Nikdy nezestárnou

• Velká Británie They Shall Not Grow Old (více)
Trailer 1
Velká Británie / Nový Zéland, 2018, 99 min (Alternativní 95 min)

Uhrančivý snímek Petera Jacksona ukazuje filmový materiál z první světové války tak, jak jej ještě nikdo neviděl... Oscarový režisér Peter Jackson vybral archivní černobílé záběry každodenního života vojáků i civilistů a s pomocí moderních technologií je převedl do barev, které odpovídají dobové realitě. Ve svém unikátním projektu vybral archivní černobílé záběry staré více než 100 let a s pomocí moderních technologií znovu přivedl k životu ty, kteří mohou příběh války odvyprávět nejlépe – muže, kteří v ní bojovali. Po měsících strávených v archivech BBC a britského Imperial War Museum v Londýně vznikl film, v němž znovu a doslova v nových barvách ožívá každodenní realita v přední linii jednoho z největších světových konfliktů. Jaké postoje k němu zastávali jeho řadoví účastníci, co jedli, jak spali a jaký život vedli mimo válečné zákopy? Jackson sáhl do mlhy času, aby vrátil hlas těm, kteří byli navždy poznamenáni první světovou válkou. (Česká televize)

Trailer 1

flanker.27

Vyprávění veteránů nahraná v roce 1964 jsou výmluvná a mají svou sílu, ale opravdu to chtělo místy je utnout a soustředit se na (restaurovaný) obraz samotný, doplněný adekvátním zvukem. Jestliže Jackson a jeho tým restaurovali 100 hodin materiálu, proč z nich vidíme jen asi 50 minut (zbytek je nerestaurovaný materiál nebo dobové propagační plakáty, případně satira). Navíc se některé záběry opakují, což je dle mého chyba dramaturgie celého projektu. Také nejde o první záležitost, která by se pokusila o něco podobného, stačí připomenout Apokalypsu: první světovou válku (i tu druhou). Přitom nepopírám, že jde o vysoce působivou záležitost vyprávějící o všech aspektech frontového života, kde střílení a zabíjení jsou jen občasným "zpestřením" každodenní starosti o jídlo, čistou vodu, nohy v suchu a teple a hygienu. Plně podepisuji komentář uživatele Davies182. ()

D.Moore

Děsivě působivé zprostředkování válečných hrůz z pohledu těch, kteří měli štěstí, že o nich mohli vyprávět. Peter Jackson zrestauroval více než sto let staré záběry, aby nás (i díky neméně důležitému zvuku) vzal přímo tam, to vše s komentářem řadových vojáků. Rozhodně nečekejte příval faktických informací, od toho jsou jiné dokumenty, tohle je opravdu o atmosféře, o atmosféře, o atmosféře, protože když jeden z vojáků vypráví, jak musel zastřelit jiného, sevře se hrdlo jemu i nám. ()

Pavlínka9

Tohle byl nápad, který jsem ráda, že se zrealizoval a jen se o něm nemluvilo. K tomuhle je potřeba si sednout a jen urputně sledovat, jak to tam vypadalo, co všechno se tam dělo, ta mrtvá těla, která byla všude okolo a hlavně - je to jiné než v dnešním boji, v dnešní době - i ta mentalita těch "vojáků" je prostě jiná a to je na tom za mě to nejstěžejnější. Ten dokument vypadá jako film - ta barva tomu dala úplně jiný rozměr a vypadá to, jak kdybychom se dívali opravdu na tu situaci, jak kdybychom tam s těmi muži byli....Je to tak realistické, kruté, syrové a surové - a to je na tom právě to nejúžasnější. Doporučuji všem, aby si uvědomili, co jejich dědečci prožívali, s čím se v té době potýkali a také - jak se k tomu právě stavěli. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $17,956,913Tržby Celosvetovo $19,887,000Tržby za predaj Blu-ray v USA $301,887Tržby za predaj DVD v USA ║ Konečne Peter Jackson ponúkol niečo zmysluplnšie po tých jeho fantasy úletoch. Smutný dokument s komentárom preživších o tom ako prežili niektorý veteráni obdobie 1.Svetovej Vojny. /80%/ ()

Fr

„BYL JSEM V BITVĚ A JSEM NA TO VELMI HRDÝ...“ /// Několik pamětníků vypráví a dobový záběry ukazují… Důvody k narukování, fixly s věkem, co seržant, jaká byla snídaně…a za 25 minut jdeme do boje. A teď to přijde – hlavní trumf: BARVA! Od toho okamžiku vypadá válka úplně jinak! Pokračuje vyprávění – jak se žilo v zákopech (což zase taková novinka není…), neřeší se politika, jen pocity a krajní meze lidí, kteří dělali většinou jen to, co se jim řeklo. Zajímavý… ale přesto tenhle dokument víc učaruje technologií než fakty. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vzpomínám na 11:00 hodin dne 11.11. 1918. 2.) Nevím, jak páchne smrt. 3.) 3.) Thx za titule „num71“. /// PŘÍBĚH *** ()

• Režisér Peter Jackson neobdržal žiaden honorár a tento film venoval svojmu starému otcovi, ktorý bojoval na západnom fronte. (MikaelSVK)
  • V dokumentu se kromě jiných událostí objeví záznamy prvního nasazení tanků v bitvě na řece Sommě z 15. září 1916. (ArthasKarfa)
  • Veľká časť záberov nebola nikdy predtým publikovaná, keďže sa už dlhé roky tieto historické zábery a snímky nachádzali v trezoroch londýnskeho Imperiálneho vojnového múzea. (MikaelSVK)

Související novinky

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Co chystá Peter Jackson?

Co chystá Peter Jackson?

30.01.2019

Režisér filmových trilogií Pán prstenů a Hobit Peter Jackson se v posledních letech soustředil spíše na produkci. Nedávno si však odskočil k dokumentu, jeho film They Shall Not Grow Old spočíval v… (více)