Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, se kterým se jedna z rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Balón však těsně před hranicí havaruje a východoněmecká tajná policie Stasi nalezne stopy po tomto jejich nezdařeném pokusu o útěk. Okamžitě se rozeběhne vyšetřování a pátrání. Obě rodiny pod velkým časovým tlakem shání materiál a vyrábí nový balón, ale každým dnem se okruh policejního pátrání kolem nich zužuje, hrozí jim odhalení a zatčení. Začíná další nebezpečný závod s časem a s policií v patách. Dostanou ještě šanci na druhý pokus? (Cinemart)

Autenticita

Tak byla to událost, o které se v generaci mých rodičů, tehdy třicátníků, mluvilo s obdivem, a vím že alespoň mužská část rodiny toužila dostat se ven takovým dobrodružným způsobem taky. Nějak se nám domů dostal západoněmecký časopis s tím krásným balónem přes celou obálku, byla to nádherná pestrá věc. Táta měl ten posvátnej časák dlouhá léta u sebe. Jednou jsem se ho na to ptala, a povídal, že v tom balónu přeletěla východoněmecká rodina na západ, a že ho ušili doma ve sklepě na staré singrovce. Jestli ve mě tedy ten film něco vyvolal, tak tohle: ten starý pocit sdíleného zoufalství mixovaný s velkým obdivem k těm, kteří měli odvahu riskovat útěkem úplně všechno, a zároveň dost šikovnosti a štěstí, aby se to povedlo. // Tu jednu hvězdu sundavám za iritující hudbu. ()

Hanys_

Nenudil jsem se ani chvíli. Tempo šlape v až hollywoodském rytmu, o velkolepé hudbě jak ze Statečného srdce nemluvě a fakt jsem nemohl uvěřit tomu, že se tohleto vážně stalo. ()

Adramelech

Nevím, s čím byli východní Němci tolik nespokojení. Měli tam nudistické pláže, laciná lidová autíčka značky Trabant, také obchody byly lépe zásobené než u nás, třeba tam byl běžně k dostání mletý koriandr. V NDR vycházela spousta reedic či nových vydání klasických německých knih, např. v 70. letech vyšlo v Lipsku souborné vydání sebraných Paracelsových spisů (ed. Bernhard Aschner, poprvé tiskem Jena 1932). Dnes tam mají kapitalismus, Green deal, zemi prolezlou migranty, islámský terorismus a utéct není kam. Nicméně film byl napínavý a pěkně udělaný. Jaký je to pocit, když člověku slintá za patami tajná policie, si dobře pamatuji (z období socialismu, samozřejmě). „A co když se nám na Západě nebude líbit?“ ptá se klouček rodičů. Stejnou otázku jsem si kladl také, když jsem seděl ve Vindoboně s vystěhovaleckým pasem v kapse. ()

Disease

Film o době, která se, doufám, nebude opakovat. Vykreslení atmosféry je bravurní a celkově je to i velmi napínavě natočeno, za cenu určité stylizace. ()

prezdivaka

Film je rozhodně zajímavý svým námětem a příběhem. Ten je bohužel uchopený velmi nešťastně. Většina postav ukrutně přehrává a chvílemi vše kazí ohromná podbízivost dramatizaci děje. Na úkor uvěřitelnosti. Film tak zklouzává až k hollywoodskému béčkovému vyznění. Je to škoda, protože při lepším režíjním vedení mohl snímek dosáhnou o hodně výš. ()

mira007

V roce 1979 se pokusili dvě famílie z DDR dostat do NSR přeletem po domácku vyrobeným balónem. Tento německý film sleduje tyto dvě rodiny po prvním neúspěšném pokusu, kdy začíná závod s časem, kdo bude rychlejší. Buď se dostanou jakkoliv na západ, nebo je na základě stop vystopují bezpečnostní složky. Na to, že to je civilní film o obyčejných lidech, tak je to hodně napínavá podívaná, u které se tají dech. jako záporák ze Stasi tady je největší hvězda Thomas Kretschmann esesák z pianisty. ()

filipvrbik

Naprosto úžasně natočený thriller (opravdu to thriller je, i když je to na základě skutečných událostí) o útěků dvou rodin z východního Německa do západního... Opravdu to skvěle funguje, neustále stupňované napětí, SPOILER - je až k nevíře, že se plán doopravdy povedl, protože Stasi byla všude... Němci se tentokrát opravdu vytáhli a natočili něco, co se směle rovná nejlepší Hollywoodské produkci...95% ()

Cement73

Bezchybne natočené, slušné vizuály DDR. Napínavý príbeh z 79teho roku o odvahe a šikovnosti pár ľudí. Sloboda je strašne dôležitá! ()

cuchillo

Film je natočen podle skutečné události, a i když člověk tedy ví, jak to dopadne, je to napínavé až do konce. Němci točit filmy prostě umí. ()

VictorMartel

Ballon exceluje ve všem, co zamindrákovaný lacině antikomunistický český film neumí. Tedy ne, že by někdy kýčovitě nezafňukal nad těžkostmi života v zadrátované zemi, ale jeho potřeba vysvětlit misi emigrantů kritikou režimu je střídmá a nenutkavá, protože – na rozdíl od všech těch Učitelek (2016), Milad (2017) a Havlů (2020), jimiž jen vyvrcholil dávno započnuvší proces šablonovitě repetitivního a takřka monotematického antikomunismu v českém filmu –, vyplývá právě jen z nezbytnosti námět vysvětlit, a ne z krátkozrakého kalkulu, jak uspět bez námahy, tak charakteristického pro angažovaností posedlý produkt zacykleného porážení, zároveň prý dávno poražených, bolševiků. Místo v českém filmu tradičně ztvárňovaných tupých, ošklivých, baculatých a buď fanatických, nebo bezpáteřních podporovatelů vedoucí úlohy komunistické strany tu máme krásné, slušné a se základním směřováním, k němuž se režim zavazuje v prohlášeních, sympatizující uvědomělé občany, včetně perfekcionistického profesionála v řadách Stasi. A zároveň se tu doslechneme o otci, který ze státu zdrhnul bez rodiny. Film si tedy nepomáhá účelovými karikaturami, zřejmě proto, že je primárně určený pro kulturně dospělejší trh, kde by mu úlety českých vymítačů socialismu neprošly. Není plný nudných komentářů na nedostupnost žárovek, výjezdní doložky a kádrování, lidi si tu žijí velmi slušně, v mnoha zásadních ohledech pravděpodobně slušněji než většina dnešních východních Němců, ale samozřejmě i tak dokáže velmi efektivně odkomunikovat tíseň plynoucí z nemožnosti alternativy, krajně omezené plurality a strachu. Poněkud selhává v dialozích probírajících otázku po smyslu hranic střežených s výstrahou smrti. Sám jsem donedávna nechápal zájem vedoucího aparátu bránit občanům v emigraci a dodnes nepřijímám zvolené řešení, které považuji za psychologicky kontraproduktivní a propagandisticky krátkozraké. Podplukovník vysvětluje svůj hon sentimentálním vztahováním nezpochybňované ohraničenosti k identitě, a tak své pátrání, jež jinak dovede velmi dobře zpochybnit („Wir können doch froh sein, wenn die Feinde des Sozialismus einfach abhauen. Wenn wir das Gesindel los sind, oder?“), bere příliš osobně. Nikdo tu pravdivě neřekne, jakého původu je celá ta myšlenka před kapitalismem zadrátovaného státu. Kapitalismus té doby jednoznačně lépe odměňoval kvalifikovanou práci, což byl také dominantní motiv ke geopolitické dezerci inteligence. Ta mohla být lákána vyšší rozmanitostí svobod, ale hlavně věděla, že si za hranicemi přijde na vyšší výdělky. Jenomže stát, který těmto lidem vzdělání poskytl, o ně nechtěl a nemohl chtít systematicky přicházet, jestliže si za příklad nebral třeba Kongo. Vlastně by na svoje náklady vyráběl kapitalismu kvalifikovanou pracovní sílu, a tak ho svým vlastním úsilím posiloval ve všeobecné konkurenceschopnosti. / Snímek je po celou dobu napínavý a nabízí krásné lidské momenty. ()

Warhorr

Nepamatuji si, kdy naposledy jsem byl napjatý půlku filmu v kuse jako tady. Jedinečný filmařský počin našich sousedů. On ten socialismus totiž vážně asi tak parádní nebyl. ()

Olaf7

Takový nástup jsem dlouho nezažil - prostě se jde hned na věc, žádná předehra a řeči okolo. Jak jsem viděl Německo, tak se mi do toho dvakrát nechtělo, ale ve finále musím říct, že tenhle snímek je sakra povedenej a má všechno, co bych od tohoto námětu čekal. ()

Pawlisman

Začátek nevypadá dobře, ale film se poměrně rychle rozjíždí a režiserovi se daří držet neustálé zvyšujícící se napětí (sic dost uměle a dozajista daleko reálné předlohy). Ale zrežírované je nadprůměrně... z ničeho se podařilo vymáčknout uměle slušný kousek. ()

Saur.us

Německý pohled na železnou oponu, nervák od začátku do konce s výborně vystavěným pocitem totalitní paranoi ze všudypřítomné Stasi. A závěr (i když předem jasný), jako třešníčka na dortu. Wunderbar! ()

kakadu

Rád bych též napsal „pár“ slov k tomuto snímku. Věřím, že se něco vzdáleně podobného mohlo stát, ale jistě ne takto, jak jest zfilmováno a dle mého názoru se nejedná o drama, či thriller, nýbrž o dobře zfilmovanou pohádku. Film má sice napětí i spád a nenudíte se…pokud se příliš nezamýšlíte a o těchto věcech nevíte více. Scénárista dělá z bývalé německé policie Stasi úplné „blbce“. Ale to oni nebyli. Měli neskutečné možnosti a byli dobře vyškoleni. Překročit bývalou hranici NDR – NSR nebylo vůbec snadné, bylo to téměř nemožné. Za celou historii se to podobně povedlo pouze pár jedincům pomocí různých, podomácku vyrobených pomůcek (například překročení hranice po drátech vysokého napětí). Tyto pak byly umístěny v německém muzeu jako exponáty. ()

Chundys

Teda podle traileru co jsem tehdá viděl v kině, jsem si řikal, panebože to bude sračka! Ale jako ono se to povedlo úplně neskutečně :-) Takže tleskám a řadím další povedený snímek do složky oblíbené :-) ()