Davidovi je šestnáct, má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí, a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Co dělat, když tě spoluhráči nevezmou mezi sebe, a opustí tě holka? Spirála šikany, odvety a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. Podaří se Davidovi vybojovat své místo v týmu, ve škole, v životě, a Vlky porazit? (Bontonfilm)

Morholt

Sportovních filmů u nás moc nevzniká a těch hokejových je ještě méně, než šafránu, takže za to má Polenský plus. Palec nahoru si zaslouží i za celkové uchopení. Co se šikany a řevnivosti uvnitř týmu týče, tak o tom toho bylo na západ od nás natočeno dost a dost, ale u nás je to tuším premiéra a i když se tu najde řada much, režisér se s tím popasoval dobře. Dojde i na kritiku rodičovských zásahů do chodu týmu, která bývá většinou kontraproduktivní a je tu i jistý sociální rozměr. Zápasy byly nasnímány celkem slušně a ani herecky mě to nijak nezklamalo, přičemž mě celkem překvapil Martin Hosták. Ten chlap má talent. :D Skončilo to tak nějak podle předpokladů a to bylo nakonec dobře, protože postupem času jsem neměl problém těm klukům fandit. Pokud jste někdy prošli šatnou nebo kabinou nějakého týmu, je to při sledování plus, protože tu najdete spoustu věcí, které vás možná potkaly. Slušný debut. 75% ()

argenson

Jak vidno, od čtyřicet let starého filmu Malý velký hokejista se toho ve světě mládežnického hokeje příliš moc nezměnilo. Jasně, posunuli jsme se v technologiích, točí se víc peněz a ambiciózní rodiče nechtěně rozesírají vztahy mezi chlapci až do extrémní šikany. Casting šel asi víc po ksichtu než po muskulatuře, jinak si neumím vysvětlit, že hlavní roli gólmana dostal až nezdravě vyzáblý Tomáš Dalecký. ()

slunicko2

Film ze mě fanouška hokeje (a jeho hráčů) určitě neudělá. 1)  Česko - lotyšsko (kameraman) - slovenská (netuším, v čem) koprodukce bezesporu působí na city. Netuším, jak moc realisticky odráží skutečnost, ale přijde mi, že by to tak docela dobře mohlo být._____ 2)  Za pozornost stojí nejenom vzájemné chování mladých hokejistů, ale i jejich rodičů. Rodinné zázemí (a jeho zvyklosti) je za vším... a film to celkem bez příkras ukazuje._____ 3)  32letý režisér a spoluscenárista Tomáš Polenský (dosud dokumentarista) o hokeji: Je to svět, který osobně velmi dobře znám. Moje...sestra je kapitánkou české ženské hokejové reprezentace, já sám jsem se hokeji věnoval šestnáct let (jako hráč a trenér, poznámka autora)._____ 4)  Doporučuji k přečtení velmi zajímavý rozhovor s režisérem o jeho sportovní minulosti a o výběru herců._____ 5)  Něco moc nechápu. Že je hlavní protagonista štíhlý až hubený, no budiž. Je to brankář a Hašek taky není žádné lamželezo. Ale cukrovkář a adrenalinový vrcholový sport? Asi mi chybí informace._____ 6)  Skladba Smečka 25letého česko-vietnamského rappera Renneho Danga mi do filmu pasuje jako prdel na hrnec._____ 7)  Zaujali mě 18letý student brněnského gymnázia Tomáš Dalecký (nováček brankář David), 18letý Tomáš Mrvík (původní brankář Michal) i skutečný hokejista Beranů Zlín Michal Dluhoš (týmový hecíř Boban). Věk protagonistů uvádím k roku natáčení - 2019._____ 8)  Proč nedávám pět hvězdiček? Režisérův běh za dvaceti zajíci najednou nemůže působit (a nepůsobí) věrohodně. Všechny problémy jsou jen lehce nadhozené, víme, že tu jsou, ale to je vše. Vztahy v Davidově rodině, jeho ambiciózní otec, jeho vztahy milostné, jeho cukrovka a jeho závěrečný postoj - to vše působí jako z rychlíku (ne českého, japonského). Rovněž vztahy mezi spoluhráči, vztahy David vs. Miky jsou jen naznačené stejně jako Mikyho zázemí. I nepříliš věrohodný konec je takový. Jakoby se režisér bál nechat své postavy věci prožít. Sám ví, o co jde a tak se snad domnívá, že mu rozumí i diváci. Což o to, rozumí, ale určitě by uvítali, kdyby nechal své hrdiny se v problémech více vyválet. ()

hygienik

Po 8 mesiacoch zase v kine! Smečku som videl včera a dnes sa mi páči viac než včera, čo sa mi stáva zriedkavo. Je to TELEVÍZNY FILM, takže distribútor prejavil značnú dávku odvahy, keď ho nasadil do kín a myslím, že to nebola chyba. Výprava (priebeh hokejového zápasu) a ani scenár síce nie sú na najvyššej úrovni, ale to nevadí. Tomáš Dalecký hral v pohode a od Uzlov a pomarančov sa zlepšuje. Najsviežejším hereckým momentom tu bola mladá Denisa Biskupová (Leny). Hoci ide o hraný debut Tomáša Polenského, réžia je výborná. Najlepšie scenáristi vykreslili vzťahy otec - mama - David, priemerne sa im to podarilo vo vnútri hokejového tímu a na vzťahy David - Carla - Leny zostalo príliš málo miesta. Práve dejová linka s babami, mala podľa mňa obrovský nevyužitý potenciál. Posolstvo proti šikane sa podarilo sprostredkovať menej presvedčivo - tak na 50%. Film ako celok drží dobre pokope a zaujme. ()

honajz2

Hele, a jo. Zázrak se sice nekoná, ale částečný úspěch to stejně je. Po filmařské stránce se mi to líbilo hodně, kameru to má slušnou, zvuk to má překvapivě celkem sladěný (což mnoho českých filmů ne), herecké výkony taky nejsou vůbec špatné, atmosféru to má podmanivou a napínavou a hodně se mi líbilo prostředí Zlína, ve kterém se úplně celý film odehrává. Líbilo se mi, kolik toho Smečka rozehrála, ať už šlo o šikanu, problémy s prvním sexem, dospíváním nebo vztahy - tohle teda sice rozehrává spousta filmů pro teenagery, ale v Česku jsou "vrcholem" tohohle žánru paskvily jako Andílek na nervy, takže to snad můžu brát jako klad - ale dost to kazí ne moc dobře vedený scénář. Témat se zde vlastně rozehraje víc než jsem psal, ale nějak pořádně uzavřené je jen to se šikanou. To je sice uzavřeno víceméně jakž takž docela dobře, sice s větší kapkou naivity, ale pořád je to inteligentnější než ty edukační filmy o šikaně, horší je to ale se vším ostatním. Tak třeba dějová linka s prvním sexem vyšumí totálně do ztracena, s těmi vztahy to tam občas působí jako nahodile hozené (jak se vůbec seznámil s tou svojí první holkou? co spolu vůbec měli společného?), dějová linka s Davidovým tátou se slibně buduje, aby ve finále skončila naprosto pitomým dalším vyšuměním do ztracena... Ten scénář skutečně moc nefunguje, sice není tak moc hloupý jako třeba u Abstinenta, ale pořád je to slabota. Přitom kdyby se to povedlo doladit a možná i nějakou psychologii do toho přidat, mohlo by to být super. Takhle je to slabší průměr (na české poměry mírný nadprůměr), ale pořád s ním jsem víceméně spokojený. Je to něco jiného než se tady točí a zároveň to taky není ostuda - a to si pochvalu zaslouží. 3* ()

William_

Pěkný film o velmi ožehavém tématu, o kterém se u nás moc nemluví, avšak je nedílnou součástí sportovních klubů - šikana. Pěkně natočený snímek s příjemnýma mladýma hercama, které bych NERAD za pár let viděl hrát v ordinaci či jiné podobné sra*ce, kde naše herecké talenty poslední dobou začíanají a končí. ()

M.i.k.e

a já Smečce ty čtyři dám.Nejsou sice úplně čisté,ale na české poměry je to slušný film,který funguje jak má a vyvolává přesně ty emoce,které by měl.Je sice pravda,že si režisér ukousl trochu větší sousto a snažil se tam narvat víc témat a některá se jen nakousnou,nebo vyšumí do ztracena,ale téma šikany,které tu hraje prim je zobrazeno solidně.Hlavní hrdina je obklopen samými kretény - počínaje spoluhráči,přítelkyní a konče vlastním otcem.Obsazení je slušné a jediné co trochu zamrzí je to,že "záporáci" jsou většinou spíš ploché figury,které jsou tam jen aby byly zlé a zatápěly hlavnímu hrdinovi (snad s jednou výjimkou,kde je ta motivace celkem jasná)...70% ()

kaposlav

Každý film s témou okolo ľadového hokeja si rád pozriem a toto presne očakávam. Dúfam, že takýchto filmov bude do budúcna viacej a dúfam, že aj Slováci sa na niečo zmôžu. ()

Aljak

Filmy o šikane majú vždy obrovský potenciál, keďže sú bohužiaľ častou reflexiou reality, ktorá ponúka priestoru na realizáciu až-až. Smečka nás privádza do prostredia hokejového klubu Vlkov, v ktorom sa samozrejme nachádza viacero frajerov, čo si o sebe príliš myslia a rešpekt si získavajú výlučne šikanou. Dejová línia sa sústreďuje najmä do hokejovej kabíny, ale okrem toho tu máme aj viacero ďalších vetiev (David a rodičia, David a dievčatá, a v neposlednom rade tréner a Davidov otec). Tomáš Polenský priniesol na obrazovky výborný film, ktorý mal však príliš veľký záber, a tak zostávajú viaceré veci napokon opomenuté (najmä tá línia s dievčatami). Ale inak skvelo vystihnuté, hoci dosť drsné, ale bohužiaľ, aj taká je realita (niekedy zrejme aj horšia). 4* ()

zette

Predevsim jsem rad, ze vznikl film o mladezi a o zajmovem krouzku zvlast. Tyto filmy z nasi kinematografie zmizely jako mavnutim kouzelneho proutku. Sikana v hokejovem klubu je vdecne tema. Bohuzel je to dejove slabe, herecke vykony nevyrazne a kompars typu Zaruba, Hostak, Hasek byla spise usmevna. Film, na ktery se velmi rychle zapomene. ()

Pajky3

Překvapení. Nečekal jsem vůbec nic, ale příběh o šikaně z hokejové kabiny měl něco do sebe. Akorát ta obhajoba, že za všechno může výchova tatínků mi moc neseděla a ten záverečnej útok už nebyl na domluvu od dospělejch, ale regulérně napadení na zavolání policajtů. Jinak to bylo fajn. ()

UhLee

(6/10). Osobně tyhle české filmy moc nemusím, ale Smečku dávali zrovna v televizi, když jsme bezmyšlenkovitě přepínali kanály a zaujalo nás to. Hokej mám rád a ještě když se to zkombinuje s vážným tématem šikany, tak to přece nemůže dopadnout zle. A taky že nedopadlo. Bylo to fakt dobře vystavěné, postavy dobře napsané i zahrané. V závěru nastává klasické klišé, které mi však nevadilo a nechal jsem se unášet závěrečnou euforií. Mám rád když má film nějaký přesah a tento film jej rozhodně má. Šikanu si zažil snad každý. Ať už byla vykonávána na něm, nebo byl svědkem něčí šikany. Mělo by se o tom mluvit, protože ne vždycky to může skončit happyendem jako tady. ()

Skuby47

Šikana  je bohužel jev, který funguje v každém společenském režimu demokracie nedemokracie  a zatím si s ním nedokázal nikdo poradit. Domnívala jsem se, že s ukončením povinné vojenské služby, kde byla šikana nejčastějším jevem, toto ubližování a ponižování slabších jedinců skončí. Omyl. Nejspolehlivěji  funguje mezi dětmi a mládeží, i když se s ní setkáváme občas ve sportu či na pracovišti. Nejedná se jen o fyzické násilí, ale i díky internetu o neméně urážlivé hanobení na sítích. Námět tohoto snímku není originální, ale díky slušnému hereckému obsazení a tomu, že se dobrá polovina příběhu odehrává na ledě, nelze výkonům aktérů nic podstatného vytknout. ()

Lachtaan

Jestli to takhle skutečně probíhá v jakékoli kabině v jakémkoli sportu, tak už je jasné, proč jsem za celý život nezkusil závodně žádný týmový sport. Zajímalo by mě, jak se hercům ztvárňují taková zvěrstva. Jinak jsem si ale počkal tak dlouho, až nemám jediné výhrady. Smečka je důkazem, že na filmovém poli podprůměrná Prima dokáže zaštítit fakt dobrý kousek. Soundtrack od Renne Danga textově silně trefný. [viděno na HBO GO 19.9.2021] ()

Johnny.ARN

Smečka je na naše pomery pomerne dobrý film. Jasné, obsahuje všetko to, čo tvorcov učia na filmových školách. Záporákov, fľandry, vedľajšie postavy so zvláštnym konaním alebo aj bez neho, antickú stavbu deja, boj dobra zo zlom s prímesou dnešnej doby. Na jednej strane neprinesie nič, čo by sme už niekde nevideli, na strane druhej, dalo sa to natočiť podstatne horšie. Film udrží vašu pozornosť, hneď zadefinujete, kto je aký, má to aj výchovný charakter. Scenár ale absolútne neprekvapil a nerozumiem tomu hypu, čo okolo toho bol. Absolútne nevyčnieva z rady výchovných filmov, upozorňuje na problémy doby a ponúka ako keby jednoduché riešenia. Celkovo ale cením, že to neskĺzlo niekam inam a že češkovia ešte vedia natočiť film z vlastného prostredia bez trendy vsuviek. 3 z 5 ()

Mrkvič

Že jde o film o šikaně, jsem zjistil až, když k ní ve filmu došlo. O sport tedy jde až v několikáté řadě. Šikana, vztahy v týmu, v rodině a mezi mladými partnery. Děj a situace se hodně povedly na papíře. realizace už vypadá o poznání hůř. Z některých dramatických situací film ani moc netěží a herecky snad ani nelze nikoho vyzdvihnout. Postavy jsou snad všechny děsně ploché a jednostranné, což by mi ale u dobře natočeného filmu ani nevadilo. Na druhé straně jsou sportovní scény, u kterých bych naopak ocenil, jak se je povedlo natočit. Ve výsledku tedy určitě lehký nadprůměr, ale škoda, že se filmu neujal zkušenější režisér. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které… (více)