Insider: Muž, který věděl příliš mnoho

The Insider

Dymová clona

Muž, ktorý vedel priveľa

Thriller / Drama / Životopisný / Psychologický

USA, 1999, 157 min

Tenhle snímek ani tak nepoukazuje na problematiku kouření cigaret, ale spíš na podivnou moc tabákových koncernů. Za peníze se dá koupit téměř vše. Důvěra. Mlčenlivost. Víra. Ale dá se koupit názor na věc? Čest? Jde vyčíslit cena způsobu života člověka? V tomhle brilantním thrilleru je vyobrazena spousta zajímavých faktů a detailů, které se skutečně staly a které jsou opravdu hodny zamyšlení. Mannova režie navíc napomáhá vidět věci opravdu realisticky a herecké výkony Al Pacina i Russella Crowa jsou víc než přesvědčivé. Kamera i hudební složka filmu je stručně řečeno, podmanivá. THE INSIDER je takzvaný "jeden film ze sta".(23.8.2006)

Ten film je především dlouhý! A to tak, že i kdyby byl o polovinu kratší, pořád by byl dlouhý. Dalším problémem je to, že jsem starý! Ano a na tom filmu je to zle zle vidět. Události, které se odehrály před patnácti lety jsou jak z jinýho vesmíru - jestli cigarety splňují definici závislosti? Uf, no ani mě nenapadlo, že by o tom někdo mohl seriózně přemýšlet. Prostě to téma je grandiózně nezajímavé, překonané a detaily na upocené obličeje tomu moc nepomohou.(14.9.2010)

Wau to byl kousek. Michael Mann holt vždycky věděl, jak na plátno přinést takto silné téma. Samozřejmě k tomu není sám, má k tomu dva velice schopné herce, kteří to dokáží zahrát přesně tak, jak je třeba. Je to tak, když se ve filmu sejdou Al Pacino s Russellem Crowem, vznikne z toho přehlídka toho nejupřímnějšího herectví, jaké si jen milovník pořádného životopisného dramatu může přát. Toto se zkrátka povedlo a navždy se zapíše do zlaté éry 90. let...80%(20.7.2015)

Scénář: Eric Roth, Michael Mann .. Ani jako už několik let bývalého kuřáka mě ty nelibé řeči a debata o škodlivosti kouření nepotěšila. Kouření škodí nejen vašemu zdraví! Řemeslná stránka filmu je bez jakýchkoliv debat výtečná .. ta kamera, režijní vedení, scénář a parádní herecké výkony stojí za vidění a díky nim se dá celá stopáž bez újmy na zdravý přežít. Na rozdíl od času stráveném s cigaretou..(24.8.2005)

Herecky spolehlivý Al Pacino je snad to jediné, co je na tomto dramatu pamětihodné. Jednak mně zpracované téma z prostředí tabákového průmyslu příliš nezaujalo, jednak Russel Crowe si svoji oscarovou nominaci zasloužil jenom svojí výraznou fyzickou přeměnou, jeho herecký projev zde je poměrně mdlý. Ve výsledku jde o nepříliš vzrušující , lehce zdlouhavý a emocionálně nevýrazný film.(24.8.2003)

• Al Pacino

• - Některé hudební části použité ve filmu (např. při scéně, kdy agenti seberou Jeffrey Wigandovi počítač) byly použity i o 7 let později ve filmu Babel. (Chrustyn)

• - Jedno z ocenění Emmy, které dostal Lowell Bergman, je vidět v jeho ložnici právě ve chvíli, kdy se chystá poprvé kontaktovat Wiganda. (becki_tu)

• - Po přečtení prvního návrhu scénáře k filmu The Good Shepherd (2006) se Michael Mann rozhodl oslovit Erica Rotha, aby mu pomohl napsat scénář k Insiderovi. (becki_tu)