Přes palubu

Overboard

Cez palubu

Komedie / Romantický

USA, 1987, 112 min

Dokonalé. Sice jsem už jednou film viděl, ale až dnes ho plně doceňuji. Jak se nafoukaná bohatá panička octne po ztrátě paměti v chudé domácnosti. Ze začátku tomu nechce věřit, ale nakonec zjistí, že peníze nejsou smyslem života a že i štěstí v chudobě má větší cenu než osamělý a nablýsakný život v mrakodrapu. Jednoduchý námět, krásné poučení a díky skvěle zahraným postavám je to velmi vtipná zápletka s prvky romatiky. Život se 4 dětmi není žádný med, ale Goldie Hawn vše zvládne s grácií. Je to obyčejný život, ale obyčejné věci jsou právě ty nejkrásnější. Esence 80. let z toho sálá obrovskou silou a mě nezbývalo než se pohodlně usadit a prožít si to pěkně s úsměvem na tváři a na konci i s naměkko romantickou slzou v oku. Kam zmizely všechny tyhle fungující komedie (rodinné, romantické, upřímné, naivní)? Má to vtip, má to atmosféru, je to blízké každému člověku a jiskra mezi Goldie Hawn a Kurtem Russellem jiskří i po tolika letech. Asi jsem definitivní zastánce 80. a 90. let, protože ty dnešní komedie jsou tak přepálené a vyhrocené, že se sice směji, ale nic hlubšího v tom nenacházím. V tomto filmu je to dokonalé namíchané = romantika, lehký vtip, žádná sprostota, příklad spořádané rodiny. Je to opravdu naivní a jednoduché, ale obohacuje mě to a cítím se po tom lépe než po divokých komediích s kozami venku, zvracením někomu do tváře nebo pícháním do koláče.(2.5.2013)

Docela překvapivě film funguje i dnes a když si člověk odmyslí ty strašné songy nebo otřesné ohozy, zábava je zaručena. Otřepaná struktura pobytu v diametrálně odlišném prostředí a sváření dvou prve neslučitelných charakterů je tu podána přijatelnou formou bez přemíry sentimentu. Hawnová i Russell mají komediální potenciál a tady se jej podařilo zúročit. 75%(1.7.2008)

„Vymeníš ju za novú?“ – „Bude v poriadku.“ Boli doby, kedy blonďavá divoška Goldie Hawnová excelovala. Získala Oscara za KAKTUSOVÝ KVET, jej dcéra Kate Hudsonová je úspešná herečka, VOJAK BENJAMINOVÁ bola trhákom (a Goldie za ňu bola nominovaná na Oscara) a hoci vo filmoch často hrala po boku „silnejších“ mužov (Warren Beatty), na rozdiel od Demi Mooreovej im bola rovnocennou partnerkou (nie iba tupou kráskou, ktorej najhviezdnejšie okamihy odišli do tmy zabudnutia s prvou vráskou). Hoci hysterické blondíny dvakrát nemusím (VTÁK NA DRÔTE), je mi niekedy taká sympatická, až ma mrzí, že tak málo hrá (OKLAMANÁ, SMRŤ JEJ PRISTANE, AKO USTRÁŽIŤ DOM, KLUB ODLOŽENÝCH ŽIEN). V svojráznej romantickej komédii CEZ PALUBU stelesnila namyslenú bohatú fiflenu, ktorá odmietne zaplatiť tesárovi (Kurt Russell) a keď stratí pamäť a partner (Edward „Roryn dedko“ Herrmann) sa k nej "radšej nejaký čas nehlási", všimne si výzvu na ženinu identifikáciu v televízii oný tesár. Lekárov oklame, že inkriminovaná osôbka je JEHO manželka a vezme ju do lesnej chatrče, kde žije so štyrmi synmi. Snímka okrem originálnej zápletky (čo sa stane, ak si namiesto psa vycvičíte ženu?) ponúka vtipné dialógy („Billy, s kým sa to rozprávaš?“ – „S nikým.“ – „Kto to povedal?“ – „Nikto.“) a chémiu medzi Goldie a Kurtom.(12.8.2009)

Hned po prvních deseti minutách mi byl námět velice povědomý. No není divu, když jsem už dříve viděl poměrně nový snímek Manžel na zkoušku, který je až na pohlaví všech protagonistů dokonalou kopií téhle osmdesátkové komedie. Nutno však říci, že "dokonalou" je myšleno v příběhové linii, ovšem co se týče hereckého obsazení, má Overboard z minulého století o dvě třídy navrch. Kurt Russell i Goldie Hawn hrají své role skvěle a ani jejich hlášky nezaostávají. Dojem lehce kazí nepochopitelný "imitátorský" hlas nejmladšího Deanova syna a v některých momentech je humor až příliš přitažený za vlasy (a někdy narušuje plynulost děje, což mi přišlo škoda obzvlášť v jednom z vážnějších momentů), ale zato skvělá Silvestriho hudba povedeně vystihuje atmosféru této komedie, která byla ještě natočena v době, kdy jsme se nemuseli pozastavovat nad infantilností humoru některých současných komedií. Ideální oddechovka na klidný večer.(26.5.2020)

Velmi sentimentální hollywoodská romantická komedie o tom, co je v životě skutečně důležité. Film je cílen na typického amerického diváka tak silně, že ty správné americké hodnoty zastává jako z udělání právě rodinka vidláků z nejzastrčenějšího amerického zapadákova. Za vlasy přitažený, leč ve výsledku velmi milý snímek...(9.4.2012)