Nikdy nezestárnou

• Velká Británie They Shall Not Grow Old (více)
Velká Británie / Nový Zéland, 2018, 99 min (Alternativní 95 min)

Uhrančivý snímek Petera Jacksona ukazuje filmový materiál z první světové války tak, jak jej ještě nikdo neviděl... Oscarový režisér Peter Jackson vybral archivní černobílé záběry každodenního života vojáků i civilistů a s pomocí moderních technologií je převedl do barev, které odpovídají dobové realitě. Ve svém unikátním projektu vybral archivní černobílé záběry staré více než 100 let a s pomocí moderních technologií znovu přivedl k životu ty, kteří mohou příběh války odvyprávět nejlépe – muže, kteří v ní bojovali. Po měsících strávených v archivech BBC a britského Imperial War Museum v Londýně vznikl film, v němž znovu a doslova v nových barvách ožívá každodenní realita v přední linii jednoho z největších světových konfliktů. Jaké postoje k němu zastávali jeho řadoví účastníci, co jedli, jak spali a jaký život vedli mimo válečné zákopy? Jackson sáhl do mlhy času, aby vrátil hlas těm, kteří byli navždy poznamenáni první světovou válkou. (Česká televize)

Kusbi

Peter Jackson se poměrně netradičně pustil do tvorby dokumentu, který se vztahuje k hrůzám první světové války. A jedná se rozhodně o slušný počin. Základem úspěchu dokumentu je pochopitelně část, která je díky moderním technologiím v barevné podobě a nutno uznat, že míra autentičnosti záběrů se po technické úpravě nijak nesnížila (byť je pravdou, že některé úseky vypadaly trochu uměle). Celkově pak dokumentu pomáhá i vyprávění samotných aktérů války, kteří popisují dění na frontě z mnoha různých pohledů. Nicméně dokument má i své mouchy. Zhruba třetina snímku je tvořena neupravenými záběry, které jsou proloženy pouze hlasy pamětníků, a jiných zvukových vjemů se divák nedočká, což mě osobně po pár minutách nudilo a přijde mi škoda, že tvůrci těmto pasážím věnovali tak velkou část stopáže. Také trochu může zamrzet, že dokument nepřináší nic nového. ()

rabbi

Nečekej fakta a příběh o první světové...ale dobové záběry, doplněné barvou a zvuky tak, aby si cítil tu přítomnost. Vyprávění dědů o tom co oni zažili, ne o tom jak to dopadlo...o tom co cítili, o atmosféře a tom jak je to poznamenalo. Někdy se záběry záměrně opakují a ne všechny jsou upravené (původní čenobílé), asi je pro to důvod, ale je to škoda. I tak ale silný, děsivý pohled do zážitků dědů v první velké..86% ()

VashCZ

Tento dokument není až tak dlouhý a není až tak krátký. Není až tak dokonalý, ale vypovídající. Přínáší kolorizované záběry té doby a výpovědi mladičkých britských vojáků té doby. Pokud vám tam schází akce, můžete ji směle doplnit blockbusterem "1917" 70%. ()

Bogrant

Jacksonova pocta veteránom z WWI, ktorú tvoria ich samotné reálne komentáre, doplnené o zrekonštruované, ozvučené, farebné a doteraz nevidené snímky a zábery, vďaka ktorým si divák lepšie (nie však úplne) dokáže predstaviť tú hrôzu. Škoda len, že občas sa nezvolil "tichý mód" a nenechalo sa, aby tie zábery hovorili samé za seba bez pridaných informácií. Naopak, pri rozprávaní o útoku, kde počuť výstrely, chaos, cítiť a vidieť smrť, mi zasa tuhla krv v žilách. Silný dokument. ()

Kritickej

Brutální popis brutální války. Ta přidaná barva je na tom zajímavá ze všeho nejmíň. Popis každodenní reality v pekle se ale v kombinaci s obrazem zažere hluboko pod kůži. ()

motyka52

Velmi zajímavě pojatý dokument z války. Očividně Jacksonův srdeční projekt a je to na tom poznat. Není to úplně dějepisný materiál, data a souvislosti se tady příliš nedozvíte. Omlazení "staletých" záběrů v kombinaci s čtenými komentáři vás tady hodí rovnou do zákopů a poznáváte spíše každodenní život v nich. Nic proti tomu. Datumy si můžu přečíst na Wikipedii. V pasáži útoku na německé ležení je dokonce velmi dobře vybudované napětí a gradace. Jsem si jistý, že si z tohoto dokumentu budu pamatovat víc, než z celé řady jiných vysílaných třeba Zoomu nebo History Channelu. ()

Sopholojong

Prekvapivo konvencny dokument (polovica stopaze su len posterove/animovane dobove vyjavy, alebo treningove, ci oddychove pasaze) genialneho Jacksona. Po par poeticky ciernobielych zaberoch sice prejde do realistickej farby, ale to nic nemeni na jeho statickosti a repetitivnej informativnosti. I ked hodujuce krysy, muchy, svrab a rozkladajuce sa tela (nielen ludske) su naozaj silnym kafe. Prva svetova sice nebola najstrasnejsia z vojen, ale rozhodne najspinavsia. Schopne styri z hladiska dokumentov, slabe v kategorii cinematickeho zazitku. ()

Nag0

Vždy si rád pozriem dokument o veľkej vojne. A som aj rád, že hlasy mužov, ktorí tú veľkú vojnu zažili na vlastnej koži, boli zachované až do dnešného dňa. Ťažko stupiť vedľa pri podobnom formáte ale rozhodne vyzdvihujem štylizáciu. ()

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Co chystá Peter Jackson?

Co chystá Peter Jackson?

30.01.2019

Režisér filmových trilogií Pán prstenů a Hobit Peter Jackson se v posledních letech soustředil spíše na produkci. Nedávno si však odskočil k dokumentu, jeho film They Shall Not Grow Old spočíval v… (více)