Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

cpt.Lynch

Výborné napínavé drama, které zpracovává téma vyloupení banky. Plusové body za to, že film vychází ze skutečné události, za vynikající herectví Pacina a Cazala a atmosféru sedmdesátých let. 4,5*. ()

headcrab

Neskutečná pecka. Po skončení jsem seděl přikovanej v křesle a nechápal, co to zase Lumet natočil za skvost. Sledovat Al Pacinův hereckej koncert je opravdu zážitek, ten chlap budí respekt z pouhé obrazovky. Skvěle mu tady sekunduje John Cazale, jehož výraz je k nezaplacení, zvlášť, když ho zabírá opět brilantní Lumetova kamera. Skvělé dialogy, pamětihodné hlášky. Nedávno viděné Serpico (taktéž duo Lumet-Al Pacino) bylo super, ale tohle je BOŽÍ. "Kiss me.What?Kiss me.When i`m being fucked, i like to get kissed on mouth". ()

J-o-k-e-r

I když J. Cazale a jeho neodmyslitelný ksicht nepřehlédne snad nikdo, tomuto filmu jasně dominuje (perfektní) A. Pacino. Určitě jeden z nejpovedenějších filmů o loupežném přepadení banky. Oscar podle mě zasloužený. Velmi emotivní, napínavý příběh o zoufalém pokusu vyváznout už z tak zapeklité situace....Filmy a. Pacina v 70. letech prostě nemůžou být špatné. ()

šerminator

Nechápu tak vysoké hodnocení, tady něco nezafungovalo. Podle mě to je určitě délka filmu. být to o dost kratší, tak by to rychleji uteko a možná by to bylo zajímavější. Bohužel zajímavá je jen první půlhodinka, pak už je to dlouhé čekání na konec a rozuzlení, jak se to vyvrbí. Jako thriller bych to nekvalifikoval, ze začátku se to tváří jako komedie (zpackaná loupež) pak jako krimi (policajti a vyjednávání) a částečně jako drama, ale než napětí jsem prožíval agónii (kdy už to skončí? at se tam stane neco zajímavého!). Přitom předpoklday film měl - řežisér Serpica, Al Pacino a podivínský John Cazale. No nezafungovalo to nejlépe. ()

Autogram

Najskôr lúpež bez plánu a neskôr lupič ako miláčik davov aj rukojemníkov. Jednoducho lupič superstár, v hlavnej úlohe Al Pacino supermlád. Film, kde sa objavil ako takéto herecké ucho treba fakt pohľadať, a tento našla televízia k mojej spokojnosti. –––– Manžel se ptá, kdy se asi dostanu domů. ()

Nepi

Al Pacino se dal po Serpicu znovu dohromady se Sidney Lumetem a je z toho zajímavý kousek na úrovni různých žánrů. Kousek, který je zajímavý jak hereckým ztvárněním, tak svou pravdivostí. ()

Pecival

Pacinova one man show (ikdyž Johny Cazale v roli polodementního parťáky byl také hodně dobrý) v příběhu o jedné hodně nepovedené loupeži a snaze se z ní nějak vykroutit. Možná kratší stopáž by nebyla naškodu, toho děje zase tolik není, navíc když film začíná (velmi sympaticky) rovnou bankovní loupeží, což navazuje solidní beznadějnou atmosféru, protože se odehrává jenom v té bankovní hale. ()

venca163

Asi nejvíc mi vadilo, jak se autoři nebyli ochotní vzdát (zřejmě) finančně náročných natočených záběrů, takže je ve filmu půl druhýho tuctu nezajímavých a nikam děj neposouvajících záběrů z vrtulníků. Al Pacino je dobrej herec, ale film je taková klasická fraška, která se (velmi pomalu) sune k očekávanýmu pesimistickýmu konci. Což bylo pro tu dobu dost příznačný. Tentokrát mě to minulo, i když určitý komediální momenty, hlavně v první půlce, byly bezvadný. Zkrátit o třetinu a hlavně si o tom případu předem nic nečíst. (65%) ()

ZkuKol

One man show Al Pacina. Celý film si ukradl pro sebe, kraluje každé scéně, každému dialogu. Bohužel mu nekteří kolegové (Sal, agenti FBI, členové rodiny) nestačí a pak se z dialogů stávají monology... Celý film má báječný rozjezd, průser stíhá průser a Sonny musí neustále něco řešit, bohužel v okamžiku, kdy vyjednávání převezme FBI, film ztrácí tempo, mizí nápady a začínají se oběvovat klišé. Je mi líto, ale tahle "klasika" mě až tak neoslovila, možná kdyby byla tak o půlhodiny kratší... ()

sedm.1

Já popravdě řečeno moc nevím,co mám tomuto snímku vytknout a ono toho asi ani moc zde znegatizovat nejde.Úžasní herci(Pacino a Cazale špička!),skvělé vytvoření atmosféry panující v 70.letech,impozantní zobrazení brooklynských ulic a života lidiček v nich,prostě paráda.K tomu na jednu stranu hodně jednoduchá a přímočará dějová linka,nutno však podotknout,že se takto k tématu přepadení nikdo ještě nepostavil a tak z jednoduchosti vlastně vzniká geniálnost a ukázání cesty dalším filmům zaměřujících se na toto zločinecké odvětví.Skutečně mi přijde,že Psí odpoledne je nepopiratelným stavebním kamenem pro tento žánr a tak si zaslouží místo na filmovém Olympu.To mé nízké průměrné hodnocení je tedy takový můj malý filmový hřích,ale přes všechny oprávněné oslavné ódy,které si Psí odpoledne zaslouží,na mě prostě vůbec nedokázal zapůsobit,strhnout mě a vlastně i celkově cokoliv ve mě vyvolat.Nevím,co za to může,ale mě to zkrátka nesedlo,přesto každému filmovému labužníkovi fim doporučuji. ()

Sdoom

Co dělá tenhle film tak výbornou a dramatickou podívanou, je naprosto zřejmé už po pár minutách. Ale nebudu tu pět ódy na Al Pacina, to by bylo nošení dříví do lesa. Krom toho je tu ale i zajímavý podtext a odkazy na dobové americké problémy. To vše přispívá k tomu, že až na pár výjimek (zejména Sonnyho hovory s blízkými) se člověk ani chvilku nenudí a napětí by se chvílemi dalo krájet. Realističnost snímku je určitě plus, i když je to tu usnadněné faktem, že je to natočeno podle skutečné události. A dá se tak trošku předpokládat, jak to celé dopadne. Za těch pár malých chybiček na kráse strhnu jednu hvězdičku z maxima, i když Al Pacino si jich zaslouží i víc než 5. Pro něj opravdu velká smůla, že ten samý rok natočil jeden český rodák jisté drama z psychiatrické léčebny, kde hrál jakýsi Jack Nicholson. Jinak by ho Oscar nemohl minout. ()

Maynard.

Do přízviska tohodle filmu bych ještě určitě přidal "komedie" a taky bych rozhodně ubral "thriller". Páč napínavý to nebylo ani trošku a zasmál sem se u toho nejmíň 5x, což není teda moc a ani nevím, esi to byl rejžův záměr, ale přišlo mi to vtipný. Asi nejvíc na začátku, když trojici zlodějů opustí jeden z nich s tím, že na to nemá :o). Zbylí dva pytlíci, který neměli vůbec žádnej plán prostě chtěli vyloupit banku a počínali si při nejmenším velice zvláštně a hlavně naprosto amatérsky. Nevím, čím si tenhle film zasloužil takle vysoký hodnocení, ale na mě teda moc nazapůsdobil a to ani mladičkej Al Pacino, kterej sice hrát umí, ale tím jak hrál roli naprostýho debila, tak mi nějak neseděl. Každopádně lepší než drátem do voko (už vím přesně co to znamená, páč Elišákoj prošťuchávali jeden slzovej kanálek :o) ). ()

Forsberg11

Ako to vyzerá, keď bankový heist robia amatéri a priposranci. Al Pacino strhol celú pozornosť výhradne na seba a v podstate je tam každý okolo neho len nutná omáčka. Samotný námet je zaujímavý: New York, Brooklyn, banková lúpež a príbeh odohrávajúci sa počas jediného popoludnia...., no v tých dvoch hodinách dej častokrát strácal tempo a príbeh bol zbytočne naťahovaný niektorými skutočne nepotrebnými scénami. Chválim to, že som až do konca bol v napätí ako to celé skončí a záver ma naozaj zaskočil. Veľmi dobrý priemer... 65 %!! ()

Circumscriptor

Sidney Lumet sa mi začína veľmi páčiť. Po zhliadnutí geniálneho Networku som mal tú česť konfrontovať sa práve s Dog Day Afternoon. Režisér však tento film poňal z úplne iného konca. Network je neuveriteľne oldschoolovito a staromódne natočený (či už sú to dlhé a dramatické shakespearovské dialógy, veľmi opatrná a elegantná kamera, či minimalistická práca so strihom), čo mimochodom vôbec nie je na škodu, zatiaľ čo v Dog Day Afternoon nám ponúkol neskutočne drsný a experimentálny pohľad na filmársky kumšt. Je potrebné si uvedomiť, že žiadna filmová hudba, improvizované dialógy a žiadne umelé osvetlenie boli obzvlášť v 70. rokoch obrovským kinematografickým zvratom; veľa filmov sa touto cestou nevydalo ani v súčasnosti, čo je úprimne veľká škoda. No a samozrejme nesmiem opomenúť ani brilantné herecké výkony. Aby bolo jasno, tak nemyslím len jeden z najlepších hereckých výkonov všetkých čias v podaní homosexuálneho Poliaka Ala Pacina, ale veľký dojem na mňa zanechal aj nezameniteľný Johna Cazale s vlasmi Panenky Márie a obočím Leonida Brežneva. ()

Arkanoid

„Hey, you. Manager. Fucker! Don’t get ideas.“ Úvodné zábery prinášajú striedanie zobrazenia životov bohatých a chudobných vtedajšej súčasnosti v Brooklyne. Nie je to veľmi záživné, aj keď to má asi naladiť divákov na postavy, no našťastie sa to deje len pri úvodných titulkoch a hneď sa ide do akcie. Treťotriedni gangstri s kvalitným podaním mimiky a hlasov Al Pacina a Johna Cazaleho sa snažia vylúpiť banku, no nevychádza im to podľa ich predstáv. Al Pacinov Sonny je veľmi progresívny človek aj na svoju dobu, Sal Johna Cazalea je akurát tak tichý a prostý človek, aby ho dokázal zahrať len on. Obaja herci majú dostatočnú temper na to, aby ste im to verili, výborne hláškujú a odkazujú aj na Attica Prison riot, čo sa ukáže vďaka dobe vzniku aj vhodným hýbateľom deja, ktorý postupne naberá celospoločenské kontúry. Kvalitná interiérová dráma, ktorá úplne nepoteší zábermi exteriérov. Veľmi netradičná, avšak kultová banková lúpež obsahuje neuveriteľné scény, čo sa týka napätia, humoru (na pomedzí týchto dvoch rozdielnych nálad figurujú divadelné výstupy napätých, siláckych rýchlych rečí medzi lupičom a vyjednávačom, ktoré sa blížia Hamletovi), vždy príde s niečím nečakaným a výborne, dynamicky mení nálady. Väčšina druhej polovice filmu je bohužiaľ nudnejšia a trochu predvídateľná, čím trochu kazí kvalitu tohto kultu. ()

crass.48

Asi neexistuje realističtější pohled na USA sedmdesátých let než Psí odpoledne. Myslím, že je až příliš realistický. Při fantastické scéně, kdy Al Pacino poprvé vyjde z banky, mi taky běhal mráz po zádech. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011