Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

blackrain

"Pane doktore, vy jste se zase kochal." Život na venkově má své kouzlo. Lidé jsou si mnohem bližší. Všichni se znají. To platilo v minulosti. V dnešní úspěchané době začíná být všechno jinak. Že bych si jela obhlídnout Pelhřimov, ať vím do čeho půjdu? Ne, radši se budu kochat. ()

kaylin

Jeden z mých českých, zamilovaných filmů. I když jsem se dřív na české filmy moc nekoukal, tak tenhle patřil k čestným výjimkám a já jsem si užíval každé jeho opětovné zhlédnutí. Tohle platí i do současnosti. A přesto, že většinu vtipů znám, stejně mě dokáží pořád pobavit. To, jak herci hrají, jaké situace zde jsou, to je prostě jedinečné. ()

slunicko2

Co může vzejít ze spolupráce pánů Svěráka a Menzela? 1) Přiznám se, že na mě ve své době tento snímek navzdory jeho vpravdě geniálním tvůrcům působil rozpačitě. Sledoval jsem legraci, kterou si postavy dělaly z retardovaného Otíka a bylo mi to až fyzicky nepříjemné. Navíc jsem se chvílemi nudil, Menzelovu poetiku jsem ještě neuměl docenit a Svěrákův humor s hořkým nádechem jsem neznal (Cimrman byl jiné kafe)._____ 2) Ale to je vše už minulost. Dneska vidím, co jsem tehdy dostatečně nevnímal: lidskost, moudrost, atmosféru pokoje a pohody._____ 3) A to herecké obsazení! 30letý Maďar János Bán (/mo/mentálně zaostalý Otík), 41letý Marián Labuda (Otíkův řidič Pávek), 65letý Rudolf Hrušínský (vesnický lékař, co se rád kochá), 57letý Miloslav Štibich (předseda JZD Kalina), 75letá Milada Ježková (Otíkova teta drůbežářka Hrabětová) či 49letý Zdeněk Svěrák (akademický malíř). Zaštěkali si i mnozí z Divadla Járy Cimrmana._____ 4) Z mladých kluků: 19letý Stanislav Aubrecht (Pávkův syn zamilovaný do učitelky) a 15letý Rudolf Hrušínský nejml. (Kalinův syn Jan, který se půjde dívat na televizi, až začnou nastavovat zrcadlo)._____ 5) Nedoceněným hercem zůstává na nádraží nalezený doktorův voříšek Karl von Bahnhof. ()

Mikita

Když komedie, tak tato. Točená pár km od mého rodiště. Krajina plná nostalgie, postavy plné důvěrně známých vlastností a tradiční milý český humor, který je možná za hranicemi těžké pochopit. I proto je mou nejoblíbenější komedií, nejoblíbenějším filmem. Báječné charaktery, skvělé dialogy plné kultovních hlášek, povedené režisérské ztvárnění. Vždy, když si ji pustím, vrátím se v duchu domů. ()

Maq

Češi si o sobě rádi myslí, že jsou lidem charakterních a rozvážných sametových pašáků. Je to sebeklam jako hora, velká „Česká pohádka“, a Svěrák je posledních čtyřicet let jedním z jejích nejznamenitějších vypravěčů (tak trochu převzal štafetu po Werichovi). Nu, což o to, hezky se to sní, jen jestli to nějak nesouvisí s tím, že Češi neměli přátele v Mnichově, ani když chtěli stavět mosty mezi Východem a Západem, ani když přišel Brežněv, ani když „moudře“ odmítli americký radar. --- Jak kdysi trefně poznamenal anarchistický časopis Doutnák, taková literatura je pro Čechy nebezpečnější, než zápalky pro děti (a neopatrné družstevníky). Jenže tenkrát Svěráka vyvažoval jeho bystřejší a kritičtější protipól Smoljak. Tady si Svěrák notoval s Menzelem, a výsledkem je opojná míchanina slaďounkých rustikálních hlášek. Všechny patálie se přímo sametově urovnají, že? Nuže, krajané, připijme na Svěráka, na Menzela a na všechny Čechy. Všichni jsme fakt dobří. ()

movieband

Úsměvná komedie s časů let minulých. Film do každého počasí a pokaždé člověku zvedne náladu, když je nejhůř. Pan Pávek a Dr. Skružný v podání Labudy a Hrušínského jsou nezapomenutelní a Otík v podání Jánose Bána je taky nezapomenutelný. Vtipnými scénami film jenom srší, ale i na pár vážných scén se tu dostane. Skvělá česká komedie ke, které se často a rád vracím. Už jsem ji viděl snad 100x a nikdy neomrzí. Jen se neposer papundekle. 5* a 90% ()

Damiel

Vznik některých geniálních filmů je občas tak trochu náhoda. Zdeňkovi Svěrákovi na Barrandově omylem proplatili pár stovek za námět, který nedodal, tak byl požádán, aby na papír rychle "vyplivl" nějaký pseudonámět, aby všechno štymovalo. No a Menzelovi se to zalíbilo natolik, že řekl - z toho udále film. A byla tady geniální české komedie, která vstoupila do zlatého fondu české kinematografie :) ()

swed

Nejpovedenější Menzelův film a zároveň jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Skvěle napsaný Svěrákův scénář je plný životných postav, které jejich představitelé dokáží zahrát tak, že každá z nich minimálně jednou vynikne. Menzel vykouzlil neodolatelnou poetiku jedné malé vesničky a zároveň skvěle ukázal kontrast mezi ní a velkoměstem (potažmo jejími obyvateli). Navíc jsou zde obě složky tragikomedie v dokonalé rovnováze a tím se ještě více zvýrazňuje smutek a radost celého života. 9/10 ()

major.warren

Legendární komedie a můj snad vůbec nejoblíbenější český film. Filmová poetika Jiřího Menzela zde zřejmě dosáhla svého vrcholu. Neskonale vtipný, půvabný a v závěru dojemný film. Všechno zde funguje tak přirozeně jako jiní dýchají. Souhra skvělé kamery Jaromíra Šofra a překrásné hudby Jiřího Šusta, doplněná "zasněným" komentářem řídícího Rudolfa Hrušínského, je prostě něco nezapomenutelného. Svěrákův scénář a hvězdné herecké obsazení v čele s duem János Bán - Marián Labuda st. pak představují ryzí klenot české kinematografie. U mě to nejlepší hodnocení. Nominace na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. "Alpy tě ohromí, Karle, ale tohle, to tě dojme!" ()

FilmFan24

Hlavně bylo tenkrát třeba nastavit zrcadlo! Jemný, laskavý a hodně pichlavý humor pana Svěráka ve výtečné režii Jiřího Menzela. Oni ti soudruzi byli někdy docela nechápaví - jinak by se tento skvost v kinech tenkrát nemohl hrát! ()

Skip

Milý, inteligentní humor, skvěle napsané postavy, výborné herecké výkony, takový je jeden z nejlepších českých filmů. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr