Formálně i obsaheově precizní. Tímto by se daly označit všechna díla Michaela Manna. Že ani Insider není vyjímkou asi nikoho nepřekvapí. Banální námět o protikuřáckém boji jedinců a organizovaných společností, rozehrál Mann ve vší minimalističnosti s téměř až divadelní atmosférou v obsahově velkolepé, a všechny známé hranice překračující, drama. Drama o lidech, kteří jsou ochotni obětovat i základní hodnoty, společností uznávaného bytí (jako je třeba rodina), pro ideály, kterým možná ani oni sami nerozumí. V hereckém obsazení Mann opět prokázal svoji libůstku ve změnách jejich image, oproti zažitým stereotypům. "Obětí" se protentokrát stal Rusell Crowe, který se svou (na šedo) obarvenou hlavou nezaujme tolik, jako spíše svým parádním "utahaným" výkonem. Nestačí mu ani herecký standart (čili opět vynikající) Ala Pacina. Ti, kteří si z filmu odnesli pouze fakt, že kouření škodí zdraví, by si pak tento film měli pustit ještě jednou, protože to samé Vám už dnes poví každá krabička cigaret. Tento film je mnohem hlubší (ne však filozofický) a hodnotnější než se někomu může, kvůli dvěma a půl hodinám, zdát. Tohle navíc uteče stejně rychle jako zápálená cigareta.(10.6.2005)

Jo! Tohle je M.Mann jak ho znám a jak ho mám rád. Po zhlédnutí Insidera jsem úplně zapoměl na rozhořčení, které ve mně vyvolali Public Enemies. Al Pacino & R. Crowe bez debat - výteční, jako vždy. Hudba v podání Lisy Gerard rovněž neměla chybu. Námět svým způsobem připomínal Nothing But the Truth, takže bych si dovolil použít stejná slova. Insider je precizní drama, vyvolávající spousty zajímavých otázek a v tomto případě dokonce otázek, které se opírají o skutečný příběh. I když jsem se po celou dobu stopáže ani chvilku nenudil, nemám TEN '' čistý '' , stoprocentní pocit 95%.(16.10.2009)

Michael Manna ve svém srdíčku nenosím. Jeho filmy ode mne mají velmi žalostné hodnocení. Tento považuji z osmi viděných rozhodně za nejlepší. Vzhledem k neoblíbenosti režiséra, jsem se dost bál stopáže. Ukázalo se zbytečně. Film disponuje nečekaně svižným tempem a velmi příjemným dějem. Rád jsem nahlédl alespoň malinko pod pokličku tomu, co stála na začátku toho, že se dnes postupně zakazuje kouření na veřejných místech. Dotčený Russell Crowe se rozhodl absolvovat souboj s Goliášem. Podobných soubojů už Hollywood připravil pro diváky mraky. Tento vyčnívá snad pouze excelentními hereckými výkony a již výše nakousnutým chytlavým a aktuálním tématem. Dost se mi líbilo i celkem věrohodně načrtnuté nekalé praktiky velkých korporací a celkem zřetelně zobrazené důvody, proč se podobných Davidů nenašlo v naší historii až tolik. Lepší 3 hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.(6.4.2017)

"I USUALLY SIT AROUND MY HOTEL ROOM DRESSED LIKE THIS AT 5:30 IN THE MORNING, WITH SLEEPY LOOK ON MY FACE." -------- Vynikajúci zákulisný pohľad do tabakového priemyslu. Originálny príbeh a ešte k tomu umne spracovaný. To by však nebolo možné bez Mannovej zručnosti a hereckých výkonov ústrednej dvojky. Al Pacino, o jeho kvalitách nie je nutné veľa rozprávať a rovnako aj Crowe, ktorému si deprimovanosť, frustráciu, hnev a smútok bez najmenšieho problému uveril. The Insider nie je len dobrým dialógovým filmom, ale takisto aj dramatickým a psychologicky zaujímavým.(9.6.2017)

RETRO Co je v tabákový firmě prvním a hlavním veřejným tajemstvím?…. Tenhle film není v mé TOP, ale rád se k němu vracím. Téma svobody tisku, precizně znázorněné na příkladu TV společnosti, která svými zájmy, dravostí a bezohledností formuje lidi, kteří pro ni pracují (nebo je to obráceně?). Ale hlavně: tabákový gigant proti bezmocnému chlápkovi (je těžké uvěřit, že je to budoucí Gladiátor), jenž má informace. A že jsou to informace, které by Američané měli znát je přesvědčen i Al Pacino, (pro mě) v super roli investigativce, který nepodráží lidi. Začíná tak hra, ve které se obyčejní lidé ocitají pod příšerným psychickým tlakem a pocity využitého, zlomeného a osamělého člověka snad nejde vyjádřit lépe. Cítím, jaké to MŮŽE být v kůži R.Crowa. Ale NEDOVEDU si to představit. Pak přichází ona chvilka slávy, člověka, který má štěstí, že i když s ním všichni vyjebali, jeden jej ve štychu nenechal. PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(27.7.2009)

• - Postava Jeffrey Wigand (Russell Crowe) byla nominována na seznam Amerického filmového institutu 100 hrdinů a záporáků na místo hrdiny. (Varan)

• - V jedné scéně postava Christophera Plummera vypráví, že pracovala i na případu Malcolma X. Christopher Plummer hrál jednu z vedlejších rolí ve filmu Spikea Lee Malcolm X. (Chrustyn)

• - Celosvětová premiéra proběhla 28. října 1999 v Beverly Hills (Kalifornie, USA). (Varan)