Undone (TV seriál)

Animovaný / Drama

USA, 2019–2020, 7 h 11 min (Minutáž: 22–30 min)

Hisko Hulsing

Amie Doherty

Už je to dlouho, co jsem si takto užíval nějaký seriál o pouhých osmi episodách. Undone nás zavede do... A víte co? Nečtěte si popis, nezkoumejte příběh, neptejte se ostatních... Nejvíce vám tento seriál dá, pokud o něm nevíte nic... Přesně takto jsem si ho užil já a představa, že by mi někdo sesumíroval, o čem by to mohlo být, by mi průběh jen zhoršila. :-) Připravte se na jízdu. Je pěkná. 85 % / 87 %(17.9.2019)

Mind-bending mindfuck. Na první dobrou nepochybně zaujme svébytná grafická stylizace (maznutá a jakože lehce odfláknutá rotoskopie), na kterou je třeba si chvíli zvykat. Nejde však o gimmick. Má totiž své opodstatnění, jelikož díky ní veškeré to ztvárnění i vnímání snové (ne)reality funguje naprosto skvostně. Ovšem nepředbíhejme, protože Undone je o Almě, toho času učitelce ve školce, a jejích problémech s matkou, sestrou, přítelem, prací, sebou sama, rodinnou anamnézou/predispozicí psychické poruchy, náladami, vztahy, emocemi a... Jednoduše řečeno je Alma jedna z vůbec "nejživotnějších" ženských postav na poli veškeré quality tv tvorby. V kategorii "nehorázně sympatická sarkastická tak trochu mrcha" pak konkurenci nemá žádnou. A není to pouze o ní. Být to čistě drama i bez toho "navíc", tak by to plně obstálo. Jenže ono tu to "navíc" je. A pořádné. Almě se totiž díky těžké autonehodě otevře zcela nový svět. Začne vnímat časoprostor ve čtyřech rozměrech. A tady začíná sofistikovaná hra s divákem, kdy tvůrci velmi uvědoměle žonglují s mnoha míčky (je stále v komatu? vysadila prášky a propadá se do hlubin svého šílenství? je to skutečně sci-fi vycházející z šamanských zážitků?), kde si budete všímat i toho, že v určitém typu scén má Alma vždy konkrétní oblečení i obuv. Budete na Almu nahlížet jak z jejího pohledu nespolehlivého vypravěče, tak zvenčí pohledem postav jí blízkých. A ta forma. Není v podstatě nic těžšího než "zfilmovat" (ne)logičnost a (ne)návaznost snové (ne)logiky. To že to v podstatě nedává smysl, mění se prostředí, postavy, dění, ale přesto se drží logická navazující linka čili to paradoxně dává smysl. Zkouší to mnozí, ale komu se to kdy skutečně povedlo? Gondry ve Věčném svitu neposkvrněné mysli jest výjimkou potvrzující pravidlo. Tvůrci Undone to však dávají opakovaně levou zadní. A k tomu nikdy ani na okamžik neztrácejí ze zřetele, že to je hlavně a především o Almě a nikoli o holotropním cestování časoprostorem. | S1: 5/5 | (16.2.2020)

Nezvyklé vizuální zpracovní, mnoho originálních nápadů v rámci kreativity, skvěle napsaný scénář a především výkon Rosy Salazar, jejíž sarkastická a živelná Alma vás chytne a už nepustí. V rámci tématu nejde o něco převratného, ale styl vyprávění je silný, má mnoho vrstev, hloubku v motivech i skvěle vykreslenou psychologii postav (především tedy hlavní hrdinky). Jakmile jsem to pustil, musel jsem to vidět do konce a dal jsem to na jeden zátah. Emotivní, nápadité, artově velmi zajímavé.(4.1.2020)

Provedení je originální a zajímavé,samotné téma se mi taky celkem líbilo....ale myslím si,že to úplně nevyužilo svůj potenciál.Místy to působí docela zmateně...celé to je hlavně o Almě a jejich problémech,rodinných vztazích,mrtvém otci,nových schopnostech a nebo je to úplně jinak? To si tak jedete v autě,najednou vidíte mrtvého otce,máte dost vážnou nehodu a od té doby není nic jako dřív.Objevujete své schopnosti a hrátky s časem můžou začít,ale je to ve skutečnosti vážně tak? První série neurazila,konec docela navnadil na druhou sérií...tak uvidím,jaký směr to nabere.*S01-65%(1.3.2020)

Hned na začátku vás zaujme originální animované zpracování, které napříč příběhem poskytuje celou řadu smysluplných využití. Tvůrci si s kombinací děje a vizuálního stylu opravdu pohráli. Přestože ve výsledku nejde o žádnou pecku, kterou byste doporučovali na každém kroku, musím ocenit unikátní pojetí, emotivní příběh a obrovskou dávku sarkasmu.(12.12.2019)