Rozpočet $68miliónovTržby USA $29,089,912Tržby Celosvetovo $60,289,912║ Po prvom pozretí ešte v roku 2000 mi takýto druh filmu moc nehovoril a bral som ho ako nezáživný priemer, teraz(2008) sa k nemu vraciam a nemôžem si pomôcť a musím zmeniť rapídne názor a hodnotenie zmeniť na to najvyššie. Režisér Michael Mann za výdatnej podpory výborných hercov Russella Crowe a Al Pacina nám ponúka strhujúce momentky zo zákulisia gigantického cigaretového konfliktu odohrávajúceho sa v 90.rokoch. "Vypätosť scén prežívame rovnako na svojej koži ako osobne Jeff Wigand ocitnutý v nevyrovnaných praktikách médií a korupčného dodávateľa cigariet." /95%/(19.5.2005)

Nenudící snímek hlavně díky herecky skvělému Al Pacinovi, řemeslně zvládnuté režii Michaela Manna a chytrému scénáři. Škoda že snímek negraduje, nevnesl něco vyloženě zajímavého, ničím nepřekvapil a působí trochu roztahaně. Přesto se však jedná o zajímavý počin. Lepší tři hvězdy, 65%(21.12.2009)

Uz to bolo dost davno, co som tento film videl, ale vtedy som ho nevedel ohodnotit, avsak teraz uznavam, ze Michael Mann je skvely reziser. Dokonca aj uvodny rozhovor, ktory vyzeral dost nebezpecne so sefom Hisballahu, nemal s hlavnou pointou nic spolocne a stacilo ho jednoducho len spomenut v nejakom rozhovore ohladom televizie CBS, ale nie, Michael sa ho rozhodol proste natocit a nam divakom ukazat aka mocna je CBS a aka doveryhodna je ich televizna show 60 minut. Z mojho pohladu sa mohla minutaz trosku skratit, pretoze sa to dost natiahlo, ale podobne to bolo s dlhou minutazou aj pri NELUTOSTNOM SUBOJI (1995). Al Pacino je skvely v kazdej ulohe a patri medzi mojich oblubenych hercov. Pocas filmu som tak premyslal nad ulohou Russella Crowea a napadlo mi, ze sa prave tymto filmom mohol inspirovat aj reziser Ron Howard, ktory sa rozhodol obsadit Russella o 2 roky neskor aj do CISTEJ DUSE (2001), pretoze aj tu si zahral Russel ucitela a tiez tu bol pod obrovskym psychickym tlakom. V takychto ulohach je Russell naozaj velmi dobry a necudujem sa, ze bol nominovany na Oscara 3 roky po sebe a to za tento film, o rok neskor za GLADIATORA (2000) za ktoreho ziskal Oscara za najlepsiu hlavnu ulohu a o 2 roky neskor za spominanu CISTU DUSU (2001). Co sa tyka tejto ulohy, sosku mu vyfukol Kevin Spacey za dramu AMERICKA KRASA (1999), reziserovi Mannovi opät Sam Mendes za Americku krasu a najlepsim filmom roka sa nestal Insider, ale uz spominana Amer. krasa. ________ Al Pacino - (Lowell Bergman) +++ Russell Crowe - (Jeffrey Wigand) +++ Christopher Plummer - (Mike Wallace) +++ Diane Venora - (Liane Wigand) +++ Philip Baker Hall - (Don Hewitt) +++ Debi Mazar - (Debbie De Luca) +++ Stephen Tobolowsky - (Eric Kluster) +++ Gina Gershon - (Helen Caperelli) +++ Michael Gambon - (Thomas Sandefur) +++ Produkcia: Michal Mann(7.1.2012)

Michael Mann poněkud minimalističtější, než jsme zvyklí. Stopáž typická, na co jiní tvůrci potřebují celých 90 minut, na to Mannovi stačí "pouhých" 150, což ovšem málokdo snese. Herci předvádějí svůj standard (čti: jako obvykle skvělí). Suma sumárum: za pět to není, ale film je to přesto výborný. Tečka.(27.7.2008)

Russell Crowe prodělal celkem slušnou proměnu nejen co se týče vzhledu, ale i herectví. Rozhodně neztvárňuje nějakého superhrdinu, ale spíš normálního člověka, což mu sedí stejně dobře jako třeba role v Gladiatorovi (i když tam ho mám osobně přece jen o něco radši). Al Pacino je tradičně hodně dobrý, předsvědčivý, prostě vynikající, ale celkově jsem u něj postrádala něco navíc, takovou tu scénu jako když ve Dog Day Afternoon řve: "Attica! Attica!" nebo v And Justice For All pronáší svou skvělou řeč s "You're out of order!". I když je pravda, že do tohohle filmu by se to asi nehodilo, protože Insider se nesnaží být nějakým způsobem fenomenální. Snaží se "jen" o poctivé a reálné drama podle skutečného příběhu o jednom muži, který se rozhodl promluvit o škodlivosti kouření. A daří se mu to dobře, dokonce tak, že by jste mu možná přiřkli i těch pět hvězdiček... ale potom si řeknete, jestli 157 minutovému filmu něco nechybí. A jestli to není právě ten zvrat nebo jakési silnější místo, které vám utkví v paměti.(7.9.2007)

• Al Pacino

• - Některé hudební části použité ve filmu (např. při scéně, kdy agenti seberou Jeffrey Wigandovi počítač) byly použity i o 7 let později ve filmu Babel. (Chrustyn)

• - Po přečtení prvního návrhu scénáře k filmu The Good Shepherd (2006) se Michael Mann rozhodl oslovit Erica Rotha, aby mu pomohl napsat scénář k Insiderovi. (becki_tu)

• - Keď v úvode snímky Jeffrey Wigand (Russell Crowe) prechádza vestibulom tabakovej spoločnosti, v ktorej dostal vyhadzov, jeho chôdza je náhle spomalená blížiac sa k otáčavým dverám. Pred jeho odchodom z budovy (inside) je urobený strih. Význam scény sa objasní až v úplnom závere, kedy Lowell Bergman (Al Pacino), odchádzajúc po prepustení zo stanice CBS, tentoraz prejde cez otáčavé dvere a potom sa záber opäť spomalí, keď je už mimo budovy (outside). Je to paralela na vzťah medzi dvoma postavami, ktoré prišli o prácu, lebo sa rozhodli povedať pravdu – sú insidermi, no stali sa z nich outsideri. (Biopler)