Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale), dvě nuly, které hnány životní nouzí vstupují do banky, aby ozbrojené uzmuly kus svého štěstí. Než se stačí vůbec zorientovat a zjistit, že bankovní trezor zeje prázdnotou, jsou nezkušení zlodějíčci v hledáčku policejních složek a dravých médií. Sonny a Sal mají náhle na krku z jedné strany rukojmí, z druhé strany, vedle dozorující policie, širokou veřejnost, v jejíchž očích zosobňují lidové hrdiny. S tím, jak se zvyšuje napětí, dochází v bance čerstvý vzduch a spolu s ním také veškeré legrácky a čepýření. Situace se pomalu, ale neúnosně blíží ke svému konci… 22. srpna 1972 byla v Brooklynu naplánována bankovní loupež, která neměla zabrat více jak dvacet minut. Nakonec John S. Wojtowicz, ozbrojený nejen palnou zbraní, ale především znalostí mafiánského filmu Kmotr (1972; účinkoval v něm právě Al Pacino), s psychicky nevyrovnaným kumpánem Salvatorem A. Naturalem, drželi rukojmí po čtrnáct hodin. Jedním z hlavních motivů k loupeži bylo pro Wojtowicze získání finančních prostředků na chirurgickou přeměnu pohlaví svého transsexuálního partnera, Elizabeth Edenovou. Netradiční kriminální událost mistrovským způsobem převedl o tři roky později na stříbrné plátno režisér Sidney Lumet (Dvanáct rozhněvaných mužů, Sestup Orfeův, Zastavárník, Vražda v Orient expresu). Společensko-kritickému dramatu nelze upřít jak nadsázku, s níž se umně líčí absurdní charakter celé loupeže, tak přesnou psychologickou drobnokresbu všech zúčastněných vystavených nezměrnému tlaku. Velkou zásluhu na tom nesl strhující scénář Franka Piersona, jenž za něj získal oborovou cenu Writers Guild of America i Cenu Akademie. (Česká televize)

marlon

"Dokonalá banková lúpež", ktorej "nechýbal" perfektný plán, skvelé načasovanie ani rozhodné prevedenie. Ak ešte vezmeme do úvahy, že dvojica podarených lupičov "disponovala" aj značnou dávkou improvizácie, výsledok na seba nemohol nechať čakať. A že v ňom nebude núdza o komické a absurdné situácie, to posúďte sami. Lumet všetko postavil na výkonoch charizmatických hercov a uzavretý priestor mu umožnil vymáčknuť z nich to pravé orechové. U sympatických "zloduchov" sa mu tak podarilo zachytiť vzrastajúcu rezignovanosť, u rukojemníkov zasa prehlbujúci sa stokholmský syndróm, za čím stojí nadupaný, Oscarom ocenený scenár. ()

LukH

Možná to bylo dabingem a možná ne, ale film mě docela minul. Jediným plusem tak zůstal fakt, že se jedná o skutečný příběh. Zásadním negativem je fakt, že u filmu o ozbrojeném přepadení jsem se ani chviličku o nikoho nebál, s nikým nesympatizoval a mnohé z postav mi byly protivné. ()

departed

Nepovedená bankovní loupež, během které zazní pouze dva výstřely, hudba ani nehraje a jediná věc, na kterou můžete upřít pohled, je excelentní výkon Al Pacina. Na otázku ,,Dokázal by sis představit v té roli někoho jiného?", by byla jasná odpověď NE. A už jen při pomyšlení na to, že tohle se jednou opravdu někde stalo, mě "hřejivě" mrazí v zádech. Je to takový ten pocit, když rádi sledujeme, jak se události, které byly zamýšleny jako ,,tutovky" nakonec přerostou v "absurdní" příběh jednoho nezdařilého plánu. Ale v napětí si vás tenhle film udrží od začátku až do konce. A to doslova. ()

Stanix

Tak trochu divadelní tragikomedie s mladým a sympatickým Pacinem. Něco podobného o deset let později stvořil Bebel v Bezva Fintě. Psí odpoledne působí velmi střízlivým dojmem a přitom všechny postavy jsou neuvěřitelně "lidské". Překvapil i Cazale se svým obvyklým depres-výrazem. Někdy mi připadá, že se jím nechali inspirovat britští kolegové při tvorbě postavy Listrova Mindráka z Červeného Trpaslíka. Pro Alovy fanoušky je tenhle snímek bezesporu povinností. ()

Duke90

Velice silný zážitek z filmu umocňuje bezchybný výstup převážně jediného člověka. Al Pacino - muž, který toho ve světě filmu už tolik dokázal, i tentokrát předvádí mistrovský a psychický náročný výkon. Opravdu si nedovedu představit, jak by tento zdánlivě jednoduchý snímek dopadl bez účasti této herecké legendy, protože ostatní herci (včetně Johna Cazalea) budili dojem bonusové omáčky navíc k hlavnímu Pacinovskému chodu. On by ale i ze suchého hadru dokázal vyždímat neexistující kapky štěstí... ()

Amonasr

Klasické hollywoodské krimi, které však není ničím výjimečné, snad jen tím, že bankovní lupiči jsou tak trochu nemehla, která zároveň mají ve svém neumětelství víc štěstí než rozumu, tedy až na ten vcelku předpokládatelný konec. Hlavní hrdina si navíc tím, jak smolařsky a poněkud naivně působí, protože v jádru ani není opravdový bezcitný gauner, získává sympatie publika a dokonce i rukojmí, což mi ovšem připadalo dost přitažené za vlasy, má-li to být podle skutečné události. Myslím si, že většina žen coby rukojmí dvou ozbrojených lupičů by si stěží ve skutečnosti zachovávala takový až familiární nadhled nad situací, jak to bylo zobrazené ve filmu. Takže taková hollywoodská selanka. ()

ŠpetaMarek

Opravdu odpoledne na dve veci. Napred predvedete absurdni smysl pro nepripravenost, pak stihnete sehrat roli v kulturni, socialni a medialni kritice, az vas vase blbe rozhodnuti privede k nevyhnutelnemu konci. ()

Bigfuckman

Film není špatnej, ale AL dojel na svou dobrosrdečnost a nelhostejnost k rukojmím. Jo jo spravedlnost se vyplácí. A tak i když nikoho nesejmeš stejně tě čeká kulka mezi oči. A když jí vypálí Lance Henriksen (BiSHOP) téměř jistě nemine cíl. ()

dawydx

Na pozadí jednoduché zápletky rozehrává Sidney Lumet tvrdou satiru tehdejší americké společnosti. Film si bere do parády všechno možné - od odborů, FBI až po netoleranci menšin. Na frak dostávají i masmédia, respektive jejich vliv na obyčejného člověka. Tradičně excelujícímu Pacinovi v roli lupiče, jehož plán se "malinko" pokazil, sekunduje John Cazale, můj oblíbenec s kamennou tváří. ()

Forsetino

Tenhle film mi absolutně nesedl. Začínalo to velice slibně, ale bohužel jsem se druhou hodinu dost nudil (vyjma posledních 10 minut). Scénář byl sice zajímavý, ale stopáž na můj vkus příliš dlouhá. Výborný výkon jednoho z mých nejoblíbenějších herců na začátku jeho hvězdné kariéry mi nestačil. Koukat se na upocené tváře a poslouchat v tomto případě dost příšerný český dabing bylo pro mě místy utrpením. Bohužel pro mě jednoznačně podprůměr... Sledování filmu mi opravdu způsobilo psí odpoledne. ()

HEED

No teda, nic moc. Až na pár parádních slovních přestřelek a dělání si sradny z policie fakt o nic jiného se nejedná. Je to přesně ten typ žánru který moc nesnáším. Vážné téma (vyloupení banky, záchrana rukojmích) se tu a tam občas promění v naprostou frašku. Když budu chtít film o vyjednávání, pustim vyjednavače, když komedie - tak snad každá alternativa zlodějské komedie je lepší než tohle. Obojí dohromady mě opravdu neštymuje. ()

GoustDog

Jaksi nemám slov. Perfektní práce všech zúčastněných. A další z mnoha razítek pro Al Pacina na čelo: "Jsem borec". Lepší film na téma "Jdeme si pro zlaťáky do banky" jsem doposud neviděl. Skvělý mix komedie a dramatu, který je paradoxně více reálný, než běžné "drsné schéma". Tragikomedie, jak má být. ()

kubilov

Dva nepříliš chytří a nepříliš zkušení lupiči se jednoho dne rozhodnou vykrást banku, kdepak heist movie. Dog Day Afternoon je naprosto po právu kultovním filmem a možná i tím vůbec nejlepším o bankovní loupeži. Al Pacino a John Cazale jsou jednoduše vynikající, jen dva slabí a zranitelní ztroskotanci v kontrastu s ječícími davy, stovkami policistů a stále selhávajícími plány. Perfektně zrežírováno. ()

Guran

Byl jsem do slova ohromen, jak Sydney Lumet dokázal z padouchů udělat ty dobré a z drobrých udělat zase ty špatné a vůbec tomu vše napomáhaly výkony Ala Pacina a Jona Cazalea. Příběh podle zkutečné události byl v té době zfilmován výborně. Ikdyž je vidět, že se to celé točilo ve studiu, ale i přesto mě film hodně bavil. Místy možná lehká předvídatelnost děje, ale to asi bude i tím, že jsem podobných filmů viděl už mraky, ale i přesto tento snímek má svou originalitu a především výborné herce v čele s Al Pacinem, kterému prostě role v policejních filkmech sednou. Ještě jednou smekám před filmovým štábem. Hlavním hrdinům (padouchům) jsem fandil do posledního dechu! Pěkný film. ()

ratpile

Film zestárl, o tom žádná. Herecké výkony dnes působí místy vtipně(bankovní úřednice) a scénář si v druhé polovině také vybral slabší chvilky. Hodnotit snímek dnešní optikou ale není tak snadné. Dog Day Afternoon dnes zkrátka ani nemůže mít sílu, jakou ve své době disponovalo. Témata homosexuality, dozvuků války ve Vietnamu i sílící moci médií dnes nepůsobí tak úderně, jako v roce 1975. Brutálně potlačená vězeňská vzpoura v Attice není pro našince, čtyřicet let poté, také žádnou velkou bolístkou. Atmosféru zmatení společnosti a sílu zmíněných témat ale snímek vystihuje znamenitě - docenit je v plné síle může možná jen pamětník, ocenit je může i dnešní divák. Nakonec, vyjma silných témat, pořád je tu ještě více než solidní drama o bankovní loupeži. Tempo vyprávění sice občas hapruje, ale ta upocená, dusná atmosféra, místy skvěle absurdní nádech a především úžasný, živočišně hrající Al Pacino, tomu bez problému přiklepnou štempl výjimečného. Závěr a titulky (bez hudby, jen za zvuku sirén a motorů letadel) jen podtrhly bezvýchodnou situaci bezradného Sonnyho Wortzika. p.s. Al Pacino je svému předobrazu Wojtowiczovi neskutečně podobný, stejně tak i filmové reálie a okolnosti celého přepadení. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (více)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011