Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina

• Rusko

Жизнь и необычайные приключения солдата Ивана Чонкина

Komedie

Česko / Velká Británie / Francie / Itálie / Rusko, 1993, 106 min

Zivot na vidieku, jedno strazenie lietadla odohravajuce sa v komunistickom Rusku nedisponovalo komedialnymi scenkami, ale skor dobre zapasovanymi dialogmi, ktore film spestrili do adekvatnej zabavnosti pocas celeho plynutia deja filmu. Najvacsi podivin vo filme bol typek, ktory mal doma zbierku roznych hovien od roznych zvierat. Dokonca aj vedel z nich urobit napoj, ktory Conkinovi chutil:)(12.11.2012)

Pane Svěráku, co jste to vytvořil? Alkohol z exkrementů a žárlivost kvůli praseti? Rusko je opravdu velká země, ve které je možno celkem cokoli, ale pochybuji, že tamní obyvatelé produkují takovouhle pálenku. Tohle ani solidní Menzelova režie a dobré výkony ruských herců prostě zachránit nemůžou. Raději si přečtu předlohu, uvidím tak, co si Svěrák domyslel a co se v ní doopravdy píše. 60%(16.4.2014)

• Campbell

Tak jsem si myslel že Čokoládový čmuchalové byly nejslabší Menzelovým filmem, ale chyba. Čonkin je šíleně plochá postava která mě v ničem nepřekvapila, scénář je plný klišé a film samotný se děsně táhne. A nevěřil jsem že to nikdy řeknu ale tenhle styl humoru mi je poněkud cizí. Škoda no těšil jsem se. Ale dostal jsem pomalý, táhnoucí se film který Menzelovy po Čmuchalech asi už neodpustím.(11.3.2011)

Mám po shlédnutí snímku rozporuplné pocity. Na jednu stranu výborný nápad - mezinárodní komedii v našich zemích je jako šafránu, pokud někdy něco takového bylo. Druhá strana mince je ale temnější. Při některých scénách jsem nevěřil, že toto napsal Svěrák. Nabytou svobodu i on bohužel využil tak, že zakomponoval do děje za socialismu nemyslitelný vulgární humor. Ale že bych se nezasmál ani jednou, to zase ne, pár výborných momentů tam bylo. Ještěže si po tomto ještě několikrát spravil chuť. U Menzela mě účinkování v takovém projektu nepřekvapuje, po revoluci to s ním šlo opravdu z kopce. Dále bych zmínil, že film mě za 106 minut nenudil, ale než přijde závěr, tak je to vše takové klidné a nějakou pořádnou akci abych pohledal. Též si myslím, že nebylo dobrým řešením film nadabovat, i přes výborný casting mě tam ti naši přední herci nesedí, dabing navíc z Čonkina nedělal až takového hlupáka, jakým má být. A když už ten dabing vznikl, tak na nedávno vyšlém DVD měla být stopa s původním zněním. Myslím, že nápad jako takový na papíře je skvělý, lituji celkového promarnění. 50%(12.1.2009)

Pominu-li vysloveně zprasené dvd (chybí originální (ruský) zvuk, dabing je tradičně hrozný, obraz je značně neostrý (na film z roku 1994 vážně bída) a poměr stran asi nebude čisté 16:9, nehledě k absenci jakýchkoli bonusů), jedná se o vážně příjemné filmové překvapení. Celkový dojem: 80% Zajímavé komentáře: Radek99, gudaulin, Subjektiv, belldandy(20.1.2010)

• - Keďže režisér Jiří Menzel mal pocit, že doslovné spracovanie podľa knižnej predlohy sa stretne z nepochopením ruských hercov (zosmiešňoval ruský národ), poprosil o napísanie scenára Zdeňka Svěráka. (andykovac)

• - Snímek si vysloužil celkem 7 nominaci na Českého lva. Nominováni byli Gennadi Nazarov na Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli, Zoya Buryak na Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli, Milan Býček na Nejlepší výtvarný počin, Jiří Menzel na Nejlepší režii, Jiří Brožek na Nejlepší střih, Eric Abraham a Katya Krausova na sošku za Nejlepší film a Zdeněk Svěrák na ocenění pro Nejlepší scénář. (Terva)

• - Spoiler: V původním románu Čonkin (Gennadij Nazarov) oproti seriálovému zpracování zemře. (M.B)