Skřivánci na niti

• angličtina Larks on a String
Komedie / Podobenství
Československo, 1969, 95 min (Alternativní 91 min)

Film Skřivánci na niti natočil v roce 1969 Jiří Menzel na motivy povídek z knihy Bohumila Hrabala Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet. Dlouhých dvacet let zůstal film uzavřen v trezoru, protože vypovídal o absurdní realitě české společnosti padesátých let, která měla zůstat navždy skryta. Děj satirického filmu se odehrává na šrotišti kladenských oceláren, jež se stalo pracovním táborem pro ty, které komunistická společnost vyvrhla až na samý svůj okraj a zde je hodlala převychovat k obrazu svému. Vedle sebe se tak sešli prokurátor, který nechtěl pochopit, že právo by se mělo podřídit politickým cílům totalitní moci, adventista, odmítající chodit v sobotu do práce, filozof, nehodlající své myšlení vtěsnat do nových pouček, saxofonista, jehož nástroj byl odsouzen coby buržoazní přežitek, živnostník a řada dalších. O kus dál pracují „kopečkářky“, dívky a ženy, jež jediné východisko viděly v útěku za hranice, který se však nepodařil... Každá postava je poznamenaná tragickým lidským osudem, ale pohled Bohumila Hrabala je hřejivě lidský, plný porozumění a hledající v každé beznadějné situaci jiskřičku naděje. Jeho hrdinové, oblečeni do starých hadrů, se sice hrabou ve starém železe, ale zdají se šťastnější než ti, kteří je sem poslali. Do kin se tvrdě zakázaný film dostal až po jednadvaceti letech, premiéru měl v lednu 1990. Diváci jej až zpětně mohli zařadit do sledu zdařilých adaptací hrabalovských předloh, jejichž tvůrcem byl Jiří Menzel. Na Berlinale 1990 získal hlavní cenu Zlatého medvěda. (Česká televize)

Fujin

Výborná satira oné doby. Vyjímečně výstižné prostředí a poukázání na směšně nelogické avšak účelové zásady dřívějšího systému. Zajisté se jedná o zajímavé dílko, ale já k němu necítím žádnou nadprůměrnou náklonost. ()

mirika39 odpad!

Pre mňa nie. Po piatom raze, čo som počula "Jo, vy se ženíte? Tak to se vožeňte. No tak se nežeňte!" som to rozčúlená prepla. Čo je toto preboha za sprostosť? ()

stanslon

Menzel a Hrabal asi patří k sobě. Krásná slovesnost, poetika, lidské osudy. Nebudu vypisovat, co tu jiní udělali za mne. Je jen škoda, že Menzel si vylezl na piedestal s představou, že je dnes největší a nejneomylnější český umělec a místo aby natočil něco podobného, poučuje nás o tom, jak krásně se nám dnes žije. Nepochybuji, že jemu ano. ()

AllyMcBeal

Hrabal je můj nejmilovanější spisovatel na světě a Menzel má můj velký obdiv za to, že se pokouší jeho knížky adaptovat na filmové plátno. Poetika filmu je krásná, příběh hořkosladký a dialogy hrabalovské. Tak jako v knížkách. Herci jsou naprosto úžasní a vztah Hvězdáře a Jitky je tak jemný a uvěřitelný, že vás dostane do kolen. ()

NikoKovac

To je dobrej film. Moc se povedl. Všem bych ho doporučil shléednout, už jen proto, s jakou vervou ukazuje odpornost něčeho tak nelidského, jako je komunistický režim. ()

DavidAAAA

Češi se posrali spolu s Matýskem, když jako komedii století zvolili S tebou mne baví svět. Neříkám, že Skřivánci na niti by jí měly být, ale rozhodně jsou o mnoho výše. Tohle je pro mne jeden z najkrásnějších a nejcitlivěji natočených filmů české tvorby. Nesmírně inteligentně a vtipně vykreslená temná doba 50.let, zahraná nejlepšími českými herci. Je to komedie, ale přitom svým vtipem nestírá temno a děs těch let. V podstatě životní role většiny zúčastněných. Jediným, ale nepodstatným mínusem, je pro mne dějová linie kolem vztahu a svatby cikánečky a policajta, dějově je naprosto zbytečná, ale na druhou stranu - i ta je nositelem několika dobrých momentů. ()

padlar

Popravdě, nevím co k tomuto filmu napsat a co by zde již nebylo. Snad jen to, že se mi líbil. A to tak že velmi. ()

PORTER44

Příběh ze šrotiště kde na jedné straně pracuje parta mužů a o kousek dál parta žen a nastanou situace kdy se navzájem poznají hodně z blízka.Skvělé herecké obsazení a jejich výkony, nechybí jak trochu romantiky ale hlavně černého humoru. ()

andreas_tool

Komedie? Ano, ale bohužel i realita. Takže spíš hrabalovský popis absurdna, které panovalo v naší zemi v padesátých letech. Je to komedie o tom, proč doktoři práv končili v montérkách (přesně jako můj děda), o tom, proč komunista - idealista, dostal pár let prací v dole, a prostě o tom, jak si tady lidi žili. Ale i přes fakt, že film popisuje smutnou pravdu se díky Hrabalově předloze a Menzelově zpracování zasmějete. Já jsem se zasmál. I když hořkosladce (i děda říkával, že nakonec v těch montérkách byl šťastnější). ()

Pelidor

Jedna hvězda dolů za Vašíka ,toho moc nemusím a ani tady mě nijak nepřesvědčil. Ale jinak je to pecka A babičku vykoupou esenbáci. ()

anevanu odpad!

Celý život si myslím ,že tento film byl v trezoru , protože se na to nedá koukat .(ve skutečnosti tomu tak nebude)Je to rychlokvaška spíchnutá ve velmi krátké době .Stejná jako mnoho dalších,které se vyrojili po listopadu 89 .Zažila jsem revoluci 89 a vím jak probíhala .Myslím,že podobné to bylo po roce 48 .Po každé revoluci se někomu bere a někomu dává , přesunují se majetky a vždy jsou u toho jen určitá prasátka co se , nažerou .Za všechny příběh z naší vesnice.Rodina celá v družstvu tatínek předseda družstva a po revoluci si požádal o vrácení majetku a postupně spolknul téměř celou vesnici.Je to komunista a kapitalista zároveň,ale na rozdíl od ostatních tunelářů ,protože nějak umí podvést a nakoupit nebo pronajmout pod cenou ,alespoň celý život tvrdě maká on i celá jeho rodina,protože zemědělství je tvrdá práce .Každá doba má své dobré i špatné stránky.Za mě je nejlepší ten stát a to jak se kde vede lidem i bohatství států to potvrzuje ,ten který zažil nejméně revolucí. ()

Vlastik100

Pro běžného zahraničního diváka průměrný film, průměrný námět. Takových ruských a polských filmů co bylo takhle natočeno…Co jím dělá tak úžasného? Ten poetismus, který srší v každé scéně. Skvělí herci, jakoby se pro ty role narodili, samozřejmě jak jim komunisti titulovali, zasloužilí umělci. Tehdy i mladí se přičinili ke kultovnímu snímku. Režisér, který má s natáčením filmu dle předlohy B.Hrabala už nějakou zkušenost. 100% ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel

07.09.2020

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

57. ročník Německého Berlinale odtajněn!

01.02.2007