Na nože

• USA Knives Out (více)

Satirická krimi komedie Na nože zábavným způsobem ukazuje, jak může dopadnout vyšetřování záhadného úmrtí autora tajemných detektivních příběhů, když jsou všichni v jeho blízkosti podezřelí. Svérázný detektiv Daniel Craig pojme řešení případu po svém a vyšetřování každého člena této excentrické rodiny se ukáže býti složitější, než se zpočátku zdálo. V napínavém detektivním příběhu, v duchu nejlepší tradice Agathy Christie, rozehrají herecký koncert Chris “Captain America” Evans, Jamie Lee Curtis, Michael Shannon, a Don Johnson. (Vertical Entertainment)

Klajnik

Trapnej infantilní a nucenej humor mi ještě trochu srazil domnění o tomto zbytečnym filmu, kterej mi nedal vůbec nic - což by nevadilo, kdyby to bylo hravé, což neni. Lidi mluví o bourání divákovo očekávání. Mně přišlo, že 50% bylo předvídatelných a druhých 50% nezajímavých, takže mi přirozeně nezáleželo na tom, jak se to celé vyvrbí. Nenapomáhá ani ta předimenzovanost. Když detektiv Craig přirovnával tento případ k donutu s dírou uprostřed uvnitř donutu s dírou uprostřed uvnitř don...blablabla a diváci si smáli, tak jsem si přišel jako Ignácius J. Reilly uprostřed spolčení hlupců s dírou uprostřed uvnitř spolčení hlup... - vtipný co? Pak se není čemu divit, že takovym lidem to přijde jako scénáristická hříčka, jenž nabourává očekávání diváků, baví i rozesmívá a kterou si všichni herci užívaj. Nevim co ta práce na osmých Star Wars udělala s Johnsonem, ale rád bych, aby dělal filmy Looperovké úrovně. Já bych to radši vážnější, tvrdší a zlejší, což by bylo atmosférištější pokud by by si film více vyhrál se členy zbohatlické zdegenerované rodiny. Na takovém konceptu by šlo odvyprávět film o něčem. Namísto toho jsem se díval na film o ničem, na předimenzovanou nudu ověnčenou několika trapnými prupovídkami jako třeba : “Viděl jsi její instagram? Je to influencerka” což zbytku kina přišlo vtipný a mě byl větším podmětem k zamyšlení průměrný divák, který je schopen si námarně užít film, jenž hraje na známou notu (Agatha Christie), vypadá slušně (starobylé sídlo), vidí tam známé tváře a občas uslyší ftip. Bída. ()

Brejlil

Pocta Agathě a vlastně veškeré té "staré škole". A asi nebudu pitvat, proč. Všechno (skoro všechno) funguje, herci jsou fajn, výprava je fajn a všemu vévodí milá Ana de Armas a roztomile nečitelný Daniel Craig. ()

Klara

Já nevím, mně to tak skvělé nepřišlo. Vlastně vůbec skvělé. Vnímala jsem to jako dvě hodiny nudy, s tím, že tam rozhodně nebylo napětí jako v detektivkách, do kterých se film Na nože stylizoval. Ani herci, které mám obvykle ráda, se mi tady nelíbili a úplně nejhorší byl Daniel Craig s jeho zvláštním přízvukem, ten se nedal poslouchat. Nevím, tohle mě prostě vůbec neoslovilo. ()

kamil.i

Johnsonovi očividne idú tieto stredno-rozpočtové filmy s nápadom oveľa viac ako nezmyselné blockbustre typu Last Jedi. Páči sa mi ako Na nože odkazuje na Poirotove prípady - vzdáva im hold a zároveň si z nich mierne uťahuje. Celkovo sa tu jedná o veľmi príjemný divácky film. Na druhej strane netreba veriť prehnaným recenziám adorujúcim vycibrený scenár a herecké výkony. Zamotanejšie zápletky i detailnejší rozbor postáv nám dodala Agathy Christie a taktiež kvalitné britské televízne adaptácie jej diel. Herecké kreácie sú nadštandardné, no rozhodne to nie je na Oscary ako som kdesi čítal. Každopádne sme dostali inteligentný a oddychový film, čo je kombinácia, ktorá sa často nevidí. ()

embecka

Veľmi šikovne vyšperkovaná detektívka, ako hereckým obsadením, tak zápletkou, a v neposlednom rade mimoriadne vydarenými scénami. Bolo priam očarujúce vidieť Daniela Craiga v úlohe detektíva - vyšetrovateľa. Získal u mňa toľko bodov za charizmu a brutálne herectvo, že som z toho sama prekvapená. Osobne sa teším, že pre mňa vystúpil z bondovskej škatuľky. A dozvedela som sa, že sa plánuje natočenie pokračovania, tak sa teda naozaj teším! ()

cskomando

Famózní detektivka, která zezačátku trošku zaskočí...ovšem po 10minutách přijde klasický film a začínají se rodit hlášky za hláškou. Nejlepší je téměř osobní střílení si z jednotlivých postav a zároveň postav z detektiva. V několika momentech si člověk říká, jestli to opravdu tak hraje a nebo byl účel ve scénáři vtipně zesměšnit téměř všechny, včetně vyšetřujícího Craiga. Občas vážný děj, občas komická parodie připomínajícího růžového pantera. Evans tady hlásí taky slušné pecky. Už dlouho jsem neviděl nic podobného od posledního zpracování Orient Expresu. Kombinace komedie/detektivky se opravdu povedla a vyjimečně se jedná o skok na povrch z ničeho nic, kde se vzal tu se vzal Rian Johnson a dostal nápad, který nám nenápadně naservíroval pod nos. Ps. tahle podívaná opravdu stojí za to v kině, i kdybyste si ten film měli vydupat do toho kina ! ()

Flopik

Už len herecké obsadenie nasvedčovalo tomu že to bude skvelé a tak sa aj stalo.Daniel Craig zahral detektíva naozaj dobre,Ana de Armas je proste zlatíčko a som rád že ju stretávam vo viacerých filmoch no a keď sa k tomu pridal môj obľúbenec Chris vedel som že to bude za plné.Pri filme sa často aj nasmejte a aj keď rozbeh bol pomalší ako náhle sa na scéne objavil Cap, chytilo to to správne tempo. Koniec krásny zvrat ,bez toho by to nebolo ono. Za mňa za 5* doporučujem všetkými desiatimi . ()

Pawlisman

Za mě překvapivě příjemné a skvěle zpracované dílo. Pocta klasickým detektivkám s příchutí humoru a neutuchajícího napětí. Nejde o zbytečnou dlouhou gradaci, ale film má několik menších vrcholů a krásně provádí diváka v napětí od začátku do konce. I ten závěr se dal. ()

majec4

Nechybalo vela, aby som bol spokojny na plny pocet hviezd. Skoda ze uhadnut vraha nie je zlozite. Scenar je pri tom celkom slusny. Vo filme sa miha jedna hviezda za druhou, takze sa na to fakt super pozeralo. Craig sa mi velmi pacil, mozno este viac ako novy Poirot. Co sa tyka deja, tak hlavne prva polovica bola super, ku koncu ako sa to zacalo rozmotavat, tak som si zacal uvedomovat kto bude vrah a uz som sa na to pozeral trochu inak. Aj to rozuzlenie nebolo az take wau, v ake som dufal. No co je podstatne, od zaciatku do konca ma to bavilo, nenudil som sa, nefrflal som, takze parada, odporucam. ()

Blueeyes

Existuje velmi tenká hranice mezi snímkem chytrým a prostě jen ukecaným. Bohužel Na nože je na té užvaněné straně mince. Ne vážně, překombinovaný, egomaniacký, tlachací a přemoudřelý film. Pokud se vám podaří neusnout, máte bod, na druhou stranu si možná budete přát, abyste bývali byli vytuhli. Já tohle fakticky neocením. Tenhle vyšetřovací ping-pong mezi podezřelými, střídání motivů a dějových zvratů, to mě mučí. Mučí. Divák má za krkem bolení od toho jak cuká hlavou z jednoho podezřelého na druhého. Vynořují se další a další a další vodítka a to tak moc, že jste-li alespoň trochu jako já, bude vám na konci naprosto putna, jak to celé bylo. Craig je k nesnesení a dokonce Chris Evans vypadá jako starej fotr. Co to s těmi lidmi je? :-). Snižuju na dvě hvězdy. ()

petikacka

Tak takhle dobře jsem se u parodie na klasickou detektivku, už dlouho nepobavila...Bylo to ftipné...pořádně zamotané...několikrát změněný motiv vraždy...no prostě film pro fajnšmekry...Za mě 95% ()

VictorMartel

Trochu jsem se podivil při pomyšlení, že by zrovna „protected“ nemehlo Ransom dokázal uskutečnit plán tak citlivý v proveditelnosti. Ale to je nadsázka, nad niž jsem se povznesl. Komika funguje, napětí taky, tempo se v závěru možná trochu bortí, ale to jistě záleží spíš od nálady. Moc se mi líbí proimigračně vstřícné zarámování, komentující aktuální politiku, třebaže k jeho zjednodušujícímu sdělení můžeme mít výhrady. Jsme stejně residenty svých států, jako je rodina spisovatele navyklá nepochybovat o svých vlastnických nárocích vůči předkům. Proto je příběh symbolicky zarámován záběrem hrnku s nápisem: „My house. My rules. My coffee.“ Mohli bychom parafrázovat: má země, mé zákony, má práce. Politickou při scénář komentuje svým pohledem na migraci, kterou tu řeší nastolením nového, vhodnějšího residenta. Autoři se vysmívají přirozeným dědickým aspirantům od začátku do konce. Richard si například plete Paraguay (prvního dne vyšetřovatelům) s Uruguayí (během hádky). Ransom v závěru ujišťuje Lindu o své vůli bojovat za majetek s až bájivými epitety („ancestral family home“), třebaže dům jeho děda koupil v 80. letech od pákistánského obchodníka s nemovitostmi. Především ale vyniká zájmový nelad mezi kmenovými příslušníky, kteří se shodnou nanejvýš v odporu k tomu, kdo je má nahradit. / PODOBNÉ: The Grand Budapest Hotel/2014 (humor, celková stylizace na způsob takřka jednorozměrných charakterů, až naivně kladně zodpovězená migrační otázka v kombinaci s karikaturou původnějšího obyvatelstva) ()

helmiczka

Tak trochu Vražda v Orient Exprese a tak trochu Gone girl, ale lepšie od oboch. Výborný scenár, výborné popkultúrne narážky, výborný Craigov prízvuk. ()

WinstonS

Nuda na venkově. Zápletka se sice rozvíjela originálně, ale nakonec skončila dost banálně. Daniel Craig v roli soukromého detektiva byl dost otravný a Katherine Langford bohužel nedostala víc místa, takže ani moc nešlo čím se kochat. Dosledováno spíše z povinnosti, 131 minut je ukrutná délka. Hodinka a půl by bohatě stačila. Agatha Christie holt byla jen jedna. ()

Harpy

ja proste milujem takéto detektívky, už od mala.....dlho som podobný film tomuto nevidela a teraz mi tak dobre padol. Sympatický casting, zamotaná a napínavá dejová linka ktorá drží diváka v napätí a zároveň aj pobaví. Oddychový a fakt veľmi pekný film, pretože som sa po jeho pozretí cítila tak nejak...spokojná a fajn :) ()

JM87

Zajímavý, vtipný, nápaditý a nutí vás to přemýšlet. V jakýmsi smyslu je to taková originálnější detektivka. Furt jsem si říkal, že je v tom něco navíc, a pak jsem si všiml, že to režíroval a psal Ryan Johnson, kterej napsal The Last Jedi. Ten mi právě přišel taky hodně nápaditej a jinej oproti ostatním dílům. Dejte si 🙂 ()

nonick1

Na to, že má jít o satirickou krimi komedii, je pro mě „Na nože“ celkem zklamáním – je vidět, že režisér, který si sám napsal i scénář, má do Agathy Christie hodně daleko. Výčet prohřešků by byl dlouhý jako seznam známých hereckých jmen v tomto filmu účinkujících, ale vzhledem k tomu, že jde o detektivku, musím se jim v hodnocení vyhnout a spokojit se s konstatováním, že v podobném duchu pojatá česká klasika „Rozpuštěný a vypuštěný“ je mnohem rafinovanější i zábavnější. ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

16.10.2023

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

Ana de Armas v romantice s Chrisem Evansem

03.12.2021

Místo kolegů z marvelovek se v romantické komedii od streamovací služby Apple TV+ sejdou kolegové z detektivky Na nože. Snímek Ghosted režiséra Dextera Fletchera (Rocketman, Bohemian Rhapsody)… (více)

Streamovací služby platí hercům obří částky

Streamovací služby platí hercům obří částky