Mrtví neumírají

• USA The Dead Don't Die (více)

Americké městečko Centerville je ospalá díra, v níž stárnoucí šerif Robertson (Bill Murray) netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu, protože nudit se člověk může i bez koltu za pasem. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) naopak stále doufá, že se k nějakému pořádnému vyšetřování jednou dostane. Zasloužil by si to, protože jako první vytuší, že ty dvě ošklivě zavražděné dámy z místního bistra mají na svědomí zombie. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. V městečku se totiž odehrává mnohem víc podivností, například slunce nezapadá, kdy by normálně mělo, do pohřebního ústavu nastoupila divná ženská se skotským přízvukem a samurajským mečem (Tilda Swinton), a rasistickému farmáři Millerovi (Steve Buscemi) začal mizet dobytek. A když na městečko konečně padne noc, z předtuchy se stane jistota. Nejrušnějším místem Centerville se v tu chvíli stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. A muži zákona tuší, že dneska je čeká přesčas. (Cinemart)

adam9

Jarmuschovi nelze odepřít dobrý výběr herců, daří se mu i vykreslit maloměsto, v němž bydlí široká škála různých podivínů, avšak jeho zombie apokalypsa se moc dlouho vleče. Zbytečně moc postav taky spíše škodí, než prospívá. Zdá se, že až moc věcí je ve filmu nastrčeno jen tak nahodile, aniž mají své opodstatnění nebo nějaké vysvětlení. Více v ext. recenzi. ()

Devadesát Dva

Úsměvná žánrová parodie zombie hororů s hvězdným obsazením v klasické Jarmuschově režii - ty jeho statické záběry na stojící stoické tváře hlavních hrdinů, kteří pomalu přemýšlejí, co se to vlastně děje okolo nich. 'The Dead Don't Die' je nenáročná jednohubka, která ve svém prostoru neurazí, ale ani příliš nenadchne, i když je natočená skvěle. Jarmuschova upírská tématika byla celkovým pojetím podstatně zajímavější a hudebně možná snad i nejlepším z jeho filmů. ()

purekritik

Sterilní, rigidní, nefunkční, nekompaktní, nepevný, netěsný, ne...... povětšinou nevtipnej až otravnej film mistra Jarmusche. Holt Jimmy se asi už vyčerpal. Horší 2* ()

KoRner

V každej inej spoločnosti by film, kde sa ukážu zombie a ufo, postavy rozprávajú o tom, že vlastne nevedia, čo majú robiť ďalej, lebo si nečítali scenár, určite vysmialo, ale stačí k tomu gýču prilepiť názov “umenie” a už sú z toho všetci hotoví. Dialogy katastrofa, réžia chabá, dejovo ultra chobotina, herci doslovne vôbec nič nehrajú! Keby Ed Wood poznal Jarmushovu formulku, možno by sme sa učili o ňom a nie o Kubrickovi. ()

misstake

Nejpromarněnější výskyt Seleny Gomez ve filmu. Za její objevení se normálně přidávám hvězdičku nahoru. Tady se ale nějak promarnilo úplně všechno. Nudilo mě to stejně jako ostatní filmy od Jima. A to jsem se docela těšil. ()

Vajonek

Tak jsem zase jednou na základě zdejšího hodnocení i skutečnosti, že mě zatím až tak nenadchly věci od Jima Jarmusche, od filmu příliš nečekala. A pak byla velmi příjemně překvapená. Snad se mi ještě začnou líbit zombie filmy a bude ze mě nakonec Jarmuschova fanynka nebo co... Byla radost dívat se na všechny ty divnopostavy (na zombíky taky, ale myslím teď hlavně ty skutečně živé), poslouchat jejich perfektní dialogy, užívat si ten zvláštní trhlý všudypřítomný humor. Jsem vážně velmi spokojená, považuji to za zatím jednoznačně nejlepší film, co jsem od Jarmusche viděla (zatím jsem zhlédla Kafé a cigára, Zlomené květiny a Patersona). Kdyby tam nebylo zahrnuto to ufo (neidentifikovatelné létající objekty ve filmech (a celkově) úplně nemusím a sem mi to vůbec nesedělo), film byl trochu ucelenější/uzavřenější a jednotlivé postavy více propracované (ráda bych se o nich přece jen dozvěděla trochu více, i když i takto mě moc bavily), neváhala bych dát pět hvězd. Takto jsou to čtyři velmi slušné, 80 % a skvělý pocit z času stráveného u dobrého filmu. ()

Han22

Jak mohl dopadnou zombie horor od režiséra artových nezávislých filmů? Buď jako žánrový úlet, sofistikovaná variace na žánr, černohumorná satira... a nebo taky jako naprostá kravina. Podle mého 1* hodnocení je to jasné. Mrtví neumírají je totálně bez šťávy. První hodinu nám režisér představuje naprosto nudné, nezajímavé postavy, které žijí v zapadákově tak nějak na autopilota. Když se objeví zombie, hrdinové to odevzdaně akceptují a bez větší snahy se zachránit se nechají do jednoho pobít. Je tu pár bojů, ale není to vtipné, není to napínavé, není to krvavé - kamera před gore uhýbá a ze zombíků místo slizu/krve práší prach... Je tu jedna slušná finální bitka a naprosto fantastická herecké sestava (Murray, Buscemi a Glover faaakt zestárli), která ale nic extra nehraje. Uvažoval jsem aspoň nad 2* ale pak přijde absolutní demence SPOILER. (četl jsem scénář) a přiletí ufouni... a hvězdička šla dolů. Nudnější, sušší a otravnější zombijárnu jsem ještě neviděl, hvězdička jen za ty dlouho neviděné herce. ()

borec999

Moja prvá skúsenosť s režisérom Jimom Jarmuschom. Je vidieť, že režisér má svoj vlastný originálny štýl, že vie do svojho filmu zohnať viacerých hercov zvučného mena a že netočí tradičné, tuctové filmy pretože Mŕtvi neumierajú nie sú ani zďaleka typickým zombie hororom (či už z hľadiska deju alebo poňatia ktoré kombinuje "normálny film" s artom). Z hercov sú Bill Murray a Adam Driver celkom nevýrazní, no naopak Tilda Swinton je dokonale divná ako vždy a okrem nej potešili aj Buscemi,Danny Glover či Selena Gomez ktorá sa dočkala jednej naozaj prekvapivej a celkom vtipnej scénky (všetci zrejme budú vedieť ktorú myslím). Dej ako som spomínal vysvetlením prekvapil a myslím že nikto po úvodnej pol hodine nedokáže tipnúť ako skončí a čo je za zombie apokalypsou. Gore a samotné vybíjanie zombíkov je z hororového hľadiska absolútne v poriadku, občas zafunguje aj humor. Vo výsledku mi z toho teda vychádza taký neškodný priemer na 1 pozretie, ktorému dokonale pasuje tunajšie hodnotenie 53% ()

iXtr3m3

Meno režiséra ma malo odradiť, ale ja som tomu nevenoval pozornosť a tak som sa dostal k jednému z technicky síce fajn, obsadením taktiež, ale príbehovo najnudnejších zombie filmov všetkých čias. To čo malo byť? Na komédiu málo humoru, na horor žiadne ľakačky, na satiru to moc nevyzeralo, nechápem a v závere pomrkávanie na diváka a jeden z naj wtf momentov tohoto filmu, fakt neviem, čo toto malo byť. Nedám tomu odpad, lebo to naozaj po technickej a castingovej stránke bolo na úrovni, ale inak mi uniká zmysel vzniku takéhoto snímku a vôbec zmysel angažovať do neho mená, ktoré sa tam objavili vo väčšej či menšej úlohe. ()

Sayko

Co čekáte od filmu s hvězdným obsazením od věhlasného režiséra? No určitě to nebude tohle. Veliké zklamání, kterého se mi dostalo po patnácti minutách, kdy jsem si myslel, že uvidím aspoň pořádný gore a zombies. Snímek The Dead Don't Die má sice celkem vkusný humor a dobré herecké obsazení, ale příběhově tak strašně strádá, že tomu šťávu nedodá ani Tilda Swinton jako samuraj z vesmíru. Nejradši bych této debilitě nalepil odpad, ale tohle je prostě Jarmusch ve vší parádě, rozumím a nerozumím, nic pro mě. /MFFKV2019/ ()

F.W.Colqhoun

What can I say. World is kinda strange lately. Když jsem se před lety dověděl o Jarmuschově záměru točit zombie flick, nečekal jsem nic ve stylu Zacka Snydera a sprintující mozkychtivé predátory. Nečekal jsem ale ani takovou bžundu, jakou film nakonec je. Jistě, čpí to nerdovskou melancholií - Them hipsters with their irony! - a enviromentálním žalem, byť hypotéza o vlivu frakování na sklon zemské osy je opravdu trochu moc, ale zároveň jde o satirickou legraci v hodnotách, v níchž Jarmusche ještě neznám. Bžunda primárně vychází z toho, že Jarmusch čtvrtou stěnu nebourá, ale v tom, že ji ani nenastoluje. Začíná to otevřeným rozhovorem postav Drivera a Murraye o titulní písni Sturgilla Simpsona a díra do publika zůstává rozšklebena až do konce. Jarmusch se tím strategicky zbavuje povinnosti děsit a napínat žánrového diváka, který mu ostatně v hodnocení dává ošklivě sežrat (o vyústění je ostatně též řeč už od začátku), aby mohl naplno kritický podtext žánru povýšit na text. Jarmuschovy zombies nechtějí mozky. Touží po kávě, WiFi připojení, mobilních telefonech, Snickers, hračkách, Xanaxu, zahradním nářadí, Oxy - bůh ví, co je to. Může se to zdát nudně didaktické. Ale také to může znamenat, že i flegmatik se může velmi, velmi zlobit na poměry: Make america white again. Nejodpudivější postavou filmu je tak Frank Stevea Buscemiho s jižansky vytuněnou kšiltovkou, psem jménem Rumsfeld a titulující nemrtvé jako bloody trespassers. Selena Gomez se sexy hlasem vlastně není ani moc hezká. Tilda Zelda Winston Swinton i Chloë Sevigny mají už ve svých letech hodně placaté zadky a Iggy Pop coby coffie-zombie vypadá jako Václav Havel nikoliv v nejlepších letech. Za mě o hodně lepší než zenový Paterson. Centreville. USA. Real nice place. ()

Litvicek odpad!

Asi mi ušla celková pointa. Film jsem protrpěl, pak jsem ho lehce posunul vpřed a byl svědkem bizarního konce. Budu se opakovat ale asi mi ušla pointa. ()

angloumene

Hodně pomalá zombie komedie, kde svou pasivitou překvapí nejen hlavní postavy, ale i řada dalších. Bez ohledu na to, zda zrovna objednávají kafe nebo čelí davu masochtivých zombie, všichni mají náladu a čas na filozofické zamyšlení se nad podstatou života. Tahle jednoduchá hra by i celkem mohla fungovat, kdyby Jarmusch neopakoval to stejné dokola a zbytečně nevysvětloval, co bylo jasně naznačeno. Takhle snímek působí, jako kdyby někdo tvořil hlubokomyslný traktát jako obrázkovou knížku pro děti. ()

Marius_ss

Príjemná zombi oddychovka, pri ktorej sa človek viac nasmeje ako vystraší, alebo znechutí. Nič výnimočné sa ale nekoná. ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

72. Cannes Film Festival a jeho vítězové

25.05.2019

Letošní ročník filmového festivalu v Cannes je oficiálně u konce a tak je na čase podívat se nejen na jeho vítěze, ale i poražené a vůbec všechny důležité snímky, které se festivalu zúčastnily.… (více)

Jim Jarmusch zahájí Cannes

Jim Jarmusch zahájí Cannes