Nikdy nezestárnou (festivalový název)

• Nový Zéland

Velká Británie / Nový Zéland, 2018, 99 min

Peter Jackson

Peter Jackson

Jabez Olssen

V prvej štvrťhodinke sa ukazuje, že Jackson v dokumente nie je úplne doma. Výstavba nie je príliš šťastná a mal som pocit, že mi anonymné hlasy vyrozprávajú dieru do hlavy. Po prechode na front sa to však uprace a je to sila. Zrekonštruované zábery pôsobia fantasticky, strih a zvuk (poprosím oscarovú nomináciu) intenzívne sprostredkúvajú hrôzy vojny a postupne sa nabaľujú aj emócie. Hodnotný projekt, ktorý bude trochu neprávom velebený najmä za svoje technické parametre, keďže má čo povedať aj po obsahovej stránke. 9/10(16.12.2018)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $14,271,347Tržby Celosvetovo $15,400,000Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ Konečne Peter Jackson ponúkol niečo zmysluplnšie po tých jeho fantasy úletoch. Smutný dokument s komentárom preživších o tom ako prežili niektorý veteráni obdobie 1.Svetovej Vojny. /80%/(15.2.2019)

Váleční geekové zbystřete - Peter Jackson k výročí sta let od konce "velké války" všelijak zrestauroval, kolorizoval, obohatil o staré komentáře veteránů a vůbec, dosud nevídaně skvěle oživil archivní záběry ze Západní fronty onoho konfliktu. Film volí čistě pohled řadového britského vojáka - od vyhlídek dobrodružství ve srovnání se svou nudnou prací, příchod do vyhlazené krajiny, nelidské podmínky zákopů, konfrontaci s němci, až po prázdný pocit z vyhlášení příměří a mnohdy pozitivní vnímání při vzpomínce. Jak tehdejší starosvětská, romantická představa o válce vzala hezky rychle za své... Je to bez debat jeden z klíčových titulů na téma WW1 a to právě proto, jak výborně vás vtáhne zpět. Nějakých pár spřízněných dokumentů už jsem viděl/ slyšel (včetně cyklu Apokalyps) a tady je to zákopové peklo na zemi, včetně drsných obrazů mrtvol, přiblíženo nevybíravě a možná zatím ze všech nejlíp. / Aneb bravo za počin hodný památky střetu, který dnes stojí spíše ve stínu následující světové, byť je ve srovnání neméně (ne-li ještě o kus víc) fascinující. (krátce o významu této války)(12.11.2018)

Nemám v úmyslu, srážet škarohlídsky edukační význam a celkové hodiny práce, které se za projektem Petera Jacksona táhnou. Co už vám ale nikdo nepoví, je, že se mnohé remasterované záběry opakují vícekrát, než je zdrávo, a taky že celá jedna část dokumentu stojí na ubíjejících černobílých skicách a frustrujícím válečném audiu (chápu, účel splněn). Kanonáda vypravěčských příběhů mohla taky občas spočinout, tichá výmluvnost obrazů samotných tak ve filmu v podstatě neexistuje. A to je trochu škoda.(6.1.2019)

No teda. Pokud to není nejlepší válečný film vůbec, tak rozhodně o I. světové válce ano. A přitom funguje určitě z půlky jenom s představami. Ovšem kombinace reálných výpovědí, záběrů zrestaurovaných na neskutečnou kvalitu, ilustrací a popisů tvoří takovou kombinaci, že jsem většinu času skoro ani nedýchal. 100%(18.11.2018)

• - Veľká časť záberov nebola nikdy predtým publikovaná, keďže sa už dlhé roky tieto historické zábery a snímky nachádzali v trezoroch londýnskeho Imperiálneho vojnového múzea. (MikaelSVK)

• - Peter Jackson pro film nashromáždil komentáře 120 válečných veteránů 1. světové války, jejichž nahrávky byly pořízeny v roce 1964. [Zdroj: kinobox.cz] (Bioscop)

• - Pre potreby filmu bolo spracovaných a zozbieraných viac ako 600 hodín rôznych rozhovorov a výpovedí od viac než 200 veteránov. Z celkových 600 hodín tvorcovia vybrali 100 hodín a až po ich posúdení začal film vznikať. (MikaelSVK)