Řidič slečny Daisy

• USA Driving Miss Daisy (více)

Atlanta roku 1948. Dvaasedmdesátiletá židovská vdova Daisy Werthanová se velmi zlobí, když její syn Boolie najme bez jejího vědomí černošského řidiče Hokea Colburna. Od počátku se k němu chová jako k drzému, nepříjemnému vetřelci a všemožně mu dává najevo, že o jeho přítomnost ve svém domě vlastně nestojí. Přesto z jejich zpočátku velmi nepřátelského vztahu vzniká krásné, i když nepřiznané přátelství… Film plný nezvyklého pochopení pro postavy s maloměsta, s nádechem lehké ironie, komiky i slz, natočil (podle divadelní hry Alfreda Uhryho) známý režisér Bruce Beresford. Tento australský filmař, který získal světovou proslulost filmy Krotitel Morant, Něžné milosti, je podepsán také pod komedií Správný chlap v Africe či spíše psychologicky laděnými snímky Zločiny srdce, Poslední tanec a Dvojí obvinění. Snímek Řidič slečny Daisy získal v roce 1989 cenu za herecký výkon Jessicy Tandyové na MFF v Berlíně, dále Zlatý glóbus a čtyři Oscary (za nejlepší film, scénář, masky a hlavní ženskou roli)... Představitelka svérázné Daisy Jessica Tandyová (nar. 7. 6. 1909 a zem. 11. 9. 1994) byla dlouho především úspěšnou divadelní herečkou v Londýně. Později se přestěhovala do Ameriky, kde ztělesnila řadu významných postav na Broadwayi (čtyřikrát dostala prestižní cenu Tony). Filmová sláva ji však potkala až v pozdním věku. U nás je známá především rolí matky ve filmu Ptáci. Další postavy ztvárnila v titulech Svět podle Garpa, Baterie nejsou v ceně, Nejlepší přátelé, Noci s nepřítelem a Smažená zelená rajčata. Chápavého a tolerantního řidiče Hokea Colburna ztvárnil Morgan Freeman (nar. 1. 6. 1937). Řadu let byl uznávaným divadelním hercem, úspěchy slavil zejména na jevištích mimo Broadway a je trojnásobným laureátem ceny Obie. Do širšího diváckého povědomí se zapsal jako Easy Rider v populárním televizním pořadu pro děti, které mají problémy se čtením. Vrcholné role vytvořil ve filmech Chytrák, Vykoupení z věznice Shawshank a také v Řidiči slečny Daisy. Dále jsme ho mohli vidět ve snímcích Král zbojníků Robin Hood, Nesmiřitelní, Amistad, Smrtící epidemie a Řetězová reakce. (Česká televize)

Aknah

O babce, která je nevrlá, protivná a přechytralá... nebavila mě. Morgan Freeman mě přesvědčil, že umí zahrát naprosto cokoli. Ale vadilo mi to, že Miss Daisy je za každou cenu hrdá a neomylná, což je nudné a únavné. Teprve po hodině to začíná být zábavnější, ale jinak je to furt takové stejné, vlastně se tam nic moc nedělo. Nechyběl tomu sice vtip, ale je to ten typ filmu, na který se už znova nepodívám, protože nemám proč. Jako celek je film slušný, má hezkou hudbu a má styl. Ale za prvé mě odradil dabing, který nebyl zrovna trefný a za druhé mi hrozně vadily ty časové skoky, ve kterých sem se nevyznávala... Přes všechny nominace, mě to moc nebavilo. ()

InJo

Žádné hlubokomyslné drama, ale docela svěží tragikomický příběh dvou odlišných lidí. Tradiční téma ve velmi citlivém zpracování. ()

Šakal

Vyčítat tomuto snímku, že se jeho autor vydal pouze " příjemnou " cestou a závažná témata jen tak lehce naťukává ( našlapuje opatrně kolem nich), či je zcela ignoruje je jako, kdybyste si při pojídání čokoládové zmrzliny povzdechly.....škoda, že je tak sladká, trochu hořké chuti by neuškodilo. Tento snímek totiž v prvé řadě je o tom, že život nekončí po 60 - tce a je nesmírně těžké si sobě samému připustit, že něčeho nejsme schopni bez cizí pomoci. Přesto právě takováto " nucená " pomoc, může nakonec býti tím nejlepším, co nás na sklonku života může potkat. Toto je případ i tohoto snímku podle divadelní hry Alfreda Uhryho, ve kterém excelují ( v tomto případě by se spíše nabízelo slovo hrají či ho žijí ) Morgan Freeman coby Hoke a Jessica Tandy jako tvrdohlavá americká židovka Daisy. Možná by se snímku dal vyčítat " laciný závěr " , ale v tomto případě ten konec k snímku jednoznačně patří, člověk chápe co tím básník chtěl říci a proto ho bez námitek přijímá.... ()

Jordan

brilantný film, ktorý veľmi nežne a chvalabohu nenásilnou formou rozoberá otázky rasiszmu ale aj medziľudských vzťahov a blablabla, veď to poznáte . . . naozaj svkelá komorná záležitosť ()

Anderton

Starý afroameričan a stará židovka žijú svoje pokojné životy v krajine, kde vládnu rasové predsudky a ktorým sa snažia životným optimizmom (aspoň v prípade Hokeho) vyhýbať, ako sa len dá. Konfliktom a okolitému svetu sa vyhýba aj režisér a možno je to tak aj správne, pretože viac vyniknú dobrí herci a ich neortodoxný vzťah, ktorý je ale práve tým, že sú členmi spoločenských menších, o to viac umocnený. Na druhej strane je škoda, že sa Beresford drží na uzde ako dôchodca a mám pocit, akoby bol Freeman omnoho živelnejší, ako samotný režisér a chcel mu počas nakrúcania povedať, že by mal trochu ožiť a dať do filmu viac šťavy, keď už sa on tak snaží. Lenže akademizmus sa pri udeľovaní cien nosí viac, ako experimentovanie alebo aspoň realizmus a oscarová noc mu dala za pravdu. Jediná zaujímavejšia scéna je tá so zábermi syna a matky pri rozhovore v zrkadlách, ale to je všetko, statickosť kamery tak zachraňuje príjemná atmosféra. Myslím, že dnes by film tak úspešný určite nebol. Po rozležaní v hlave nakoniec usudzujem, že zvolený režisérsky a scenáristický prístup bol správny. ()

Frajer42

Moc se mi líbí ta americká auta z doby, kde se odehrává tento příběh. Moc se mi opět líbila hudba Hans Zimmera. Moc se mi opět líbil výkon Morgan Freemana. Dokonce i pro mě nepříliš známá Jessica Tandy tady podala mimořádný výkon. Napříč všem pozitivním věcem však stojí velmi suchý příběh. Hoke vozí Daisy a oni si povídají a velmi pomalu se mezi nimi vytváří přátelství. Nic víc, nic méně. A kdyby se nejednalo o přátelství mezi černochem a židovkou v 50.letech, tak si troufám tvrdit, že by film skončil v propadlišti dějin. Na oscara mi to přijde poněkud chabé. Přesto je to celé natočeno, tak skvěle, že jsem neměl sebemenší problém to strávit. Bohužel to však prostě jen tak nějak proletělo, bez veškerých emocí. Kvalitní filmařina se však zapřít nedá * * *. ()

nascendi

Nemyslím, že by tento film bol niečím viac, ako politicky korektnou, nekonfliktnou a preto ľahko zabudnuteľnou rozprávočkou o tom, ako si dvaja starí ľudia zvykli žiť vedľa seba, aj keď to spočiatku na to vôbec nevyzeralo. ()

silentname

"Driving Miss Daisy" je podľa mňa veľmi príjemným filmom. Skvelá atmosféra, sympatické postavy a film podľa mňa na nás skutočne dýcha aj po skoro 30-tich rokoch. Mám pocit, že Morgan Freeman a Jessica Tandy sa tu vedeli vynikajúco doplniť. A okrem toho Dan Aykroyd ako syn slečny Daisy je tiež vynikajúci. Film je pekne natočený, má v sebe niekoľko úžasných momentiek, no najviac na mňa asi rezonuje scénka, kde bude umiestnená v synagóge bomba. Bohužiaľ, takéto veci sa kedysi diali a dejú sa aj dnes. A nič s tým nespravíme. Jediné čo môžeme, je nejako to akceptovať a snažiť sa vyhnúť miestam, kde sa také veci dejú. Lenže kde sa dnes nedejú? Ale to je mimo tému ohľadom filmu. Hudba Hansa Zimmera... čo viac je treba povedať. Hans Zimmer vždy vedel dať do filmu vynikajúcu hudbu. Nikdy to neruší a je to krásne zladené. Jediné čo je trošku očividné je reklama na Coca Colu. Ale product placement je dnes úplne všade. Len tu to bolo trošku očividné. No nič to filmju nejako moc neberie. Myslím si, že dialógy medzi dvoma hlavnými hrdinami sú jeho najsilnejšou stránkou a celkový dojem z filmu je veľmi silný. Nebudem klamať, podľa mňa je to vynikajúci film. A rozhodne hodný toho, aby ste si ho čekli. Hodnotenie: A ()

WANDRWALL

Dá se dostat na kobylku ženě, která je prý tvrdohlavá a skoro bezcitná a zaměřená jen na sebe? Navíc má věk, a čím se kdo starší, tím méně je adaptabilní. Hoke, je tím mužem, který je tím pravým, aby si slečna Daisy začala na sklonku života uvědomovat to, co jí do té doby nedocházelo. Je to možné, aby si to i tom věku dokázala vštípit do paměti? Jelikož spolu strávili dost času, tak si na sebe prý zvykli. Je to snadné ve vyšším věku? V tomhle filmu to jde. Ve filmu lze ledacos. A některé ženy mohou mít takové filmy rády. Ale i muži. I když těch je méně. ()

Rocky62

Odpočinkové drama o neustále osočovaném dobrákovi protivnou stařenkou, do chvíle než k sobě naleznou cestu k opravdovému přátelství. Nikam nespěchající film s volnějším tempem a skvěle vykreslenou atmosférou 50. a 60. let. Po humorné i vážné stránce vydařené a soundtrack též vynikající. K hereckým výkonům všech zúčastněných nelze namítat vůbec nic. 80% ()

marhoul

Moc pěkný film, vlastně první, v němž jsem poznala Morgana Freemana. ...bába jedna paličatá... :) Mám ten film ráda i ten krásný konec. ()

Šandík

"Driving Miss Daisy" (mimochodem, české "Řidič slečny Daisy" je docela slušný kulturní přešlap, protože v češtině samozřejmě nemůžeme nazývati vdovu slečnou) je zdánlivě ničím nepřekvapivý film. Přečte-li si divák před sledováním filmu synopsi, tak přesně ví o čem to je, jaké to je a jak to skončí... Přesto tenhle film až překvapivě dobře funguje. Je neokázalý, řemeslně perfektně zvládnutý, herecky jiskřivý a především, nesmírně lidský. Netlačí na pilu, nežďíme slzy a stejně člověka dojme k slzám, nebo alespoň k tichému přemýšlení o životě a jeho hodnotách... 9/10 Zajímavé komentáře: Oskar, Subjektiv, PALINO ()

MontyBrogan

Človek sa učí celý život. Ak žije dosť dlho, tak spoločnosť s ním. A keď má šťastie, dožije sa aj zmien v jeho prospech. Nič nové pod slnkom. Ale feel good film to nepochybne je. Až sa čudujem, že ho nenatočil Rob Reiner. Neskôr sa však aj jemu spojili cesty s Morganom Freemanom. A nie raz. Pre mňa to boli dokonca lepšie skúsenosti než táto oscarovka. Ale to už je iný príbeh. ()

Roman.Ticka

Miloučký film tohoto typu si prostě zaslouží vyšší hodnocení už jaksi z povinnosti vzhledem k obsahu i formě. I když mě často napadalo, kdy že jednoho z nich klepne pepka, např. úmornou cestou na oslavu devadesátin, přesto to ti dva ustáli až do velmi vysokého věku, což není sice běžné, ale ani výjimečné. Hodně se mi líbil Dan v oddané roli milujícího syna, ale nejvíc se mi líbily dobová výprava a rekvizity, včetně soudobé kultury (otevřený akceptovaný rasismus). Nejde mi o fandění systému, ale znovu o způsob ztvárnění vztahové problematiky zase tím miloučkým hladícím laskavým způsobem. ()

poz3n

Opravdu hrozně moc milý a zároveň nenásilný film, který se v zásadních momentech dokáže vyhnout vyústěním, kterých by se nám dostalo v každém dalším podobném snímku. Tím si mě nejenom získal, ale také ukázal, že se vymyká. Jediné, na co si neodpustím postěžovat, je Zimmerův příšerný hudební doprovod, který zřejmě pod vlivem probíhajících 80tých let zapomněl, kdy že se samotný film odehrává a stvořil tak iritující a opravdu nehodící se syntezátorový soundtrack. 8/10 ()

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

Zemřela herečka Blanka Bohdanová

03.10.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015