mě jasných 100%! ()

Naked_Snake

Podle mě krásná ukázka filmového umění. Na jedné straně: Film se odehrává celou dobu jen v jedné místnosti, černobílý, starý, nijak závratná zápletka, celý film je v podstatě založen pouze na dialozích 12ti mužů v jedné místnosti... A přesto velice poutavý snímek který diváka zaujme už v prvních chvílích. Divák se prostě nemůže od jejich rozhovoru odtrhnout, ani jednou nezačnou být nudné. Dokáže vám dát nezlomitelnou přesvědčenost (o vině mladého chlapce) a během pár minut vám jí kompletně vzít. Krásně poukazuje na rozdíly mezi lidmi a nedokonalého právního systému. ()

LOVIT

v jedné místnosti se dá natočit 90 velmi napínavých minut obsahujících dokonalé studie charakterů a ten závěr.... brilantní ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film