Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Freemind

Sympatické, netradiční road movie o jednom zarputilém stařečkovi a jeho traktůrku. Lynch alespoň jednou dokázal, že dokáže natočit normální, výborný film. Poklona. Škoda, že takové - z jeho pohledu - experimenty nedělá častěji. ()

kaylin

Krásný příběh o tom, jak se jeden starý pán rozhodne na stará kolena znovu vydat na cestu a navštívit bratra, který měl mrtvici. Oba bratři spolu nemají nejlepší vztah a dlouho se neviděli, a tak je Alvinova cesta osobním očistcem. Tohle opravdu není klasický David Lynch, ale díky tomu, jak snadné je ho pochopit, díky tomu, jak nepateticky, ale přesto silně podává osudy člověka, se můžete podívat na jedinečný snímek, který dokáže během hodiny a tři čtvrtě ukázat to, jak je život krásný a zároveň hrozný. Ať chceme nebo nechce, stáří tam na nás někde čeká. Ale stáří ještě neznamená, že přestaneme žít, jen to bude víc bolet. ()

Remedy

Nestává se často, aby režisér typu Davida Lynche dokázal diváka dojmout k slzám (vyjma Sloního muže samozřejmě). „The Straight Story“ je natolik citlivě a hlavně civilně odvyprávěný příběh s překrásnou hudbou, že ani jedno mé oko nezůstalo suché. Vynikající Richard Farnsworth ve své poslední roli. ()

Zhago

Velice silný, dojemný a Lynchovsky-netradiční příběh, který nenechá v klidu i toho největšího suchara... ()

beran-ek

Velmi dobře hrající Richard Farnsworth "dědu", co jede přes 370mil za svým bratrem na netradičním to prostředku - sekačce. Čistě lidský příběh plný mouder, dojemných chvil, pěkných scenérií a hudby. Pro mě zároveň netradiční Lynch, po jeho klasických mindfucích. ()

JohnMiller

Aha!!! Relatívne normálny film od Davida Lyncha. Relatívne píšem preto, lebo, aj keď sa to nezdá, má to isté Lynchovské vsuvky, ale keby mi to niekto pustil bez úvodných titulkoch, v živote by som to naňho netypoval. Je to také, také striedme dramaticko-výpravné s originálnym námetom, ktorý zaváňa minimálne filmovými cenami, ak nie ak nie samotným Oscarom (Neskoršie som sa dopátral. že jedna nominácia bola). Ide o neskutočne, netradičné, road movie, ktoré sa riadi najštandardnejším štandardom v tejto oblasti. A to, že hlavný hrdina ide z bodu A do bodu B. To sa nikdy nemení. Mení sa iba obsah a to čo sa protagonistovi deje počas cesty. Pri road movie nieje dôležitý cieľ ale cesta. A táto cesta staručkého rednecka, so všetkým čo k tomu patrí, rozhodne stojí za pozretie. Alvin Straight, starý dedko z juhu USA, bývalí alkoholik, tuhý fajčiar, veterán II svetovej vojny, si žije svoj pokojný život so svojou postihnutou dcérou. Zdravie mu už veľmi neslúži a na lekárov iba frfle. Jedného dňa dostane správu, že jeho brat s ktorým sú už 10 rokov pohádaný, dostal nejaký záchvat a je na tom zdravotne biedne. Starký sa tak starecky zatne a rozhodne sa, že ho navštívi. Nemôže však šoférovať a ani žiadny spoj mu nejde k jeho bratovi, ktorý býva priamo v lese ako samotár. Rozhodne sa preto, že pôjde na svojej pojazdnej kosačke. Troška si ju upraví a ide. Je to absurdné ale svojim spôsobom veľmi citlivo nakrútené, až mi to pripomína film Nebraska (2013) Nominovaný na Oscara.. Myslel som si vtedy, že Nebraska je film s úplne originálnym námetom. Teraz však viem, že nieje, to je tento. Starček po ceste stretáva kopu zaujímavých ľudí, svojimi múdrymi radami pomôže nejednému človeku ale zároveň mu nejeden človek takisto pomôže. Od Lyncha by som po Elephant Manovi nečakal také ukážky ľudskosti. Som myslel, že to bola iba náhodná odbočka. Najkrajšia scénka bola tá, kde si dvaja veteráni II svetovej vojny zaspomínali na staré časy. Cudzí ľudia, ktorý sa v živote nevideli, sa proste stretli v nejakej krčme a začali sa rozprávať. Bolo to neuveriteľne dojemné. Je to parádny film, ktorý si môže pozrieť aj bežný divák, a takých od Lyncha veľa nieje.... ()

willow666

Je to moc hezký, skvělé dialogy, kamera, HUDBA.... Já ale neuznávám ani Sloního muže, ani Alvina, já čekám vždycky Lost Highway. Tohle je do televize. ()

Dont

Richard Farnsworth bez diskusí zaslouženě nominován za svůj herecký výkon. Výborná hudba, dojemný příběh, potichu a sporadicky mluvící Alvin, ale o to více dává smysl, to co říká. Neviděl jsem moc srovnatelně dobrých snímků o podzimu života. ()

L_O_U_S

Zdaleka nejjednodušší Lynchův film, který divákovi připomíná, že cestování není o tom dostat se k cíli co nejrychleji. Zároveň pěkně vyobrazuje spoustu věcí, kterým jsme v současném spěchu odvykli - především ale mezilidské slušnosti. Zaujme taky dojemná role Sissy Spacek. (844., 15. X. 2013) ()

Skip

Tento film se zcela vymyká v Lynchově filmografii a jde bezesporu o jediný jeho film, který je naprosto pochopitelný bez jakýchkoliv diskuzí, domněnek a teorií. Jedná se o velmi prostý příběh, v němž se vydá starý Alvin Straight na dlouhou cestu za bratrem, k čemuž použije poněkud netradiční dopravn prostředek. Alvin jede pomalu, ale jistě, potkává různé lidi, sem tam prohodí jakoby mimochodem nějaké moudro, zazvzpomíná si na léta v armádě a to je v podstatě všechno. Jednoduché jak facka, vcelku přímočaré jako silnice na středozápadě USA, a přitom to skvěle funguje. ()

TominoLa

Když jsem slyšel na YouTube jak o tomhle příběhu vypráví Jarda Dušek, měl jsem jasno. To musím vidět. Nedostal jsem jeden z nejkrásnějších road-movie, dostal jsem jeden z nejkrásnějších filmů co jsem viděl. Výkon Richarda Farnswortha byl excelentní a Oscar by mu slušel. Já s ním jeho cestu prožíval, držel pěsti a utíral si slzy. Jo, byla to síla a rád si to brzy připomenu. David Lynch určitě není můj oblíbenec, ale ty skutečné příběhy jako třeba i Sloního muže umí vyprávět jako málo kdo. 10/10 ()

Anglie

"Silný lidský příběh", tak by klidně mohl znít podtitul tohoto nejnormálnějšího Lynchova filmu. Film o tom, že když se chce, tak všechno jde. Jenom nechápu tu nominaci Farnsworthe (představitel Alvina Straighta) na Oscara. Zas tak dobře nehrál. ()

SgtPepper

Někomu se může zdát The Straight story příliš přímočarý (natočil ho přeci samotný David Lynch!), někomu moc sentimentální nebo nudný. No pro mě je to nejkrásnější road-movie, jaké jsem zatím viděl. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti