Králíček Jojo

• USA Jojo Rabbit (více)

Být v nacistické Třetí říši malým blonďatým klukem znamená poměrně dost přímočarou kariéru. Tedy aspoň na jejím začátku. Jedním z prvních kroků je členství v organizaci Hitlerjugend, čili v „Hitlerově mládeži,“ což obnáší trochu vojenského drilu, pálení závadných knih, vyhazování věcí do vzduchu, nenávidění židů a podobné hraní si na vojáčky i na válku. A to v partě se spoustou Hitlerovi též velmi oddaných kamarádů. Smysl a cíl to má jednoduchý: stát se řádným a plnohodnotným nacistou. A tím chce být i desetiletý kluk Jojo (Roman Griffin Davis), kterému v tom pomáhá jeho imaginární přítel, tak trochu nablblý Adolf Hitler (Taika Waititi). Adolf Jojovi radí v různých životních situacích a podporuje jej v jeho správném náckovství. Zlom v Jojově životě nastane v okamžiku, kdy zjistí, že jeho maminka (Scarlett Johansson) ukrývá v podkroví židovskou dívku (Thomasin McKenzie). Od té chvíle musí malý Jojo čelit svému vlastnímu zaslepenému nacismu a s tím mu jeho vymyšlený Hitler už může jen velmi těžko poradit. I když se docela snaží. (CinemArt)

vyfuk

To, co se zdálo jenom nějaká další skoro nepodstatná a někým vyzdvihovaná záležitost se vlastně stala skvělou pohodovou záležitostí na necelé dvě hodiny. Waititi může mít všeljaký humor. To potvrdí už prvních asi pět minut, kdy se motáme v nějaké zbytečné punch line, která vás ale ani nijak nepraští. Vy si trochu začnete myslet, že to takto bude stále. Jenže ono začne hrát německé Beatles a uvidíte, že tenhle film nikdy nebudu brát nijak vážně a už se trochu uvolníte. Režisérovi se musí nechat, že on má svoji vizi, kterou chce předat. Je vidět, že s tímto filmem přišlo mnoho vyhrání si a to je odměněno nejednou festivalovou poctou, nominacemi na velké ceny a hlavně diváckou přízní. Velmi rychle se vám stane, že si zapamatujete nejednu hlášku a necháte se divit z oněch bizarních situací. Film je sice mnohdy doplněn o trochu zbytečné a zvláštní dialogy s Johansson, která nicméně zvládá svou roli perfektně. V tom je určitá kaskáda, protože Waititi se zhostil té nejzásadnější role a udělal to asi nejlépe jak mohl v rámci zesměšnění a napodobění, a o genialitě hraní teprve 12ti letého Davise se ani nedá mluvit. V jeho hraní je neuvěřitelná přirozenost a ladnost, ze které by se mohli učit i dospělí herci. Rockwell v roli hodného nácka není výjimkou. Je zajímavé jak se film rychle přetočí z komedie na vážný film. Přirozeně i přesto nečekaně. Hlavně naprosto geniální scénou u oběšenců. Poté už se to celé sype, občas opět s nějakou zajímavou a nečekanou hláškou v rámci situace. Jednoduše řečeno, nerad bych soudil film podle plakátu. Zde jsem učinil a myslel si, že film bude nevýrazná kravina. Spousta lidí řekne, že jde o trapný film s trapným humorem. Jenže to je prostě silně subjektivní záležitost. Protože u mě se o tom tak mluvit nedá. Velmi příjemné zpestření konce letošní sezóny. ()

JustMeeKatie

Nebylo to úplně přesně takové, jak jsem si podle traileru myslela, přesto jsem se rozhodla hodnotit 5*. Myslím si, že jde o velice dobře zpracovaný film, který by se ve volných hodinách měl pouštět ve škole v hodinách dějepis. Kde jinde totiž najdete pohled na druhou světovou válku očima 10letého německého chlapce? PS: Bonusové body za výběr písní (nechyběl Bowie a "Komm, Gib Mir Deine Hand" mi bude asi dlouho ležet v hlavě). PPS: Stephen Merchant opět pobavil. Heilovací scény mě dostávaly asi úplně nejvíc. ()

svobik

Jo, jo! V rámci klasické hollywoodské produkce vlastně docela úkaz, Waititiho satira je dost jiná, a pokud člověk neví, do čeho jde, možná mu bude dýl trvat, než se naladí. Mě tahle jinakost přiznám se dost bavila, od pitvořícího Hitlera, přes skvěle napsanou postavu Rockwella, až - světe div se - po dětskou romanci. Samozřejmě, občas zamýšlené vtipy míří jiným směrem, než by mi bylo po chuti, na druhou stranu ale Králíček Jojo patří mezi to nejoriginálnější, co za poslední léta vzniklo. Za to velký palec hore. 8/10 ()

Killda

Waititi nezklamal a dokazuje, že patří mezi nejkreativnější tvůrce současnosti. Snad ho Hollywoodský korporát nesemele a bude moci stále točit nezávislé filmy jako Jojo Rabbit. Parádní satira a svěží vize (sice nijak originálního a předvídatelného) příběhu, který by žádný Evropan či Američan nedokázal natočit. Ta vize je jedinečná, protože je z druhého konce světa. Jediný opravdový problém jsem měl paradoxně s Waititiho Hitlerem, který je místy otravný a hlavně pro funkci příběhu dost zbytečný... To je ale v celku stejně bezvýznamné jako Slovenský štát za války. 8/10 ()

Jacob23

chytré i trapné - veselé i smutné - milé i hnusné každopádně jeden z mála pozitivních zážitků o nacismu ()

mkubalikova

Nejlepší film o náckách od Hanebných panchartů. Scarlett je vynikající a opět dokazuje, že je nejen krásná, ale i velmi dobrá herečka. I ostatní herci jsou výborní a Waititiho Adolf je boží!! 90% ()

Ichabod

Být náckem není lehké v žádné době. A to je dobře. Humor co baví a občas trochu přejde ten mráz po zádech a dojde i na velmi dojemné momenty. Herci jedou bomby a Scaŕett hraje letos po Marriage story zase na Oscara. ()

Jaro.Krafcik

Další Oscarový film, ale toto bolo čo? Skvelá satira. Ja som sa bavil takmer celú stopáž. Výborní herci. Skoda že deti nemôžu dostať Oscara, lebo výkon hlavného herca, jojo zajačika, bol neskutočný. Jednalo sa o milé prekvapenie roka 2019. Kto videl nemecký film Už je tu zas, tak toto je o niečo lepšie. Musím dať plný počet. Ten koniec bol smutný ale zároveň krásny. 5* ()

drackula

Tak toto sa podarilo. Satirický pohľad na nacizmus, ktorý sa pestoval v hlavách chlapcov a oni tak brali toto pokrivené vnímanie sveta ako úplnú samozrejmosť. Má to svoje silné momenty, komediálne prvky fungujú tiež skvele a Scarlett Johansson a Sam Rockwell si herecky kradnú celý film. U mňa maximálna spokojnosť. Dlho mi žiadny film takto nesadol. 100% HBO GO ()

JohnSmith

Druhá světová válka očima dítěte, které vzhlíží k Vůdci a představuje si ho jako kamaráda. Propagandou pošramocená mysl malého chlapce, ale není úplně ztracena. Film je to pěkný, humor je dost drsný a hnaný ad absurdum. Na druhou stranu jsou tu i silné scény, např. ta s popravenými na náměstí. Nicméně celkově mě to až tak moc neuchvátilo. ()

Autogram

Veľmi veľa myšlienok o vojne na film tváriaci sa trochu ako detský. Pritom je to miestami príliš aj pre dospelého, niekedy je to až tak zamotané, že som sa z toho nevedel dostať. Vymývanie mozgov už od malých detí nie je výsostnou vecou fašistického Nemecka, veď to poznáme aj my z nedávnej minulosti a dnes je to tiež horkou realitou vo viacerých diktátorských režimoch. –––– Na romantiku nie je čas, sme vo vojne. –––– Choď a zastreľ každého, kto vyzerá inak ako my. ()

blackkocour

Být malý kind v Hitler-Jugendu není úplný med. Ale pokud bude na nás vyhlížet Führer, nemůže se nic stát! Malý Johannesburg, je zapálený malý nazi, který si od imaginárního Pedofa nechává radit, jak má podříznout krysáckého žida nebo incestního Rusa. Satira od Taika Waititi má být považována, jako absurdita veškerého nacistického stereotypu. No, té satiry na kterou jsem se těšil asi nejvíce, tam byla spíš jak hrudka v krku. Ne, že by ji tam nebylo, ale ve většině případů se jedná jen o černou komedii smíchanou s drámou. Imaginární Hitler, kterého si představuje malý Jojo, je totálně blbý a naivní. Je to jen výplod fantazie malého kluka, který je už od malička naučenej se takhle chovat. Narozdíl od reálných postav a skutečných nacistů, se chovaj stejně demetně a tupě. Doprdele vím, že jde přeci o absurditu nacismu, ale mě to maximálně tak nasralo.. i celá ta sranda okolo války, židů nebo třeba gestapa, (eeh, na Kryštofa Waltze mu nesahaj ani po kotniky) mi přišla až moc žánrově zkreslená, aby to zřejmě každý nedonošenec pochopil a tlemil se praženou kukuřicí v kině. Jenže. pak přijde celkem dost silná scéna, která to jen zbytečně zmrví, a z komedie má být najednou drama? Je mi líto, že až tak z velkého očekávání jsem zachytil jen velké zklamání, ale klidně to zařeknu, že tohle může být slibný adept na nejlepší film roku (v téhle situaci asi taky jediný). Monty Python dokázal Hitlera lépe zparodovat, než Taitakův Králiček Jojo. Hai, Hitler! ()

andalin

Nemám ráda, když mi lidi přechvalují filmy, ale Jojo Rabbit byl TAK geniální, že to výjimečně udělám taky! Výborní herci, výborné postavy, výborný scénář a výborný soundtrack mě provedli turbulencí emocí. Taiky filmy jsou pokaždé tak originální, že mě ten chlap ještě dlouho nepřestane bavit. Vůbec jsem se nebála tomu těch 5 hvězd dát, kdybych mohla, dám i víc. Jak už jsem říkala spolukoukajícím - přišla jsem se smát, ale nečekala jsem, že budu tolik brečet! Jo a ještě jsem tedy chtěla dodat, že komedie a holocaust je vskutku odvážná kombinace, to bylo jasné od začátku... Na jednu stranu si říkám "too soon" a na druhou nechápu, že s tím někdo nepřišel už dřív. ()

Darth_AK

Králíček Jojo je opravdu velmi dobrý film. Uvažoval jsem nad 4*, ale závěr filmu, v němž je v satirické rovině ukázáno posílání dětí na smrt a beznadějný boj trosek německého národa za ztracenou věc mě tak dojal, že nemůžu jinak. RGD je jeden z nejlepších dětských herců, jakého jsem kdy viděl, jeho kamarád Yorki mu zdatně sekunduje, Scarletta mě konečně přesvědčila že je dobrá herečka, a Sam Rockwell standartně válí, stejně jako další dětský objev, Thomasin McKenzie. Snad jen některé scény s Hitlerem byly navíc, ale jinak Taika odhadl přesný mix humoru a smutku, myslím že tak ostré prolínání jsem ve filmu ještě neviděl. Zkrátka tento film stojí za to, vidět ho v kině, a mnoho skrytých narážek na nacismus v něm je čistý poklad. 5* "Now its definitely not a good time to be a Nazi." ()

spikey1

právě jsem viděl pětihvězdičkový český film! Tak proč to tu neumíme, když ty štáby na to tu jsou? I pro tuhle dobu nabízí krásný poselství se z toho nepos.at ()

Fox85

Chápu některé negativní reakce na tento film, taky jsem pár nedostatků viděl. Ale celkově se mi to líbilo a dovedu si představit, že se někdy podívám znovu. ()

Chris Evans ztvární legendárního herce

10.02.2020

Ceny BAFTA – výsledky

Ceny BAFTA – výsledky

03.02.2020

73. ročník udílení Filmových cen Britské akademie je za námi, kdo slaví, a kdo naopak odešel domů s prázdnou? Nejlepším filmem bylo nakonec zvoleno válečné drama 1917 Sama Mendese. Snímek si odnesl… (více)