Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

• Rusko

Жизнь и необычайные приключения солдата Ивана Чонкина

Komedie

Česko / Velká Británie / Francie / Itálie / Rusko, 1993, 106 min

Tenhle film, je tak přenádherně podvratný, až se mi chtělo dojetím plakat. Ale nakonec jsem se raději smál. Absurdita jedné epochy se zde koncentrovala a ožila převelice ironickým způsobem. A tak uvidíme Lysenka, falešné plnění plánu ("když zfalšuju, možná mě zavřou, když ne, určitě mě zavřou"), hospodářství hovna, katastrofální stav rudé armády v létě 41 - vše v poměrně přesvědčivých ruských kulisách a s přirozenými herci.(23.2.2009)

Satira na sovětské Rusko jako prase! Brilantní humor,sympatické postavy a perfektně vykreslená atmosféra venkova postiženého totalitou. Nechápu, proč se o tomto filmu v ČR tak málo mluví. Kvůli této zatracené xenofobii jsem se ke snímku dostala víceméně náhodou, o to milejší to ale zase bylo překvapení. Závěrečná scéna boje proti Čonkinově bandě byla naprosto fenomenální!(13.4.2008)

• dyfur

.....vskutku zmena režimu J.Menzlovi nepadla dobre...buď sa nevedel zorientovať alebo tak zostarol? Predtým by o ruskú resp.sovietsku tému ani nezakopol alebo ak tak z donútenia...teraz sa do sovietskeho námetu pustil dobrovoľne a mohol radšej pustiť do gatí a hádam by to bolo lepšie...mám vcelku J.M. rád ,ale " toto nie je neviečo"....(5.8.2015)

• Jara.Cimrman.jr

"Pro dobrou úrodu musíš pohnojit zemi hovnem. Z hovna pak vyroste, tráva, plevel a zelenina, kterou jíme my i zvířata. Zvířata nám dávají maso, mlíko a tak dále. A my to všechno zpracujeme na co? Na hovno." Tak takhle dochází ke koloběhu hovna v přírodě. Konečně to vím. Podobně důležitých informací jsem v tom snímku dostal poměrně hodně, ale že by mě to bavilo, tak to nemohu říct. Ale pokud by to soudruhu Stalinovi udělalo radost a vynechal by mě při svých čistkách, tak to byla vynikající zábava.(13.12.2016)

Najlepsie diela Jiriho Menzela /Ostre Sledovane Vlaky, Slavnosti Snezenek, Vesnicko ma Strediskova/ su podla mna sfilmovane Hrabalove romany. Tuna pisal scenar Zdenek Sverak, a nie samotny Menzel. Preto ide podla mna este o slusny film s kopou ruskych hercov a ruskymi realiami uprostred II. svetovej vojny. Herecke vykony na urovni, dialogy, lokacie, kostymy, dejova linia : Vsetko to je slusne, ale hranice priemeru film uz neprekroci. 69 %(3.4.2014)

• - Keďže režisér Jiří Menzel mal pocit, že doslovné spracovanie podľa knižnej predlohy sa stretne z nepochopením ruských hercov (zosmiešňoval ruský národ), poprosil o napísanie scenára Zdeňka Svěráka. (andykovac)

• - Snímek získal roku 1994 Zlatou medaili předsednictva italského senátu na 51. MFF v Benátkách. (Terva)

• - Spoiler: V původním románu Čonkin (Gennadij Nazarov) oproti seriálovému zpracování zemře. (M.B)